Gazi ESEF Mezunları TEF gibi 1 derece alabilir.

Kodla Büyü
crasadure' Alıntı:
batman il MEM'in bu konuda yayınlamış olduğu düzeltme duyurusu görülmektedir
http://batman.meb.gov.tr/www/endustriyel-sanatlar-egitim-fakultesi-mezunlari-hakduzeltme/icerik/1554

bu iş tamamen çıkmaza girdi maalesef:(

Yazıda maddeyi yarıda bırakıp tamamını yazamadan sadece "Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar" kısmını almışlar. Maddenin tamamı

Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu mezunları, Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) mezunları , öğrenimlerine göre tesbit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece,

bu şeklide ve zaten teknik eğitim fakültesi de geçiyor. Zaten YÖK yazısında ESEF Teknik Eğitime eş değer diyor. Anlamadım ki en saçma konu için bile sayfalarca yazı gelirken 3 satırı mı yazmaya erinmişler

adamlar YÖK ün yazısından haberdar hocam! IKGM diyorki " eşdeğer" demek "DENK" olduğu anlamına gelmiyormuş onlara göre.. "DENK" ve "EŞDEĞER" ifadeleri kelime anlamı bakımından kıyaslıyorlar.
DENK=Bire-Bir
EŞDEĞER=Benzeri eğitim
şeklinde yorumluyorlar. Yani anlıyacağınız kelime oyunları:) İşte bundan dolayı bazı İl MEM ler eşdeğer ifadesini DENK olarak yorumluyor ve Derece veriyor,
çoğu İl MEM ise konuya hakim olmadığından bakanlığa soruyor,tabii IKGM de yanıt olarak olumsuz cevap veriyor.

Aynı BATMAN İl MEM de olduğu gibi. Önce Batman ilinde ESEF li olanlara derece verdiler sonrada Bakanlıkla mütalaa edildikten sonra anladılar ki yanlış işlem yapılmış hemen verilen dereceyi geri aldılar ve İl MEM in sitesinde düzeltme duyurusu yayınladılar.

Türk Dil Kurumuna göre; denk ve eş değer aynı ...

Denk:Uygun, nitelik yönünden eşit
Eş değer:Değer yönünden birbirine eşit olan, muadil
Muadil: Eşit, denk, eş değer

İnsan Kaynaklarında gorevli arkadaslar sanırım anlamak istemiyorlar.. Devlet Personel Başkanlığının görüş yazısında 3.paragrafında 2547 sayılı YÖK Kanunu 43.madde... eşdeğer sayılması hususu... ifadesi de bulunmaktadır..

dördüncü' Alıntı:
Arkadaşlar ben de 25 mayıs tarihiyle derece mi aldım. Bulunduğum il Samsun...
hocam samsun milli eğitim bunu verirken bakanlığa sormuşmu? benim bulunduğum ilde ( Balıkesir ) bakanlığa sordu olumsuz cevap geldi diye vermediler. Bunun bir örneğini eklermisin?

Sorup sormadığını bilmiyorum ben dilekçeyi vereli nerdeyse 2 ay oldu. Burda paylaşılan yazıyı ekleyip, dilekçemi yazdım. Geçen hafta arayıp diplomamın fotokopisini istediler. Dün onaylanmış.

derecesi onaylananlar arkadaşlar örnek belgeleri de paylaşırlarsa emsal gösteririz benim de olumsuz geldi cevap böyle yasal bir yükümlülük yokmuş bulunduğum il bursa

Arkadaşlar;
Tokat il MEM'in , MEB Insan Kaynakları Genel Müdürlüğüne yazmış olduğu yazı ve MEB Insan Kaynaklarının cevaben Tokat Il MEM e vermiş olduğu cevap yazısı ekte yer almaktadır.

Bu yazı gereğince derece alanların dereceleri geri alındı...Derece alanların derecelerini, bakanlık tek tek geri almaktadır. Derece alanlar bu dereceleri geri alındığında mal müdürlüğüne faizi ile birlikte aldıkları maaş farklarını geri ödemek zorunda kalmaktadır. Bilginiz olsun diye buradan bu evrakları ve bilgiyi paylaşayım dedim.

Ekli dosyalar

• tokat-bakanlık_cevap.rar
    1.3 MB · Görüntüleme: 159
İkgm nin DPTnın ESEF-TEF eşdeğer yazısından haberi var mı? Bu yazılarda haberi yokmuş gibi esef ve eğitim fakültesi 657ye göre 1 derece alamaz cevabı verilmiş.
Esef mezunlarından bu DPT eşdeğer yazısını bakanlığa(İKGM) gönderen oldu mu?

Arkadaşlar bence TBMM e dilekceye Devlet personel ve Yök yazısına istinaden MEB verilen kararlara uymadığına dair dilekce verin... Sonucta devlet personel fakulteleri denkse bir derece alsin demis YÖKte denklik vermiş... MEBteki yoneticileri Allah'a havale ediyorum...

Benim de geçen ay geldi onayım. Hatta bu ayın maaşına yansıtılmış. Önceki aylar için de fark bordrosu yapılmış. Inşallah diğer arkadaşlar gibi benim de iptal edilmez.

Herkese selamlar, bende bu konu ilk acildiginda belgelerle birlikte basvurdum sacma sapan bir yazi ile reddedildi.
Kisisel meseleler yuzunden pek ugrasamadim fakat bu sacmaligida unutmadim. Sonradan burada verilen derecelerin geri alindigini okudum...
Sadede geleyim, benim anladigim bakanlik bu isi keyfen yokusa suruyor. Yazilardan anladigim kadari ilede yasal olarak biz hakliyiz. Aklimda su var, idare mahkemesine dava acmak. gerci mahkeme kararlarina da uymaz bunlar ama hayirlisi bakalim. Bu yaziyi okuyanlar arasinda boyle bir sey yapan varsa sureci ve sonucu yazsin lutfen. Ben 1-2 aya kadar dava acip sonuctan haberdar edecegim.

Hocam benim de başvurum reddedildi. Ancak bir çok ilde arkadaşlarım derece aldılar . Bende sendikayla bu konuyu en kısa zamanda görüşeceğim. Gerekirse dava açmayı da düşünüyorum.

anadoluman' Alıntı:
Hocam benim de başvurum reddedildi. Ancak bir çok ilde arkadaşlarım derece aldılar . Bende sendikayla bu konuyu en kısa zamanda görüşeceğim. Gerekirse dava açmayı da düşünüyorum.

Konuda yazılanlara bakılınca davasız derece almanın pek bir manası yok gibi. kafalarına göre geri alıp birde üstüne faiz falan isteme ihtimali olduktan sonra onun stressini çekmeye değmez. benim merak ettiğim bugüne kadar neden kimse dava açmamış acaba. şimdi sen neden açmadın derseniz özel bir durumum vardı diye belirttiğimi hatırlatmak isterim :)

Devlet Personelden bir tanıdıkla kurban bayramında görüşeyim, belki kayda değer birşeyler öğrenirim yol yordam gibi. Öğrendiklerimi yazarım.

ben yeni dilekçeyle başvurdum red cevabı geldi.ilçe yök bizi bağlamaz diyor.aynı okulda başka bir arkadaş almış anlamadım gitti

Yav nasıl iş bu anlamadım ki. ya vereceğiz desinler versinler ya yok kabul etmiyoruz desinler. Bi bütünlük yok, tutarsızlık söz konusu. İller kafasına göre iş yapıyor hatta ilçelerde bile değişik işler yapıyorlar. Herşey açık değil mi ya.

Dava açılmadığı sürece aynı süreç devam edecek anlaşılan. Gerçi karşımızda davayı kazanmış olanların kararlarını bile uygulamayan bir mantıkla! karşı karşıyayız. Allah sonumuzu hayır etsin.

Kastamonu il MEM de bakanlığın "Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu mezunları, Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) mezunları , öğrenimlerine göre tespit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece alırlar" hükmünde ESEF yazmıyor deyip reddetmiş. Biz de biliyoruz orada yazmadığını arkadaş. Zaten sorun da orada yazması gerekiyor iken yazmaması ve biz bu yüzden İnsan kaynaklarının görüş yazısını ekleyip sunduk. Tabi anlayacak kimse bulunmadı her zaman ki gibi.

Geri