Geleceğimiz için Öneriler: Temel Bir Çerçeve Önerisi

Kodla Büyü
bilgin08' Alıntı:
Bence bu ders öğrenciye pek birşey katmıyor. ( bilgisayarı araç olarak değilde amaç olarak görmek bilgisayar dersini zorunlu olmasını sağlar). Zaten bu dersin öğrenviye ve öğretmene keyif vermediği aşikar. Bilgisayarlar ait olduğu yerde sınıflarda konferans salonlarında kütüphanelerde idare odalarında olmalı ; bizede yüksek puanlarla girmiş mantık abidesi insanlar olarak layık olan yer materyal hazırlayan çözüm odaklı bilişim formatörü yada teknolojiyi eğitime adapte etmeye çalışan bir kadroya sahip olmalıyız. belki 4 ve 5 sınıflarda bilgisayar dersi olabilir.

Hocam öğrenciye birşey katmıyor diye ısrarla yazıyorsunuz.Bunu neye dayanarak yazdığınızı merak ediyorum doğrusu?
Benim şimdiye kadar girdiğim sınıflarda öylesine bir gelişme var ki anlatamam.Kendi üniversitede öğrendiklerimden bile birşeyler öğrettim onlara ne versem alıyorlar.Belki mükemmel yapmıyorlardı ama acaip mutlu olarak ve heyecanla verdiğim uygulamaları yapıyorlardı. Branşı BT olup da öğrencisine faydası olmayan öğretmen de yoktur.

Ama size şu konuda katılabilirim bilgisayarı amaç değil araç olarak görmek gerekiyor.
üniversitede sürekli BDE,materyal tasarımı,uzaktan eğitim,e-öğrenme üzerine dersler işledik.
Bölümümüzün adı da Bilgisayar ve ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ.Şimdiye kadar bölüm adının 1.kademesini icra ediyorduk.Bakanlık sanırım artık büyük harflerle yazdığım 2.kısımda bizden yararlanmayı düşünüyor.
Aslında haklılar.İlköğretimdeki bir öğrenci bilgisayarın donanımlarını bilmese,10 parmak klavye kullanamasa,yerel alan ağı,geniş alan ağı gibi kavramları bilmese duymasa,word,excel,publisher... gibi office uygulamalarını bilmese dünyanın sonu değil bizler ilköğretimde bilgisayar dersi mi gördük:) Lisede bile çoğumuz tanışmadı bilgisayarla.Tamam ödev araştırma teknikleri,arama motoru,ms word gibi uygulamalar onlar için önemli ama bizim şuanda anlatııklarımızı bilgisayara ilgili öğrenciler lisede de öğrenebilir.meslek lisesi tercih ederse orda çok daha geliştirebilir e üniversite tercihini de bilgisayarla ilgili bölümler üzerine yapar.Ama ilköğretimde çocuk öğrenmese de çok bişey kaybetmez.
Ben branşı BT olan bir öğretmen olarak dersimin zorunlu olmasını,idarenin-velilerin-öğrencilerin çok önemsemesini,SBS de sorular çıkmasını isterim ama maalesef sadece isterim.Derslerimiz kalırken yine bu uygulamalar yapılabilir ama o şekilde de istedikleri projeleri yaptıracak kişi bulamazlar.

Hakkımızda hayırlısı..

kalem tutmayı onu nasıl kullanlacağını kavramayı insan 3 ayda öğrenir. daha sonra o kalem araç olmaktan çıkar türkçede güzel sözler yazar, matematikte soru çözer ,resimde güzel resimler yapar.bundan sonra bir sınıf öğretmeni çocuğun kalemiyle uğraşmaz. onun nasıl resim yaptığıyla nasıl güzel sözler yazdığıyla ilgilenir.

şimdi bizde aynı şekilde çocuklarımıza bilgisayarı öğrettik. fareyi kalvyeyi gösterdik. insanalrı bilgisayarlarla tanıştırdık. şimdi çıksın bir görsel sanatlar öğretmeni ona grafik ve animasyon yaptırmayı, sınıf öğretmeni araştırma yapmayı , bir çoğrafyacı haritalar çizdirmeyi , bir matematikçi tabloları, hesaplamaları, bir türkçeci nasıl blog yazılacağını, bir meslek liseli öğretmen ona bir bilgisayar oparatörü olmayı öğretsin. çünkü grafik çizmek bizim değil bir görselcinin, denemeler dergiler bloglar yazmak bir türkçecinin, hesaplar tablolar yapmak bir matematikçinin, araştırmacı bir ruha sahip olmasını sağlamak bir sınıf öğretmeninin işidir. bize yön göstermek rehberlik yapamak düşer. ama öğretmenlik yapmayı sevmek bu uğurda ders anlatmayı istemek öğrencilerle içli dışlı olmayı istemek saygı duyulması gereken birşey saygımız var.

bilgin08' Alıntı:
kalem tutmayı onu nasıl kullanlacağını kavramayı insan 3 ayda öğrenir. daha sonra o kalem araç olmaktan çıkar türkçede güzel sözler yazar, matematikte soru çözer ,resimde güzel resimler yapar.bundan sonra bir sınıf öğretmeni çocuğun kalemiyle uğraşmaz. onun nasıl resim yaptığıyla nasıl güzel sözler yazdığıyla ilgilenir.

şimdi bizde aynı şekilde çocuklarımıza bilgisayarı öğrettik. fareyi kalvyeyi gösterdik. insanalrı bilgisayarlarla tanıştırdık. şimdi çıksın bir görsel sanatlar öğretmeni ona grafik ve animasyon yaptırmayı, sınıf öğretmeni araştırma yapmayı , bir çoğrafyacı haritalar çizdirmeyi , bir matematikçi tabloları, hesaplamaları, bir türkçeci nasıl blog yazılacağını, bir meslek liseli öğretmen ona bir bilgisayar oparatörü olmayı öğretsin. çünkü grafik çizmek bizim değil bir görselcinin, denemeler dergiler bloglar yazmak bir türkçecinin, hesaplar tablolar yapmak bir matematikçinin, araştırmacı bir ruha sahip olmasını sağlamak bir sınıf öğretmeninin işidir. bize yön göstermek rehberlik yapamak düşer. ama öğretmenlik yapmayı sevmek bu uğurda ders anlatmayı istemek öğrencilerle içli dışlı olmayı istemek saygı duyulması gereken birşey saygımız var.

"bilgin08" hocamızın görüşlerini önemsiyoruz. bizde temel görevimizin bilgisayar destekli eğitimi teşvik etmek ve bde için rehberlik etmek olduğunu düşünüyoruz. bu düşünceden hareketle ilköğretim 2. kademe'de bilgisayar destekli eğitim uygulamları vb. ismi olan bir ders olması gerektiğini vurguladık.

"angel_33" hocamız bilişim teknolojileri dersinin öğrenciler için önemini belirtmiş. bizde dersin tamamen kaldırılmasına karşıyız. öğrencilerin bilgisayar destekli eğitim uygulamalarını etkili bir şekilde kullanabilmesi için gerekli olan temel bilgisayar okuryazarlığı becerilerinin onlara kazandırılması gereklidir. daha önce belirttiğimiz gibi yaptığımız akademik bir çalışmada 7. sınıf öğrencilerinden excel kullanarak matematik problemlerini çözmelerini istedik. onlara sadece hadi bu soruları excelde çözün dedik. ancak bunu diyebilmek için öncelikle onlara excel temel becerilerini kazandırdık. hiç excel deneyimi olmayan öğrencilere bu uygulamayı yapamazdık. bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalar da bilgisayar destekli eğitimin etkili olabilmesi için öncelikle gerekli temel becerilerin öğrencilere kazandırılması gerektiğini gösteriyor...

sonuç olarak okullarda temel sorumluluklarımız:
1. bilgisayar destekli eğitime rehberlik etmek
2. öğrencilere bilgisayar destekli eğitim için gerekli olan becerileri kazandırmak olmalıdır.

bizim şuan temel sorumluluğumuz haline gelen teknik işler (web sayfa güncelleme vb.) ise gönüllülük ve görevlendirme esasıyla ilçe meb bünyesinde kurulacak ekiplerce yürütülmelidir...

hocam sizinle şu gönüllülük lafı yüzünden bir türlü anlaşamayacağız:)
işin içine fahri olarak yapılması gereken işler olursa tüm işler mili eğitimlerde tanıdığı olmayan bt öğretmenlerine yüklenecektir.az çok siz de bilirsiniz böyle şeylerin nasıl yürürdüğünü

3. seçenek de bt öğretmenlerine uygun kadronun verilmesi çalışma şartları ve özlük hakları yönünden rehber öğretmenler gibi olmasıdır

angel_33' Alıntı:
hocam sizinle şu gönüllülük lafı yüzünden bir türlü anlaşamayacağız:)
işin içine fahri olarak yapılması gereken işler olursa tüm işler mili eğitimlerde tanıdığı olmayan bt öğretmenlerine yüklenecektir.az çok siz de bilirsiniz böyle şeylerin nasıl yürürdüğünü

3. seçenek de bt öğretmenlerine uygun kadronun verilmesi çalışma şartları ve özlük hakları yönünden rehber öğretmenler gibi olmasıdır

:roll: evet öyle duruyor.

tekrar ifade edelim: gönüllülük esasıyla yapılacak görevlendirmeyi biz teknik bir ekibin kurulması için öneriyoruz. yani isteyen (gönüllü :wink: ) bt öğretmenleri ve formatörlük belgeli diğer branş öğretmenleri ilçe milli eğitimde kurulacak teknik ekibe görevlendirilirler. bu görevlendirme ile kurulan ekip ilçeye bağlı okullarda yapılması gereken önemli teknik işlerle uğraşır. böylece okulda bt rehber öğretmen olarak kalan arkadaşlar teknik işlerle uğraşmak yerine bde rehberliğine odaklanırlar...

tufa hocama katılıyorum fakat öğrenciye beceri kazandırma konusunda ki görevin bizim olmadığına inanıyorum. Mesela ben göreve başladığımda bilgisayarlı muhasebe derslerine(LKS programı) girdim o zaman Bilgisayarlı muhasebe derslerini verecek yeterlilikte muahasebe öğretmenleri olmadığı , işin içinde bilgisayar programı olduğu için bana verdiler. ben programın bütün bölümlerini veri girişi vb. konularda çok yeterli olduğum halde muahsebe bilgisi konusunda yetersiz kaldım. ne zaman üniversitelerde bilgisayarlı muahsebe dersini almış muahasebe öğretmenleri gelince aramızdaki uçurum gibi farkı fark ettik. dersi onalra bıraktım. şimdi bizdede aynı mevzu var hala daha kağıtların kenar boşluklarını cetvelle ölçüp öğrencilere anı vs. yazdıran türkçe öğretmenleri var. Bunlar üniverstelerde mesleği ile ilgili bilgisayar desteği almadıkça müfredata bilgisayar destekli makale anı vb. yazımı gibi konular konmadıkça bilgisayar destekli eğitim havada kalır(Sadece sunudan videodan ibaret olur. suanda bırakın diğer branşları bilgisayar öğretmenleri bile BDE fikrini sunu ve araç olrak savunuyor). Biz istediğimiz kadar çocuğa sayfa yapısı anlatalım(bu sadece bir örnek). bu havada kalacaktır. Aslında içimize sindiremediğimiz konu belkide bu olsa gerek(bu bana göre bir düşünce) gittikçe teknik anlamda yeterli bir birikimi olmayan böte mezunu öğretmenler atıl duruma kalıyor. Yine söylüyorum diğer branşlar BDE konusunda yeterli birikime sahip olduktan ve görevimizi yerine getirdikten sonra en iyi yapacağımız iş idari kadro olacaktır. Bu meslek liseleri için kesinlikle geçerli değildir.

beyzadem' Alıntı:
Formatörlükte yaşanan sıkıntılar yetmiyormuş gibi şimdi de 4. ve 5. sınıflarda dersin işlenip işlnmeyeceğine dair yeni bir problem ortaya çıkardılar. Ben şunu çok merak ediyorum 4 sene eğitim fakültesinde eğitim almış alanında yetiştirilmiş ünvanı öğretmen olan ama dersinin ilköğretimde notu olmayan, seçmeli ders sıfatıyla bilinen, son zamanlarda norm fazlası durumuna düşen, 15 saat maaş karşılığı derse girmek için en az 2 okul gezen veya okullarda tamirci, teknisyen..vb yakıştırmalr yapılan ... kaç tane branş var?

Bunca yıl yatırım yapıldı Bt sınıflarının kurulması için once insan bu bölümü seçip dirsek çürüttü sonucunda bilinmez bir kuyunun içinde hissediyorlar kendilerini. Her şey neden bu kadar zor bu ülkede.Bt öğretmenleri olarak sorunlarımız çoktur ve acilen de sorunların çözüme kabuştuulması gerekmektedir. Beden eğitimi öğretmnelrini takdir ediyorum ve ayakta alkışlıyorum.(ders saatlerini 2. kademede 2 saatte çıkardılar) Buradan tüm Bt öğretmelerine birlik olma çağrısını yineliyorum. Branşımıza sahip çıkalım aksi halde bu problemler bundan sonra yaşanacak felaketlerin habercisi olabilir.
Çözüm düşünen, elinden geldiği kadar fikri, ilmi, maddi-manevi emek harcayan arkadşlarımı kutluyorum.
Yolumuz çok çetin Allah yardımıcımız olsun.
:+1:

Geri