Gelecek BÖTE ile Şekilleniyor online buluşmaları

Kodla Büyü
Bilgisayar öğretmenleriyle niçin buluşuyorsunuz anlamadım. İkna etmeniz gereken kişiler biz değiliz, MEB. Bize bizim bildiğimiz şeyleri anlatacağınıza, Bakanlık ve sendikaların yetkilileri ile görüşüp, onlara anlatın geleceğin bilişimde olduğunu. Yoksa, siz de, sadece, ekmeğinizin peşinde misiniz? Para kazanmak için bizim problemlerimizi mi sömürmeye çalışıyorsunuz?
Hocam niye bilgisayar öğretmenleri ile buluşmasınlar? Kodlama eğitimini kim veriyor? Bilişim Teknolojileri öğretmenleri. (sadece böte mezunları değil, toplantı başlığına itiraz ettiğim yazıyı yukarıdan bulabilirsiniz) Elbette, ücretsiz bir platform kurmuşlarsa (sadece devlet okullarına ama) bu platformun gelişmesi için bizi dinlemesi gayet normal. Bu arada dediklerinize katılıyorum ama şurada hepimiz bir şirket kursak benzer şeyleri yapacağız. Bizim sorunlarımız çözülemez. Neden mi? Biz kendi aramızda anlaşamıyoruz, kendi aramızda anlaşalım, aramızdaki farklılıkları (böte-tef-esef- bt öğretmeni- btr öğretmeni vs) kabullenelim o zaman aramızda anlaşmaya yakınız demektir.

• Beğen
Tepkiler: omd
Hocam, bir platformun tanıtımını yapmak ayıp değil, bunu "gelecek bilişimde" ifadesi altında yapmak ayıp. Çünkü bu ifade yıllardır dersin tüm kademelerde gelmesini isteyen bilişim öğretmenleri tarafından kullanılıyor. Bunu bilmemeleri imkansız. Zaten bildikleri için; sanki dersin tüm kademelere gelmesi için mücadele ediyorlarmış izlenimi yaratmak için bu ifadeyi kullanıyorlar. Etkinliklere katılan bt öğretmenleri platform tanıtımı için değil branşın geleceği için bir şey yapmak için katılıyor. Dersin tüm kademelere gelmesi için Bakanlıkla, platform tanıtımı için bizimle görüşmeleri gerekir. Bu yaptıkları şey en hafif tabirle insanlarin problemlerini sömurmektir.
Hocam önceki mesajımda yazdığım gibi dediklerinize katılıyorum ama onlar da haksız değil. Özel bir kurum, amacı ticaret yapmak, yani para kazanmak. Emin olun siz de o işi yapsanız benzer şeyleri siz de yapacaksınız, ben de yapacağım. Onları savunmak için yazmıyorum. Empati yapmaya çalışıyorum. Bu arada keşke "gelecek bilişimde" deselerdi. Onu bile diyemediler.

Gelecek BÖTE ile Şekilleniyor online buluşmaları Doğu Anadolu Bölgesi ile devam ediyor.

Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Şırnak, Tunceli ve Van
illerinde görev yapan tüm öğretmenlerimizi etkinliğimize bekliyoruz.

Bilgi almak ve kayıt olmak için https://gelecekbote.kodlabuyu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bilgisayar öğretmenleriyle niçin buluşuyorsunuz anlamadım. İkna etmeniz gereken kişiler biz değiliz, MEB. Bize bizim bildiğimiz şeyleri anlatacağınıza, Bakanlık ve sendikaların yetkilileri ile görüşüp, onlara anlatın geleceğin bilişimde olduğunu. Yoksa, siz de, sadece, ekmeğinizin peşinde misiniz? Para kazanmak için bizim problemlerimizi mi sömürmeye çalışıyorsunuz?
Hocam yazdıklarınızda çok haklısınız, lakin bence süreç önce bizimler bu tarz toplantıların yapılması, sonrasında ise bakanlık nezdinde gerekli ayarlamaların yapılarak sorunlarımızın gerekli mercilere taşınarak takip edilmesidir. Sorun şurada başlıyor; bu tarz toplantı ve buluşmalar yapıldıktan sonra temenniler bölümü ile sona erip sonrası gelmiyor.

Özel mesajla bana bildirim gelmiş. Söylemem lazım, okullar için yazdığım uygulama, bu ortamda, bu sitenin yöneticileri tarafından engellendi. Bir şirket veya başka bir şey olmadığı halde, açtığım başlıklar veya web uygulamasının linkleri kaldırıldı veya kapatıldı. Ama hiç utanmadan, bt öğretmenlerinin durumunu sömürerek para kazanan kim varsa ortamda cirit atıyor. Kanalının, ürününün veya şirketinin reklamını ortamı kullanarak yapabiliyorsun ama okullar için yazdığın uygulama yassağ. Yemişim sizin duyarlılığınızı.

Gölge etmeyin, başka ihsan istemez.

Özel mesajla bana bildirim gelmiş. Söylemem lazım, okullar için yazdığım uygulama, bu ortamda, bu sitenin yöneticileri tarafından engellendi. Bir şirket veya başka bir şey olmadığı halde, açtığım başlıklar veya web uygulamasının linkleri kaldırıldı veya kapatıldı. Ama hiç utanmadan, bt öğretmenlerinin durumunu sömürerek para kazanan kim varsa ortamda cirit atıyor. Kanalının, ürününün veya şirketinin reklamını ortamı kullanarak yapabiliyorsun ama okullar için yazdığın uygulama yassağ. Yemişim sizin duyarlılığınızı.

Gölge etmeyin, başka ihsan istemez.

Hocam sebebini sende çok iyi biliyorsun site yönetiminin neden böyle davrandığını. Tamamen duygusal.

Yukarıdaki mesajımda da söylediğim gibi bu konuyu bölümün sorunlarından arındırılmış şekilde bakmak gerek. Bu olaydaki organize büyük zira. Sorgulamak güzeldir. Biraz uzun yazıyor olabilirim, uzun diye okumamazlık etmeyin :)

Bu konuda iyi niyetli olunsa, platform MEB'e hibe edilir, E-okul ile entegre edilir, Eba üzerinden kullanılır, öğretmenler gelişimine katkıda bulunur, "data" MEB'de kalır, müfredata eklenir vs. vs.

Lakin, amaca o kadar odaklanmışlar ki eleştirilere/sorulara cevap bile vermiyorlar. "Hayır hocam durum şöyle" bile demeye tenezzül etmiyorlar. Plaza dili ve edebiyatıyla çağrıya devam ediyorlar. Sorgulayanları "bir kaç cılız ses" olarak görüyorlar. Çoğunluğu zaten yönlendiriyorlar. "data" skoru yaptıkları bu yerde konsolide ettikleri öğretmenlerden ayrı düşünen bir kaç araştıran/sorgulayan öğretmenin neler yapabileceklerini de görmeliler.

Bir gün bu "organize işler" patlak verirse zümrelerimize ne bakanlık ne de sendikalar destek olur. Tek diyecekleri "Bana mı sordunuz kullanırken".

Bu vurdumduymaz tavırları konuyu biraz derinlemesine sorgulamama neden oldu. Kendi yöntemleriyle (data toplama) bu ipin ucunu çekebiliriz. Kodlabüyünün sitesinde hiçbir künye bilgisi yok biliyorsunuz (5. sınıf internet etiği ilk konu). Domain sorgulaması yapıyorsunuz domaini alan kişi/firma bilgisi gizli. Şaşırdık mı, hayır. İşin ilginci sadece İngiltere'de kullanılan "co.uk" uzantısını da satın almışlar!!! Sunucuları da yurt dışı.

Ticaret Sicil gazetesinde (e-Devlet şifresiyle herkes bakabilir) Kodlabüyü ile ilgili herhangi şirket bilgisi yok. Kodris ise çok ortaklı bir şirket. Bir ortağı Bahçeşehir BÖTE mezunu, birkaç çalışanda aynı şekilde burdan mezun. Bahçeşehir Kolejinin Metodbox diye velilere sattıkları bir platform varmış (Buraya çocuğu giden arkadaştan teyitli) bunun içinde de Kodris varmış. Yavuz Samur bağıda burada geliyor sanırım. (İş dünyasındaki network'ü görmek için LinkedIn bir harika)

Diğer iki ortağının ayrıca bir CDN şirketi var. CDN şirketinin kurucularından biri aynı zamanda Tüsiad üyesi ve Kodris'in yatırımcılarından (Bu bilgi sosyal medya paylaşımlarından da teyitli). Biraz araştırınca ne çıksın? MEB'in CDN ihalesini de bu yılın başında bu şirket almış. Hem de "Tek kaynaktan alım yöntemiyle" ihaleye tek katılımcı tek teklif!!! Kader ağlarını örmüş! Google amcadan "meb cdn ihale" diye aratınca Yeğitek'in sitesinden gözüküyor. Bu bilgi düşünen insanlara bir çok fikir verecektir.

CDN'in ne olduğunu bilmeyenler olabilir. Kısaca; web sitenizdeki görseller, videolar .js dosyaları vs. hızlı yüklensin diye tüm dosyalar firmanın lokasyon bazlı sunucularında tutuluyor. Örneğin e-okul'daki öğrencilerin fotoları veritabanı yerine file system'de tutuluyorsa bunlarda bu sunucularda tutuluyor. Umarım sağlam bir gizlilik sözleşmesi vardır.

Şimdilik bu kadar, fırsat buldukça araştıracağım. Sizlerde mesajı beğenip geçmeyin :) bildikleriniz varsa yazın sevgili zümrelerim. Bir de biz "data" toplayalım bakalım. Topladıktan sonra alt alta toplar değerlendiririz.

Not: Amacım bir kimseyi/firmayı zan altında bırakmak değildir. Resmi olarak yapılabilecek bir organizasyonun ticari saiklerle yapıldığına dair yoğun şüphenin giderilmesine yöneliktir. Bu konuda site yönetimi de katkıda bulunabilir. Burayı okuyorlarsa (ki okumalılar) şeffaflık adına bilgi paylaşımında bulunabilirler.

İsim yanlış olmuş tef esef böte herkes daha iyi bir nesil yetiştirmek için çabalıyor. Bu şekilde neden ayrım yapılmış ilginç.

İsim yanlış olmuş tef esef böte herkes daha iyi bir nesil yetiştirmek için çabalıyor. Bu şekilde neden ayrım yapılmış ilginç.
Güzel ülkemde her iş böyle hocam. Duygulara hitap ediyor. Bana kızabilirsiniz ama şu an bu umut satışına en fazla ihtiyacı olanlar BÖTE'liler. BÖTE'linin atanabileceği kurum sayısı kaldırılan seçmeli olan dersler ile birlikte sınırlı. 50 civarı ilk atama olacaksa belki 25 -30 una atama şansı oluyor. Mezun sayısı ise ortada. TEF, ESEF'linin mesleki teknik eğitim kurumlarına geçme şansı, atanmamış olanlarınsa açılan 50 civarı kadronun hepsine atanma şansı var. Yani başka umutları da var. Yoksa bilmiyorlar mı sanıyorsunuz bilişim öğretmeni olarak çalışan sadece BÖTE'liler değil. Velhasıl arz talep meselesi talep belirli, arz ona göre.

Güzel ülkemde her iş böyle hocam. Duygulara hitap ediyor. Bana kızabilirsiniz ama şu an bu umut satışına en fazla ihtiyacı olanlar BÖTE'liler. BÖTE'linin atanabileceği kurum sayısı kaldırılan seçmeli olan dersler ile birlikte sınırlı. 50 civarı ilk atama olacaksa belki 25 -30 una atama şansı oluyor. Mezun sayısı ise ortada. TEF, ESEF'linin mesleki teknik eğitim kurumlarına geçme şansı, atanmamış olanlarınsa açılan 50 civarı kadronun hepsine atanma şansı var. Yani başka umutları da var. Yoksa bilmiyorlar mı sanıyorsunuz bilişim öğretmeni olarak çalışan sadece BÖTE'liler değil. Velhasıl arz talep meselesi talep belirli, arz ona göre.
Haklısınız.

Son düzenleme:
Hocam bence bilmiyorlar, teknoloji ve tasarım dersine bizim girdiğimizi bile sanabilirler.

Geri