Gelişmiş Clonezilla Rehberi...

Kodla Büyü
Arkadaslar windows8.1 clonezilla ile yedek almak istediğimde uygun olmayan gpt ve mbr içeriyor diyip çıkısa yönlendiriyor bazı arkadaslar link vermiş amd 64 olan ile yapın demıs onunlada denedım yıne hata verıyor pcde zaten sadece c surucusu var ? Çözümünü bilen var mı?

Laptopta imaj alırken aşağıdaki hatayı aldık.Bu hatayı nasıl çözebiliriz.Baştan format mı atmamız lazım laptopa.Clonezilla da imaj alırken hdd bölümleme gpt mi olmalı mbr mi?

Hata:
This disk contains mismatched GPT and MBR partition.

Merhaba, diğer konuya yazdım ama doğrudan ilgili olduğundan buraya da ekliyorum sorumu.

Vestel tahtalara DRBL ile ağdan imaj atmaya çalışıyorum.

Yaptıklarım;
Clonezilla ile imaj aldım. D sürücüsü içinde bir dosyaya kopyaladım.
Tahtaların PXE'den boot etme ayarını etkin yaptım.
DRBL USB ile Clonezilla server'ı çalıştırdım.

Sorunlar;
Birincisi /local dev'den sonra /sda1 ve /sda5 seçenekleri çıkmıyor.
restore parts,
power off seçiyorum,
sonrasında yine disk ismi çıkmıyor.
multicast broadcast seçenekleri ve bekleme süresini gireceğimiz ekran çıkmıyor.
enter yapıyorum ve ctrl-c'ye basmamı istiyor.
en son root@debian:/home/user# 'a gelip kalıyor.

Sonrasında tahtaları ağdan boot edin deniyor. Fakat ağdan boot nasıl edilir anlayamadım. Otomatik olarak bir pencere mi açılmalı(adımlar eksik olduğu için açılmıyor olabilir), ben yeni bir terminal penceresi açıp kod mu yazmalıyım, gidip tahtaları mı açmalıyım bu kısmı anlayamadım.

Bir de dökümanda bahsedilmeyen DHCP server ve Statik IP seçenekleri çıkıyor. DHCP server seçiyorum sorun bundan mı kaynaklı. Statik IP seçersem nasıl ilerlemeliydim? Tahtalarda statik IP var mı? IP'yi ben mi vermeliyim?
Eğer seçmemiz gereken DHCP Server ise DHCP Server IP alıyor mu kontrol et denmiş, nasıl kontrol edebiliriz ?

merhaba hocalarım. clonezilla ile 32 gb usb 2.0 olan flashımla imaj atmak istediğimde 1 saatten fazla sürüyor. bu normal mi?

Arkadaşlar belki bilenleriniz vardır ben din görevlisiyim. Uzun süredir clonezilla'dan uzak kaldım.
Bu anlatımı hazırladığımda henüz Türkçe dil desteği yoktu. Sonraki sürümlerde Türkçe dil desteği geldi.
Yeni sürümlerde farklı daha neler var tam olarak bilmiyorum. Ama bu anlatımı göz önüne alarak kolayca çözebileceğinizi düşünüyorum.
Belki bir arkadaş çıkar bu anlatımı güncel hale getirir temennisiyle hepinize başarılar diliyorum.

clonezilla ile normal disk yedeğini normal restoredisk seçeneği ile farklı bölüm büyüklüğüne sahip hdd yi formatladım

ama o disk yedeğimi iso yapıp winsetup ile yükleyemiyorum. diski bölümleme hatası alıyorum. yükleme ekranına geçmiyor

neyi yanlış yaptım acaba

arkadaşlar clonezilla ile imaj alınca imajın büyüklüğü 234gb oluyor. sizce bunun sebebi nedir? ayrıca aynı tahtadan acronisle imaj alınca büyüklüğü 18gb kadar oluyor.

Merhaba dostlar clonezilla ile tum diskin yedegine ayni diskin d bolumune alabilir miyim? Eskiden oluyordu şimdi beceremedim zahir.

et'de sadece c sürücüsünü imajini almak istiyorum lakin cok buyuk alan kapliyor. normalde 100 gb zaten. dolu alan 30 gb. imajda kapladigi alan 50 gb.

Clonezilla ile birçok kişinin akıllı tahta imajı hazırladığını görüyoruz. Ancak genelde boyutları 9 - 12 GB arasında. Ben clonezilla ile yedek aldığımda 100 - 300 gb larda bir büyüklüğü oluyor. Nerede yanlış yapıyoruz. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Ben buradaki bilgiler ile etkileşimli tahtalarda imaj alıp bunu USB ye yine yazdırıp klavyesiz filan imaj yüklüyordum. Kitap PDF leri, ders resimleri filan ekli halinde 8-9 GB oluyordu. Bence bir yerlerde hata yapıyor olabilirsiniz.

Hocam clonzilla 2017 versiyonu diskin sadece dolu bölümlerini yedekliyormuş. Diğer versiyonlarda ise tüm diski dolu kabul ederek ( raw olarak görüp) yedekliyormuş. 2017 versiyonu bulup aynı şekilde kullanırsanız imajın boyutu düşük olacaktır ya da yeni versiyonda bu raw olayını çözmeniz gerekir

Hocam clonzilla 2017 versiyonu diskin sadece dolu bölümlerini yedekliyormuş. Diğer versiyonlarda ise tüm diski dolu kabul ederek ( raw olarak görüp) yedekliyormuş. 2017 versiyonu bulup aynı şekilde kullanırsanız imajın boyutu düşük olacaktır ya da yeni versiyonda bu raw olayını çözmeniz gerekir
sağolun teşekkürler hocam. kolay gelsin.

clonezilla ile 240gb ssd'den aldığım tüm disk imajı diğer ssd'lere atarken 5 tanesinde "hedef disk çok küçük" hatası alıyorum ve yükleyemiyorum. Yaklaşık 20 ssd nin tamamı aynı marka ve kapasitede. Hata verenleri çıkarıp biçimlendirdim ya da tekrar tekrar imajı farklı flashlardan atmaya çalışsam da hiçbiri yüklemedi. Bazı clonezilla kaynaklarında –icds modu ayarı var henüz denemedim ancak bu sorunu çözse de aynı diskler içinde neden böyle bir sorun oluşur onu öğrenmek istiyorum.

Geri