Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Gerçekte kariyer basamağı diye bir şeyin olmaması

Konu, 'MEB Personel Sınavları' kısmında earl tarafından paylaşıldı.

1. earl

earl Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

arkadaşlar yuzbinlerce öğretmeniz ama birimiz de çıkıp demiyoruz ki ortada basamak filan yok. evet basamak filan yok ortada. bilakis öğretmenlerin bölünmesi var.

basamak denince benim aklıma yükselme geliyor. oysa yeni sistemde öğretmenlik ikiye ayrılıyor. gerçekten bir yükselme olacaksa sıra şu şekilde olmalıydı. aday öğretmen, uzman öğretmen, müdür yardımcısı, okul müdürü, şube müdürü, milli eğitim müdürlüğü gibi. bakın burada bir basamak var. ama şu anki yönetmelikte böyle bir basamak filan yok! hiç yoktan uzman ve başöğretmen diye iki ünvan oluşturuldu ve öğretmenlere bu iki ünvan arasında oynayın durun denildi. bu basamak değil arkadaşlar. basamak yükselmek demek. uzman da olsam başöğretmen de olsam çalıştığım yer, çalıştığım sınıf değişmiyor. basamak demek görevde yükselme demektir ama ortada görevde yükselme filan yok. bu garabetin bir an önce durdurulması gerekiyor. öğretmenleri kendi içinde ayrıştırmak basamak yapmak değil bilakis bölmektir. şu anda hiçbir öğretmen kariyer yapmak için çalışmıyor. herkes 1000 lira/2 bin lira için çalışıyor. çünkü herkes bunun bir kariyer olmadığının bilincinde ama farkında değil. o yüzden istek yok, motive olamıyoruz.

bogrt, ergun833, 06Davut ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. warface

warface Seçkin Üye Seçkin Üye

Eğitim sisteminin tabutuna son çiviyi çaktılar

kazuo bunu beğendi.
  3. promethus

promethus Seçkin Üye Seçkin Üye

Aynen öyle hocam. Yaptığın işin niteliği ve niceliği değişmiyor, işi yaptığın koşullar değişmiyor. Lisans'ta gördüğümüz dersleri tekrar anlatıp kpss sınavında çıkan soruları tekrar cozdurerek uzmanlık filan olmaz.
    Zaten her derece atladığımızda maaşımız yükseliyor. Katsayı değişiyor. Sadece eskisine göre katsayı arttı. O zaman 9 derece var, her dereceden sonra unvanımız değişsin. Alım gücü düşen öğretmenlerin tamamına gerçek enflasyon farkını vermemek için böyle bir şey uydurdular. Zaten tüm öğretmenlerin maaşının minimum 18.000tl olması lazım. Yoksulluk sınırı 22.000tl. 2000tl için üniversite son sınıf öğrencisi gibi yeniden kpss çalışıyor. Sendikacılık bitince öğretmenlik de marabalığa döndü. Millet hak ettikleri enflasyon farkını talep edeceğine uydurulmuş kariyer peşine düştü.

earl, kazuo ve Aliosman_eser bunu beğendi.
  4. gulumse716

gulumse716 Site Gezgini

Bundan 1.5 sene önce mevcut arabamın üzerine 12 aylık maaşımı ekleyerek almak istediğim arabayı alabiliyorken şuan mevcut arabamın üzerine 24 aylık maaşımı eklemem gerekiyor. 1.5 senede geldiğimiz durum bu. Bir de 2010 lu yıllarla kıyaslarsak durum daha feci.

5. 06Davut

06Davut Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Eğitim bilimleri çalışıyorum ilk kez Charles Babbage yi duydum youtubede izledim önemli biriymiş...

Zor sorarlarsa kimse geçemez demek yanlış olur.(geçme puanı 70 ya) Kimse 50 puanı bile geçemez.

Ekli Dosyalar:

compteach06 bunu beğendi.
  6. 06Davut

Tek maaş olunca çalıyoruz. :((
    Çok haklısın hocam kılık kıyafet e de çok sevindik zamanında ..

Keşke eski sistem olsa 3 bilemedin 5 zayıfı olan sınıfta kalsa ikinciye okuldan atılsa disiplin şart.

7. promethus

promethus Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam gördüğüm kadarıyla, uzmanlık, "genel kültür", "kendini geliştirme" ya da "teorik eğitim" olarak görülüyor. Ancak tüm mesleklerde işin teorik boyutu, genel kültür tarafı lisansta verilir. Uzmanlık tamamen mesleki gelişimle ilgili bir kavram. Bu gelişim entelektüel gelişim değil pratik ve teknik bir gelişimdir. Örneğin avukatlar arabuluculuk sınavına giriyorlar eğitimini alıyorlar. Sonra da arabulucu unvanı alıyorlar. Ve tabii arabuluculuk işini yapıyorlar. Yani yaptığı iş değişiyor. Mesleğiyle alakalı yeni bir beceri kazanıyor. Tıpla ilgili çok örnek verildi forumda, tekrar etmek istemiyorum.
    Kısaca yapacakları sınavda 50 almışız 70 almışız bir anlamı yok. Verdiğiniz örnekteki ayrıntıları bilmenin de bizim yaptığımız işe doğrudan bir katkısı yok.
    Ha, derseniz ki entelektüel gelişim kötü bir şey mi? Ne zararı var? Entelektüel gelişim elbette iyi bir şey ancak entelektüel gelişime göre unvan, maaş ve sosyal haklar düzenlenmez. Unvan, maaş ve sosyal haklar yaptığın işe göre belirlenir. Aynı işi yapıyorsan aynı unvana maaşa sahip olursun.

bogrt, 06Davut, kazuo ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. warface

warface Seçkin Üye Seçkin Üye

Sendikalardan bir tek eğitim bir sen üç maymunu oynuyor şu an

gulumse716 ve earl bunu beğendi.
  9. ergun833

ergun833 Seçkin Üye Seçkin Üye

güzel tesbit yapmıssınız elinize sağlık

earl bunu beğendi.
  10. tuncay_tuncez

tuncay_tuncez Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

11. eribol

eribol Aktif Üye

Geri zekalıların sınav kalite ölçümünü mabatlarından yaptığı ülkede uzman öğretmen sınıfta aduket çekerek ders anlatacak. Misal biyoloji öğretmenleri artık sınıfta harakiri yaparak organlar konusunu işleyecekler. Kendini alanında geliştirmekten aciz öğretmenler, ilkel metodolojinin zirvesine çıkarak, bilinen en basit ve tırt yöntem olan ezber ile uzman öğretmen olma(ve daha önemlisi, 2 bin maaş farkı) hayali kuruyorlar.

12. zodiac

zodiac Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

Maşallah hocam 218.sayfaya gelmişsiniz, direk okuyarak mı ilerliyorsunuz yoksa bir yere not falan da alıyor musunuz, sayfalar ilerlerdikçe sanki herşey birbirine giriyor gibi hissediyor musunuz sizde?
    Aşırı bir bilgi ezberi var, insan neyin ne ile bağlantılı olduğunu karıştırıyor, dediğiniz gibi eğer zor yani ayrıntılı sorular olursa 70 almak çok zor olur.

13. nur4lk

nur4lk Seçkin Üye Seçkin Üye

manyak manyak işler

erencan bunu beğendi.
  14. yolcuhan

yolcuhan Seçkin Üye Seçkin Üye

Önceki mesajlarda da belirtildiği üzere uzmanlık vasfını alanlar farklı bir iş mi yapacak.
    Alamayanlara farklı bir muamele mi yapılacak.
    Sadece verilecek olan zamma bir kılıf uyduruluyor.
    Para için uğraştırıyorlar insanları o kadar. Ne eğitim öğretime, ne öğretmenin mesleki yani alanındaki gelişimine hiç bir katkısı yok.

promethus bunu beğendi.
  15. 06Davut

Hocam video dan olmayacak dediğim zaman pdf aldım kırtasiyede parçalara ayırttım fosforlu kalemle altını çiziyorum önemli yarleri bir oturmada 10 ila 20sayfa arasında ilerleme yapabiliyorum eskiden olsa 50 sayfa bitirirdim tek oturmada.
    Telegram da guruplar var soru atıyorlar çözüyorum pekişiyor böyle yapmazsam son aya yetiştiremem ikinci dönmemde pdf de sadece işaretlediğim yerleri okuyup geçeceğim.

16. hakanotuken

hakanotuken Hiperaktif Üye Hiperaktif

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal