Geriye Dönük Aile Yardımı Verilir mi ?

Kodla Büyü
Arkadaşlar eşim memur, 16 şubat 2015 te doğum nedeniyle ücretsiz izine ayrıldı. Geriye dönük Aile yardımı alabilirmiyim ? yaklaşık 8 aylık ödeme almam gerekiyor,
bu gibi bir durumla karşılaşan var mı ? Geriye dönük aile yardımı alan oldumu ?

not:bunun için mahkemelerin emsal kararları var dilekçeme ekledim . sonuç bekliyorum.

hocam 5 yıl geriye dönük paranızı alabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla devlet faiz ödemiyor, alacağım var faiziyle alırım düşüncesine kapılmayın.

2007 yılında 1 ekim itibariyle askerden geldim ve kırtasiye yardımını alamadım(Eskişehir), 2009 da işletmelerde beceri eğitimi için gittim bir avukat ben alırım dedi ve aldı(Mardin). Mahkemeye bile başvurmadı, gitti MEM i tehtit etti, bu adamın parasını verin yoksa mahkemeye veririm diye ve verdiler ....

Geçen gün memurlar net de böyle bir tartışma vardı. GEriye dönük aile yardımını almanız için aile yardımı alma şartlarını taşıdığınız ay aile durum beyannamesi vermeniz halinde alabilirsiniz. Aksi takdirde siz fiilen aile durumunuzu bildirmediğiniz için sorun sizden kaynaklanmış oluyor. şayet bildirmiş iseniz ve ödenmemişse 3 yıldı galiba geriye dönük alabilirsiniz.

hayır ben bildirmedim, çünkü ücretsiz izin alındığında aile yardımı ödendiğini bilmiyordum. geçen gün aklımıza geldi bi araştıralım dedik ve mahkeme kararlarını gördüm alınabildiğine dair. Alan arkdaşlardan yardım bekliyorum.

SORU: Kendim ve eşim milli eğitim bakanlığında öğretmeniz. 2012 Ağustos'unda askere gittim. geçen ay (2015 ağustos) askere gittiğim 6 aylık süre için eş yardımı yapılmadığını öğrendim. Eşimin okuluna başvurduğumuzda Milli Eğitim Müdürlüğünü aradıklarını ve ancak 3 yıl içindekileri ödeyebildiklerini belirtmişler. Bununla ilgili yaptığım araştırmalarda nette bir bilgide bulamadım. Acaba bununla ilgili bir kanun, yönetmelik var mıdır? Ne yapmalıyım. Vereceğiniz cevap ve göstereceğiniz ilgi için şimdiden teşekkürler.

CEVAP: 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun "Giderin gerçekleştirilmesi" başlıklı 33 üncü maddesinde;

"Bütçelerden bir giderin yapılabilmesi için iş, mal veya hizmetin belirlenmiş usul ve esaslara uygun olarak alındığının veya gerçekleştirildiğinin, görevlendirilmiş kişi veya komisyonlarca onaylanması ve gerçekleştirme belgelerinin düzenlenmiş olması gerekir. Giderlerin gerçekleştirilmesi; harcama yetkililerince belirlenen görevli tarafından düzenlenen ödeme emri belgesinin harcama yetkilisince imzalanması ve tutarın hak sahibine ödenmesiyle tamamlanır.."

İle "Ödenemeyen giderler ve bütçeleştirilmiş borçlar" başlıklı 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında;

"İlgili olduğu mali yılın sonundan başlayarak beş yıl içinde alacaklıları tarafından geçerli bir mazerete dayanmaksızın, yazılı talep edilmediğinden veya belgeleri verilmediğinden dolayı ödenemeyen borçlar zamanaşımına uğrayarak kamu idareleri lehine düşer."
hükümleri yer almaktadır.

Bu nedenle; 5 yıllık zamanaşımı süresi içinde almamış olduğunuz herhangi bir ödemeyi talep edebilirsiniz. Askerlik hizmetini yerine getirirken eşinizin almadığı aile yardımı tutarını da bu kapsamda değerlendirebiliriz.

Ancak, aile yardımı tutarı hesaplamasında ödenmesi gereken yıla ait katsayı dikkate alınacaktır.

Ayrıca, dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da sizin askere gittiğiniz ayda eşinizin aile beyanını yenilemesi gerekiyordu. Eğer böyle bir beyan yenilemesi yapılmadıysa sonradan kabul edilmemektedir. Bu konu da Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün; aile yardımının ödenmesi için aile beyannamesinin verilmesi gerektiği yönünde görüşü bulunmaktadır.

benim eşimde yani çıktı ücretsiz izne. ücretsiz izin dilekçesini verirken hastanedeki personel işleri memuru uyarmış. eşin dilekçe versin aile yardımı için. bende dün verdim bakalım. dilekçeye aile durum bildirimi ve sayıştayın bir kararı vardı onları ekledim garanti olsun diye.

Arkadaşlar aile yardımı ile ilgili bir sorum olacak bu konudan yazayım dedim. Eşim bugün itibariyle görevinden ayrıldı. Bende eş çalışmıyor olarak bildirimde bulundum. Memur Nisan 15 de eş yardımı alamazsın, maaşlar hesaplandı yapıldı gönderildi, gelecek ay alacaksın diyor. Gelecek ay nisan yardımını da alabilir miyim diye sordum, hayır sadece mayısı alacaksın nisanı artık alamazsın diyor. Şimdi ben bu nisan eş yardımını alabilir miyim alamaz mıyım? Cevaplarınız kıymetli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

Bir arkadaşım yaklaşık 4 yıldır maaşında TEF tazminatını alamamış..Bunu kendisi de bilmiyordu.. Okul Müdürlüğüne dilekçe yazdım, oradan İlçe Milli Eğitim ve Maliye halletti sorunu.. Yaklaşık 5 bin küsür para almıştı.. Bu alınabiliyorsa aile yardımı da alınır.. Gerekli evrakları (doğum-izin vb) dilekçenize ekleyin inşallah olumlu sonuçlanır.

Arkadaşlar başka konularda örnek vermişsiniz ama mesela TEF tazminatı yada eğitim öğretim yardımı bunlar beyana bağlı olmayan durumlardır , idarece ödenmesi zorunlu kalemlerdir ve 5018 mali yönetim kanununa göre 5 yıl geriye dönük alınabilir.
Fakat aile yardımında kanun diyorki beyan tarihi esastır ve sırf bu sorunu çözmek için 2017 toplu sözleşmesinde karar alındı fakat karar 1 ocak 2018 den itibaren diyor.
Kısacası 1 ocak 2018 öncesini alamazsınız fakat siz beyan etmiş fakat idare yapmamışsa bu durumda alma şansınız yüksek, onun dışında almanız zor görünüyor.

Hocam okula dilekçe ver, red cevabı verirlerse mahkeme yoluyla alırsın. Okulumuzda geriye dönük çocuk yardımı mevzusu oldu, öğretmen red cevabını mahkemeye verdi geriye dönük 3 yıllık çocuk yardımı aldı.

Arkadaşlar aile yardımı ile ilgili bir sorum olacak bu konudan yazayım dedim. Eşim bugün itibariyle görevinden ayrıldı. Bende eş çalışmıyor olarak bildirimde bulundum. Memur Nisan 15 de eş yardımı alamazsın, maaşlar hesaplandı yapıldı gönderildi, gelecek ay alacaksın diyor. Gelecek ay nisan yardımını da alabilir miyim diye sordum, hayır sadece mayısı alacaksın nisanı artık alamazsın diyor. Şimdi ben bu nisan eş yardımını alabilir miyim alamaz mıyım? Cevaplarınız kıymetli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.
Ayın 15 n3 kadar memura bıldırıgınızde alırsınız.fazladan iş cıkmasın diye yapmıyorlar. Ek bordro yapması gerekiyor. Zorlayın yapsın bununla ilgili yazıda olacak galiba.

Bildirimi yaptığınız tarih itibariyle alırsınız. Öncesini alamazsınız. Siz bildirmişseniz ancak iş yeri yapmadıysa alırsınız. Ancak siz bildirmediyseniz alamazsınız

Geri