gizli dosya sorunu... yardımlarınızı bekliyorum

Kodla Büyü

mrtdincer

Aktif Üye
Arkadaşlar harici belleğime metin belgesinde yazılan bir komut örüntüsü ile çalışan minik bir program kullandım. kullandığım bu program bat uzantılı olarak kaydettiğimde kilitli diye bir dosya oluşturuyor. bu dosya bat uzantılı toplu iş dosyasını tekrar çalıştırdığında saklanıyor ve gizli dosyaları gösterme seçeneği aktif olsa bile görünmüyordu. Ancak görmek istediğin zaman toplu iş dosyasını tekrar çalıştırıp, daha önceden koymuş olduğun şifreyi girip bunu görünür hale getiriyordun...
Lafın kısası; arkadaşım bu bat uzantılı dosyayı virüs sanıp silmiş, ben dosyayı aynen oluştursamda eski klasörümü bulamıyorum. ancak belleğimde durduğuna eminim çünkü boyutunda bir azalma olmadı belleğin. bu sorunu nasıl çözebilirim??

klasör seçeneklerindeki --korunan sistem dosyalarını gizle deki işareti kaldırın ve gizli dosyaları gösteri işaretlerseniz sorununuz çözülebilir.

Dos ortamına gir hangi sürücüde sorun varsa o sürücüye geç daha sonra attrib /d /s -h -r *.* komutunu çalıştır. Örnek d sürücüsünde ise

d:\>attrib /d /s -h -r

Bu şekilde gizli dosya sorunu olan birkaç öğretmen arkadaş yanıma gelmişti. Çözümü
cmd yazarak msdosu açın. Flash belleğinize gelin. bende mesela G: sürücüsü
daha sonra dir /ah yazın gizli dosyalarını görebileceksiniz. Daha sonra bunları görünür hale getirmek için
attrib -h -a -s dosyanınadını yazın. Büyük/küşük harfte türkçe karakterde sıkıntı yaratmıyor
eğer içinde boşluk karakteri taşıyorsa o zaman dosya adını "" tırnak içinde yazın
örnek
attrib -h -s -a "yeni klasör"

klasörlerde de çalışıyor *.* sadece dosyaları düzeltiyor
sorun hallolacaktır

Arkadaşlar ms dos komutları ile denemediğim kalmadı ama cözüm bulamadım. kullandığım kodları gönderiyorum belki onlarla bir çözüm bulabiliriz

cls
@ECHO OFF
title Folder Kilitli
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
if NOT EXIST Kilitli goto MDKilitli
:CONFIRM
echo Klasor kilitlensin mi?(e/h)
set/p "cho=>"
if %cho%==e goto LOCK
if %cho%==E goto LOCK
if %cho%==h goto END
if %cho%==H goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Kilitli "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Sifreyi giriniz:
set/p "pass=>"
if NOT %pass%== buraya şifre yazılacak goto FAIL
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Kilitli
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Invalid password
goto end
:MDKilitli
md Kilitli
echo Locker created successfully
goto End
:End

bu kodları not defterine yazıp uzantısını bat yaparsak bu küçük iş dosyasını oluşturmuş oluyoruz. kilitli diye bir dosya oluşturuyor. ve bu iş dosyasından dosyamızı gizleyip gösteriyoruz. işte benim bu iş dosyası silindi. iş dosyasını tekrar oluştursamda kendi dosyama ulaşamadım

Arkadaşlar çözüm önerilerinizi bekliyorum. Yardımcı olmaya çalışırsınaz sevinirim. Dosyanın içindeki belgeler benim için gerçekten önemli...

Sanırım çözüm bulabilecek bir forum kullanıcısı yok!!! İlgilenen herkese teşekkür ediyorum...

Hocam canlı bir linux cd'si ile bilgisayarınızı başlatın ve flash belleği linux altında görmeye çalışın.

Hirens boot cd'yi de canlı xp de var canlı linux da. hirens boot cd'nin son versiyonunu indirin(14 ve sonrası işinizi görür)

aşağıdaki dosyayı flash belleğinize kopyalayıp çalıştırın. "dosyalarımı göster" komutuna basın. birkaç saniye bekleyin. işlem tamam gibisinden bir uyarı verecektir. artık dosya özelliği gizli hale getirilmiş ve windows ortamında değiştirilemeyn gizli özlleği iptal olacaktır

Ekli dosyalar

• FLASH.rar
    610.4 KB · Görüntüleme: 539
İşte çözümü bende :D
Benim kullandığım yöntem,
1. başlat - tüm programlardan winrarı aç
2. winrar ile flash belleğin içine gir
3. sana normalde gözükmeyen dosyalar- klasörleri winrar ile gözükecek
4. normalde görünmeyen klasörlerin içerisine gir
5. İçinde bulunan dosyaları sürükleme yöntemi ile masaüstüne sürükle (kopyala)
6. Dikkat , eğer klasörün içine girmeden sürüklersen gizli klasör masaüstünde yine gizli olup görünmeyecek, sen gizli dosyayının içine girip dosyaları sürükle.
7. İç içe olan bütün klasörlerde gizli olur onlarıda tek tek içine girip sürükle
8. Bu işlem bitince Flash belleği bir güzel biçimlendir.
9. Biçimlendirdikten sonra masaüstündeki dosyaları geri kopyala - sürükle

Benlik çözüm bu, ama kesin çözümdür..

Ha bide CH klavye (virüs) sorununuda çözüm bulsanız :D

yusufpb' Alıntı:
İşte çözümü bende :D
Benim kullandığım yöntem,
1. başlat - tüm programlardan winrarı aç
2. winrar ile flash belleğin içine gir
3. sana normalde gözükmeyen dosyalar- klasörleri winrar ile gözükecek
4. normalde görünmeyen klasörlerin içerisine gir
5. İçinde bulunan dosyaları sürükleme yöntemi ile masaüstüne sürükle (kopyala)
6. Dikkat , eğer klasörün içine girmeden sürüklersen gizli klasör masaüstünde yine gizli olup görünmeyecek, sen gizli dosyayının içine girip dosyaları sürükle.
7. İç içe olan bütün klasörlerde gizli olur onlarıda tek tek içine girip sürükle
8. Bu işlem bitince Flash belleği bir güzel biçimlendir.
9. Biçimlendirdikten sonra masaüstündeki dosyaları geri kopyala - sürükle

Benlik çözüm bu, ama kesin çözümdür..

Ha bide CH klavye (virüs) sorununuda çözüm bulsanız :D

Yusuf hocam çok uzun bir yol olmuş bu. Başka başlıkta daha kısa çözümü yazmıştım.

Başlat -> Çalıştır -> cmd -> flash belleğin sürücü ismi : (örneğin G:) -> attrib -h -s /s /d
Tüm gizli ve sistem özelliklerini kaldıracaktır flash bellekteki tüm dosya ve klasörlerin.

Hocalarım teşekkür ederim. yoğunluğum nedeniyle uzun bir zaman giremedim foruma. verdiğiniz bilgilere göre tekrar deneyeceğim umarım başarılı olurum. sizede dönüt yaparım. iyi çalışmalar...

eya' Alıntı:
Yusuf hocam çok uzun bir yol olmuş bu. Başka başlıkta daha kısa çözümü yazmıştım.

Başlat -> Çalıştır -> cmd -> flash belleğin sürücü ismi : (örneğin G:) -> attrib -h -s /s /d
Tüm gizli ve sistem özelliklerini kaldıracaktır flash bellekteki tüm dosya ve klasörlerin.

Hocam bunu denemiştim zaten çözüm olmadı malesef:(

mrtdincer hocam combofiz güzel program ama dikkatli ol çünkü gizki dosyaları ve konunan sistem dosyalarını açtıktan sonra bu program sistem dosyalarını da siliyor, yanibu programı sadece flasha uygulaman lazım. bu sitede bununla ilgili çok yazılar var bi onlara bak.

Flash Belleği Windows 7 PC'ye takın ve Flash belleği açın sonra arama satırına . (nokta) yazın ve aratın. Tğm dosyaları bulacaktır. Ben böyle yapıyorum

Geri