Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

GM Tabletlerle ilgili merak edilenler

Konu, 'Fatih Projesi Eğitmenleri' kısmında ertanbadem tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. ertanbadem

  ertanbadem Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  100
  Beğeni:
  0
  GM tabletler ile ilgili aklımızda olan sorulara aldığımız yanıtları aşağıda listeledim.

  Sayın yetkililer,

  1. Tayini çıkan öğretmen tabletini alıp gidecek midir? Eğer giderse yerine yeni atanan öğretmene tablet verilecek midir? Ya da giden öğretmen yeni okulunda yeni tablet mi alacaktır.

  Öğretmenlerimiz MEB den ayrılmadığı sürece tablet bilgisayar kendinde kalacaktır. Başka bir kuruma geçtiğinde ya da MEB den ayrıldığında okul tarafından geri alınması gerekir. Emekliliğe 6 aydan daha az zaman kalan öğretmenlerimize verilmemesi ayrıca ücretsiz izne ayrılan öğretmenlerimize de görevlerine başlayana kadar tablet bilgisayar verilmemesi bu maddeler arasındadır.
  2. Okul nakli olan öğrenciler tabletlerini alıp gidecekler midir? Tableti teslim etmeden giderse yasal yaptırımımız var mı ? Yerine nakil gelen öğrenciye nasıl tablet vereceğiz?
  Okullarımıza yeni gelen öğrenciler için yedek sayıda tablet gönderilmeye çalışılmaktadır. Her dağıtımda bu sayıya yer vermeye çalışıyoruz. Başka okuldan gelen öğrencilerimize yedekten tablet verilebilir. Devamsızlık sınırını aşarak okula gelmeyen veya disiplin gibi cezalar nedeniyle okuldan ayrılan öğrencilerden de tablet alınması yönünde maddelerimiz bulunmaktadır. (henüz taslak aşamada) .Bunun dışında öğrencilerden tablet alınmaması yönünde karar verilmiştir.

  3. Dağıtımı yapılan öğrenci ve öğretmen tabletlerinde eksik ve fazlalar vardır. Faza olan okullardan eksik olan okullara transfer etmemiz Biriminizce uygun görülmemiştir. Ancak dağıtım yapılmasına rağmen tablet alamayan öğretmenlermizin tepkileri gelmeye başlamıştır. Bununla igili geriye dönük bir çalışma yapılacak mıdır ?
  Okuldaki yedek tablet sayısı fazla ise bu değişim nisan ayından sonra okullar arasında karşılıklı olarak yapılabilir. Bununla ilgili resmi bir yazışma nisan ayında tüm tablet dağıtımları tamamlanınca yapılabilir. Biraz beklemenizi tavsiye ederim.

  4. Fatih Projesi Faz1 deki Cisco AP ürünleri Lightweight Access Point dir. Bunlar bir kontrol ünitesi tarafından yönetilmeden SSID yayımı yapmaz ve kimse wifi bağlantı yolu ile ağa join olamaz. Öğrenci tableti dağıtım yapılan okullarda duyduğum kadarı ile fiber bağlantıyı aktive edip AP cihazlarını telekom networkündeki control cihazları ile uzaktan çalıştırmışlar. Lightweight Access Pointleri normal bir AP haline getirmek için ise içindeki firmware yazılımı değiştirmek gerekir.Bunu yaparsanız garanti dışına çıkar ve her AP merkezi yönetim dışında çalışır Mobil cihazların MAC filtrelemesi mümkün olmaz. Bu durumda Access Pointlerin dışarıya çıkarılması ve Fiber ihalelerini beklememiz gerekmekte. O güne kadar tabletler için herhangi bir ağ erişimi olmayacaktır (Ferruh Gelibolu hocama teşekkürler). Bu konuda yapmamız gereken nedir? Beklemeli miyiz? İhale süresi ne kadardır?
  Erişim de sorumlu arkadaşlarıma iletiyorum. Cevap vereceklerdir.
  5. Öğretmen tabletlerinin okul dışında kullanımında engellenen "facebook, twitter" vb. sitelere erişim sorunu çözülecek midir? Öğretmenler kendi çözümlerini üretmek için girişimlerde bulunmaya başlamışlardır.
  Şu anda bu siteler engelli diye biliyorum. Hangi sitenin açılmasını istediklerini gerekçeleri ile birlikte tablet@eba.gov.tr ye atabilirler.
  6. Etkileşimli tahtalarımız Varsayılan olarak Windows 7 İşletim Sistemi ile açılmaktadır. Şu an da ues.eba.gov.tr de eğitimi verilen Tübitak tarafından geliştirilen "Etkileşimli Sınıf Yönetimi Yazılımı" Pardus tabanlıdır. Akıllı tahtaların varsayılan açılış işletim sistemlerini Pardus olarak değiştirmemiz gerekecek mi ? Ayrıca üzerlerinde yüklü olan Pardus versiyonu eskidir. Tahtalara ETAP-1 Projesi kapsamında Tübitak tarafından geliştirilmekte olan yeni sürümü mü yüklemeliyiz?
  Bunu tübitak ve EBA daki arkadaşlar yürütüyor. Oraya sormalısınız.
  7. Son olarak bir öğrenci tabletine garanti kapsamı dışına çıkaracak bir zarar verirse ya da çaldırırsa yapılacak işlem nedir? Bakanlık ücretsiz yeni tablet verecek midir? Çocuk ödemeyi kabul ederse firmadan aynı ürün temin edilebilecek midir?
  Bunlar yönergede netleşecek. Ama siz hem öğretmene hem öğrenciye demirbaş olarak tabletten sorumlu olduğunu bildiriniz.
   
 2. caylakcekirge

  caylakcekirge Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.371
  Beğeni:
  18
  Paylaşım için teşekkürler...
   
 3. bayrak

  bayrak Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Şubat 2008
  Mesajlar:
  105
  Beğeni:
  0
  Sağolun hocam. İnşallah bir an önce bahsi geçen maddeleri düzenlerlerde okullara bildirirler, kimsenin bir şeyden haberi yok. Nakil işlemleri nasıl olacak bilemiyoruz.
   
 4. mturkmen42

  mturkmen42 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Aralık 2013
  Mesajlar:
  251
  Beğeni:
  0
  Güzel paylaşım
   
 5. gamer99

  gamer99 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.997
  Beğeni:
  1
 6. dirmilx

  dirmilx Site Gezgini

  Kayıt:
  10 Şubat 2012
  Mesajlar:
  33
  Beğeni:
  1
  :alkis: :alkis: :alkis:
   
 7. nnevertrustt

  nnevertrustt Üye

  Kayıt:
  14 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  7
  Beğeni:
  0
  Teşekkürler
   
 8. karhan22

  karhan22 Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2019
  Mesajlar:
  1
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar merhaba. Ben ing öğretmeniyim.Etap 5 öğretmen tabletim dondu.Yazılım atmama rağmen tuşlar dışında hiç bir yeri çalışmıyor .Tuşların hepsine basıp açılıp kapanıyor ama ekran donuk.Yeni formattan sonrada ekran ilk alındığı gibi sıfırlanıyor ama dokunmatik kesinlikle çalışmıyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.
   
 9. zeguj

  zeguj Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2007
  Mesajlar:
  174
  Beğeni:
  7
  Öncelikle foruma hoşgeldiniz.
  Kalemle çalışıyorsa ona bakabilirsiniz.
  Yine de çalışmıyorsa servise göndermeniz gerekmektedir.
  Ayrıca konu başlığı ile mesajınız uyuşmamış. Ya yeni konu açın ya da daha uygun bir konuya yazın.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal