Google Classroom Hakkında

Kodla Büyü

bbozkurt

Aktif Üye
Arkadaşlar google classroom uygulamasının kullanıma başlama tarihi hakkında bilgisi olan var mı? kaydımı yapmıştım ama şuan "üzgünüz! Classroom şu an için yalnızca Google Apps Eğitim Sürümü kullanıcıları tarafından kullanılabilir." diyor. Kullanan var mı? BeyazPano gibi birşey mi? deneyimlerinizi anlatabilirseniz sevinirm. Hem diğer arkadaşlarda konu hkkında bilgilenmiş olur. Öğrenciden ödev al dosyala gibi işlerden kurtaracağını düşünüyorum...

Merhaba,
Ben de okul adına kayıt olmak istiyorum. kurumkodu@meb.k12.tr uzantılı mail ile giriş yapabiliyorum. Ama arayüz açıldıktan sonra alan adı doğrulaması istiyor. Bunlardan bir tanesi head etiketi altına meta kodu yapıştırmak mesela. Ama mebin sağladığı kısıtlı arayüzle, ana sayfaya müdahale edilemediği için bu mümkün olmuyor. Diğer yöntemler de aynı şekilde. Kayıt yapabilen varsa yardımcı olabilir mi?

orangeroom' Alıntı:
Merhaba,
Ben de okul adına kayıt olmak istiyorum. kurumkodu@meb.k12.tr uzantılı mail ile giriş yapabiliyorum. Ama arayüz açıldıktan sonra alan adı doğrulaması istiyor. Bunlardan bir tanesi head etiketi altına meta kodu yapıştırmak mesela. Ama mebin sağladığı kısıtlı arayüzle, ana sayfaya müdahale edilemediği için bu mümkün olmuyor. Diğer yöntemler de aynı şekilde. Kayıt yapabilen varsa yardımcı olabilir mi?

html dosyası yükleme seçeneği var. google size html dosyası veriyor. onu siteye kaydediyorsunuz.

meb sitelerinde bu doğrulama yapılamıyor. çünkü dosyayı kaydetmemiz istenen yere erişimimiz yok. Google'ı aradım henüz bunun için bir çözümleri yok, yapılabilecek şey okulun adına başka bir alan adı ve hosting satın alıp doğrulama dosyasını oraya yüklemek ve alan adını da meb sitesine yönlendirmek.

Az önce google'dan bir e-posta geldi, google classroom hesabınız doğrulanmıştır diye. Henüz alan adını satın almamıştım neyse ki :)
Bu konu ile ilgili yaptıklarım, txt dosyasını meb yönetim panelindeki dosyalar bölümüne yükledim ve doğrulama yapmaya çalıştım. O sırada doğrulanamamıştı. Google'ı aradım, durumu bildirdim daha önce kayıt yapılan bir "meb.k12.tr" adresi olmadığını söylediler. Bu konuda bir araştırma yapıp bana döndüler, şuanda mümkün görünmüyor dediler. Daha önce meb panelde sol menüde bulunan "Sunucu Yönetimi" bölümünden "Google Analitik" ve "Google Doğrulama" için gerekli doğrulamaları yapmıştım, bunu onlara da belirttim ve Google Apps için de böyle bir bölüm konulması konusunda istekte bulundum. Az önce hiç beklemediğim bir e-posta geldi;
"Google Apps artık etkin durumda. meb.k12.tr adresinin size ait olduğunu doğruladınız."
Tam olarak işe yarayan hangi adımdı bilemiyorum.

Siz de şu adımları takip edin;

1) Meb yönetim paneli "Sunucu Yönetimi" bölümünden "Google Analitik" ve "Google Doğrulama" ya girip oradaki adımları takip ederek doğruları yapın.
2) Google Apps'a kayıt olurken okulunuzun "meb.k12.tr" uzantılı adresini kullanın.
3) Adresi doğrulamanız istendiğinde sitenize yüklemeniz gereken txt bu bölüme (txt yüklenemediği için xml olarak) meb.k12.tr uzantılı sitenizin erişebildiğiniz tek bölümü olan "Dosyalar" kısmına yükleyin.
4) Google'ı arayın ve durumu bildirin. (Aramadan önce web sitesinden pin kodu almanız gerekiyor, pin kodu 1 saat geçerli.)

Selamlar,

@trilaylayloom Hocam google aps eğitim sürümünü kullanabiliyor musunuz şuan. Yoksa deneme sürümü son buldu şeklinde sonlandırdı mı ?

-Ayrıca mail alma-gönderme işi nasıl çözülecek MX kayıtlarını değiştiremediğimiz sürece tam anlamış değilim. Bu konuyla da ilgili WEBMEB'e bilgilendirme yapıp, google doğrulama ve analitik yetkisi gibi mx kayıtlarınıda değiştirme yetkisi de eklesinler desek yerinde olacak gibi ?

Hocam doğrulama bende de onaylanmıştı zamanında fakat faturalandırma kısmına baktığımda hala deneme sürümü yazıyordu. 30 gün sonra da bitti mecbur kapattım hesabı. Bu kısmı da bir kontrol eder misiniz? Eğer sizde tam sürüme geçtiyse biz de aynı yolu izleyelim..

Mail adresleri top domain üzerinden verildiği için MX kayıtları konusunda da yapacak birşey yok email kısmını kullanmayacağız artık..

Merhaba bütün uğraşlarıma rağmen doğrulmayı yaptıramadım.

Google a durumu anlatan mail atmak isterim hangi adrese mail göndermemiz gerekiyor acaba

yardım bölümünde yeralana türkiye numarası bir garip gerçek değil gibi nasıl çözeriz acaba

Google apps eğitim sürümünü kullanabiliyorum. MX kayıtları işi için Yeğitek'i aradım ama konuştuğum kişi konuyu bir türlü anlayamadı ve diğer özelliklerin de bir şekilde kapatılmasından korktuğum için çok uğraşmamaya karar verdim. Mail hariç hepsi çalışıyor. Aylardır kullandığım 250GB civarı bir Google drive hesabım var. Aynı şekilde okulda bir çok öğretmen ve sınıflar da drive hesabını kullanıyor. Google classroom'u henüz kullanmaya başlamadım çünkü Edmodo kullanıyorum.

Geri