Google Drive SYNC Hiç Açılmayacak(sertifika)

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
https://yardimmasasi.meb.gov.tr/help/app/giris.htm

YARDIM MASASINA YAZDIĞIM YAZI

Bu sistemi(YARDIM MASASI) açan herkese teşekkür ederim öncelikle. Bu aralar sıkça duyduğunuz 15 nisan sonrası sertifika vakasından sonra malesef meb ağlarında google drive sitesine girilmediği gibi malesef google drive sync uygulaması da çalışmamaktadır. Bu ise en çok biz bilişimci ve bu sisteme adapte olmuş okul idarelerimizi olumsuz etkilemektedir. Bilgi paylaşımının çok önemli olduğu günümüzde meb ağında en işlevsel çalışan bulut sistemi malesef google servisleridir. Eba bulut sistemini öğretmen ve öğrencilere önermemize rağmen 10 gb lık alan bize yetmemektedir. İdari işler için ise zaten kullanışsızdır. Bu yüzden google bulut sistemlerinin sertifika filtresinden geçirilmesi gerekmektedir.
Aynı zamanda google servisleri ile öğretmen ve okul idareleri senkranizasyon kavramını benimsemişlerdir. Yani okulda yarım kalan işini evde. Evde yarım kalan işini ise okulda devam edebilmektedirler.
Şu an sertifika işi henüz yeni başladığı için ilerleyen zamanlarda daha iyi olacağını düşünüyoruz. Ancak google sync programı ile ilgili endişelerimizin tarafınızdan giderilmesini istiyorum.
Katkısı olan herkese tekrar teşekkür ederim...

YARDIM MASASINDAN GELEN CEVAP

[MEB YARDIM MASASI - ÇÖZÜLDÜ] Bilişim Altyapı Sistemleri ve Destek Hizmetleri - Sistem Erişim Talepleri - Erişim İzni İşlemleri
Gelen Kutusu
x

bhd_destek@meb.gov.tr
09:27 (1 saat önce)

Alıcı: bana
18/04/2016 22:59:09 tarihinde
Bilişim Altyapı Sistemleri ve Destek Hizmetleri - Sistem Erişim Talepleri - Erişim İzni İşlemleri konu başlığı ile oluşturduğunuz talep aşağıdaki açıklama ile kapatılmıştır.
MEB güvenlik politikaları gereği file sharing and storage kategorisinde olan sitelere erişim izni verilememektedir. Talebinizi bu kapsamda değerlendiriniz.

UYARI :
Lütfen bu e-postaya cevap vermeyiniz. E-Posta içerisinde gerekli iletişim bilgileri mevcut değilse talep ile ilgili işlemleri YARDIM MASASI sisteminden yapmanız gerekmektedir.

GEÇMİŞ OLSUN SAYIN HOCALARIM

Bunu savunan Arkadaşlarım tam şuan eba dosyaya girebilir misin? lütfen!!!

ebadosya.jpg

Re: Google Drive Hiç Açılmayacak

İlginç tarafı bugün bunları engelleyen meb geçtiğimiz yıllarda eba öğretmen eğitimlerinde gmail ve gdrive kullanımını gösteriyordu. Bu ne perhiz hani lahananın turşusu :puhaha: :-1:

Bu kadar sınır koyacaklardı madem o zaman ne gerek vardı fiber altyapıya.; o kadar para ödemeye? :?

bir de sorun çözülmüş gibi - ÇÖZÜLDÜ ibaresi koymuşlar :alkis: :-1:

Tabi milleti şifreli sayfalardan takip edemedikleri için sertifika ile girdiğimiz tüm https şifreli siteleri takip edecekler.
milleti gözetlemeye doymadılar

boteakif' Alıntı:
Bu kadar sınır koyacaklardı madem o zaman ne gerek vardı fiber altyapıya.; o kadar para ödemeye? :?

iyi dediniz, şimdi fiber tam olarak ne işe yarayacak? valla ben şuan google'a bir cümle dahi aratamıyorum fiber değil 56k ile aynı.

google drive yasaklanmış olması saçmalık.. öğrencilere drive üzerinden test ve dökümanlar gönderiyordum :.öğrenciler de yaptıkları çalışmlaları drive'da yedekliyorlardı...
Meb ve engeller... gerçekten fiber altyapıya gerek yoktu.akıllı tahtada da drive üzerinden dökuman açıp kullanabiliyorken şimdi usb bellekten bağlanarak kullanıcaz :!: :!: :!:

arkadaşlar google dan arama yapmak istediğiniz zaman adres çubuundaki https i http yapın. o zaman aratıyor

Re: Google Drive Hiç Açılmayacak(sertifika)

Çok üzüldüm,

-------

bu sertifka olayında girdiğimiz siteler mi takip altına alınıyor yoksa ileti yazdığımız siteler mi arkadşlar ?

Hocam sertifakadan önce yandex.disk için yazdığımda aynı cevap gelmişti ama sonra izin vermişlerdi. umarım yine aynısı olur çünkü okulda kullandığım tüm notlarım drive da..

Öğretmenlerin eba dosyayı kullanmalarını istedikleri için engellemişlerdir muhtemelen. Şahsen ben de destekliyorum sanal kişilerin değil gerçek öğretmenlerin yükleyip paylaştıkları içerik var. Eba dosya ve portal da

altintepebilisim' Alıntı:
Öğretmenlerin eba dosyayı kullanmalarını istedikleri için engellemişlerdir muhtemelen. Şahsen ben de destekliyorum sanal kişilerin değil gerçek öğretmenlerin yükleyip paylaştıkları içerik var. Eba dosya ve portal da
Sayın hocam, EBA dosya düzgün çalışsa, pratik bir kullanımı olsa biz de kullanacağız ancak MEB'in birçok projesi gibi EBA ders bir gün çalışıyor iki gün çalışmıyor. Arkadaşların bazılarının dediğine göre de yüklenen içerikler zaman zaman siliniyormuş. Böyle bir sisteme güvenip de kullanır mısınız?
Gelelim filtreleme mevzusuna, sanırım MEB http://www.fortiguard.com/iprep?data= sitesindeki kategori sistemini kullanarak filtreleme yapıyor.
bilgisayarbilisim.net bir ara yasaklandığında, yardım masasından bu siteye girip, sitenin eğitim sitesi olduğuna dair talep oluşturmamızı istemişlerdi.
Aslında şeytan diyor bu siteye gidip, eba.gov.tr'yi de "file sharing and storage" kategorisine almaları için bütün forum üyelerini yönlendir diyor. O zaman MEB çıksın bakalım işin içinden.
Neyse şeytana uymayalım.

MEB' in bilişim uygulamaları; fiyasko, rezillik ve daha bir sürü şey... :verymad: :verymad: :verymad:

Hocam daha geçen eba dosyadaki daki tüm dosyalarımız telef olmadı mı? Biz bilişimciyiz 10 gb alan bize yeter mi?
Benim 4 tane google drive hesabım var. 60 gb verir mi bana eba dosya... Peki eba'nın sync uygulaması var mı? Yani okulda yarım kalan işimi hiç flash bellek kullanmadan evde, evde yarım kalan işime okulda devam edebilecek miyim?
Eba bize bunları vaat ediyor mu? Ben eba dosyayı kullanmayalım demiyorum. İnsanlar buradaki farkı karıştırıyor. Ama henüz güvenemiyorum. Daha buraya bir sürü şey yazarım ama birşey değişmez... Üstelik gerçek kişiler sanal kişiler ne orasını bilmem ama ben kendi yüklediklerimi kullanıyordum zaten google drive da. Eğer olay paylaşımsa da bu sitedeki kişelerden alıyorum zaten linki. Ne yapacak bana ingilizceci tarihçi mi link atacak. Bu güne kadar başka branştan birisi sana kaç link paylaşımı attı bana sayabilir misin?

Arkadaşım tam şuan eba dosyaya girebilir misin? lütfen!!!

ebadosya.jpg

sertokus' Alıntı:

Hocam daha geçen eba dosyadaki daki tüm dosyalarımız telef olmadı mı? Biz bilişimciyiz 10 gb alan bize yeter mi?
Benim 4 tane google drive hesabım var. 60 gb verir mi bana eba dosya... Peki eba'nın sync uygulaması var mı? Yani okulda yarım kalan işimi hiç flash bellek kullanmadan evde, evde yarım kalan işime okulda devam edebilecek miyim?
Eba bize bunları vaat ediyor mu? Ben eba dosyayı kullanmayalım demiyorum. İnsanlar buradaki farkı karıştırıyor. Ama henüz güvenemiyorum. Daha buraya bir sürü şey yazarım ama birşey değişmez... Üstelik gerçek kişiler sanal kişiler ne orasını bilmem ama ben kendi yüklediklerimi kullanıyordum zaten google drive da. Eğer olay paylaşımsa da bu sitedeki kişelerden alıyorum zaten linki. Ne yapacak bana ingilizceci tarihçi mi link atacak. Bu güne kadar başka branştan birisi sana kaç link paylaşımı attı bana sayabilir misin?

Arkadaşım tam şuan eba dosyaya girebilir misin? lütfen!!!

ebadosya.jpg

Sayın hocam şüphesiz eba dosya ile google drive mukayese edilemez şu anki hali ile lakin gelişecektir diye düşünüyorum. 60 GB alanda neyiniz var hocam mesela örneğin 20 GB boyutunda imaj dosyanız var da meb hattı ile iki dakikada indirip imaj mı atıyorsunuz tahtaya? 60 GB veriyi efektif olarak nasıl kullanıyorsunuz örnek verir misiniz? Sinc uygulaması olarak ne kullanıyorsunuz mesela ona da örnek verir misiniz hangi işe okulda başlayıp evde devam ediyorsunuz?

yok böyle bir saçmalık
her konuda temkinli eleştiririm mebi ama bu tam bir fiyasko

sertokus' Alıntı:

Sayın hocam şüphesiz eba dosya ile google drive mukayese edilemez şu anki hali ile lakin gelişecektir diye düşünüyorum. 60 GB alanda neyiniz var hocam mesela örneğin 20 GB boyutunda imaj dosyanız var da meb hattı ile iki dakikada indirip imaj mı atıyorsunuz tahtaya? 60 GB veriyi efektif olarak nasıl kullanıyorsunuz örnek verir misiniz? Sinc uygulaması olarak ne kullanıyorsunuz mesela ona da örnek verir misiniz hangi işe okulda başlayıp evde devam ediyorsunuz?
Hemen veriyorum hocam örnek. Dergi çıkarıyoruz milli eğitim için. 25 tane öğretmen drive sayesinde senkron çalışıyoruz
dergi.jpg

Tamam bana bir drive yeterli olsun. Bu sizi haklı yapmaz. En çok kullandığım uygulamalarımı bir drive da. Gereksiz arada sırada lazım olan uygulamalarım bir drive. Milli eğitim için bir drive. Okulun idaresi için bir drive daha var.
Sadece ben değil herkes okulda yarıda kalan işlerini tamamlayabiliyor evde. Mesala ben kutlu doğum için şuan çalışma yapıyorum. Okulda yarım kalan işime evde devam ediyorum. O kadar kullanışlı ki flash bellek denilen aleti unuttum. Sadece o klasöre işimi en başta bir kere kaydediyorum tamam. Otamatikman evde açılınca önümde. Bu şekilde binlerce işe devam ettim. Hepsini saymam şart mı...

Tam anlatıyoruz öğretmenlere yok eba yok tahta yok teknoloji pat bi sıkıntı bi sorun çıkıyor. Zaten öğretmenler yeniliğe açık değil , zaten teknolojiyi bin bir nazla kullanıyorlar. Diyoruz ki hocam eba şöyle iyi tahta şöyle iyi ... İkna ediyoruz pat ya nete giremiyoruz , ya eba açılmıyor , ya eba derste bir sıkıntı çıkıyor. Eba dosya zaten hep sıkıntı. Verdiğimiz kurslarda bile google drive kullanın diyorduk vesile oluyorduk. Şimdi bi de bu çıktı. Öğretmen arkadaşlara bunu biz nasıl açıklayacağız ne diyeceğiz inanın ben bilişim dersi öğretmeni olmama rağmen bilgisayar destekli eğitimin savunucusu olmama rağmen bu kadar teknik sıkıntıdan sonra ben bile meb içinde teknoloji kullanmaktan bilişimden soğudum... Kara tahta! kara düzen!! en iyisi .....!!!!! Böyle mebe müstehak da yeter de ....!!!!

Hocam verdiğiniz örnekler sinc uygulamalar değil dosyayı yüklemek evde indirip kullanmaya devam etmek dahaa sonra tekrar kaydedip yüklemek okuldan tekrar indirip devam etmek. Sinc uygulama örneği onenote olabilir mesela okulda veya cepte veya evde not tutarsınız istediğiniz cihazdan devam edersiniz. Sizin saydıklarınızın hepsini eba dosya ile yapabilir üstelik 25 öğretmen arkadaşınızın alanını ortak kullanıp 250 GB alana kavuşabilirsiniz. Uygulamaları driveda tutmak pek mantıklı değil demek istemiştim ben aslında örneğin 1gb lık Microsoft office uygulamanız driveda olsun drive da serbest olsun 10 tahtaya ayrı ayrı drivedan indirip kurulum mu yapıyorsunuz? Tekrar ifade edeyim eba portal şu anda aksaklıklarla da olsa iş görür durumda sahip çıkıp çık daha iyi duruma gelmesini sağlamalıyız. Sadece öğretmenlerin olduğu seviyeli bir paylaşım alanımız olsun.

Google drive yasakli dosya eba calismiyor diye sikayer etsek soyle bir cevap verirler. Cozum: herhangi bir cloud sistem kullanmayin. Bulut mulut neymis onlar oyle.

Kusura bakmayın ama ben bu konuda MEB i sonuna kadar destekliyorum. Benim öğretmenimin bütün bilgilerinin Google sunucularına veya yurtdışı kaynaklı başka sunuculara yüklenmesini doğru bulmuyorum. Tamam EBA dosyada şu an bir takım sıkıntılar olabilir. Ancak bu bir süreçtir ve zamanla hepsi düzelecektir. Biraz sabır lütfen.

Hocam verdiğiniz örnekler sinc uygulamalar değil dosyayı yüklemek evde indirip kullanmaya devam etmek dahaa sonra tekrar kaydedip yüklemek okuldan tekrar indirip devam etmek. Sinc uygulama örneği onenote olabilir mesela okulda veya cepte veya evde not tutarsınız istediğiniz cihazdan devam edersiniz. Sizin saydıklarınızın hepsini eba dosya ile yapabilir üstelik 25 öğretmen arkadaşınızın alanını ortak kullanıp 250 GB alana kavuşabilirsiniz. Uygulamaları driveda tutmak pek mantıklı değil demek istemiştim ben aslında örneğin 1gb lık Microsoft office uygulamanız driveda olsun drive da serbest olsun 10 tahtaya ayrı ayrı drivedan indirip kurulum mu yapıyorsunuz? Tekrar ifade edeyim eba portal şu anda aksaklıklarla da olsa iş görür durumda sahip çıkıp çık daha iyi duruma gelmesini sağlamalıyız. Sadece öğretmenlerin olduğu seviyeli bir paylaşım alanımız olsun.
Tahta değil hocam hepimiz farklı okullardayız 25 farklı okuldan öğretmen yani. 3 aydır gayet iyi gidiyor. Kullanışlı da. Sürükle bırak. Yanlışsa whatsapptan söyle ilgili kişi ya da kişiler düzeltsin. Aksaklık 0. Geçen yılda çıkardık bir sıkıntı yok yani... Bana hala eba dosya diyorsun . Yazıyı okumadın galiba hocam. Dosyalarını yedekle kaybolacak diyo. Ne yapalım dergiyi çıkarmak için eba dosyanın tadilatını mı bekleyelim

sertokus' Alıntı:
Tahta değil hocam hepimiz farklı okullardayız 25 farklı okuldan öğretmen yani. 3 aydır gayet iyi gidiyor. Kullanışlı da. Sürükle bırak. Yanlışsa whatsapptan söyle ilgili kişi ya da kişiler düzeltsin. Aksaklık 0. Geçen yılda çıkardık bir sıkıntı yok yani... Bana hala eba dosya diyorsun . Yazıyı okumadın galiba hocam. Dosyalarını yedekle kaybolacak diyo. Ne yapalım dergiyi çıkarmak için eba dosyanın tadilatını mı bekleyelim

Hocam eba dosya şu an gayet yeter. ufak aksaklıklar var sadece mesela "dosyalarınız silinebilir", "dosyalar birden yok olabilir" gibi ama bunlar ufak sorunlar. altıntepebilişim hocam ya hayatında drive'ın güzelliklerinden hiç faydalanmamış ya da eba'yı hiç kullanmamış. Mesela şu an eba dosya kullanıyor olsak ne olurdu biliyor musunuz? Dosyalarımızı kurtarma derdinde olacaktık. Çünkü güncelleme yapıyorlarmış. İlk önce sistemini mükemmel hale getir sonra onu bunu yasakla. Hattını fiber yapıp sonra da dosya paylaşım sitelerini yasaklayacaksan çok büük bir paradoksun içindesin demektir.

osm@ng' Alıntı:
sertokus' Alıntı:

Hocam eba dosya şu an gayet yeter. ufak aksaklıklar var sadece mesela "dosyalarınız silinebilir", "dosyalar birden yok olabilir" gibi ama bunlar ufak sorunlar. altıntepebilişim hocam ya hayatında drive'ın güzelliklerinden hiç faydalanmamış ya da eba'yı hiç kullanmamış. Mesela şu an eba dosya kullanıyor olsak ne olurdu biliyor musunuz? Dosyalarımızı kurtarma derdinde olacaktık. Çünkü güncelleme yapıyorlarmış. İlk önce sistemini mükemmel hale getir sonra onu bunu yasakla. Hattını fiber yapıp sonra da dosya paylaşım sitelerini yasaklayacaksan çok büük bir paradoksun içindesin demektir.

Değerli arkadaşlar yazdıklarımın bir kısmını okuduğunuzu düşünmeye başladım. Lütfen az önceki mesajlarımda da yazdığım ve bu mesajımda da okuduğunuzdan emin olmak için büyük harflerle yazacağım yeri iki kez okuyunuz. "ŞÜPHESİZ EBA DOSYA İLE GOOGLE DRİVE MUKAYESE EDİLEMEZ ŞU AN Kİ HALİ İLE".

öte yandan uzun zamandır daha çok dropbox olsa da google drive ı da etkin şekilde kullanıyorum. Eba dosyayı etkin bir şekilde kullanmıyorum ama aşağıdaki resim benim eba dosyamdan şu anda çektiğim görüntü yaklaşık 2 yıl olmuş dosyayı oluşturalı başına birşey gelmemiş. Yanlış anladığınız şey şu ben size eba dosyanın diğerlerinden iyi olduğunu söylemiyorum kullanılabilir durumda olduğunu aktif kullanıp destek verirsek çok daha iyi duruma geleceğini söylüyorum. Biraz da milliyetçi duygularla söylüyorum bunu kullanalım eba dosya da öğretmenlerin google drive ı olsun.

Ekli dosyalar

• Ekran Resmi 2016-04-19 23.46.42.png
    Ekran Resmi 2016-04-19 23.46.42.png
    67.2 KB · Görüntüleme: 959

osm@ng' Alıntı:
sertokus' Alıntı:

Değerli arkadaşlar yazdıklarımın bir kısmını okuduğunuzu düşünmeye başladım. Lütfen az önceki mesajlarımda da yazdığım ve bu mesajımda da okuduğunuzdan emin olmak için büyük harflerle yazacağım yeri iki kez okuyunuz. "ŞÜPHESİZ EBA DOSYA İLE GOOGLE DRİVE MUKAYESE EDİLEMEZ ŞU AN Kİ HALİ İLE".

öte yandan uzun zamandır daha çok dropbox olsa da google drive ı da etkin şekilde kullanıyorum. Eba dosyayı etkin bir şekilde kullanmıyorum ama aşağıdaki resim benim eba dosyamdan şu anda çektiğim görüntü yaklaşık 2 yıl olmuş dosyayı oluşturalı başına birşey gelmemiş. Yanlış anladığınız şey şu ben size eba dosyanın diğerlerinden iyi olduğunu söylemiyorum kullanılabilir durumda olduğunu aktif kullanıp destek verirsek çok daha iyi duruma geleceğini söylüyorum. Biraz da milliyetçi duygularla söylüyorum bunu kullanalım eba dosya da öğretmenlerin google drive ı olsun.
Hocam ben sana katılıyorum bu konuda. Elbette haklısın bu yazdıklarında. Ortada çekişme yok yanlış anlama. Buradaki arkadaşların çoğu şunu diyoruz. Biraz daha geliştir eba dosyayı sonra yasakla neyi yasaklayacaksan.

Geri