Goruntu niye yok yahu. Cildiricam...ÇÖZDÜM SONUNDA

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
di-GAH735WJ.jpg

di-2UL8.jpg

Arkadaslar merhaba
Vestel promega ogrenci pc. 512 ram, 3.32 ghz islemci. 80 hdd xp yuklu. ONBOARD ekran karti

Dun takir takir calisan pc bugun de iyi caliyor ama goruntu yok.

YAPILANLAR
1- HDD değiştirildi denendi
2- RAM çıkarıldı çalıştırıldı
3- RAM temizlenip takıldı
4- BIOS pili çıkarıldı
5- Onboard oldugundan harici ekran kartı takılamadı
6- Başka monitör denendi
7- Çalışan başka bir pc nin güç kabloları denendi
8- fanlar ve kablolar kontrol edildi
9- CD-Rom çıkarılıp çalıştırıldı
10- Disket sürücü çıkarılıp çalıştırıldı

SONUÇ : GÖRÜNTÜ YİNE YOK KASA ÇALIŞIYOR.

2.resimde mavi kutulu yere de bende ayrıca 4.lü bir jak vardı üzerinde 24 yazan onu da ÇIKARDIM... VEEEE GORUNTU GELDİ

BİR TECRÜBE DAHA:
arkadaşlar bendeki bir başka makinada da yine görüntü yoktu... onda ise yukarıdaki ilk resimde C ile gösterilen 12V işlemci güç konnektörü takılı değildi taktım çalıştı.

Re: Goruntu niye yok yahu. Cildiricam

denemeye devam hocam
pc ye başka monitör bağlayın
vga kablosunu değiştirin
biosu kontrol edin
ramı değiştirin
yine olmazsa
varsa harici ekran kartı takın oluyorsa ekran kartı bozulmuş yada yanmış olabilir

hocam biostan kontrol et,harici ekran kartı tak dene.

hocam aynı hatayla ben de karşılaşmıştım. ben işlemciyi söktüm temizledim görüntü gelmişti bi dene

birde anakarta gelen power soketini çıkarıp takın yada bios pilini resetleyin derim.

bende ilave edeyim. :D ram'ları temizleyip taktınız ama ram'lerdeki statik elektiriği doğru şekilde boşaltıp taktınız mı? en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir.

ahmet27' Alıntı:
bende ilave edeyim. :D ram'ları temizleyip taktınız ama ram'lerdeki statik elektiriği doğru şekilde boşaltıp taktınız mı? en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir.

Onu nasil yapcaz hocam?

keyloger' Alıntı:
hocam biostan kontrol et,harici ekran kartı tak dene.

Power dugmesine bastigimdan bu yana monitorde nokta kadar goruntu yok ki biosu gorebileyim

Ayrica baska vga kablosunu nasil deneyecem? Monitore cakili olan orjinal kablo zaten.

Bi keresinde basima gelmisti bir suru bela okuyup atmistim bilgisayari bi koseye vazgecmistim
Ama sonraki gun geldigimde sanki gorunmez bi guc halletmisti problemi. Pc sak diye acildi

cyln' Alıntı:
Bi keresinde basima gelmisti bir suru bela okuyup atmistim bilgisayari bi koseye vazgecmistim
Ama sonraki gun geldigimde sanki gorunmez bi guc halletmisti problemi. Pc sak diye acildi
hocam ramlara dokunduğuz için ve bazen güç kaynağındaki elektrik yüklenmelerinden kasada statik elektrik birikir.
statik elektiriği boşaltmak için kasanın arkasındaki elektrik ve monitor fişini çektikten sonra power tuşuna 5-6 kez uzun süreli basın.

Sanırım Vestellerde olağan bi hata. Benimde çok başıma geldi cyln hocam gibi pes ettiğim bi zamanda kendi kendine düzeldi. 2 gun once başka pc de yine oldu. RAMlerden birini sökünce gelmişti.Bence tamamiyle statik elektirkten oluyo sorunların çoğu..

Valla arkadaslar dediklerinizi yaptim olmadi vazgectim artik
1- ram sok temizle tak
2- anakarttaki 2 power kablosunu da cikar tak
3- hdd kablo sok tak
4- power butonuna 5-6 kez bas statik elektrik bosalt
5- kasayi topla kufur ede ede at bi koseye

Pc acarken powera basiyorum hdd isigi 3-5 saniyelik yaniyor artik yanmiyor. Bagimsiz olarak kasa calisiyor goruntu yok

söylediğiniz maddelere göre kasayı başka monitörde denememişsiniz, aynı şey başıma geldi bir monitörü kenara ayırmıştık bu yüzden

İŞlemci yi çıkarın işlemciyi :+1:

rami farklı yuvaya tak ....çiftse tek tek dene ....ram yuvalarında bazen böyle sıkıntılar oluyor

Hocam birde çalışan bir makineden güç kaynağı söküp deneseniz..

neyzen26' Alıntı:
Hocam birde çalışan bir makineden güç kaynağı söküp deneseniz..
birde hocamın dediği gibi sağlam bir power suppy ile deneyin bende de olmuştu aynısı meğerse sorun powerdaymış.

hocam o bilgisayarlarda statik elektrikten kaynaklanan sorunlar çıkabiliyo. çek bütün fişleri 2 gün sonra tekrar dene açılmazsa o zaman arkadaşların dediklerini uygularsın. ben bi ara bu yöntemle çözmüştüm yani. :puhaha:

Güç kaynağında sorun oluyor, sağlam bi güç kaynağı takip deneyin. İse yararsa çıkardığınız bi kenarda dursun çünkü bi süre takdiginizda o da çalışıyor .

simdi öğretmen bilgisayarına baktım baska okuldayım. burası da vestel promega... özellikler aynı

demin dikkat ettim öğretmen bilgisayarında şu cd-wr kablosunun bitişiğinde yeralan 24 lü power konnektörü varya hani bi 4 lü bi de 18-20 li iki parçadan oluşan konnektör (klavuzda ATX-12V?ATX power konnektör) dye geçiyo

onun şu 18-20 li parçası takılıdı pc acıldı görüntü vardı. açıkta olan 4 lü yü de takayım dedim görüntü gelmedi.
çıkardım görüntü geldi. acaba öğrenci pc de de ayı şeyi yapsam nasıl olur?

diğer okula gidince deneyeyim bi

hocam power suply çalışıyor ama açılışta biiip sesi gelmiyor ise boşa uğraşma ana kartın arızalanmıştır. dedem dün yaşıyordu bu gün yok

pil den olabilir başıma gelmişti pili çıkarıp taktım kendine geldi. dene istersen

makrorganizma' Alıntı:
hocam power suply çalışıyor ama açılışta biiip sesi gelmiyor ise boşa uğraşma ana kartın arızalanmıştır. dedem dün yaşıyordu bu gün yok

Ram cikarip calistirdigimda da
Bios pili cikarip calistirdigimda da biip geliyordu

benim de bşıma geldi. Cd sürücü güç kablolarını çıkarıp değiştirdim. çalıştı.
ama öncesinde ram, işlemci, harddisk derken çoooook uğraşmıştım :scared:

Eee ben yarin sadece cdrom kablosunu degistirmem TUMDEN CDROM SOKER ATARİM

Benim de vestel promega bir bilgisayarımda aynı problem var. 1 aydır denemediğim şey kalmadı. En son onboard ekran kartında bir problem olduğu kanaatine vardım ve uğraşmayı bıraktım.

yalcinbayrakci' Alıntı:
Benim de vestel promega bir bilgisayarımda aynı problem var. 1 aydır denemediğim şey kalmadı. En son onboard ekran kartında bir problem olduğu kanaatine vardım ve uğraşmayı bıraktım.

sizde o mavi dikdörtgenle işaretledigim yer takılımıydı hocam

Hocam bende de iki bilg var aynı durumda. Kasaya elektrik geliyor ama monitörde hiç bişey yok bios dahil hiç bişey gelmiyor. Arkadaşlar nasıl düzelteceğiz bu kasaları. Yazılanları yapmaya çalıştım ama sonuç yok.

Geri