Göz Lazer Ameliyatı olanlar ve olmak isteyenler

Kodla Büyü

otherm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar malum branş gereği uzun süre PC karşısında veya telefon karşısında zaman geçiriyoruz. Sorum şu yaklaşık 20 yıldır 2,5 miyop ve 0,25 astigmatım var ve gözlük hayatımı çok kısıtlıyor ve sıkıldım kullanmaktan. Lazer ameliyatı olanların fikirlerini merak ediyorum özellikle branştaşlarımın.
1-Göz kesin netlik kazanıyor mu ?
2-Sonradan eski numarasına dönüyor mu ?
3-Göz kuruluğu yapıyor mu ?
4-Yaşılıkta katarakt olunca lazerli göze müdahale edilemiyormuş inanışı doğru mu ?
5-Bilgisayar ekranına bakarken parlama veya bulanıklık oluyor mu ameliyat sonrası ?
6-Tavsiyeniz hangisi olur (No touch- Lasik) ?

3 sene önce eşim Ankara dünya göz hastanesinde laser ameliyatı oldu. Memnun kalınca ben de 1 yıl sonra Ankara medipol hastanesinde laser oldum doktorumuz o hastaneye geçtiği için. Ben iyileşme safhasında biraz telaş yaptım sadece gözlerimde çok kuruluk gerçekleştiği için görüşüm bulaniklaşmıştı:) Ama gözlerim tamamen iyileştikten sonra çok memnun kaldım. Gözümde lens varken nasıl görüyorsam o sekilde görebiliyorum yine. Sadece akşamları ışıklı yazılarda hafif dağılma olabiliyor ama sıkıntı değil. Onun haricinde 6-7 saat araliksız bilgisayarın başından hiç kalkmadigim zamanlar da oluyor hiç sorun yaşamadım şimdiye kadar. Göz kuruluğu sorunu da yaşamıyorum ekrana bakarken. Eşim sabahları ilk uyandiginda suni göz yaşı kullanıyor hala sanırım alıştı gözleri. Ama genel anlamda çok memnun kaldık ameliyattan. Sabah gözünü açıp da lens ya da gözlük takmadan net görebilmek büyük lüksmüş:)

2007 de oldum bende çok memnunum .ilk günkü gibi kusursuz değil ama hala araba plakalarını tv altyazılarını
saati görebilmek uzaktan yaklaşan birini tanıyabilmek en arka sıradaki öğrencinin kız mı erkek mi olduğunu anlamak (evet görme kusurunuz varsa onu bile aanlayamıyorsunuz bazen) bunlara değiyor. Kuruluk biraz var
ama zaten pc çok kullanıyorsan laser olmasanda kuruluk başlıyor yavaş yavaş..
katarakt konusunda bi bilgim yok.

3-4 gün önce aynı başlığı bende açmayı düşünmüştüm. Sonunda gözlük almaya karar verdim. Cesaret edemedim açıkcası, dünya göz hastanesinde muayene olmuştum 2 farklı teknikten bahsettiler. Biri 9 diğeri 12 bin tl. 12 bin olan 10 yıldır kullanılan ve sporcuların tercih ettiği bir yöntemmiş.(smile)

Bana doktorum katarakt konusunda söylenenlerin doğru olmadığını gerek duyulursa ameliyat olunabileceğini söylemişti. Sonradan eski numarasına dönme olayı için de eski numarasına dönmez ama gözün numarası ilerlemeyi bitirmediyse eğer bir süre sonra bozulmalar olabilir demişti. Örnek vermek icin Yani gözlük numaran 3 iken ameliyat oldun ve sıfırladıysan ve gözlük numaran ilerlemeye devam ederse ilerde 1 numaraya çıkabilir. Ama ameliyat olmasaydın 4 numaraya çıkardı demişti. Yaklaşık 20 sene önce gözlük numarası 6lardayken 18 yaşında ameliyat olup da numarası sıfırlanan şimdi sadece araba kullanırken gözlük takan arkadaşım var

Benim numara çok büyük değil. Gözlüğe alıştım ama yazın iş yaparken terleyince, halı sahada konforlu olmuyor. Lazer ameliyatı olan ve memnun olan arkadaşlarım var. Benda düşündüm ve düşünüyorum ara ara. En son gözlüğün cam çizildiği için değiştirmeye gittiğimde doktora sordum bu durumu adam sence ben neden olmuyorum dedi.

Birkaç doktorda öyle demişti gözlük kullanan. Şu an numara çok büyük olmadığı için acele etmiyorum bakalım ileride ne olur ama olma isteği belki ağır basabilir.

Doktoru ve hastaneyi iyi araştırmak gerek diye düşünüyorum.

Ha bu arada kalp doktoru olup sigara içen ama sigara içmeyin, kilolu olup kilo vermen gerek diyen doktorlarda var. :)

Artık doktorun kişisel düşünceleri de etkili olabilir belki sözlerinde.

2007 de bende olmuştum. Miyop vardı. Zaman içerisinde yine geriledi. Gözlük takmasam da yazıları okumada ihtiyaç duyuluyor.

Arkadaşlar hangi yöntemi tavsiye edersiniz ? Lasik? Smile? No touch? No touch kesisizmiş olan var mı ? Avantajı dezavantajı nedir ? Bilgilendirirseniz bizim gibi olmak isteyenlere yardımcı olmuş olursunuz .

Geri