Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

"Gözetmen" ile "Başkan" ın sorumlulukları aynı mı? Çıkan sorunlar...

Konu, 'Sınav Görevi Başvuruları' kısmında bayos tarafından paylaşıldı.


 1. bayos

  bayos Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2010
  Mesajlar:
  125
  Beğeni:
  11
  Aynı sorumluluktaysa neden farklı ismi var?
  Aynı sorumluluktaysa neden farklı ücreti var?
  Yönetmelikte aynı olduklarını bildiğim halde geçen hafta yaşadığım bir sıkıntıdan dolayı tekrar açtım baktım, bana aynı gibi geldi.
  (Mebbisten MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MERKEZÎ SİSTEM SINAV YÖNERGESİ ni indirdim.)

  mebbis sınav yönergesi linki.jpg

  Bulduğum ilgili maddeleri atıyorum. Gözümden kaçan madde varsa paylaşın lütfen.


  Merkezî sistem sınavlarının esasları
  MADDE 6- (1)
  m) Salon görevlilerince teslim alınan sınav güvenlik poşetleri, sınav salonlarında sınava giren adayların önünde sınav başlama saatinden 15 dakika önce usulüne uygun açılır, içerisinden çıkan sınav soru kitapçıkları ile cevap kâğıtları sayılır, basım hatası ve benzeri hatalar kontrol edilir; salon yoklama listesi ile karşılaştırması yapıldıktan sonra, adaylara dağıtımı yapılır ve sınavın saatinde başlaması sağlanır.

  f) Sınav başlamadan önce sınavda uyulması gereken başlıca kurallar ve gerekli açıklamalar salon görevlilerince yapılır

  (4) d) Sınav başlamadan önce sınavda uyulması gereken başlıca kurallar ve gerekli teknik açıklamalar salon görevlilerince yapılır.

  MADDE 19- (1)
  d) e-Sınav salon başkanı ve gözetmeni, sınav öncesi e-Sınav salonunun hazır hâle getirilmesi, adayların oturma düzenlerine uygun olarak salonlara alınması, kimlik kontrollerinin yapılması, sınavın güvenli bir şekilde uygulanması, salon aday yoklama listesinin adaylara sınav bitiminde imzalatılması ve benzeri işleri bu Yönergenin 23 üncü maddesinde belirtilen görevlere uygun olarak yapar.

  Salon görevlileri
  MADDE 23- (2) Salon başkanı ve gözetmenler sınavlarla ilgili talimat ve kılavuzlarda belirtilen hususlar doğrultusunda görevlerini yürütürler.
  Aynı yönetmelikte şu görevler bile ayrı ayrı tanımlanmış: Sınav evrakı koruma güvenlik görevlisi - Şehir içi sınav evrakı nakil güvenlik görevlisi - Bina güvenlik görevlisi.
   
  lagunduz bunu beğendi.
 2. bayos

  bayos Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2010
  Mesajlar:
  125
  Beğeni:
  11
  Başımdan geçen sıkıntıyı da paylaşmak istiyorum:
  Geçen hafta ilk defa e-sınavda görev alacaktım. Görevim gözetmenlik.
  Elektrik yok ve sistem odası kilitli ve anahtarı yok. Neyse aksilikler oldu, halledildi. Yarım saat-45 dk sonra da olsa sınava geçeceğiz. Uygulayıcı önceden çok kez e-sınav görevi yaptım diye haklı bir bilmişliğiyle hareket ediyordu. Kabul. Ben de, başkan arkadaş da ilk defa görev alıyoruz. -Ama meslekte 13. yılım. Çok kez sınav görevi yaptık herhalde.- Sınava başlayacağız, adaylar kapıda sabırsızlanıyorlar. Uygulayıcı arkadaş başkana liste verdi sırayla çağır, hocam da kimlik ve belge kontrolü yapsın dedi. Ben de haklı yere başkan yapsın hocam ben gözetmenim dedim. Uygulayıcı arkadaş aynı işi yaparsınız dedi. Tabi o sırada diğer arkadaş çoktan listeyi alıp geçti kapıya. Tamam dedim. Bir bir kapıya geliyorlar sırasına göre. Tam kimliğine bakıyorum fotoğrafına bakıyorum. Uygulayıcı, "aday, kameraya baksın adını söylesin" dedi. Ben anlamadım. İlkini o tarif etti. Hocam bir de bu işi yaptıracaksınız dedi. Ona da tamam dedim. Sonra 2.si 3.sü yığıldılar. E bu ne dedim hocam her şeyi ben mi yapacağım. Baktım temizlikçi de yardım ediyor. gelen adaya birlikte tek tek tarif ediyoruz. Buraya basın, kameraya bakın, adınızı söyleyin maskenizi açın, yok kapatın. Yok siz durun. Siz biraz geri gidin. Siz gelin. Siz durun. Allak bullak iş yapıyoruz. Madem böyle bir iş var kapıda duyur, açıklama yap sırayla. Neyse yapıyoruz. Bir baktım masaya oturan adayın birisinde sırt çantası. "Hocam çanta serbest mi?" dedim. -Hayır. O zaman bu aday ne olacak? :)
  Uygulayıcı uyardı çantayla telefonla girmek yasak! Bir baktım; 5 6 kişi daha bende de var? Ne yapacağız..? falan falan... Anladım ki bir arkadaş liste okuyacak, diğer arkadaş da (ben) kimlik kontrolü, belge kotrolü, kamera kaydı alma, yerini gösterme, çanta ve telefon bulma işini yapacakmışım.

  Demem o ki; böyle, "idare etmesini", "görev dağıtmasını" bilmeyenlerden dolayı; benim şahsi görüşüm: görevlerimiz açık açık yazılmalı. Yaptığımız görevde başkasının işine bakmak istemiyorum ben. Zaten ödenen ücret de farklı.

  Ki ben başkan olduğumda "gözetmen" arkadaşa sadece gözetmenlik yaptırıyordum. Kimlik kontrolü, kural açıklama, tutanakları doldurma ve teslim etme işlerini yaptırmıyordum -hak geçmesin diye-. Arkadaş sadece gözetmenlik yapıyordu.
   
  Son düzenleme: 14 Haziran 2021
 3. nadir42

  nadir42 Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2020
  Mesajlar:
  24
  Beğeni:
  10
  "Yakında adam bulamayacaklar e-sınav için" bu cümlemi bir yere not edin. İlerleyen zamanlarda anlarsınız.
   
  cuisinier, kazuo ve omd bunu beğendi.
 4. yuci81

  yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.639
  Beğeni:
  696
  sanmıyorum
   
  sedo ve hasan bunu beğendi.
 5. yuci81

  yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.639
  Beğeni:
  696
  kameraya bakma onların işgüzarlığı, yüz tanıma sisteminde oranı düşük olan kişilerden ekstradan bakmasını isteyebilirsiniz kendi bilgisayarında, hem adını niye söyleyecek, konuşma engelli ise?
  Hangi kameraya bakıyor, büyük ihtimalle bakanlığın izlediği kameraya ama yukarıda sizin paylaştıklarınızda böyle bir uygulama yapılacağından bahsedilmiyor, bu arada o kadar kişi çanta ile sınava girerken bina yöneticisi beyfendi ne iş yapıyor? Salona girmeden önce o ve başkan uyaracak adayları.
   
 6. serkan42

  serkan42 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Şubat 2014
  Mesajlar:
  1.417
  Beğeni:
  989
  not edelim de öyle bir şey mümkün değil millet birbirini yiyor görev almak icin
   
 7. bilisimmeslek

  bilisimmeslek Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1.676
  Beğeni:
  608
  Hocam geçmiş olsun. Zor bir durum olmuş. Ama bu anlattıklarınız başkan 'ın da işi değil. Angarya varsa bu biraz daha fazla ücret alıyor diye başkana yaptırılacak bir iş de değil bence.
   
 8. her_dem

  her_dem Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.512
  Beğeni:
  150
  Her hafta uygulama izleyici olarak dedikleriniz hepsini kendim yapıyorum. Sınava giriş belgelerini kontrol etmek dışında. Giriş belgelerini de kontrol ederim hatta ama başkan gözetmen ne iş yapacak diye onlara bırakıyorum. Çokta büyütecek söylenecek bir iş yok aslında. Sizin uygulama izleyici sallamasyon bir tipmiş. Size ve sınava gireceklere bilgilendirme yapıp işleri kolaylaştırabilirdi.
   
  esdiyare bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal