Guatr(Tiroid) sorunu ve Ameliyat olanlar yardım.

Kodla Büyü

şibilim_ögretmeni

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar, bende Multinodüler Guatr çıktı. Ailede guatr olanlar var, ameliyat olmuşlardı ve patolojide kötü bir şey çıkmamıştı. Ancak ben iğne biyopsisi yaptırdım, Ferrukuler mplazi şüphesi(rapor yanımda değil tam tıbbi terimi yazamamış olabilirim ama doktorların dediğine göre Türkçesi - Kanser Şüphesi) ifadesini yazmışlar. 1 ay içerisinde ameliyat olmam gerekiyor. Ancak ameliyattan sonra pişman olanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Şu anda bana çok ciddi yan etkisi yok. Ameliyat olmak istemiyorum aslında. İçinizde kendisinde veya yakınlarında bu ameliyat olanlar varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

Kayınpederimde de 10 senedir var. Geçen hafta Ankara'ya götürdük. Atom tedavisi yapıldı. O da yarım bardak suya bir ilaç karıştırıyorlar. İçirdiler. Ama radyasyonlu ilaçmış. 10 gün kimseye yaklaşmayacak. Özellikle hamile ve çocuklara. Atom tedavisi de o hastalıklı bölgeyi eritiyormuş galiba. Bu arada... Geçmiş olsun sayın hocam...

solomonte' Alıntı:
Babam, eylül ayında dış guatr ameliyatı oldu. 3-4 kitle alındı ve patolojiye gönderildi. İlk olarak sizin gibi kanser şüphesi vardı.
Tabi böyle birşey deyince babam çok etkilendi. Heyete sokacaklardı İzmir'de ve bunun için çeşitli tahliller istediler. Bunlarla doktora gittiklerinde
yapılan ameliyatın çok iyi olduğunu ve heyete girmesine gerek olmadığını söylediler. Ameliyatı da Manisa Devlet Hastanesi'nde olmuştu. Artık guatr ilacını kullanıyor hep.

Kardeşimin eşinde de iç guatr durumu vardı ve onu ilaçla tedavi ediyorlardı. İyice azalmıştı ama gene yeniliyormuş sanırım. Bugünlerde gene kontrollere başlayacaklardı. Memlekette olmadığım için, çok yakın takip edemiyorum durumlarını.
Patoloji sonuçlarını nasıl çıkmıştı hocam. Kanser gibi bir olgu var mıydı kesin olarak. Bu arada teşekkürler bilgilendirme için.

cat33' Alıntı:
Kayınpederimde de 10 senedir var. Geçen hafta Ankara'ya götürdük. Atom tedavisi yapıldı. O da yarım bardak suya bir ilaç karıştırıyorlar. İçirdiler. Ama radyasyonlu ilaçmış. 10 gün kimseye yaklaşmayacak. Özellikle hamile ve çocuklara. Atom tedavisi de o hastalıklı bölgeyi eritiyormuş galiba. Bu arada... Geçmiş olsun sayın hocam...
Teşekkürler hocam. Atom Tedavisi(Radyoaktif iyot tedavisi) bende yararlı lmazmış doktorun dediklerine göre.

solomonte' Alıntı:
sibilim_ogretmeni' Alıntı:
Patoloji sonuçlarını nasıl çıkmıştı hocam. Kanser gibi bir olgu var mıydı kesin olarak. Bu arada teşekkürler bilgilendirme için.
Evet, dediğiniz gibi kanser olgusu varmış ama tahlil ve tetkiklerde hiçbirşey çıkmamış. Ameliyat da çok iyi geçmişti.

Yani ameliyattan önce tahlil ve tetkiklerde temiz çıkmış, ameliyattan sonraki patolojide kanser olgusu mu varmış tam anlamadım.

sayın hocam kaçtane var sağda solda büyüklükleri ne kadar? vss...

bendede senelerdir sağda solda en büyüpü 8mm olmak üzere 4-5 tane var. seneler önce birtanesinden biyopsi yapmıştım sonrada yapmadık. 6 ayda bir büyümelerine bakılıyor. Hızlı büyüyen varsa ve tehlikeli ise uyarıyorlar.
Korkmayın çok doktor arkadaşım var kanserde en basit olanı tiroid diyorlar. Hem siz başka doktorlara da gidin. Sakınbir kişinin demesiyle ameliyat olmayın.

çok geçmiş olsun hocam, başka bir dr da mutlaka gösterin.
ablam oldu yıllar önce bir sıkıntı yok ama ilaç kullanıyor günlük.

Hocam, kanser bile çıksa en çabuk tedavi edilen ve tedaviye cevap veren kanser türleri troid ve meme kanseridir. Bizzat doktor arkadaşımın söylediğini söylüyorum.
Ama %90 çıkmıyor. Bu son yıllardaki troid sayısı artışı insanı kolestrol ilaçları gibi troid ilaçlarıda özendiriliyor mu şüphesini aklına getiriyor insanın.

M@honi, esmas, turhank bilgilendirmeler için teşekkür ederim. Şu ana kadar 5 endokrin doktoruna gittim. Ultrason, sintigrafi, iğne biyopsi raporunu gösterdim. 2 doktor biyopsiyi tekrar yaptır dedi. Diğerleri acilen ameliyat ol dedi. En son gittiğim doktor doçent idi. O biyopsiyi tekrar yap, gereksiz yere ameliyat olma dedi. Biyopsiyi kendisi yaparsa 500 tl imiş. yani tıp dünyası da ticarete işi döktüğü için inanın kime inanacağını bilemiyor insan. Cerrahlara soruyorum uzmanından profuna kadar hemen ameliyat diyorlar. Ben de araştırmalarıma devam ediyorum.

Geri