Günlük Planlı Sunum-Videolu içerikler ve KKTC Kitapları

Kodla Büyü

cemilelci

Aktif Üye
Konulara katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar;
Aşağıda yer alan konular veya alt başlıklarından biri için hazırlığınız varsa bana mail yoluyla ulaştırırsanız hemen yandex diske yükleyip burada paylaşırım.
Mail adresim: cemilelci@gmail.com
Hazırlığın formatı:
Konu Başlığı (Örn: 4.1 ....)
Konu ile ilgili günlük plan
Varsa ilgili video sunu veya materyal...
Not: Konu başlıklarına sıkı sıkıya bağlı kalmaya gerek yok. Herkese kaliteli bir eğitim-öğretim yılı diliyorum.

KKTC nin kullandığı kitaplara erişebileceğiniz link:<--- İndirilebilir.

Tüm düzeyleri kapsayan hedefler word belgesi<--- İndirilebilir.

KONULAR
1. Bilişim Okur-Yazarlığı
1.1. BİT'in Günlük Yaşamdaki Önemi<--- İndirilebilir.
1.1.1. BİT’in Önemi
1.1.2. BİT’in Kullanıldığı Alanlar
1.1.3. BİT Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
1.1.4. BİT Kullanımı ve Sağlık<--- İndirilebilir.
1.1.5. Ergonomi

1.2. BİT’in Sosyal ve Kültürel Katkıları
SOSYAL AĞLAR VE KULLANIM AMAÇLARI SUNUSU
1.2.1. Bilgi Toplumu
1.2.2. Dijital Vatandaşlık (e-devlet, banka uygulamaları vb.)

1.3. BİT’in Temel Kavramları
1.3.1. BİT’in Ürünleri
1.3.2. BİT Çeşitleri
1.3.3. Donanım ve Yazılım Teknolojileri<--- İndirilebilir.
DONANIM SUNUSU YENİ
1.4. BİT’ni Kullanma ve Yönetme
1.4.1. Teknoloji ile Tanışalım
1.4.2. İşletim Sistemi <--- İndirilebilir.
1.4.3. Dosya Yönetimi <--- İndirilebilir.
1.4.4. Faydalı Programlar

1.5. BİT’in Gizlilik ve Güvenlik Boyutları <--- İndirilebilir.
1.5.1. Bilgi ve Veri Güvenliği
1.5.2. Virüsler ve Diğer Zararlı Yazılımlar
1.5.3. Kişisel Mahremiyet ve Taciz

1.6. BİT’ni Kullanırken Etik ve Sosyal Değerler<--- İndirilebilir.
1.6.1. İnternet ve BİT Kullanım Kuralları
1.6.2. Telif Hakları ve Dijital Yazarlık
1.6.3. Bilişim Suçları

2. Bilişim Teknolojilerini Kullanarak İletişim Kurma, Bilgi Paylaşma ve Kendini İfade Etme
2.1. İnternet ve İletişim<--- İndirilebilir.
2.1.1. Internet’e Bağlanmak İçin Neler Gereklidir?
2.1.2. Bilgisayar Ağları

2.2. İletişim Araçları (e-posta, forum, sohbet, sesli-görüntülü konferans vb. güncel teknolojiler)<--- İndirilebilir.

2.3. Bilgi Paylaşımı için Araçlar<--- İndirilebilir.
2.3.1. İşbirlikli Yazarlık (Ör: Viki)
2.3.2. Çoklu Ortam Paylaşımları (Ör: YouTube, Flickr)
2.3.3. Web Günceleri (Ör: Bloglar)
2.3.4. Etiketleme ve Sosyal İmleme (Ör: Delicious)
2.3.5. Sosyal Medya Kullanımı (Ör: Facebook, Twitter vb.)
2.3.6. Dijital Kimlik Oluşturma (Ör: Linkedin)

2.4. Proje Oluşturma ve Yönetimi (planlama ve aşamalar vb.)

3. Araştırma, Bilgiyi Yapılandırma ve İşbirlikli Çalışma

3.1. BİT’ini Kullanarak Bilgiye Ulaşma ve Biçimlendirme (web tarayıcıları, eklentiler, arama motorları, ansiklopediler, çevrimiçi kütüphaneler ve sanal müzeler vb.)<--- İndirilebilir.

3.2. Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları (çevrimiçi ve çevrimdışı yazılımlar vb.)

3.3. Hesaplama, Grafik ve Veri Oluşturma Araçları (çevrimiçi ve çevrimdışı elektronik tablolama, grafik hazırlama teknikleri, veri işleme vb.)
3.4. Çokluortam Uygulamaları (Powerpoint ile ilgili 7 haftalık plan) (çevrimiçi ve çevrimdışı sunu video, ses, animasyon ve 2D/3D çizim araçları vb.)<--- İndirilebilir.

4. Problem Çözme, Programlama ve Özgün Ürün Geliştirme

4.1. Problem Analiz ve Çözme Yaklaşımları

4.2. Algoritma ve Strateji Geliştirme (algoritma oluşturma mantığı, sözde kod, akış şemaları vb.)

4.3. Programlama
4.3.1. Program ve Programlama Dilleri
4.3.2. Programlama Araçları
4.3.3. Animasyon ve Makrolar
4.3.4. Sosyal Kodlama Ortamları
4.3.5. Kullanıcı Etkileşimli Program Hazırlama

4.4. Yazılım Projesi Geliştirme, Uygulama ve Yaygınlaştırma

SCRATCH DÖKÜMANLARI
Kelebekler<--- İndirilebilir.

TEŞEKKÜRLER

Muhteşem Sunumlar için Ahmet SOYARSLAN
Yıllık Plan + 16 haftalık ilk dönemin günlük planları için Mustafa SANGÜL (Katkıda bulunduğu dosya ektedir.)
5. Sınıflar için hazırladığı kitap için hastasıyız dede
1.1 konu içeriği için Esenor Delarthe
3.1 konu içeriği için Cuma DOĞAN

Ekli dosyalar

• yillikgunluk.rar
    179.4 KB · Görüntüleme: 4,793
Son düzenleme:
Re: Günlük Plan Hazırlama Ekibi Kuralım...

Çalışmalara başladım. İçerikleri oluştururken bu siteden ve internet üzerinden kaynaklara ulaştım. Sunusunu kullandığım arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. İsimlerini kaynak olarak vermeye çalışacağım. İçinde günlük plan, ppt içerik, video, yazı vb. kaynakları içeren klasörler oluşturacağım ve destek veren arkadaşlarla konuların sayısını artıracağız. Daha sonra isteyenler yıllık planlarına göre köprü kurarak diledikleri konuyu diledikleri hafta işleyebilirler. Katılımlarınızı bekliyorum. Örnek konuyu paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• ders planı.jpg
    ders planı.jpg
    168.7 KB · Görüntüleme: 27,770
  • klasor.jpg
    klasor.jpg
    75.6 KB · Görüntüleme: 27,759
  • konular.jpg
    konular.jpg
    109.5 KB · Görüntüleme: 27,742

cemil hocam işlenecek konuları belirleyelimki ben kitap hazırlamak istiyorum, içerik konusundada yardım ederim, yandex disk ortak klasörünede beni oku dosyası attım oradanda haberleşebiliriz. :)

güzel biş başlık , herkes el atmalı aslında....

evet kesinkle kurulması gereken bir ekip :)

Katılmak isteyen arkadaşlar facebook Abdullah Cemil ELÇİ eklesinler iletişime geçelim konu arşivini mümkün olduğunca genişletelim.

en azından kaynaklarımız ve planlarımız hazır olur..Ama önce bir plana göre haraket etmek gerekir

Facebook grubu oluşturuyorum. Genel işleyiş bty2014@yandex.com mail adresi bu konu için alındı. Şifresi katılımcı arkadaşlara verilecek. Orada DERS PLANLARI klasöründe konularımızı arşivleyeceğiz. Ana dizinde konular kısmına hazırladığınız konu olursa yanına -Tamamlandı (Ad Soyad) şeklinde düzenleyeceksiniz. Konulara eklemeler yapabilirsiniz. Mümkün olduğunca geniş bir konu arşivi oluşturmak amacımız...

Arkadaşlar TTKB ile görüşsek en azından pdf şeklinde bir kitap gönderseler bize. en azından bütün okulların ortak bir planı olur. Daha rahat etmezmiyiz. Yada hazırlanan kitaplardan gönderelim onaylasınlar onu bütün arkadaşlarımız kullansın...

Talim Terbiye Kurulunun hazırladığı öğretim programından...

Öğretmenler programı uygularken öğrencilerin farklı yeterlikler için hangi düzeylerde olduklarını belirleyecek,
öğrenci düzeylerini bulundukları düzeyden daha ileriye taşımayı hedefleyecektir. Bu süreçte belirli bir sınıf için
öğretilmesi gereken belirli bir düzey ve konu bütünü bulunmamakta, düzeyler ve güncel konu seçimleri öğretmenin
tercihlerine bırakılmaktadır. Amaç, teknoloji kullanımı konusunda bir kültür oluşturmak ve her öğrenciyi
olabildiğince ileri düzeylere taşıyabilmektir. Tüm seviyeleri aşabilen öğrenciler farklı projelere yönlendirilebilecektir.

durum bu olduğu için kitabın çıkması zor görünüyor (umarım çıkar). Şu süreçte ekleyebildiğimiz kadar konu ekleyelim. Kitap çıksa bile işimize yarayacak kaliteli bir içerik olmuş olur...

Bende photoshop'ta afiş olsun görsel dokümanlar hazırlıyorum... Bu şekilde katkıda bulunmaya çalışacağım. Katkıda bulunan herkese teşekkürler...

arkadaşlar medya okuryazarlığı kitabından da faydalanabiliriz çok güzel kazanımlar var kitapta.

Evet arkadaşlar sizleri içerik hazırlamaya ve paylaşmaye bekliyoruz, hazırlayacağınız ve paylaşacağınız içeriklerden ben kitap hazırlayacağım cemil hocamda günlük planları ve sunu vb hazırlıyor, lütfen herkes mutlaka katkıda bulunsun.

Çok bir çalışma, takipteyim.

Güzel düşünce... Düşen görev olursa seve seve yapabilirim...

arkadaşlar bunları paylaşabilir misiniz? bbnet te...

Konunun ilk mesajı içerik hazırlandıkça güncellenecek... Fazla destek göremiyorum o yüzden yavaş ilerliyor.
karçiçeği' Alıntı:
arkadaşlar bunları paylaşabilir misiniz? bbnet te...

Ilk donem ogretim programina gore gunluk planlari hazirladim arkadaslar. Yakinda buraya eklerim. Bu arada ikinci donem aksatmis oldugum kitabin devamini insallah konular gelmeden bitirip yayinlamayi dusunuyorum. Ikinci donem asiri yogunlugumdan dolayi bitirememistim.

yazın İnternetim olsa da bende yardımcı olabilsem emek veren bütün arkadaşların emegine eline saglık :alkis:

5. sınıf kitabını bitirdim arkadaşlar, indirenlerden gerçek anlamda olumlu yada olumsuz düşüncelerini bekliyorum. Arkadaşımız emek harcamış kötü yazmayayım diye düşünmeyin rahatlıkla eleştirebilirsiniz. 20 gün içerisinde 6. sınıf ve seçmeli kitabını bitirmeye çalışacağım.

Word : https://yadi.sk/d/QCNNwubcW27hN

Pdf : https://yadi.sk/i/IJgkKm5lW27mW

güle güle kullanın.

hocalarım ramazan ayının hürmetine allah sizlerden razı olsun..

Cemil hocam elinize sağlık. Birçoğumuz için günlük planın da olduğu bir havuz oluşturuyorsunuz. Ben de birkaç ekleme yapacaktım ama şimdi gördüm ki çoğunluğu tamamlanmış. Scratch ile ilgili dokümanlarımı toparlayınca o bölüme katkı yapabileceğim sanırım. Önceki konuların çoğu -ne mutlu ki- tamamlanmış.
Takipteyim hocam, bu çalışma çok yararlı olacak.

Ben de tam seneye nasıl bir yol izlerim diyordum.
Benim 5 ler 6 lar bu sene ortak gittiler ama seneye 6 ları daha yoğun işlemeyi planlıyorum. 7 lerde seçmelilerde Programlamaya devam edeceğim.

Ben bir BTY içeriğine bakayım. Buradan yıllığı yayınlarım.

Geri