Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası: Şevket ÖLDÜ

Kodla Büyü

*cem62*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sabah, Şevket Çavdar'ın ölümüyle sonuçlanan çift kol ve çift bacak nakliyle ilgili şok bir detaya ulaştı. Ameliyatı yapan Hacettepe Üniversitesi ekibinin bir başka hasta için çift kol nakline onay aldığı ve donörden bacakları almaması gerektiği ortaya çıktı. Ancak Türkiye'nin ilk yüz naklini yapan Prof. Ömer Özkan'ın da bakanlığa başvurduğunu öğrenen Doç. Dr. Serdar Nasır; son anda, bakanlığın izni olmadan bacakları da aldı. Ulusal Organ Nakli Koordinatörlüğü; İzmir'de, hayatını kaybeden Nazım Akan'ın organ ve dokuları bağışlanınca Akdeniz Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Gülhane Askeri Tıp Fakültesi (GATA) Doku Nakil Merkezleri'nden donöre uygun yüz ve uzuv hasta listelerini istedi. Hacettepe Üniversitesi, yüz ile uzuv nakli bekleyen 4 kişiyi bildirdi. Listede Şevket Çavdar da vardı. Akdeniz Üniversitesi ise dirsek altından çift kol ve diz altından çift bacak nakli bekleyen hastalarının ismini gönderdi. Ulusal Doku Nakli Koordinatörlüğü, yaş, boy, cinsiyete göre Gazi ve GATA'nın listelerindeki hastaların donöre uymadığını bildirdi. Hacettepe'den çift kol nakli için bekleyen hasta ile Akdeniz'den çift kol ve çift bacak nakli bekleyen hastalar donörle uyumluydu. Akdeniz Üniversitesi daha önce nakil yaptığı için Hacettepe Üniversitesi'ne nakil izni verildi. Bakanlık, her olasılığa karşı Akdeniz Üniversitesi'nin de hazır olmasını istedi. Doç. Dr. Nasır'ın da aralarında bulunduğu nakil ekibi, Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla İzmir'e giderken, Prof. Ömer Özkan'ın çift kol ve çift bacak nakli için izin aldığına dair bir duyum aldı. Bunun üzerine Doç. Dr. Nasır, İzmir'e gittiğinde, bakanlığa bildirmeden donörden çift kolun yanı sıra çift bacağı da aldı. Ömer Özkan hemen bakanlığı arayarak, "Çift kol için izin verdiğinizi açıklamıştınız, bacaklar neden alındı?" diye isyan etti. Bakanlık bu arada Hacettepe'ye ulaşmaya çalıştı ancak operasyon başlamıştı. Doç. Dr. Nasır ve ekibinin, Şevket Çavdar isimli hastaya çift kol ve çift bacak nakli yaptığı medyadan duyuruldu.
http://www.memurlar.net/haber/219178/

...............................................................................................................
Hacettepe’deki 4’lü uzuv nakli için çarpıcı iddia

İKİLİ NAKİL OLABİLİR

Komisyonda, bakanlık yönergesinin aynı anda yalnızca 2 kola dirsekten nakil izni vermesi nedeniyle, 4 uzuv birden nakleden Hacettepe’nin kuralların dışına çıktığı iddia edildi. Dünyada omuzdan nakil yapılan 4 hastanın da hayatını kaybettiği biliniyor. Bu yönden Çavdar’ın bir kolunun omuzdan nakledilmesinin hatalı olduğu da dile getirildi. Toplantıda, 3. uzvun nakli yapılırken, kalbin durma noktasına geldiği ve şartların zorlandığı da ifade edildi. Komisyon ayrıca, “Yaşamsal risk yoksa hasta istese bile hekim bu ameliyatları yapmalı mı?” konusunu da tartıştı. 1 hafta sonra toplanacak Bilimsel Danışma Kurulu’nun ise Hacettepe Üniversitesi’nin organ nakli ruhsatının iptalini istemeye hazırlandığı ileri sürüldü.

http://www.haberturk.com/polemik/haber/ ... si-iddiasi

410467_2767199733925_2767184413542_19467_919_b.jpg

Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yüz nakli yapılan Uğur Acar (NAKİLDEN ÖNCEKİ HALİ)

20120226_yuzum-eskisinden-iyi-olmus-dediginde-nakli-basarmis-sayiliriz.jpg

Hacettepe’de, Cengiz Gül’e yapılan yüz nakli operasyonu (NAKİLDEN ÖNCEKİ HALİ)

Türkiye O'na ağlıyor...Mesleki rekabet mi sebep oldu?

Hacettepe Üniversitesi'nde çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Nakledilen tüm uzuvları alınan Çavdar pazar günü ağırlaşmıştı. Hastaneler ve 2 doktor arası mesleki rekabet neticesinde, böylesine riskli bir nakil ameliyatına kalkışıldığı da ileri sürülüyor

REKABET SONUCU MU?

Tüm bu olumsuzlukların yanında ortaya atılan bir iddia ise gündeme bomba gibi düştü. İddiaya göre Akdeniz Üniversitesi'nde ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ile Hacettepe Üniversitesi'nde Doç. Dr. Serdar Nasır'ın üniversite yıllarından başlayan akademik yarışı, yüz ve uzuv nakillerinde bir hırsa dönüştü. Mezun olduğu Hacettepe Üniversitesi'nde iddialara göre "elitist" grupta olmadığı için dışlanarak ayrılan Prof. Dr. Ömer Özkan ile Doç. Dr. Serdar Nasır'ın Hacettepe'de uzmanlık dönemlerinde başlayan rekabet, Türkiye'de ilk yüz naklini kim yapacak yarışına dönüştü. Hacettepe'den ayrılan bir hocanın Akdeniz Üniversitesi'nde Türkiye'nin ilk yüz naklini yapmasının ardından Hacettepe Üniversitesi ikinci nakil için kolları sıvadı. "Ömer, Türkiye'de ilk yüz naklini gerçekleştirirse biz de dünyada ilk dörtlü uzuv naklini gerçekleştiririz" şeklinde bir hırsa dönüştü.

İMALI AÇIKLAMALAR...

Akdeniz Üniversitesi'nde başlayan nakil sürecinin ardından iki hocanın medya üzerinden birbirlerine dönük imalı açıklamaları da rekabeti gün yüzüne çıkardı. Hacettepe'de gerçekleşen nakillerin ardından medyanın karşısına çıkan Doç. Dr. Nasır, meslektaşı Prof. Dr. Özkan'a gönderme yaparak, "Ben burada One man show yapmıyorum, bizimki ekip işi" demişti. Prof. Dr. Özkan ise, Hacettepe'de yüz nakli yapılan Cengiz Gül'ün basına yansıyan ameliyattan önceki fotoğraflarına bakarak yaptığı yorumda "Eğer bu fotoğrafa göre hasta seçilmiş ise devletin imkânları boşuna kullanılmış demektir" diyerek, Hacettepe'de yapılan ameliyatla ilgili eleştirilerini dile getirmişti.

mesleki1.jpg

http://www.memurlar.net/haber/218828/

Ankara'da Hacettepe Üniversitesi'nde çift kol, çift bacak nakli yapılan Şevket Çavdar saat 19.20'de hayatını kaybetti.

15940390.jpg

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20013467.asp

Nakledilen iki kol ve baca geri alındı

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesinde çift kol ve çift bacak nakli yapılan, dün sol bacağı alınan Şevket Çavdar'ın nakledilen diğer uzuvları da alındı.

Alınan bilgiye göre, vücudun kalp dolaşım ve kan sisteminin nakledilen uzuvları idame ettirememesi nedeniyle operasyon yapılarak iki kol ve sağ bacak da alındı.

Çavdar'ın tedavisinin yoğun bakımda sürdüğü bildirildi.

Öte yandan, yüz nakli olan Cengiz Gül'ün de sağlık durumunun iyi olduğu ve yarın uyandırılmasının planlandığı belirtildi.

http://www.memurlar.net/haber/218767/

Hacettepe'den Akdeniz Üniversitesi'ne hasta hakları dokundurması

Türkiye'de ilk yüz naklini başarıyla gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi'nde nakil gerçekleştirilen Uğur Acar'ın sık sık basın önüne çıkması eleştiri konusu olmuştu. Dün öğlen saatlerinde ikinci yüz naklini gerçekleştiren Hacettepe Üniversitesi rektörü bu duruma gönderme yaparak hasta haklarına saygılı olacaklarını söyledi.

"SIRA BİZDEYDİ"

Operasyonu gerçekleştiren ekipten, mikro cerrahi ekibinin başı olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonsrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Nazif Nasır da, Sağlık Bakanlığının merkezleri ruhsatlandırma tarihine göre sıranın kendilerinde olduğunu, bu nedenle verici çıktığında bakanlığın kendilerine teklifte bulunduğunu söyledi.

İyi niyetli ama zorlanmış

TEÜECD Başkanı Prof. Dr. Sait Ada, Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi’nde dünyanın ilk çift bacak ve çift kol nakli yapılan 27 yaşındaki Şevket Çavdar’ın ameliyatıyla ilgili sıkıntı yaşanabileceğini söyledi. Hastanın genel durumunu takip ettiklerini belirten Prof. Dr. Ada, "Yönetmelikte ampute düzeyinin parmaklarla dirsek altında olması gerekiyor. Burada yukarda transplantasyon yapılmış. Hastanın genel durumu kritik, iyi niyetli olabilir ancak zorlanmış" diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/saglik/20005365.asp

Re: Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası

ne alakası var. Allah ın taktiri bu. Antalyada yapılanda da aynı şey olabilirdi. Kıskançlık da nereden çıktı şimdi.

Nakil yapılan kişi için durum çok zor olsa gerek umutları gitti allah yardım etsin herkese şifa versin allahım.

Antalyada da aynı problem bacak naklinde yaşanmıştı.

bence tecrübe edindiler. Mutlu sona bir basamak daha yaklaştılar.

Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası
hocam buradan bu anlamı nasıl çıkardığını anlayamadım,
kaynağını verdiğin yerden aldığını düşünmüştüm ama orada da sadece Nakledilen iki kol ve baca geri alındı diye başlık vardı

celikumit' Alıntı:
kaynağını verdiğin yerden aldığını düşünmüştüm ama orada da sadece Nakledilen iki kol ve baca geri alındı diye başlık vardı

Hocam Hacettepe Üniversitesinden bazı doktorlar basın toplantısında Akdeniz Üniversitesinden doktorlara ince bir gönderme de bulunmuşlardı. Bundan dolayı olsa gerek.

bu sefer olmadı ama inşallah gelecek seferde olur o hastamızada allah şifa versin. şuda var hacettepe hastanesi reklam peşinde koşmuyo en azından. kişileri göstermedi bile. neyse inşallah düzelir kardeşimiz

organ nakillerinde vücudun dolaşımı sağlyamayıp organı geri alınması, tabi basından bildiğim kadrıyla yoksa uzman değiliz:) , sık sık karşılaşılan bir durum. keşke olsaydı hasta için ne güzel olurdu. Kıskançlık, fatura..vb falan ne bilyim bu durum için kullanılacak sözcükler gibi gelmedi bana.

hakikatten kıskançlıkla ne alakası var ki? profesyoneller, kıskançlık uğruna başarısızlığı göze alamazlar diye düşünüyorum...

Hacettepe'den Akdeniz Üniversitesi'ne hasta hakları dokundurması

Türkiye'de ilk yüz naklini başarıyla gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi'nde nakil gerçekleştirilen Uğur Acar'ın sık sık basın önüne çıkması eleştiri konusu olmuştu. Dün öğlen saatlerinde ikinci yüz naklini gerçekleştiren Hacettepe Üniversitesi rektörü bu duruma gönderme yaparak hasta haklarına saygılı olacaklarını söyledi.

"SIRA BİZDEYDİ"

Operasyonu gerçekleştiren ekipten, mikro cerrahi ekibinin başı olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonsrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Nazif Nasır da, Sağlık Bakanlığının merkezleri ruhsatlandırma tarihine göre sıranın kendilerinde olduğunu, bu nedenle verici çıktığında bakanlığın kendilerine teklifte bulunduğunu söyledi.

İyi niyetli ama zorlanmış

http://www.hurriyet.com.tr/saglik/20005365.asp

Hocam Hacettepe mezunuyum emin ol orda çalışan akedemik personellerim böyle sığ düşüncelere kapılıp operasyon yapacaklarını görsemde inanmam.

Re: Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası: Şevket Ç. ÖLDÜ

anlamıyoruz bu işten ama ayrı ayrı yapılsaydı nakiller daha mı iyi olurdu diye aklıma gelmiyor değil, Allah gani gani rahmet eylesin, çok üzüldüm gerçekten.

Re: Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası: Şevket Ç. ÖLDÜ

ido1907' Alıntı:
anlamıyoruz bu işten ama ayrı ayrı yapılsaydı nakiller daha mı iyi olurdu diye aklıma gelmiyor değil, Allah gani gani rahmet eylesin, çok üzüldüm gerçekten.

Antalya da 2 bacak denendi 1 i alındı..hacettepe deki doktorlar sıra bizdeydi deyip acele edip biraz show yapıp 2 kol iki bacak birden naklettiler..halbuki ANTALYA DAKİ DOKTORLAR UYARMIŞTI..RİSKLİ DİYE..

Allah rahmet eylesin. Hakikaten yazık oldu. Böyle bir riske rağmen neden bu kadar acele edildi diye sormadan edemiyorsun...

evet sanki birazcık acele edilmiş.kaldı ki diğer bacak nakli yapılan hastanınki de tutmamıştı.ne diyelim allah rahmet eylesin...

yazık günah bu kadar acele etmenin ne anlamı var dı ? Adam öldü gitti allah rahmet eylesin de, 2 kol 2 bacak illaki zamanın birinde tekrar gelir di ama giden can geri gelmiyor. hacettepedeki hocalarımız da bir ilke daha imza attılar sanırım...

Dünyanın en karmaşık, en üst düzey uzmanlık isteyen konusunda, üstelik bir insanın canını kaybetmiş olması trajedisi de bir kenarda dururken-onu alt başlık yapıp, nasıl bu kadar rahat ve kendinizden emin ahkam kesebiliyorsunuz çok merak ediyorum.
Ne büyük acı. Allah kalanlarına sabır versin. İnşallah yakın zamanda bu nakiller de sorunsuz gerçekleştirilebilir bir hal alır. Allah doktorlarımızın da yardımcısı olsun.
Elbette bir ihmali, hatası olan varsa hesabını ödemeli ama kusura bakmayın ben klavye başında insan yargılamayı pek sevmiyorum.

egkhan' Alıntı:
Dünyanın en karmaşık, en üst düzey uzmanlık isteyen konusunda, üstelik bir insanın canını kaybetmiş olması trajedisi de bir kenarda dururken-onu alt başlık yapıp, nasıl bu kadar rahat ve kendinizden emin ahkam kesebiliyorsunuz çok merak ediyorum.
Ne büyük acı. Allah kalanlarına sabır versin. İnşallah yakın zamanda bu nakiller de sorunsuz gerçekleştirilebilir bir hal alır. Allah doktorlarımızın da yardımcısı olsun.
Elbette bir ihmali, hatası olan varsa hesabını ödemeli ama kusura bakmayın ben klavye başında insan yargılamayı pek sevmiyorum.

Türkiye O'na ağlıyor...Mesleki rekabet mi sebep oldu?

Hacettepe Üniversitesi'nde çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Nakledilen tüm uzuvları alınan Çavdar pazar günü ağırlaşmıştı. Hastaneler ve 2 doktor arası mesleki rekabet neticesinde, böylesine riskli bir nakil ameliyatına kalkışıldığı da ileri sürülüyor

REKABET SONUCU MU?

Tüm bu olumsuzlukların yanında ortaya atılan bir iddia ise gündeme bomba gibi düştü. İddiaya göre Akdeniz Üniversitesi'nde ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ile Hacettepe Üniversitesi'nde Doç. Dr. Serdar Nasır'ın üniversite yıllarından başlayan akademik yarışı, yüz ve uzuv nakillerinde bir hırsa dönüştü. Mezun olduğu Hacettepe Üniversitesi'nde iddialara göre "elitist" grupta olmadığı için dışlanarak ayrılan Prof. Dr. Ömer Özkan ile Doç. Dr. Serdar Nasır'ın Hacettepe'de uzmanlık dönemlerinde başlayan rekabet, Türkiye'de ilk yüz naklini kim yapacak yarışına dönüştü. Hacettepe'den ayrılan bir hocanın Akdeniz Üniversitesi'nde Türkiye'nin ilk yüz naklini yapmasının ardından Hacettepe Üniversitesi ikinci nakil için kolları sıvadı. "Ömer, Türkiye'de ilk yüz naklini gerçekleştirirse biz de dünyada ilk dörtlü uzuv naklini gerçekleştiririz" şeklinde bir hırsa dönüştü.

İMALI AÇIKLAMALAR...

Akdeniz Üniversitesi'nde başlayan nakil sürecinin ardından iki hocanın medya üzerinden birbirlerine dönük imalı açıklamaları da rekabeti gün yüzüne çıkardı. Hacettepe'de gerçekleşen nakillerin ardından medyanın karşısına çıkan Doç. Dr. Nasır, meslektaşı Prof. Dr. Özkan'a gönderme yaparak, "Ben burada One man show yapmıyorum, bizimki ekip işi" demişti. Prof. Dr. Özkan ise, Hacettepe'de yüz nakli yapılan Cengiz Gül'ün basına yansıyan ameliyattan önceki fotoğraflarına bakarak yaptığı yorumda "Eğer bu fotoğrafa göre hasta seçilmiş ise devletin imkânları boşuna kullanılmış demektir" diyerek, Hacettepe'de yapılan ameliyatla ilgili eleştirilerini dile getirmişti.

mesleki1.jpg

http://www.memurlar.net/haber/218828/

kıskançlıkları yaptıkları operasyona sirayet etti. "o doktor yaptı ben neden yapmayayım" derdiyle özensizce yapılmış iki ameliyat. Ömer Özkan hocanın yaptığı ameliyatla kıyaslanamaz bile hacettepenin yüz nakli. Yazılar olsun sizee.

ALLAH rahmet eylesin yakınlarına başsağlığı diliyorum. çok üzüldüm ...... yorum yapmakta çok zor bi durum. Tutsaydı ne olurdu tutmadı ne oldu iyi düşünmek lazım

calli020' Alıntı:
bence tecrübe edindiler. Mutlu sona bir basamak daha yaklaştılar.
insanların hayatları üzerine tecrübe edinmek olmaz antalyada bir kişiye bacak takmışlardı başarılı olunmadı ordanda tecrübe edinebilirlerdi, tecrübe edinip mutlu sona yaklaşmak için insanları denek olarak kullanamazlar.

celikumit' Alıntı:

Biraz haberleri izlersen veya internetten haber okursan bu başlığın ne anlama geldiğini anlarsın...bu sözü ben değil basına demeç veren tüm doktorlar söylüyor..

Arka arkaya dünyada bile sayılı veya henüz yapılmamış ameliyatlarda yapılan açıklamalarada bakarak bir hırs ve kıskançlık durumu algılanıyor.

xodeda' Alıntı:
ne alakası var. Allah ın taktiri bu. Antalyada yapılanda da aynı şey olabilirdi. Kıskançlık da nereden çıktı şimdi.

Hacettepe’deki 4’lü uzuv nakli için çarpıcı iddia

İKİLİ NAKİL OLABİLİR

Komisyonda, bakanlık yönergesinin aynı anda yalnızca 2 kola dirsekten nakil izni vermesi nedeniyle, 4 uzuv birden nakleden Hacettepe’nin kuralların dışına çıktığı iddia edildi. Dünyada omuzdan nakil yapılan 4 hastanın da hayatını kaybettiği biliniyor. Bu yönden Çavdar’ın bir kolunun omuzdan nakledilmesinin hatalı olduğu da dile getirildi. Toplantıda, 3. uzvun nakli yapılırken, kalbin durma noktasına geldiği ve şartların zorlandığı da ifade edildi. Komisyon ayrıca, “Yaşamsal risk yoksa hasta istese bile hekim bu ameliyatları yapmalı mı?” konusunu da tartıştı. 1 hafta sonra toplanacak Bilimsel Danışma Kurulu’nun ise Hacettepe Üniversitesi’nin organ nakli ruhsatının iptalini istemeye hazırlandığı ileri sürüldü.

http://www.haberturk.com/polemik/haber/ ... si-iddiasi

engelli bir milletvekili bile "kendine nasıl kıymış " diye bir yorum yaptı geçende gazetelerde. amerikada ve avrupa da bu şekilde çift kol ve bacak nakillerinin çok denendiğinin ve karşılaştıkları başarısızlık sonucu bundan vazgeçtiklerinden bahsediyorlardı. yani tek tek yapılsaydı olmuyor muydu da hepsini birden denediler. düşünün uzman olmak gerekmiyor, kalp birden iki kol ve iki bacağa kan pompalamak zorunda kalıyor ayrı bir vücuta kan pompalamak kadar zormuş bu, öyle diyor uzmanlar.. bende tabiki kıskançlık değildir diyordum ama düşününce .. Allah ailesine sabır versin, denek olmuş.

Geri