Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası: Şevket ÖLDÜ

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında *cem62* tarafından paylaşıldı.


 1. erdcan

  erdcan Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  440
  Beğeni:
  0
  yazık günah bu kadar acele etmenin ne anlamı var dı ? Adam öldü gitti allah rahmet eylesin de, 2 kol 2 bacak illaki zamanın birinde tekrar gelir di ama giden can geri gelmiyor. hacettepedeki hocalarımız da bir ilke daha imza attılar sanırım...
   
 2. egkhan

  egkhan Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Kasım 2010
  Mesajlar:
  106
  Beğeni:
  0
  Dünyanın en karmaşık, en üst düzey uzmanlık isteyen konusunda, üstelik bir insanın canını kaybetmiş olması trajedisi de bir kenarda dururken-onu alt başlık yapıp, nasıl bu kadar rahat ve kendinizden emin ahkam kesebiliyorsunuz çok merak ediyorum.
  Ne büyük acı. Allah kalanlarına sabır versin. İnşallah yakın zamanda bu nakiller de sorunsuz gerçekleştirilebilir bir hal alır. Allah doktorlarımızın da yardımcısı olsun.
  Elbette bir ihmali, hatası olan varsa hesabını ödemeli ama kusura bakmayın ben klavye başında insan yargılamayı pek sevmiyorum.
   
 3. *cem62*

  *cem62* Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  818
  Beğeni:
  0
  Türkiye O'na ağlıyor...Mesleki rekabet mi sebep oldu?

  Hacettepe Üniversitesi'nde çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Nakledilen tüm uzuvları alınan Çavdar pazar günü ağırlaşmıştı. Hastaneler ve 2 doktor arası mesleki rekabet neticesinde, böylesine riskli bir nakil ameliyatına kalkışıldığı da ileri sürülüyor

  REKABET SONUCU MU?

  Tüm bu olumsuzlukların yanında ortaya atılan bir iddia ise gündeme bomba gibi düştü. İddiaya göre Akdeniz Üniversitesi'nde ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ile Hacettepe Üniversitesi'nde Doç. Dr. Serdar Nasır'ın üniversite yıllarından başlayan akademik yarışı, yüz ve uzuv nakillerinde bir hırsa dönüştü. Mezun olduğu Hacettepe Üniversitesi'nde iddialara göre "elitist" grupta olmadığı için dışlanarak ayrılan Prof. Dr. Ömer Özkan ile Doç. Dr. Serdar Nasır'ın Hacettepe'de uzmanlık dönemlerinde başlayan rekabet, Türkiye'de ilk yüz naklini kim yapacak yarışına dönüştü. Hacettepe'den ayrılan bir hocanın Akdeniz Üniversitesi'nde Türkiye'nin ilk yüz naklini yapmasının ardından Hacettepe Üniversitesi ikinci nakil için kolları sıvadı. "Ömer, Türkiye'de ilk yüz naklini gerçekleştirirse biz de dünyada ilk dörtlü uzuv naklini gerçekleştiririz" şeklinde bir hırsa dönüştü.

  İMALI AÇIKLAMALAR...

  Akdeniz Üniversitesi'nde başlayan nakil sürecinin ardından iki hocanın medya üzerinden birbirlerine dönük imalı açıklamaları da rekabeti gün yüzüne çıkardı. Hacettepe'de gerçekleşen nakillerin ardından medyanın karşısına çıkan Doç. Dr. Nasır, meslektaşı Prof. Dr. Özkan'a gönderme yaparak, "Ben burada One man show yapmıyorum, bizimki ekip işi" demişti. Prof. Dr. Özkan ise, Hacettepe'de yüz nakli yapılan Cengiz Gül'ün basına yansıyan ameliyattan önceki fotoğraflarına bakarak yaptığı yorumda "Eğer bu fotoğrafa göre hasta seçilmiş ise devletin imkânları boşuna kullanılmış demektir" diyerek, Hacettepe'de yapılan ameliyatla ilgili eleştirilerini dile getirmişti.

  [​IMG]

  http://www.memurlar.net/haber/218828/
   
 4. badem85

  badem85 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  519
  Beğeni:
  13
  kıskançlıkları yaptıkları operasyona sirayet etti. "o doktor yaptı ben neden yapmayayım" derdiyle özensizce yapılmış iki ameliyat. Ömer Özkan hocanın yaptığı ameliyatla kıyaslanamaz bile hacettepenin yüz nakli. Yazılar olsun sizee.
   
 5. Çapanoğlu66

  Çapanoğlu66 Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  218
  Beğeni:
  0
  ALLAH rahmet eylesin yakınlarına başsağlığı diliyorum. çok üzüldüm ...... yorum yapmakta çok zor bi durum. Tutsaydı ne olurdu tutmadı ne oldu iyi düşünmek lazım
   
 6. shemonster

  shemonster Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  439
  Beğeni:
  32
  Re: Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası

  insanların hayatları üzerine tecrübe edinmek olmaz antalyada bir kişiye bacak takmışlardı başarılı olunmadı ordanda tecrübe edinebilirlerdi, tecrübe edinip mutlu sona yaklaşmak için insanları denek olarak kullanamazlar.
   
 7. *cem62*

  *cem62* Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  818
  Beğeni:
  0
  Re: Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası

  Biraz haberleri izlersen veya internetten haber okursan bu başlığın ne anlama geldiğini anlarsın...bu sözü ben değil basına demeç veren tüm doktorlar söylüyor..
   
 8. inanakyol

  inanakyol Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  352
  Beğeni:
  0
  Arka arkaya dünyada bile sayılı veya henüz yapılmamış ameliyatlarda yapılan açıklamalarada bakarak bir hırs ve kıskançlık durumu algılanıyor.
   
 9. *cem62*

  *cem62* Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  818
  Beğeni:
  0
  Re: Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası

  Hacettepe’deki 4’lü uzuv nakli için çarpıcı iddia

  İKİLİ NAKİL OLABİLİR

  Komisyonda, bakanlık yönergesinin aynı anda yalnızca 2 kola dirsekten nakil izni vermesi nedeniyle, 4 uzuv birden nakleden Hacettepe’nin kuralların dışına çıktığı iddia edildi. Dünyada omuzdan nakil yapılan 4 hastanın da hayatını kaybettiği biliniyor. Bu yönden Çavdar’ın bir kolunun omuzdan nakledilmesinin hatalı olduğu da dile getirildi. Toplantıda, 3. uzvun nakli yapılırken, kalbin durma noktasına geldiği ve şartların zorlandığı da ifade edildi. Komisyon ayrıca, “Yaşamsal risk yoksa hasta istese bile hekim bu ameliyatları yapmalı mı?” konusunu da tartıştı. 1 hafta sonra toplanacak Bilimsel Danışma Kurulu’nun ise Hacettepe Üniversitesi’nin organ nakli ruhsatının iptalini istemeye hazırlandığı ileri sürüldü.

  http://www.haberturk.com/polemik/haber/ ... si-iddiasi
   
 10. hhhh

  hhhh Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Nisan 2008
  Mesajlar:
  178
  Beğeni:
  0
  engelli bir milletvekili bile "kendine nasıl kıymış " diye bir yorum yaptı geçende gazetelerde. amerikada ve avrupa da bu şekilde çift kol ve bacak nakillerinin çok denendiğinin ve karşılaştıkları başarısızlık sonucu bundan vazgeçtiklerinden bahsediyorlardı. yani tek tek yapılsaydı olmuyor muydu da hepsini birden denediler. düşünün uzman olmak gerekmiyor, kalp birden iki kol ve iki bacağa kan pompalamak zorunda kalıyor ayrı bir vücuta kan pompalamak kadar zormuş bu, öyle diyor uzmanlar.. bende tabiki kıskançlık değildir diyordum ama düşününce .. Allah ailesine sabır versin, denek olmuş.
   
 11. herohamster

  herohamster Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.791
  Beğeni:
  13
  Re: Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası

  :+1:
   
 12. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  4.135
  Beğeni:
  186
  Karton kutu isi batirdi.egitimde saglikta halen geriyiz.hevesleniyoruz isi mahvediyoruz.al bakalim egt sil bastan
   
 13. *cem62*

  *cem62* Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  818
  Beğeni:
  0
  .....hacettepe de nakiL yapan doktor CEMAAT mensubu....Akdeniz üniversitesinde nakil yapan doktor ÖMER ÖZKAN ise CEMAAT MENSUBU değil..
  bakan AKDAĞ ilk nakilden sonra sadece basit bir kutlama açıklması yapmıştı...İKİNCİ NAKİLDEN SONRA GÖZLERİNDE ÖPTÜ...  MEMELKET NE HALE GELDİ...
   
 14. *cem62*

  *cem62* Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  818
  Beğeni:
  0
  Sabah, Şevket Çavdar'ın ölümüyle sonuçlanan çift kol ve çift bacak nakliyle ilgili şok bir detaya ulaştı. Ameliyatı yapan Hacettepe Üniversitesi ekibinin bir başka hasta için çift kol nakline onay aldığı ve donörden bacakları almaması gerektiği ortaya çıktı. Ancak Türkiye'nin ilk yüz naklini yapan Prof. Ömer Özkan'ın da bakanlığa başvurduğunu öğrenen Doç. Dr. Serdar Nasır; son anda, bakanlığın izni olmadan bacakları da aldı. Ulusal Organ Nakli Koordinatörlüğü; İzmir'de, hayatını kaybeden Nazım Akan'ın organ ve dokuları bağışlanınca Akdeniz Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Gülhane Askeri Tıp Fakültesi (GATA) Doku Nakil Merkezleri'nden donöre uygun yüz ve uzuv hasta listelerini istedi. Hacettepe Üniversitesi, yüz ile uzuv nakli bekleyen 4 kişiyi bildirdi. Listede Şevket Çavdar da vardı. Akdeniz Üniversitesi ise dirsek altından çift kol ve diz altından çift bacak nakli bekleyen hastalarının ismini gönderdi. Ulusal Doku Nakli Koordinatörlüğü, yaş, boy, cinsiyete göre Gazi ve GATA'nın listelerindeki hastaların donöre uymadığını bildirdi. Hacettepe'den çift kol nakli için bekleyen hasta ile Akdeniz'den çift kol ve çift bacak nakli bekleyen hastalar donörle uyumluydu. Akdeniz Üniversitesi daha önce nakil yaptığı için Hacettepe Üniversitesi'ne nakil izni verildi. Bakanlık, her olasılığa karşı Akdeniz Üniversitesi'nin de hazır olmasını istedi. Doç. Dr. Nasır'ın da aralarında bulunduğu nakil ekibi, Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla İzmir'e giderken, Prof. Ömer Özkan'ın çift kol ve çift bacak nakli için izin aldığına dair bir duyum aldı. Bunun üzerine Doç. Dr. Nasır, İzmir'e gittiğinde, bakanlığa bildirmeden donörden çift kolun yanı sıra çift bacağı da aldı. Ömer Özkan hemen bakanlığı arayarak, "Çift kol için izin verdiğinizi açıklamıştınız, bacaklar neden alındı?" diye isyan etti. Bakanlık bu arada Hacettepe'ye ulaşmaya çalıştı ancak operasyon başlamıştı. Doç. Dr. Nasır ve ekibinin, Şevket Çavdar isimli hastaya çift kol ve çift bacak nakli yaptığı medyadan duyuruldu.
  http://www.memurlar.net/haber/219178/
   
 15. SoftGe

  SoftGe Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.212
  Beğeni:
  5
  Re: Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası

  sataşma nedenini anlamadım, kibirli ve aşağılayıcı bir edayla cevap yazılmış.
  haberin ilk halini burada okudum. haberde dinliyorum, haber sitelerini de takip ediyorum,
  ama insanlık hali denen bişey var bahsedilen detayları o zaman okumamıştım,
  şimdi siz çağdaşsınızda biz mağaradamıyız, siz forumun entel elit kesimini temsil ediyorsunuz sanırım
  tabi canım ne olacak biz daha çok magazin haberlerini evlilik programlarını falan izlediğimziden nereden duyacağız değilmi.
  kaldıkı burada iyi niyetli olarak yeterli detay vermediğin için yapılan haberden bu sonucun nasıl çıktığını sordum.
  açtığı başlık kendisi açısından yanlış anlamalara neden oluyor. bazı arkadaşlarda direk bu yazdığına göre yorum yapmıştı . zaten ondan sonrada detayları yazdın hocam,
  vede gördümki detayları yazmakla kalmayıp sataşma ihtiyacı da hissetmişsin.
  niye hataları kabullenmeyip hep üste çıkıp aşağılama çabası içine gireriz anlamam.
  her akşam dinledim haberleri o akşam dinlemedim belki, 7/24 kesintiz elektriğin olmadığı biryerdeyim belki, işim vardı, hastam vardı vs vs.
  göremedim belki ve ilk gördüğüm senin yazdığın haberdi bu konu ile ilgili. ilk yazdığındanda o sonuç çıkmıyordu dediğim gibi sende bunun farkına varıp değiştirdin.
  anlamıyorum sataşmak yerine evet haklısınız yeterince detay vermedim herkes detayları bilmiyor olabilir demek yerine,
  böyle bir cevap, zaten verilen ilk iki cevap da aynı şekilde yanlış anlamış ne alakası var diye cevap yazmış.
  bunu demek zormuydu hocam
   
 16. pythagorean

  pythagorean Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Ocak 2011
  Mesajlar:
  382
  Beğeni:
  0
  Kahraman olmaya çalıştılar, o insanın duygularıyla oynadılar, en sonunda da öldürdüler. Bizim ülkede insan hayatınna verilen değer bu işte. Tıpta amaç insanı yaşatmaktır şov uğruna öldürmek değil. Bu şerefsizler bunun hesabını vermeli. Öyle ya tutarsa diyerek iş yapmak yok, çocuk oyuncağı değil bu işler.
   
 17. *cem62*

  *cem62* Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  818
  Beğeni:
  0
  Re: Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası

  bence siz yorum yapmadan önce haberi okuyup ardından yorum yapsaydınız..benim açtığım başlık az bile gelir...o nakilleri yapıp bir kıskançlık uğruna insan öldüren doktorun yaptığı neresinden bakarsan iki ucu kirli değnek...
   
 18. SoftGe

  SoftGe Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.212
  Beğeni:
  5
  Re: Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası

  hocam bi kusura bakma demek yerine hala üste çıkmaya çalışıyorsun,
  o haberin ilk halini unuttun herhalde, şu anki hali detaylı başlık dahi değişmiş,
  o ilk açtığın haberi ben tekrar hatırlatayım

  yazdığın sadece buydu ve kaynak da
  http://www.memurlar.net/haber/218767/
  senin başlığın ise
  Hacettepe Doktorlarının Kıskançlık Faturası
  bu hocam,
  burası konu daha yeni iken sadece bunu okuyan biri ne anlar,
  olayı çarpıtıp haklı çıkma çabasındasın,
  haberi kaç defa editlemişsin son halinden bahsediyorsun bana tekrar söylüyorum yorumların haberi ilk attığın hali ile ilgilidir.
  ben özür dilerim hocam siz bu forumun eliti olarak daima haklısınız
  burada hacettepe doktorlarını savunmuyorum zaten
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal