Hafta hafta Scratch dersleri

Kodla Büyü
Hocam eline emeğine sağlık, gerçek anlamda bilişim dersine bir iskelet oluşturmuşsun. Öğrencilerimle faydalanacağız siteden. Scratch e geçmeden code.org u da uygulatabilirsin şiddetle tavsiye ederim.

Sadece scratch değil sitenizin içerikleri ve anlatım çok güzel . Bizim gönlümüzde olanı siz dile getirmişsiniz tebrikler :alkis: :alkis:

elitbote' Alıntı:
Hocam eline emeğine sağlık, gerçek anlamda bilişim dersine bir iskelet oluşturmuşsun. Öğrencilerimle faydalanacağız siteden. Scratch e geçmeden code.org u da uygulatabilirsin şiddetle tavsiye ederim.

Sadece scratch değil sitenizin içerikleri ve anlatım çok güzel . Bizim gönlümüzde olanı siz dile getirmişsiniz tebrikler :alkis: :alkis:

ne demek hocam katkı sağlıyorsak ne mutlu bize. code.org u 8. sınıf seçmelilere uyguladım ama seneye nasip olursa iki yada üç hafta 6lara da uygulamayı düşünüyorum. açıkçası code.org u geç keşfettim :D

bu da 6. sınıflara uyguladığım 1. uygulama sınavı.

Ekli dosyalar

• 6.sınav.rar
    28.2 KB · Görüntüleme: 110
Arkadaşın akvaryum uygulamasına eğer komutu ile eklenmiş iki özellik. Öğrenciler baya zevk aldılar. Yengeç balığı yiyor. Dalgıç ise vatoza değince çarpılıyor.

Ekli dosyalar

• akvaryum.rar
    531.2 KB · Görüntüleme: 120
hocam peki bu derslerin uygulanmış halleri var mı ? ben adım adım yapmama rağmen bir türlü doğru şekilde oyunu çalıştıramadım varsa uygulamaları da yüklermisiniz acaba? şimdiden teşekkürler ya da yapıp uygulayan arkadaşlar var mı acaba?
harun erdem' Alıntı:
http://bilisimdersim.blogspot.com.tr/search/label/Scratch

Yeni eklenen ders. iyi çalışmalar

la_mer62' Alıntı:
hocam peki bu derslerin uygulanmış halleri var mı ? ben adım adım yapmama rağmen bir türlü doğru şekilde oyunu çalıştıramadım varsa uygulamaları da yüklermisiniz acaba? şimdiden teşekkürler ya da yapıp uygulayan arkadaşlar var mı acaba?
harun erdem' Alıntı:
http://bilisimdersim.blogspot.com.tr/search/label/Scratch

Yeni eklenen ders. iyi çalışmalar

yapılmış halleri var hocam, siteye ekleyecektim ama öğrenciler hazıra konmayı sevdikleri için eklemedim.

Ekli dosyalar

• Ders Notlarım.rar
    551.1 KB · Görüntüleme: 153
Ben de şöyle bir çalışma yaptım.
Öğrencilerimin yaptığı uygulamaları scratch.mit.edu adresine yükledim ve kendi sayfamda isimleriyle yayınlıyorum. Çok hoşlarına gitti ve hepsi ismini yazdırmak istiyor. Baya gaza getirdi. Tavsiye ederim.

Öğrencilerimin Çalışmaları

Bende bu hafta dart ile balon batlatma oyununa başladım. İlk kez kodlarını kendilerinin yazmasını istedim.Bir ders süre verdim ve hiçbir sorularına cevap vermedim. İlk etapta afallayanlar oldu. Nasıl yapacağını bilemeyenler oldu ama iki sınıftan birer pc(toplam 4 kişi) herşeyini kendisi oluşturdu. 3er 4er pc bitirmeye yaklaştı. Ufak tefek eksikleri oldu.

Yapamayanlar için oyunun ilk aşamasının kodlarını verdim. Önümüzdeki haftalarda oyunu geliştirmeye devam edeceğiz. :)
Dart ile balon patlatma kodları

Takip ediyoruz hocam etkinliklerinizi. Paylaştığınız için teşekkürler, emeğinize sağlık.

Haftasonu kursta top sektirme oyununa skor ve süre ekledik. Birde süre bitince hem ses hem uyarı yapıyor. Buyrun.

Ekli dosyalar

• topsektirme.rar
    58.8 KB · Görüntüleme: 88
ozkan_misirli' Alıntı:
Haftasonu kursta top sektirme oyununa skor ve süre ekledik. Birde süre bitince hem ses hem uyarı yapıyor. Buyrun.
Emeğiniz için tebrikler
Paylasiminiz için teşekkürler

Balon patlatma oyununu geliştirdik öğrencilerimle. Skor bilgisi ve iğne sayısına kısıtlama ekledik. Öğrencilerimin uygulama yazılısı olacağı için adım adım ve mümkün olduğunca detaylı yazmaya çalıştım. :)

Sayfaya ulaşmak için tıklayınız.

Sayı tahmin oyununda tahminimize göre yukarı ya da aşağı diye yönlendiriyor. Ayrıca kaç hakta sayıyı bildiğinizi gösteriyor

Ekli dosyalar

• sayıtahminoyunu.rar
    100.5 KB · Görüntüleme: 67
Geri