Halk eğitim 15 saat maaş karşılığı dolmayan öğretmen kuruma gitmek zorunda kalır mı?

Kodla Büyü

alanyah

Site Gezgini
Herkese merhaba, halk eğitime tayin oldum. Btr görevlendirmesine yetişemedim. Minimum 2 hafta sürecek çıkması. Kurum çok küçük bir ilçede olduğu için ders de yok. Müdür 15 saat maaş karşılığı kuruma gelmek zorundasın diyor. Bunu nasıl sağlayabilirler? İlçe milli eğitim bu konuda nasıl bir görev verebilir? Kuruma çağırma yetkisi var mı?

Hocam ben de halk egitimdeyim.
Bildiğim kadarıyla sadece sınıf öğretmenleri için idari görev olayı.

Gitmek istemiyorsaniz hangi yönetmelik kapsamında çağırdığını sorun bakalım.
Ona göre yorum yaparız.

Bir soruda benden olsun.
Halk eğitime usta öğretici olarak başvuruyu son gün olan 31/08/2024 tarihinde yapan birisinin kurum onayı neden verilmez?
Halk eğitim kurum onayı ne zaman son. İki sefer aradım, yoğunuz yapacağız dediler.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR

İKİNCİ BÖLÜM

Ders ve Ek Ders Görevi ile İlgili Hükümler

Aylık karşılığı ders görevi

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Ek ders görevi

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

Bilgi: http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html

Ek Ders Çizelgesi: http://mevzuat.meb.gov.tr/html/zip/karar26378_0ek1.zip

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR

İKİNCİ BÖLÜM

Ders ve Ek Ders Görevi ile İlgili Hükümler

Aylık karşılığı ders görevi

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Ek ders görevi

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

Bilgi: http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html

Ek Ders Çizelgesi: http://mevzuat.meb.gov.tr/html/zip/karar26378_0ek1.zip
burada ders görevinden bahsediyor hocam. ders yoksa idari görev verilemez.

Branş öğretmenine idari görevlendirme ders doldurma için yapılamaz. Resmiyette yoktur. Yalandan yaptık derler. Yaptılarsa görevlendirme tebliğ etmeleri gerekir. Maaş karşılığı dolmayan öğretmene yapılacaklar bellidir. Öncelikle kurumu branşına uygun ders bulmalıdır. Yoksa ve kişi istekli ise başka bir branştan ders verilebilir. Halk eğitimde alan dışı kurs açamayacağı için ilçe milli eğitim aracılığı ile branşına uygun ders verebileceği bir okula ders saati tamamlama görevlendirmesi yapılır. Bunu da toplamda 21 saat derse kadar verebilirler. Üzerini istememe hakkı vardır öğretmenin. Başka kurum konusunda da eğitim bölgesi kavramına bakılır. Anadolu'da ilçede görevliyken sizi ücra köy kasaba okullarına yollayamazlar. Büyükşehirlerde bunun istisnası vardı sanırım. Orada görevlendirme şartlarına bakmak lazım.

Gel burada otur vs derlerse kanmayın. Yok öyle birşey. Nöbet yazarsa o başka. Onun da ücretini alırsınız. Devlette sözlü iş yapılmaz. Görev var diyene yazılı görevlendirmeyi sorun mutlaka.

Bir de halk eğitim dışında bir yerde BTR görevlendirmeniz varsa gündüz mesaiyi orada geçirerek maaş karşılığını tamamlamış sayılırsınız. BTR görevlendirmesinde yazıyordu bu madde. BTR isterken de okulun mesai saatlerine dikkat edin. İlkokul, ortaokul, lise farklıdır. Gidip de lise istemeyin aynı ek ders için fazladan çalışırsınız :D

Peki size göre nasıl olmalı. Sizi bir yere görevlendirme yapmazsa maaşı hakedemezsiniz. Kurum sizi çalıştırmak zorunda böyle bir yol bulunmuş ve uygulanıyor. E- devlet üzerinden sorunuzu sorun size resmi bir cevap versinler. Biz yapılan uygulamayı söylüyoruz. Sizde iki de bir kaynak nerede.

Kadroya atanmış her memur maaşını hakeder. Maaşı haketmek için göreviniz olmayan bir işi yapmak zorunda değilsiniz hocam. Memuriyette yazılı kaideler esastır. Yoksa önüne gelen memura iş buyursun. Mantıklı mı yani? Kanuna göre kadronuza atanmış iseniz işiniz yasal sınırlarına göre neyse yapar maaşınızı alırsınız.

Branş öğretmenine idari görevlendirme ders doldurma için yapılamaz. Resmiyette yoktur. Yalandan yaptık derler. Yaptılarsa görevlendirme tebliğ etmeleri gerekir. Maaş karşılığı dolmayan öğretmene yapılacaklar bellidir. Öncelikle kurumu branşına uygun ders bulmalıdır. Yoksa ve kişi istekli ise başka bir branştan ders verilebilir. Halk eğitimde alan dışı kurs açamayacağı için ilçe milli eğitim aracılığı ile branşına uygun ders verebileceği bir okula ders saati tamamlama görevlendirmesi yapılır. Bunu da toplamda 21 saat derse kadar verebilirler. Üzerini istememe hakkı vardır öğretmenin. Başka kurum konusunda da eğitim bölgesi kavramına bakılır. Anadolu'da ilçede görevliyken sizi ücra köy kasaba okullarına yollayamazlar. Büyükşehirlerde bunun istisnası vardı sanırım. Orada görevlendirme şartlarına bakmak lazım.

Gel burada otur vs derlerse kanmayın. Yok öyle birşey. Nöbet yazarsa o başka. Onun da ücretini alırsınız. Devlette sözlü iş yapılmaz. Görev var diyene yazılı görevlendirmeyi sorun mutlaka.

Bir de halk eğitim dışında bir yerde BTR görevlendirmeniz varsa gündüz mesaiyi orada geçirerek maaş karşılığını tamamlamış sayılırsınız. BTR görevlendirmesinde yazıyordu bu madde. BTR isterken de okulun mesai saatlerine dikkat edin. İlkokul, ortaokul, lise farklıdır. Gidip de lise istemeyin aynı ek ders için fazladan çalışırsınız :D
O zaman son olarak şöyle bir soru da sorayım hocam. Şimdi ben BTR olduğum zaman zaten hafta içi sürekli okulda olacağım. Maaş karşılığına falan ihtiyacım kalmayacak. Ancak halk eğitim bana akşam kurs açmak istiyor. Zaten ben mesaimi sonuna kadar doldurmuş olucam. Akşam açılan bu kursa ben ücret ödenmez diye biliyorum. Zorunlu ders yükünden sayıldığı için doğru mu? Girmek mantıksız olur değil mi?

İdari görev diğer branşlar için de uygulanıyor mu?
Bilişim öğretmenine idari görev gelsin, giyim öğretmeni aman bize bulaşmasını çok gördüm.

O zaman son olarak şöyle bir soru da sorayım hocam. Şimdi ben BTR olduğum zaman zaten hafta içi sürekli okulda olacağım. Maaş karşılığına falan ihtiyacım kalmayacak. Ancak halk eğitim bana akşam kurs açmak istiyor. Zaten ben mesaimi sonuna kadar doldurmuş olucam. Akşam açılan bu kursa ben ücret ödenmez diye biliyorum. Zorunlu ders yükünden sayıldığı için doğru mu? Girmek mantıksız olur değil mi?
akşam veya hafta sonu kurs açılırsa mesai saatleri dışında olduğu için 10 saate kadar alırsınız hocam ek dersinizi

Normalde mesai dışı kurs olduğu için ücretini almanız gerekiyor. Ancak ben halk eğitimlerde çalışırken genel müdürlük maaş karşılığı sayılsın diye yazı yolluyordu. Kursu zorla açtırırlarsa önce kurumunuza dilekçe verip istersiniz. Red cevabı gelirse de mahkeme yolunu deneyebilirsiniz hocam.

Geri