Halk eğitim kurs ek ders?

Kodla Büyü

bil_tek&yaz

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar,
Kendi okulumda FBTR olarak çalışıyorum. Bugün halk eğitimden aradılar kurs açmam için bir kaç sorum olacak.
Birincisi hafta sonu 10 saat den fazla açabilir miyim?
İkincisi hafta sonu 10 saatten fazla olmazsa hafta sonu 10 saat + hafta içi kaç saat açabilirim veya açabilir miyim? (okul çıkışından sonra)

Hocam bildiğim kadarıyla hafta içi haftasonu toplam haftalık 10 saat açabilirsiniz. Toplam haftalık 40 saat derse girebiliriz yasal durumundan dolayı. Ha birde bu 40 saat dersin üzerine 6 saat egzersiz açılabiliyor sanırım. Ama son yıllarda yasal mevzuata hakim değilim. Değişiklik olmuşsa bilemem.

Hocam her il ilce kafasına göre takıldığı için 10 saatten fazlasını açmanızı tavsiye etmem.
ileride kafanız ağrımaz :)

Hocam DYK vb. başka bir kursun yoksa en fazla 10 saate kadar kurs açabilirsiniz. Ders yükü olan bir öğretmen 10 saat fazla kurs açamıyor. Bu kursu ders saatleri dışında (BTR dışı)açarsanız ücretini alırsınız.

Hocam DYK vb. başka bir kursun yoksa en fazla 10 saate kadar kurs açabilirsiniz. Ders yükü olan bir öğretmen 10 saat fazla kurs açamıyor. Bu kursu ders saatleri dışında (BTR dışı)açarsanız ücretini alırsınız.

DYK da açabilir hocam. Halk eğitim ile DYK farklı kulvardalar :)

Birbirlerini engellemiyorlar. O topa hiç girmeyelim :)

madde-26-png.65214

Halk eğitim ek dersler madde 26 ya göre ödeniyor. Madde 26 sonunda bu kararın 7 8 9 maddeleri istisnadır kısmında bahsedilen 8. Madde ise DYK maddesi.

O yüzden birbirini etkilememeli ( bence )
istisnadir diyor çünkü.

Soruyu genişletelim. Normal okulda çalışan bir öğretmen halk eğitim merkezinde kurs verirse almış olduğu hazırlık planlama ücreti değişir mi? Örneğin 18 saat dersi var ve 5 saat halk eğitim kursu açtı. Hazırlık planlama 1 saat mi alır 2 saat mi?

Soruyu genişletelim. Normal okulda çalışan bir öğretmen halk eğitim merkezinde kurs verirse almış olduğu hazırlık planlama ücreti değişir mi? Örneğin 18 saat dersi var ve 5 saat halk eğitim kursu açtı. Hazırlık planlama 1 saat mi alır 2 saat mi?

Ona bakmak lazım hocam inceleyelim. DYK da hazırlık planlama etkileniyor ama hem kurslarında durum nasıl ıncelemek gerek.

Ben biraz baktım ama ortada gibi. Tam olarak resmi yazı yok.Yalnız mebe bağlı her türlü kurumda verilen dersler hazırlık planlama sayılır gibi bir şey var yönetmelikte.

Kadrom halk eğitimde ilkokulda btr yim. 18 saat ekders alıyorum saat 18 den sonrada haftalık 10 saat bilgisayar kursu veriyorum bu kadar. Nöbet yok sınıf yok

Hazırlık ve planlama görevi
MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili
öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli
öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık
ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama
görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.

Bu maddeye göre fiilen girilen tüm derslere ödenmesi lazım.(Dyk, egzersiz,hem vb)

öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli
öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık
ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama

Bu maddeye göre fiilen girilen tüm derslere ödenmesi lazım.(Dyk, egzersiz,hem vb)
+1

Evet bu maddeye göre girilen tüm derslerin toplanması ve hazırlık planlama ödenmesi gerekiyor. Madde gayet açık.
Teşekkürler hocam

Arkadaşlar İYEP kapsamında verilen kurslarla ilgili aşağıdaki yazıda görüleceği gibi ek ders saatlerine ilişkin kararın 8. ve 9. maddesi ayrı ayrı değerlendirilir.

15102018-19219490.jpg

ayrıca aşağıdaki yazıda da öğretmen 40 saati geçemez diye bir şey yok deniyor

ekder.jpg

Arkadaşlar İYEP kapsamında verilen kurslarla ilgili aşağıdaki yazıda görüleceği gibi ek ders saatlerine ilişkin kararın 8. ve 9. maddesi ayrı ayrı değerlendirilir.

15102018-19219490.jpg

ayrıca aşağıdaki yazıda da öğretmen 40 saati geçemez diye bir şey yok deniyor

ekder.jpg
+1
Yazılar gayet net.
Yönetmeliğe göre çoğu konu net ve sıkıntı yok aslında. Bazen kendi kendimize bazen ile memler sayesinde dert sahibi oluyoruz.:)

Kaybetmeyin bunları. Sonra lazım olur.

Egzersizle ilgili açık hüküm var yönetmelikte. Hazırlık planlama görevine sayılamaz diye. Halk eğitim kurslarının sayılması gerekiyor ama yukarıdaki yazıya göre.

Şimdi bir tek geriye milli eğitimleri BTR olan bir öğretmenin hazırlık planlama alabildiğine ikna edebilmek.
Bazıları karşı çıkar muhtemelen ama bir engel yok aslında.

btr iseniz maaş karşılığı dolana kadar halk eğitimde ekders alamazsınız. maaş karşılığı dolduktan sonra 10 saat ekders hakkınız var. yani maaş karşılığı dolmuyorsa 10 saatten fazla derse girebilirsiniz. illaki gece kurs açmanız gerekmiyor ilk-orta okullarda bilgisayarsız kodlama kursu açabilirsiniz

hocam maaş karışılığını doldurmadan kurs ekdersi mi aldınız ben mi yanlış anladım?

Son düzenleme:
Egzersizle ilgili açık hüküm var yönetmelikte. Hazırlık planlama görevine sayılamaz diye. Halk eğitim kurslarının sayılması gerekiyor ama yukarıdaki yazıya göre.

Nerede yazıyor. Bildiğim kadarıyla böyle bir ibare ek ders yönetmeliğinde yok.

Nerede yazıyor. Bildiğim kadarıyla böyle bir ibare ek ders yönetmeliğinde yok.
Yönetmelikte ders dışı eğitim çalışmaları madde 17 de aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık planlama görevi saatine bakılmaksızın haftada azami 6 saati geçmemek üzere ücret ödenir diye bir madde var. Ondan dolayı egzersizleri dahil etmiyorlar.

Yönetmelikte ders dışı eğitim çalışmaları madde 17 de aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık planlama görevi saatine bakılmaksızın haftada azami 6 saati geçmemek üzere ücret ödenir diye bir madde var. Ondan dolayı egzersizleri dahil etmiyorlar.

o madde de anlatmak istediği; "dersi var mı yok mu, kaç saat ek ders alıyor" bunlara bakmadan 6 saat egzersiz alır demek istiyor. Hazırlık-Planlama ile ilgili bir madde değil.

Geri