Halk Eğitimde Bir Garip Olay

Kodla Büyü

Teknomen

Site Gezgini
Halk Eğitimde 2 kişi bilgisayar kursu açıyoruz. Ben kadroluyum diğer öğretmense 2 yıllık bilgisayar bölümü mezunu ücretli (bir diğer tabirle ustaöğretici) olarak çalışıyor. Öğrenci bulamadığım için kurs açamadığım zaman idarenin nasıl bir yol izlemesi gerekiyor.

Bana öğrenci yetersizliği sebebiyle kurs açılamadığından dolayı bir dilekçe doldurup imzalamamı istediler. Milli eğitime yollayacaklarını söylediler.

Ben kurs açamadığım zaman ücretli öğretmenin kursunun bana devredilmesi gerekmiyor mu?

Çoğu halk eğitim de yıllardır bu şekilde görev alan genellikle oralı öğreticiler oluyor . Kuruma kadrolu öğretmen gelince bu kişi ve kurumları bir korku sarıyor ve genelde kadrolu öğretmenin ayağını kaydırıp eski düzene devam etmek istiyorlar. Normalde öncelik sizin olmalı

Halk Eğitimde 2 kişi bilgisayar kursu açıyoruz. Ben kadroluyum diğer öğretmense 2 yıllık bilgisayar bölümü mezunu ücretli (bir diğer tabirle ustaöğretici) olarak çalışıyor. Öğrenci bulamadığım için kurs açamadığım zaman idarenin nasıl bir yol izlemesi gerekiyor.

Bana öğrenci yetersizliği sebebiyle kurs açılamadığından dolayı bir dilekçe doldurup imzalamamı istediler. Milli eğitime yollayacaklarını söylediler.

Ben kurs açamadığım zaman ücretli öğretmenin kursunun bana devredilmesi gerekmiyor mu?
Hocam senin kursun yokken başkasına nasıl açarlar, cıngar çıkar, normunu düşürmeye çalışıyorlar, dilekçeyi imzalama, sendikan varsa sendikanla görüş, cimere yaz tutuşsunlar, sen boş dururken başkasına kurs veremezler, hakkını ara

Hocam açılmış olan bir kursun devri söz konusu olamaz.
Ancak, kurs henüz açılmamışsa (planlama aşamasındaysa), kursun sizin adınıza açılması gerekir. Kadrolu öğretmen varken, ücretli öğretmene ders görevi verilemez.
Bu devleti zarara uğratmak anlamına gelir (kursu siz verdiğiniz zaman, ayrıca sigorta girişi yapılmayacağından ve sadece maaş karşılığınızın üstünde olan kısmı ek ders olarak alacağınızdan dolayı) ve idarecinin ceza alması ile sonuçlanabilir.

Çoğu halk eğitim de yıllardır bu şekilde görev alan genellikle oralı öğreticiler oluyor . Kuruma kadrolu öğretmen gelince bu kişi ve kurumları bir korku sarıyor ve genelde kadrolu öğretmenin ayağını kaydırıp eski düzene devam etmek istiyorlar. Normalde öncelik sizin olmalı
aynen usulüne uygun düzenlenmeyen kurslardan da aldıkları hediyeler(rüşvet) de cabası.

Hocam açılmış olan bir kursun devri söz konusu olamaz.
Ancak, kurs henüz açılmamışsa (planlama aşamasındaysa), kursun sizin adınıza açılması gerekir. Kadrolu öğretmen varken, ücretli öğretmene ders görevi verilemez.
Bu devleti zarara uğratmak anlamına gelir (kursu siz verdiğiniz zaman, ayrıca sigorta girişi yapılmayacağından ve sadece maaş karşılığınızın üstünde olan kısmı ek ders olarak alacağınızdan dolayı) ve idarecinin ceza alması ile sonuçlanabilir.

Ek olarak,

idare sizin kursun biteceği tarihe bakıp elindeki talebe göre yenisini açabilir miyim açamaz mıyım diye hesaplayabilirdi, açılamayacak gibiyse baştan ücretliye açmayıp talebi biraz bekletebilirdi. Ama bu her durumda mümkün olmayabilir.

Ayrıca yanlış da hatırlıyor olabilirim ama norm belirleme takviminde branştan açılan kurs sayısı isteniyor kişi olarak değil. Yani ücretliye açılan kurs da kadrolu olduğunuz için sizin hanenize yazılacak.

Hocam kurs yoğunluğu olsun olmasın öncelik kadrolu öğretmenindir. Sendikanızla görüşün birşey yapmazlarsa diğer sendikalarla görüşün ve gerekirse iş gören tarafına geçin. Kurumunuza dersiniz olmamasına rağmen açılacak/açılan kursun usta öğreyicİye neden verildiğini sorduğunuz bir dilekçe yazıp sayı numara alabilirsiniz. Elinizde belge olur. Sizi ordan gönderme çabasından başka birşey değil. Sizin tavrınız net olursa gardları düşer bir daha cesaret edemezler

Hemen bir kurs açılmadı diye yazı falan yollanmaz, yıl sonunda 720 saati doldurup doldurmasığınıza bakarlar, dolmuyorsa sene sonunda normu azaltırlar.

hocam siz varken de usta öğretici kurs açabilir ancak bunun bazı şartları vardır. örnek verecek olursak, halk eğitimlerdeki öğretmenlerde diğer öğretmenler gibi temmuz ve ağustos aylarında tatile çıkarlar. Bu aylarda kurs açılacaksa, isterse kurumun kadrolu öğretmeni kursu açmayabilir (bunun için kuruma dilekçe verilir). yani isteğe bağlıdır. böyle durumlarda kurs, usta öğreticilere verilir. ancak kurs eylül-haziran ayları arasında açılacak ise öncelik tabiki kurumun kadrolu öğretmenindedir.

Hocam kursiyerlerini kendin bul, alan taraması yap, web sayfalarında sosyal medyada sık sık ilan yap. Sadece işletmenlik değil farklı alanlarda da kurslar aç. Mutlaka kursiyer olur. Bu konuda kadrolu öğretmenler biraz tembel davranıp başvuruların idarece toplanmasını bekliyorlar. Usta öğreticiler bu konuda kadrolulardan daha aktif olabiliyor.

Geri