hangi programlama dili

Kodla Büyü

nese1982

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
programlama öğrenmek istiyorum. sizce hangi dili öğrenmek benim için en avantajlı olur. programcılık yapan arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var.

Amacına göre değişir. En iyi taşıt hangisidir? Yeri gelir kamyon, yeri gelir bisiklet, yeri gelir jeep, yeri gelir mersedes makam arabası, yeri gelir minyon tipli bir şey.

Bu da öyle. Amacınız nedir? Hobi niyetine bazı programlar yapmak mı? Masaüstü uygulamaları mı? Web uygulamaları mı? Her ikisi de mi? Görsellik ve animasyon tarzı bir şeyler mi? Freelance ya da yarı zamanlı olarak bir yazılım evinde ek gelir mi? Dersteki müfredatı uygun olarak öğrencilere anlatabilmek mi? Sistem düzeyine inip ona uygun programlar yapmak mı? Donanıma hitap etmek mi? Para kazanmak mı? Tek başınıza mı çalışacaksınız yoksa ekip halinde mi? Açık kaynak sevdalısı mısınız? .....

bilgisayar firması var programcılık yapan. para kazanmak amaçlarımın içersinde ama biraz da kendi bilgimi çoğaltmak istiyorum. bilgisayar başında nette boş boş gezinmek yerine bi şeyler üretmek istiyorum. az delphi bilgim var ama çok az acaba onumu geliştirsem. hasta takip programları gibi programlar üretmek istiyorum

.net ailesinden birini öğren, ama tavsiyem ilkönce c ve c++ çalış, daha sonra c#. Neden c# dersen, sebebi hem kamu lisanslı işletim sistemlerine hemde microsofta program yazabilirsin.

FLASH ACTIONSCRIPT ....

cagın yazılım ıhtıyacı bence... turkıyede etkın elemanı cok sınırlı...
kapsama alanı cok genıs... yaratıcılık cok onemlı, para getırısı de cok

Hocam madem delphi az biraz biliyor mussunuz bende delphi üzerine devam edin. Delphi ile çok güzel programlar yazılabilir. Ben delphi ile yazıyorum.
C# ile de yaptım ama delphi kullanması daha basit ve componentlerle birçok işi daha kolay oluyor.
Tabi tercih sizin :)

dillerin babası C 'dir
onun da şu anda yaygın kullanılan sürümü C#'dır

ondan sonra da BASIC gelir
onun da şu anda yaygın kullanılan sürümü Visual Basic'dir

tabi programlama diliyle ne yapmak istediğine bağlı
hangisini öğrenmen gerektiği..

c# gelişim içinde olan .net platformunun gözde dili öğrenirsen hem masaüstü programlama (windows form) hemde dinamik web sitesi uygulamaları yaza bilirsin. Web servicelerle bu ikisini birleştirip FATALITY yaparsın.... Bence C# öğren

Herkes C# demiş ama//

PHP diye bir programlama dili var. Özgür Programlar dünyasına kapılarını açarsın. C# ile yapabileceğin herşeyi daha özgür bir şekilde yaparsın. PHP dilinin sadece Internet sitesi yapmak için kullanıldığı düşünebilir ama Cross Platform. (GTK+ (C#'taki Windows Forms Application'lar) uygulamalarını Cross Platform, Konsol uygulamalarını Cross Platform, Internet uygulamalarını Cross Platform geliştirebilirsin.) Hatta PHP ile Sunucu yazılımları bile geliştirebilirsin. Bir de PHP ile yazdığın uygulamaları "php uygulamam.php" diye çalıştırmayı dene. while(true){} döngüsüyle tamamiyle nesneye ve olaylara yönelik programlar tasarlamayı dene. PHP dünyasının derinlerine indiğin her gün C#'ta, .NET framework'te geçirdiğin her gününün ne kadar kısıtlanmış olduğunu, Micro[p]soft dünyasının seni her gün nasıl kalın parmaklıklar ardına hapsettiğine şahit olacaksın.

İstemediğin kadar Framework bulabilir, bunları kodların içinde özgürce kullanabilirsin. En tanınmış frameworkü http://framework.zend.com/ adresinde bulabilirsin.

PHP ile konsol programları yapmak için geniş bilgi yine PHP.NET sitesinde Yaw şu \con ne anlama geliyo niye bunun isminde bir klasör oluşturamıyoruz diye soran arkadaşlar için, biz PHP-Windows ile kodlama yapar iken CON'u fOpen("\con", "rb"); gibi dosya olarak açıyor ve içinden konsola yazılan bilgileri alıyoruz.
http://php.net/manual/en/ref.readline.php
readline class'larını inceleyerek işine başlayabilirsin.

PHP-GTK programlama ile ilgili daha geniş bilgi ve örnek uygulamalar için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsin.
http://gtk.php.net/

sanırım ne istediğimi ben de tam olarak bilemiyorum. o yüzden kafam daha da karıştı.suan aklıma gelen bi alışveriş sitesi yapabilmeyi isterdim mesela...

Ben de C# diyecem tabi ki masaüstü uygulamalarda c# ile birçok şey yapabilirsin ama web uygulamaları geliştirmek için php yi asp.net'e alternatif olarak öğrenebilirsin neden diye sorarsan c# ile yola çıktın mı Microsoft amcanın kölesi oluyorsun.Bir uygulama geliştirip Windows Xp Sp1 olan birisine satacan diyelim, uygulama çalışsın diye .Net framework yükleyecen onda Windows installer hatası alacan bu sefer onu yükleyecen.Piyasada satılan programlar %95 veri tabanı içeriyordur e sen de haliyle kullanışlı diye muhtemelen Sql server ile yapmışsındır sonra programı sattığın adama bir se sql server,sql-lite veya sql-express kuracan.
Web'de de c# temelli olan asp.net ile gidersen siteni yayınlarken bu sefer yine Microsoft amca devreye girecek Windows hosting bulman gerek aynı zamanda Mssql desteği de olması lazım vb...
Farkındaysanız bu saydığım uygulamaların eğer express sürümlerini kullanmıyorsanız veya korsan yüklemediyseniz hepsine para ödemek lazım.En azından dinamik web sitesi geliştirilirken Php-Mysql ikilisiyle gidilirse Microsoft'a bağımlılık azalacaktır.

nese1982' Alıntı:
sanırım ne istediğimi ben de tam olarak bilemiyorum. o yüzden kafam daha da karıştı.suan aklıma gelen bi alışveriş sitesi yapabilmeyi isterdim mesela...

Hocam coder.ali hocamın Dediği PHP ve Benim dediğim C# ile bu dediğini yaparsın..... Sadece seçecek ve öğrenmeye başlayacaksın....

delphi ile c nin arasındaki en belirgin farklar nelerdir. bilen arkadaşlar paylaşabiliirlermi acaba

bu iki programla yapılmış iki ayrı örnek olsa elimde kafamda daha rahat bişeyler canlanacak. elinde bu iki programla hazırlanmış küçük program varmı?

:D : (iki nokta üstüste) ..eğer delphide iyiyseniz delphi ile de hem web uygulamaları hem de masaüstü programlar yapabilirsiniz..borland delphi.net diye geçiyor yani bildiğimiz delphinin .net platformuna uygun hali. bu ne demektir ? delphi ile yapabildiklerinizin yanında .net kütüphaneleri ile de gücünüze güç katarak voltran oluşturabilirsiniz :) yine ayrıca arayüz olarak visual studio ya çok benzer, yani delphi şöyle dursun biraz da visual çalışayım derseniz hiç yabancılık çekmezsiniz..bu arada küçük bir not.. ben delphi kodladığım yıllarda aspx sayfalarında delphi kodlarını *.pas (yani delphi kodlarının bulunduğu bir class) dosyası içine yazıyordum..şuan son durum nedir bilmiyorum ama..

bu arada bir arkadaş microsoft amcaya mahkum oluyorsunuz demiş..kısmen doğru ama şu da var bu yorumlar artık eskidi..Silverlight diye birşey..kodları hangi dille yazarsanız yazın aynı bir swf dosyası gibi html-php sayfanıza gömebilir ve istediğiniz sunucuya aktarabilirsiniz..

daha fazla bilgi isterseniz paylaşmaya hazırız..yeter ki karar verin..

delphiyi kurup üzerinde bikaç gün çalışmak istiyorum. ilerleme kayıt edersem devam etcem. ancak sorunsuz bir link istiyorum. forumdaki linkler ölü. delphi 7 kurmak istiyorum. elinde link olan varmı?

hocam delphi istiyorsan ihsan karagülle zeydin pala ikilisinin piyasada mükemmel bir delphi kitabı var. Benonu 1 ayda uyguladım ve delphinin içini-dışını öğrendim. Hem delphi ortamını hem de programlama kavramalarını kapıyorsunuz oradan. Delphi yaparsanız eğer veritabanına bağlanmak için zeos bileşenleri kurun. Diğer veritabanı kavramlarıyla falan hiç mi hiç kafanızı karıştırmayın. Herkes zeos kullanıyor. Oracle dan tut Interbase e kadar her veritabanına bağlanıyor bu zeos. Üstelik ücretsiz açık kaynak. kurması biraz uğraştırır o kadar. Daha sonra ver tabanı tasarımını ise navicat diye bir program var hepsini denedim en iyisi en kolay ve sorunsuzu bu çıktı. Rapidshare den indirebilirsin. Delphi 7 ortamı ve pencereler sıkıcı gelirse delphi 2006 kullan. Gayet iyidir. diğer versiyonlardan daha iyi. Ya da direk delphi 2010 kur. Bİlgisayarın hızlıysa.

delphi 7 kurdum farklı iki adresden indirdim. windows 7 kurlu pc de ancak aşağıdaki hatayı veriyor.
unable to rename 'C:\Prpgram files(x86)\borland\delphi7\bin\delphi32.$$$'to 'C:\program files(x86)\borland\delphi7\bin\delphi32.dro'

ok deyince sadece kenardaki pencereler çıkıyo. form çıkmıyo. file new den form diyorum yine aynı hata çıkıyo.
iki ayrı linkden kurdum aynı hatayı veriyor. win 7 den mi acaba

windows 7, 64 bit ise hata verir. bende de c hata vermişti. bende d sürücüsüne vista kurdum 32 bit (xp de olabilirdi aslında) sorunsuz çalıştı

dlephi 2010 un böyle bir hata vereceğini sanmıyorum hem son sürüm olmasını avantajlarından faydalanırsınız.

10 senedir Delphi kullanıyorum. Şu anda Delphi 7 ile ticari amaçlı program yazıyorum.
Ama Delphi 7 den sonraki Delphi versiyonlarında gelecek göremedim. C# a geçmeyi düşünüyorum.

sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır deyince sorun çözüldü. paylaşmak istedim. belki yaşayan olur.

Geri