Hangi programlama dilini öğrenmeli?

Kodla Büyü

ersin_sisman

Seçkin Üye
Seçkin Üye
C , C++, C#, Delphi, Visual Basic, PHP, ASP.Net ... ve diğerleri. Arkadaşlar sizce bir bilgisayar öğretemninin bilmesi ve kendisine ekonomik kazanç sağlayabilmesi için hangi dilleri bilmesi gerekir. Şu anda en kapsamlı ve kullanışlı dil hangisidir?

Ben PHP öğrenmeye çalışıyorum ve bunun yanında proje yapabileceğim delphi düşünüyorum.

Hocam bu saydıklarından hiçbirisi desem :)) eğer gerçekten adam akıllı bir dil öğreneyim ve para kazanayım diyorsan. >>>> JAVA Öğren... Javanın kullanım alanı çok geniş.. java dilini bir cep telefonunda bir web sitesinde bir çamaşır makinesinde bile kullanabilirsin :))

bence ne öğrenirseniz öğrenin, herşeyiyle öğrenin, tabir caizse adam gibi öğrenin hocam.

android tabanlı uygulamalar geliştirmek mantıklı olur. delphi eski canlılığını kaybetmeye başladı. java ya da asp.net mvc uygulamaları geliştirmek de doğru bir seçim olabilir

ersin_sisman' Alıntı:
sbagdat' Alıntı:
bence ne öğrenirseniz öğrenin, herşeyiyle öğrenin, tabir caizse adam gibi öğrenin hocam.
haklısınız hocam. JAVA ön plana çıkıyor galiba...

hocam java öğrenmek zor ve çok fazla zaman alıcıdır. Bence şu aşamada PHP yada Rails öğrenirseniz(bence rails) kısa vadede kazanç sağlayabilirsiniz.

Birde şöyle birşey var masaüstü programlama dilimi web programlama dilimi öğrenmek istiyorsun??????? eğer bu ikiside bir arada olsun diyorsan kesinlike JAVA

web programlamada PHP&Mysql yetiyor hocam sanırım. masaüstü programlama için sanırım JAVA ve C#.net bilmek iyi olabilir. ancak araştırmalarıma göre de Javayı öğrenmek biraz zor ve zaman alabilir.

ersin_sisman' Alıntı:
web programlamada PHP&Mysql yetiyor hocam sanırım. masaüstü programlama için sanırım JAVA ve C#.net bilmek iyi olabilir. ancak araştırmalarıma göre de Javayı öğrenmek biraz zor ve zaman alabilir.

Zor olan herşey güzeldir ;)

ersin_sisman' Alıntı:
PHP güzel ancak çokta zor değil hocam :)

evet php güzel bir dil. kullanımı çok basit bende PHP programcısıyım ama eksikleride çok ve kendi başına kullanılmıyor malesef..

Hocam işimi görecek bir programlama dili diyorsanız C# , VB.Net derim. bu ikisini kullanarak masaüstü uygulama da yapıyorsunuz web sitesi de. Bunları öğrenince MySql Msql hepsini içinde rahat bi şekilde kullanıyorsunuz zaten. Php yalnız web işleri için kullanırsınız. Ona da gerek kalmıyor zaten joomla wordpress işi bitiriyor. Ben vb.net kullanıyorum ama joomla ile web işlerini hallediyorum. masaüstü uygulamalarda da vb.net işimi görüyor. Ama yok diyorsanız ileriye dönük ben her yerde kullanacağım bu dili derseniz JAVA derim kesinlikle. Yıllardır listelerde 1. sırada...

Son olarak , eğer yok ben biraz kurcalayacağım diyorsanız VB.Net işinizi görür. öğrenimi kolaydır.

zor olması illaki güzel olacak anlamına gelmez bence assembly dili de zor dur fakat her zaman her yerde kullanmayız. hocamın kastettiği sanırım; güzel den ziyade işe yarar olması.
Burada önemli olan sizin hangi ortam için yazılım geliştireceğiniz.
java ile her cihaza uygun kod yazabilirsiniz
fakat c++ ile de yazabilirsiniz(linux ms vs)
c# ile ms ürünlerinin tamamına program geliştirebilirken, php ile sadece web uygulamaları geliştirebiliyorsunuz.
sizin karar vermeniz gereken web/masaüstü/mobil/embembed hangi ortam için kod yazacağınız.
java/c#/c++ bu üçünden biri sizin sorularınızın yanıtı

ofkeli82' Alıntı:
Php yalnız web işleri için kullanırsınız. Ona da gerek kalmıyor zaten joomla wordpress işi bitiriyor.
web uygulamaları yapmak için web programlama diline ne gerek var, hazır sistemler her ihtiyacı gideriyor, di mi?! o kadar insan bu işi boşuna yapıyormuş demek
ayrıca ortada dolanan yanlış bir bilgi var.( c# kadar yetenekli olmasa da ) php ile masa üstü uygulamaları yapılabiliyor.
branşınız bilgisayar mı?

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
ofkeli82' Alıntı:
Php yalnız web işleri için kullanırsınız. Ona da gerek kalmıyor zaten joomla wordpress işi bitiriyor.
web uygulamaları yapmak için web programlama diline ne gerek var, hazır sistemler her ihtiyacı gideriyor, di mi?! o kadar insan bu işi boşuna yapıyormuş demek
ayrıca ortada dolanan yanlış bir bilgi var.( c# kadar yetenekli olmasa da ) php ile masa üstü uygulamaları yapılabiliyor.
branşınız bilgisayar mı?

O zaman php gelnelde web uygulamaları için diyelim hocam düzeltmiş olalım... Branşım da bilgisayar değerli hocam, eğer ciddi merak ediyorsanız. Ben açıkça karşılaşmadım php nin masaüstü programlarıyla. Var diyorsanız vardır. Tabi bu da genel kaideyi değiştirmiyor sanırım...

arkadaşlar ricam şu işler için şu dil gibi yazabilir misiniz?Ben de meraklıyım bu işlere.
Web:...
Elektronik cihazlar için:....gibi

Web için PHP işini görebilir hocam. Masaüstü yayıncılıktada JAVA ve C# arasında kaldım :)

ersin_sisman' Alıntı:
Web için PHP işini görebilir hocam. Masaüstü yayıncılıktada JAVA ve C# arasında kaldım :)

Java ile ancak ekip halinde çok büyük projelere imza atarsın. Sen küçük ve orta ölçekli projelerde java kullanıldığını gördün mü? Mesela hosting firmalarına bak. Kaç tanesi PHP ve .NET haricinde Java için hosting hizmeti veriyor. Şahsen ben hiç hatırlamıyorum öyle bir hosting firması. Çok büyük projelerde ancak kullanabilirsin javayı. Ama eğer android için mobil uygulamalar geliştireceğim diyorsan o zaman başka seçeneğin zaten yok. Mecbur java.

Ayrıca karar vermekte zorlanan bir kişi isen javadaki teknolojilerden hangisini kullanacağına da tam karar veremeyebilirsin. Mesela uygulama sunucu kullanmak için tomcat mi seçeceksin, jboss mu yoksa diğer bir çok seçenekten birini mi? Ama micro$oft teknolojilerini kullansan tek seçenek mecburi istikamet IIS. Başka yok. Olsa bile adı sanı duyulmamış teknolojilerdendir. Javada program yazmak için diyelimki Eclipse ortamını seçtin. Ama J Intelli IDEA isimli muhteşem IDE yi kullanmaktan mahrum kalırsın ya da NetBeans'in son zamanlarda atağa kaldırdığı hızlı ve tasarım harikası IDEsini kullanmaktan mahrum kalırsın. Hepsini kullanırım dersen hepsini kullanmayı öğrenmek ve alışmak pek mantıklı olmaz. Ama micro$oft kullansan mecburen Visual Studio IDE sini kullanacaksın. Hiç kimse SharpDevelop falan demesin bana. Kim kullanıyor SharpDevelop? Hiç kimse.

yapı olarak bahsediyorsanız Php, Java, C# dilleri C syntaxını kullanırlar, yapı olarak C tabanlı dillerdir.

C kurallarını çok iyi bilirseniz bunlardan istediğinizi öğrenmeniz çok rahat olur.

bunun dışında geriye bu dillerin kütüphaneleri ve hazır fonksiyonları kalıyor.

burası da uygulama geliştire geliştire öğreniliyor.

Aslında bu dillerin hepsiyle herşey yapılır. Kimisi daha rahattır, kimisi daha basit, kimisinin hazır kütüphanesi daha çoktur, kimisi daha zevkli..

Php ile yalnızca web ortamında programlama yaparsınız. Java ve C# ile hem web hem masaüstü.

Web ortamında programlama yapacaksanız yalnızca programlama dili yetmez, bunun yanında çok iyi html, css ve biraz java scrip bilmeniz gerekir.

Geri