Hangi Programlama Öğretimi Aracını Kullanmalıyım?-TEZ

Kodla Büyü

suvari58

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba değerli meslektaşlarım

Uludağ BÖTE'de tezli yüksek lisans yapıyorum.Şu anda tezimin deney aşamasındayım.BBNET'ten destek göreceğimi düşünerek bu başlığı açtım.
Şöyle ki; Programlama öğretimi alanında hususiyle araştırmalar yapıyorum. Neleri-nasıl öğretmeliyiz hakkında kafa yoruyorum.

Programlama öğretimini okullarımızda elimizden geldiğince sağlamaya çalışıyoruz. Bu forumda da farklı yazılımlar kullanılarak bu öğretim sağlanıyor.
Şüphe bu ya? Acaba bu programlar ne kadar kullanışlı ve tasarımları ne ölçüde ihtiyacı karşılıyor?
Tez konum bu işte; Programlama Öğretiminde Kullanılan Yazılımların Kullanılabilirlik ve Tasarım Açısından Değerlendirilmesi.

Sahada olan bizlere ve müfredatımıza katkısının olacağını düşündüğüm bu çalışmayı şu şekilde yürütmeyi düşünüyorum.
Müfredatı olan, eğitimde kullanılan popüler 4 yazılımı belirledim.Bunlar;

1. Microsoft Small Basic,
2. Microsoft Kodu Game Lab,
3. Scratch,
4. RoboMind
(Hepsi Türkçedir)

BT öğretmenimiz bu programlardan sadece birisini (1) bilgisayarına indirip kuracak ve bir hafta-10 gün kullanacak. Sonrasında kendisinden Google Documents'de hazırlanmış olan Kullanılabilirlik ve Tasarım anketini incelediği yazılıma göre değerlendirmesi bekleniyor.
Çalışmanın objektif olması ve programların orantılı dağılımını sağlamak için isteyen öğretmenimizin e-postasına rastgele program dağıtımı yapılacaktır.
Bu yüzden PM (Özel mesajdan)'den bana sadece e-postanızı ulaştırırsanız, tarafımdan size bahsi geçen programlardan hangisinin geldiğine dair, içerisinde kendi çektiğim (yazılımı anlatan) bilgilendirici YouTube videosu ve Kullanılabilirlik ve Tasarım anketini barındıran detaylı bir e-posta gönderilecektir. Çalışmada öğrenciler ya da sınıf kesinlikle kullanılmayacaktır, son gün 10 Mayıs 2015'tir. Bir uzman gözüyle öğretmenimizin görüşleri alınacaktır. Sonuçları yine bu forumdan sizlerle paylaşacağım.

Neler kazanacağız?
1. Yeni bir programlama öğretimi aracını tanıyacaksınız.
2. Belki seneye müfredatınıza dahil edip A programıyla veremediğinizi B programı ile öğreteceksiniz.
3. Farklı araçlar kullanarak zevkli bir programlama öğretimi sağlayacaksınız.
4. Bu programların ne kadar kullanışlı olup olmadığı hakkında bilimsel bir veri elde etmiş olacaksınız. Artık A programını kullanmayacak veya kullanacaksınız.
5. Desteğinizle tezimi yazıp bitireceğim.İnşallah :D

Kazan-kazan anlayacağınız.
Desteğinizi esirgemeyin lütfen.

Ekli dosyalar

• programlar2.jpg
    programlar2.jpg
    199.9 KB · Görüntüleme: 3,112
hocam ben de dahil çoğumuz small basic ve scratchı kullandık, benim şahsi düşüncem; scratch kesinlikle çok etkili small basic yetersiz kaldı.

4. RoboMind

bu iki programı denemek isterim, ama okul, çoluk çocuk, iş güç derken ne kadar vaktim kalır onu bilemem, elimden geldiğince vakit ayırmaya çalışırım, eğer olur dersen
4. RoboMind
programlarının denemelerine talibim. :)

hastasıyız dede' Alıntı:
hocam ben de dahil çoğumuz small basic ve scratchı kullandık, benim şahsi düşüncem; scratch kesinlikle çok etkili small basic yetersiz kaldı.

4. RoboMind

bu iki programı denemek isterim, ama okul, çoluk çocuk, iş güç derken ne kadar vaktim kalır onu bilemem, elimden geldiğince vakit ayırmaya çalışırım, eğer olur dersen
4. RoboMind
programlarının denemelerine talibim. :)

Bu iki programda çocukların ilgisini çekecektir. Tavsiye ederim.
Size PM atacağım.
Teşekkür ederim.

Bunların içerisnde scratch açık ara farkla birinci olacaktır.

Kullanım kolaylığı (bloklar)
sürekli güncellenmesi
scratch.mit.edu üzerinde tüm dünyadaki öğrencilerle etkileşim
bol döküman

teknogenclik' Alıntı:
Bunların içerisnde scratch açık ara farkla birinci olacaktır.

Kullanım kolaylığı (bloklar)
sürekli güncellenmesi
scratch.mit.edu üzerinde tüm dünyadaki öğrencilerle etkileşim
bol döküman

Çalışmaya destek verirseniz sonuçları hep beraber görebiliriz.

Arkadaşlar başlığa 400 kişi bakmış. Ama şu ana kadar 3 kişi çalışmaya omuz verdi.
Yapmayın, lütfen!!
Çoğumuzun kullandığı programlar bunlar.

Seredar' Alıntı:
Siyasi tarafınız yüzünden kimse size güvenemiyor olmasın.
Neyse iyi çalışmalar
bir söz vardır, beni bilen bilir bilmeyende kendi gibi bilir. :)

gerçi ben bunun için şöyle diyorum, beni bilen bilir bilmeyende kendi bilir. :mrgreen:

Şu ana kadar çalışmamıza 4 BT Öğretmenimiz destek verdi.Teşekkür ederiz.Kendilerine çalışma ile ilgili video,program ve anket e-posta yoluyla gönderilmiştir.

Diğer öğretmenlerimizin de desteğini bekliyoruz.

Arkadaşlar PM'den eposta adresinizi verirseniz programlama öğretimi ile ilgili çalışma hakkında detaylı bir eposta gönderebilirim.

Hocam Facebook üzerinde oyun tarzı birşey vardı. İsmi sanırım "Learning Marc" gibi birşeydi. Orman içinde yol var, o Marc'ı o yoldan götürecek şekilde kodları belirliyoruz. Ok diyoruz 3-5 gidiyor. Sonra yine kod soruyor, bu arada yolda çeşitli dönüşler, engeller felan oluyor. Bir bakın ben şu an okuldan face giremiyorum.

Hocam ben zaten scratch anlatıyorum şu an ama diğerlerini de öğrensem fena olmaz
Yani ben de elimden geldiğince destek olmak isterim (bu arada çoook mızmız zırt pırt hasta olan yaramaz bir oğlum var :()
e-mailimi pm den atarım hocam. İyi çalışmalar...

AKADEMİA' Alıntı:
Hocam Facebook üzerinde oyun tarzı birşey vardı. İsmi sanırım "Learning Marc" gibi birşeydi. Orman içinde yol var, o Marc'ı o yoldan götürecek şekilde kodları belirliyoruz. Ok diyoruz 3-5 gidiyor. Sonra yine kod soruyor, bu arada yolda çeşitli dönüşler, engeller felan oluyor. Bir bakın ben şu an okuldan face giremiyorum.

Hocam bulamadım tam adresini atarsanız sevinirim. Facebookta böyle bir oyun olduğunu bilmiyordum.

herkete_87' Alıntı:
AKADEMİA' Alıntı:

Hocam bulamadım tam adresini atarsanız sevinirim. Facebookta böyle bir oyun olduğunu bilmiyordum.

http://marco.allcancode.com/

Melike hocam detaylı e-posta gönderilmiştir.Teşekkür ederim.
Diğer arkadaşları da bekliyoruz. :wink:

**melike**' Alıntı:
herkete_87' Alıntı:
AKADEMİA' Alıntı:

http://marco.allcancode.com/

:+1:

https://www.allcancode.com/

Ayrıca özür dilerim facebook üzerinden oynanmıyormuş, facebok sayfası aklımda kalmış.

AKADEMİA' Alıntı:
Hocam biraz üst seviye çok hoş bir site daha buldum. Bir inceleyin isterseniz.

http://codecombat.com/
Araştırmalarım neticesinde hali hazırda 45 paket program/uygulama(tablet)/web sitesi var. Belirtilen siteler bunların arasında yer almaktadır.
Çok hoş uygulamalarda var ayrıca. öğrenmeye açık olmak gerek.

Desteğinizi bekliyoruz arkadaşlar.

suvari58' Alıntı:
AKADEMİA' Alıntı:
Hocam biraz üst seviye çok hoş bir site daha buldum. Bir inceleyin isterseniz.

http://codecombat.com/
Araştırmalarım neticesinde hali hazırda 45 paket program/uygulama(tablet)/web sitesi var. Belirtilen siteler bunların arasında yer almaktadır.
Çok hoş uygulamalarda var ayrıca. öğrenmeye açık olmak gerek.

Desteğinizi bekliyoruz arkadaşlar.

Tez sonrası bu uygulamaları bizle paylaşmanızı faydalı bulmaktayım.

Tez sonrası bu uygulamaları bizle paylaşmanızı faydalı bulmaktayım.
4 tane kendi çektiğim videoyu Youtube'a aktardım. Yayında şu anda. İnşallah fırsat buldukça programları size tanıtacağım.

Destek olmaktan memnuniyet duyacağım... Başarılar dilerim hocam. Scratch hariç diğerlerini denemek yararımıza olacaktır...

Dev Kitap Arşivi' Alıntı:
Destek olmaktan memnuniyet duyacağım... Başarılar dilerim hocam. Scratch hariç diğerlerini denemek yararımıza olacaktır...
Hocam,ilginizden ötürü teşekkür ederim. Detaylı bir eposta tarafınıza gönderilmiştir.
Kolay gelsin.

Hocam ben bu konularda yeniyim. Dünden beri kullanıyorum. Çok iyi gerçekten... Diğer arkadaşlarıma da öneriyorum. Faydası müthiş.

Programlamaya yeni ve farklı bir pencereden bakmayı sağlayan bu araçları herkesin tecrübe etmesini tavsiye ederim.

Geri