Hdd sorunu

Kodla Büyü

Hangi laptop modelini tercih edersiniz?

• Kullanılan toplam oy
    23
Merhabalar, bir zamandan beri bilgisayarımda donup kalma problemi var, oyun oynarken veya herhangi bir işle uğraşırken tamamen donuyor, bazen uzun süreli bekleyince tekrar işlevsel hale geliyor bazen de gelmiyor fişten çekmek zorunda kalıyorum. Aldığım bir hata sonucu hdd'de bozukluklar olduğunu anladım. İnternetten araştırınca hdd'nin bozulmaya başladığını uzun vadede değişmesi gerektiğini öğrendim. Ama bu hatayla bozuk şekilde uzun zamandır kullananlar da varmış. Hdd değişimi haricinde bildiğiniz bir çözüm yolu var mı acaba? Benim laptop 2008'de alınmıştı. O zamandan beridir kullanıyorum. O zaman aldığımda üst seviye almıştım bu zamana kadar geldi. Olmazsa şu modeli düşünüyorum acaba kullanan var mı memnun musunuz?

LENOVO Legion 5 81Y600NPTX Intel Core i7-10750H 16 GB 512 GB SSD + 1 TB HDD NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB GDDR6 15.6" W10 Phantom Notebook

Ekli dosyalar

• E1WApboXEAAoKpU.jpg
    E1WApboXEAAoKpU.jpg
    461.8 KB · Görüntüleme: 27
  • E1WAspZWUAAYCqS.jpg
    E1WAspZWUAAYCqS.jpg
    356.2 KB · Görüntüleme: 23
Evet hocama katılıyorum sata3 olan ssd işinizi görür ama farkı hemen görürsünüz iyiki almışım dersiniz ben eski Bilgisayarıma takmıştım iki üç kat hızlanmıştı.

Dolar yüksek yeni Bilgisayar alınır mı bilmem ama msi alın alacaksanız

Cevaplar için teşekkürler, ne yazık ki başka sistemsel sorunlar da var, şöyle ki bazen bir kaç saat oyun oynasam da bilg. kapanmıyor, bazen de bilg. açıp oyuna girince bilg. kendini kapatıyor, power kernel hatası diye bir şey görünüyor, toshibanın ilerleyen zamanlarında devrelerinde kısa devre olabiliyormuş, biraz araştırınca görmüştüm bir yerde, temizledim, termal macun falan yaptım ama sıkıntı geçmedi, biraz zamana göre de yetersiz kalıyor, 8 gb ram, 2 gb ekran kartı i5 işlemci var, işte idare edebildiğim kadar edeyim diyor malum bilg. almak için neredeyse kredi çekmek gerekli :D

Cevaplar için teşekkürler, ne yazık ki başka sistemsel sorunlar da var, şöyle ki bazen bir kaç saat oyun oynasam da bilg. kapanmıyor, bazen de bilg. açıp oyuna girince bilg. kendini kapatıyor, power kernel hatası diye bir şey görünüyor, toshibanın ilerleyen zamanlarında devrelerinde kısa devre olabiliyormuş, biraz araştırınca görmüştüm bir yerde, temizledim, termal macun falan yaptım ama sıkıntı geçmedi, biraz zamana göre de yetersiz kalıyor, 8 gb ram, 2 gb ekran kartı i5 işlemci var, işte idare edebildiğim kadar edeyim diyor malum bilg. almak için neredeyse kredi çekmek gerekli :D
2008 de bende bilgisayar aldım toplam 8 yada 9 sene kullandım. 2012 de ssd taktım 2017 falandı illaki performansı düştü ne kadar ssd olsada. Lenovo aldım onu emekli ettim.

Diyeceğim şu eğer ihtiyaç ise yeni bir makine alın çok afaki oyuncu bilgisayarı olmasına da gerek yok bence. 2008 deki makine muhtemelen 1. Nesildir ve performansını yaşadım biliyorum. Driver bulmak bile sorun olabilir.

Windows'un buldukları işi görür ama orjinali gibi de olmaz.

Oyuncu bilgisayarı deyince az daha ekleniyor üstüne bence. Şu an i5 6. Nesil 8 gb ram harici ekran kartlı lenovo ideapad 310 kullanıyorum. Ssd var ve maşallah bir 6-7 yıl daha gider diye düşünüyorum.

Marka olarak lenovo yada asus tercihimdir ama msi'dan da övgü ile bahsediliyor şu günlerde.

2008 de bende bilgisayar aldım toplam 8 yada 9 sene kullandım. 2012 de ssd taktım 2017 falandı illaki performansı düştü ne kadar ssd olsada. Lenovo aldım onu emekli ettim.

Diyeceğim şu eğer ihtiyaç ise yeni bir makine alın çok afaki oyuncu bilgisayarı olmasına da gerek yok bence. 2008 deki makine muhtemelen 1. Nesildir ve performansını yaşadım biliyorum. Driver bulmak bile sorun olabilir.

Windows'un buldukları işi görür ama orjinali gibi de olmaz.

Oyuncu bilgisayarı deyince az daha ekleniyor üstüne bence. Şu an i5 6. Nesil 8 gb ram harici ekran kartlı lenovo ideapad 310 kullanıyorum. Ssd var ve maşallah bir 6-7 yıl daha gider diye düşünüyorum.

Marka olarak lenovo yada asus tercihimdir ama msi'dan da övgü ile bahsediliyor şu günlerde.

aynen hocam driverları sitesinde bile yok, zamanında alırken cd'de veya dvd'de vermemişlerdi, bir yerlerden zorla buldum iki üç yerde yedekli ne olur ne olmaz diye teşekkürler cevabınız için :)

Şu var o bilgisayarı 2012 den sonra da kullanmamı sağlayan ssd idi. Kesinlikle ssdnin etkisi olur ama eski sistemde diğer sorunlar baş gösterecektir. Bir bilgisayarı 10 sene kullanmak bile bence büyük iş şu gelişme hızında özellikle.

Yazılım firmaları acımıyor maalesef artık. Sistemleri kasmak için çabalıyor.

Web sayfaları bile ne hale geldi :)

Geri