Hem kurs hem de egzersiz aynı anda açılabilir mi?

Kodla Büyü

ofkar

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar aynı anda hem okullar hayat olsun kapsamında halk eğitim kursu(pazartesi 4 saat-salı 4 saat) hem de egzersiz(çarşamba 2 saat -perşembe 2 - cuma 2 saat) açtım. Müdür yardımcısı bunun mümkün olmayacağını söyledi. Bununla ilgili bilgisi olan arkadaşlar bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Re: Hem kurs hem de egzersiz aynı anada açılabilir mi?

Aynı anda hem kurs hem de egzersiz olmaz arkadaşım.

hocam 2013 kasımdan beri egzersiz(satranç) ve halk eğitim kursum açıktır açılamaz diyen arkadaşlarım neden açılamadığını söylerse iyi olur

not: egzersiz haftaiçi
hem kursu:c.tesi-pazar(10 saat)

Yanlış olabilir ama hemler haftalık 10 saatten fazla ek ders yazamıyorlar.

frtmr' Alıntı:
evet hocam maksimum 10 saat ek ders verir bir günde de en fazla 8 saat ders verebiliriz fakat bunu genelde kabul etmezler bir günde 8 saat ders işlenmez diye

frtmr' Alıntı:

yanlış anlaşıldım galiba pazartesi 4 - salı 4 - çarşamba 2 - perşembe 2 - cuma 2 saat ders veriyorum pazartesi salı gün hem kursu, çarşamba-perşembe-cuma egzersiz yapıyorum

Bizim MEB camiası olarak adetimizdir OLMAAAAZ..... Diya haykırmak :verymad:
Geçen seneden beri bu forumda öğrencilere hem den kurs açılmaz diye bağırıyor herkes 14 yaş sınırı var diye Açılıyor hocam halk eğitimde 10 saate kadar ödüyor.
egzersizin halk eğitimle hiç alakası yok kursla birlikte açılır. ben 2 senedir açıyorum.
çarşamba perşembe cuma 4+3+3 kursum var (Halk eğitim ödüyor)
Pazartesi salı 3+3 egzersizim var. (Okul ödüyor.)
2 senedir böyle müfettiş teftişlerinden de geçmiştir. :++:

Olur açabilirsin hocam. Sadece halk Eğitim olsa haftalık en fazla 10 saat olabilir. Ama bir halk eğitim kursu ile birlikte, okulda da egzersiz açabilirsiniz.
Tek şart ikisinin saatleri çakışmasın... Ayrıca halk eğitim kursu ücreti de okulda hesaplanmıyor, halk eğitim kendisi hesaplayıp hesabınıza yatırıyor, egzersiz ise okulda hesaplanıp ek dersinize ekleniyor. Yani ikisi farklı kalem olduğu için aynı anda açman da problem yok...

açılabilir arkadaşlar etrafta çokça örnekleri mevcut.bir diğer örnekte ben.aynı zaman dilimi olmadığı sürece sıkıntı olmaz.

Ders dışı eğitim çalışmaları
MADDE 17- (1) Ders dışı izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel
sanatlarla ilgili (Değişik: 25/07/2010 tarihli ve 27652 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) dallar
ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinesinde ilköğretim ve
ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak yürütülen bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları
kapsamında fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve
planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti
üzerinden, haftada azamî 6 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders
ücreti ödenir. Ancak, bir ders yılında bu kapsamda ödenecek toplam ek ders saati sayısı,
okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %5’ini geçemez. Bu etkinliklerde görev
alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranılacak en az öğrenci sayısı
ile benzeri diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir. Etkinlik programları okul müdürlüklerince
hazırlanır ve millî eğitim müdürlüklerince onaylanır.
Diğer okul ve kurumlarda ders görevi
MADDE 26- (1) Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini
aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve
kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev
aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür
görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada
aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından
haftada 10 saati geçemez.

Açılabilir hiç bir sıkıntı olmaz ..2 şartı var saatleri çakışmaması lazım ve aynı alanda olmucak (Mesela ikiside satranç olmaması gibi)

Okullar hayat olsun kapsamında açan arkadaşlar toplam kaç saatlik kurs açıyorsunuz...

Olmaması için bi sebep yok hocam. Birisinin ücretini hem ödüyor diğerini de okul ödüyor. Saatler cakismasin yeter.

beyaz24kartal' Alıntı:
Bizim MEB camiası olarak adetimizdir OLMAAAAZ..... Diya haykırmak :verymad:
Geçen seneden beri bu forumda öğrencilere hem den kurs açılmaz diye bağırıyor herkes 14 yaş sınırı var diye Açılıyor hocam halk eğitimde 10 saate kadar ödüyor.
egzersizin halk eğitimle hiç alakası yok kursla birlikte açılır. ben 2 senedir açıyorum.
çarşamba perşembe cuma 4+3+3 kursum var (Halk eğitim ödüyor)
Pazartesi salı 3+3 egzersizim var. (Okul ödüyor.)
2 senedir böyle müfettiş teftişlerinden de geçmiştir. :++:
hocam normal eğitim veren bir lisede btr yim haftasonu hem e bağlı kurs açma ihtimalim var.bu kursu açsam veya açmasam hafta içi kendi okulumda egzersiz yapabilir miyim.bizde egzersiz yok diye biliyordum aslında çok araştırmadımda.teşekkürler

merhaba;
okulda 32 saat ders yükü, 6 saat koordinatörlük ve 6 saat şeflik durumda; kursu halk eğitimde değilde kendi okulumuzda açmış olsak;
haftada 2 gün işletmenlik 5+5 =10 saat
haftada 2 gün egzersiz 3+3=6
işletmenlik ve egzersiz farklı günlerde.
idare bu durum olmaz diyor. en fazla 10 saat. diğer okullarda aynı durumda olan arkadaşlar 12 saat işletmenlik+ 6 saat egzersiz+ 6 saat şeflik olarak hiç bir sıkıntı olmadan almışlar. bizi emsal gösterin diyorlar.
ilgili kanuna bak diyorlar ama aksi durumu yada doğrulayan ifade bulamadım. kurumlar arası farklılıktan mı acaba?
yanlış anlaşılmasın 2 senedir aynı durumdan muzdaribim. sadece birileri kesinlikle verilir derken birileri olmaz diyor. nedenini kimse tam olarak açıklayamıyor. işin garibi daha önceki yıllarda hem işletmenlik kurs ücreti hemde egzersiz ücreti ödenmişti.
bu durumun kesin çözümü nedir? sadece bilgi edinmek istiyorum.

yolcuhan' Alıntı:
Ders dışı eğitim çalışmaları
MADDE 17- (1) Ders dışı izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel
sanatlarla ilgili (Değişik: 25/07/2010 tarihli ve 27652 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) dallar
ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinesinde ilköğretim ve
ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak yürütülen bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları
kapsamında fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve
planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti
üzerinden, haftada azamî 6 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders
ücreti ödenir. Ancak, bir ders yılında bu kapsamda ödenecek toplam ek ders saati sayısı,
okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %5’ini geçemez. Bu etkinliklerde görev
alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranılacak en az öğrenci sayısı
ile benzeri diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir. Etkinlik programları okul müdürlüklerince
hazırlanır ve millî eğitim müdürlüklerince onaylanır.
Diğer okul ve kurumlarda ders görevi
MADDE 26- (1) Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini
aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve
kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev
aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür
görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada
aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından
haftada 10 saati geçemez.
...
teşekkürler hocam. herkes KAFASINA göre ALINIR / ALINMAZ demiş ama bir kişi bile sizin gibi dayanak göstermemiş. Bu tür konularda ahkam kesmek yerine yönetmeliklerle konuşursanız daha yararlı olur.
eğer yönetmelik maddesine dayandıramıyorsanız söylediklerinizi lütfen kesin konuşmak yerine başına BENCE ifadesini ekleyin...
beyzayedi' Alıntı:
merhaba;
okulda 32 saat ders yükü, 6 saat koordinatörlük ve 6 saat şeflik durumda; kursu halk eğitimde değilde kendi okulumuzda açmış olsak;
haftada 2 gün işletmenlik 5+5 =10 saat
haftada 2 gün egzersiz 3+3=6
işletmenlik ve egzersiz farklı günlerde.
idare bu durum olmaz diyor. en fazla 10 saat. diğer okullarda aynı durumda olan arkadaşlar 12 saat işletmenlik+ 6 saat egzersiz+ 6 saat şeflik olarak hiç bir sıkıntı olmadan almışlar. bizi emsal gösterin diyorlar.
ilgili kanuna bak diyorlar ama aksi durumu yada doğrulayan ifade bulamadım. kurumlar arası farklılıktan mı acaba?
yanlış anlaşılmasın 2 senedir aynı durumdan muzdaribim. sadece birileri kesinlikle verilir derken birileri olmaz diyor. nedenini kimse tam olarak açıklayamıyor. işin garibi daha önceki yıllarda hem işletmenlik kurs ücreti hemde egzersiz ücreti ödenmişti.
bu durumun kesin çözümü nedir? sadece bilgi edinmek istiyorum.
...
kendi okulunuzda işletmenlik kursu açamazsınız. Kursu HALK EĞİTİM BÜNYESİNDE açıp dersleri kendi okulunuzda İŞLEYEBİLİRSİNİZ. ikisi farklı şeylerdir.
.
ek ders yönetmeliğinde nerden kaç saat alınabileceğine dair her şey açık ve net olarak yazıyor zaten.
.
(Meslek Lisesi Öğretmeni için konuşacak olursak)
Madde 5 - Aylık karşılığı ders görevi ..... 20 saat
Madde 6 - Ek ders görevi ..... Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,
Madde 11 - Hazırlık ve planlama görevi .... FİİLEN GİRİLEN Her 10 saat için 1 saat / Maksimum 3 saat
.
Madde 8 - Yetiştirme, okuma - yazma ve uyum kursları (açık lise + yetiştirme kursu) .........haftada 10 saate kadar,
Madde 17 - Ders dışı eğitim çalışmaları ..... haftada azamî 6 saati geçmemek üzere
Madde 26 - Diğer okul ve kurumlarda ders görevi (Üniversite + özel okul + dershane vb..) ..... haftada 10 saati geçemez. (ücreti görevlendirilen kurum öder)
Madde 28 - Okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması ders görevi ..... haftada 10 saati geçemez. (ücreti stajer gönderen üniversite öder)
..
Madde 8 - 17 - 26 - 28 de bn elirtilen ücretlerin hepsini bir arada alabilirsiniz. Bu ücretlerin alınabilmesi ne maaş karşılığı doldurup doldurmadığınıza / ne de ek ders sayınıza bağlıdır
.
Dolayısıyla siz
.
Halk eğitimden 8 saati (Madde 26 ya göre) alırsınız
Egzersiz çalışmalarınından 6 saati (Madde 17 ye göre) alırsınız

Ben bu sene btr yım. Okulda egzersiz açtım. Şimdi de halk eğitim üzerinden kurs açmayı planlıyoruz. Kursu milli eğitimde açılan kendin yap atölyesinde açacağım.

Neye göre açamazsın dedi hocam. Aynı saate gelmedikten sonra bi engel yok. Açabilirsin ama aynı dersten açmamaya dikkat edin. Farklı konular olsun yani. Okula resmi başvuru yapın neden açılamadığını sorun. Bakalım ne cevap verecek? Yalnız hafta içi toplam 40 saat olabilir ders yükün. Hafta sonuna koyarsın.

Arkadaşlar aynı anda hem okullar hayat olsun kapsamında halk eğitim kursu(pazartesi 4 saat-salı 4 saat) hem de egzersiz(çarşamba 2 saat -perşembe 2 - cuma 2 saat) açtım. Müdür yardımcısı bunun mümkün olmayacağını söyledi. Bununla ilgili bilgisi olan arkadaşlar bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Hocam mudur yardımcısıyım, Btr iseniz Hafta içi toplam 10 saat kurs ya da egzersiz, ya da ikisini birden alabilirsiniz. Dyk larda da bu böyle

Geri