Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Hep birlikte BTY kitaplarını yazalım mı?

Konu, 'FORUM-Şahsına Münhasır' kısmında metafor tarafından paylaşıldı.

?

Yeni BTY kitaplarını yazalım mı?

Bu anket 12 Şubat 2020 22:12 tarihinde sona erecektir.
  1. Destekliyorum

2. Gereksiz buluyorum

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.
  1. mucocc

mucocc Üye

Hazırlanan kitap öğretmenin kullanımı için opsiyonlar vermeli, denildiği gibi hizmet bölgesi, öğrenci hazır bulunuşluluğu, okulun imkanları, öğretmenimizin hazır bulunuşluluğu değişebiliyor. Bu nedenle seviyelere ayrılır (ör. 5 ve isteyen kendine uygun seviyedeki kitaptan takip edebilir.

metafor bunu beğendi.
  2. mucocc

mucocc Üye

Ayrıca yine okul şartları göz önüne alındığında her öğrenciye 1 bilgisayar düşen, 2-3 öğrenciye bir bilgisayar düşecek şekilde olan, sadece akıllı tahta/projeksiyon ile ders yapan öğretmenlerimiz var. Bu yüzden kitaptaki etkinlikler birebir çalışma, grup çalışması veya bilgisayarsız etkinlikler şeklinde ayrı ayrı verilerek, öğretmenin uygun planı uygulamasına olanak sağlanabilir.

metafor bunu beğendi.
  3. ortmenim

ortmenim Aktif Üye

Öncelikle hayırlı olsun. Dersimiz okulun imkanlarına göre çeşitli şekillerde işlenebiliyor.

1-BT Sınıfsız
    2-BT Sınıflı- Robotiksiz
    3-BT Sınıflı Robotikli

bunların hepsi başlı başına birer müfredat, bir hocam bahsetmiş kur şeklinde ayrı ayrı kur-1, kur-2, kur-3 gibi olsa daha oturaklı olur sanki...

miqrop ve metafor bunu beğendi.
  4. mucocc

mucocc Üye

Scratch, mBot, Python, smallBasic başta olmak üzere AppInventor, dijital vatandaşlık, güvenli internet kullanımı gibi konularda da destek vermek isterim.

metafor bunu beğendi.
  5. ylmz

ylmz Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

daha önce böyle bir tecrübem olmadı ama bir konuda bir katkımız olacaksa mutlulukla katkı sağlamak isterim branşımız için elimizden geleni yapmaya çalışırız

metafor bunu beğendi.
  6. hasan

hasan Süper Üye Süper Üye

Ben de varım...

metafor bunu beğendi.
  7. metafor

metafor Site Admin Yetkili Kişi

Herkese günaydın.

kademeli eğitim kitaplarının yazımı konusu bana da mantıklı geldi.:)

8. coook

coook Süper Üye Süper Üye

Çok teşekkürler hocam. Naçizane önerilerim:
    - İçeriklerde bol bol örnek uygulamalar olmalı.
    - Kesinlikle video destekli olmalı.
    - Öğrencilerimden de yola çıkarak; ünite ünite yarışmalar düzenlenmeli.

metafor bunu beğendi.
  9. sugibi

sugibi Seçkin Üye Seçkin Üye

Tavsiyem kitabı görsel olarak tasarlayacak bir illüstratör ile çalışılması yönündedir. Kitap hazırlanması, okul için hazırladığımız grafiklerden, web öğelerinden farklı. Pixel tabanlı çalışmalar da baskıda sorun oluşturuyor. O nedenle telif ücreti de ödenerek çocukların seviyesine uygun, Google kitabında olduğu gibi trendlere uygun,eğlenceli formatta çizimleri yapacak bir arkadaş...

metafor bunu beğendi.
  10. ÇetinÖğretmen

ÇetinÖğretmen Süper Üye Süper Üye

@metafor hocam birlik ve beraberlik açısından faydalı bir çalışma olur.
    2006 yılında ücretli olarak çalışmaya başladığımda "Bilgisayara Giriş" şeklinde bir kitap yazmaya başlamıştım. Atamam olunca farklı bir şehrin köyüne gidince maalesef yarım kalmıştı.
    Yıllarca meslek lisesinde çalıştım. Grafik ve animasyon üzerine küçük çapta birçok örnek uygulama yapmıştım.Son 3 yıldır ortaokulda görev yapıyorum. Scratch üzerine örnekler hazırlıyorum. Bu konuda az da olsa yardımcı olabilirim.(Küçük çapta diyeyim de sonradan bana kızmayın :) )

metafor bunu beğendi.
  11. omd

omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

Aktif katkı sağlamak isterim.

metafor bunu beğendi.
  12. cgg*seco

cgg*seco Seçkin Üye Seçkin Üye

Modüler kitap sistemi çok mantıklı. Bence bu konuda kitap değil kitaplar yazabiliriz. Sahada olan ve sorunları yaşayan ve çözümler üreten biziz sonuçta. Çok donanımlı okullar ve öğrenciler olduğu gibi hiç donanımı olmayan okullar ve öğrencilerde var.

*Öğrenci seviyesi
    *BT Lab
    *Robotik Donanım (ki bu arduino mu lego mu mbot mu microbit mi yoksa daha farklı mı buna göre bile özelleştirilebilir etkinlikler)
    *Öğretmenin öğretim şekli ve kendi bilgi donanımı.

Bu seçeneklerin kombinasyonundan herkesi memnun edecek bir kitap yazılırsa bence cilt cilt kalınlıkta olur. Bu sebeple kitabın interaktif uygulamaları olmalı. Alanımıza da uygun olur. Kitap yazarken kitabın eba uygulaması yada özel olarak o kitabı zkitap şeklinde kullanmamıza olanak sağlayan bir sitede tasarlamalıyız. Karekodu okutup etkinliği açtım mı akıllı tahtadan lab'lı lab'sız veya malzeme var malzeme yok şeklinde seçeneklere göre bize sunacağı içeriği aktifleştiren bir uygulamadan bahsediyorum. Kitapla birlikte bunu yaparsak gerçekten büyük bir ihtiyacı kapatır bence.

dilekemine ve metafor bunu beğendi.
  13. bilgisayarmax

bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

hiç birşey ortaya çıkmasa bile ki eminim çıkacağına ; bu fikir bile bize yeter. şahanesiniz . :)

metafor bunu beğendi.
  14. metafor

İlginin için sağolun hocam.
    kitabın grafik tasarımı, dizgi, vs. ne varsa Kodlab yayıncılık tarafından hazırlanacak, ayrıca hocalarımızla ekip kurulduğunda ve işler tamamına erdiğinde, emekleri karşılığı hocalarımıza şu an belirlediğimiz ancak ücret konuşmamak ve işi sulandırmamak adına belirttiğimiz telif ücretleri ödenecek.

hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

15. metafor

sağolun hocam

16. metafor

omd hocam kitap yazarı olmak adına destek olmak istiyorsanız özelden yazar mısınız? hangi alanda, hangi konuda destek olabilir siniz?

17. metafor

değerlendirmeye aldık hocam:)

18. ÇetinÖğretmen

ÇetinÖğretmen Süper Üye Süper Üye

@metafor hocam, imkanı olanları Şubat tatilinde bir yerde konuyla ilgili fikir paylaşımı için çalıştaya davet etseniz.. Çünkü bir araya gelinmezse burada yazılan güzel fikirler sadece burada kalır ve hayata geçemez.Yaz tatilinde(1 temmuz gibi) kitapların yazımına başlarsınız.Eylül gibi de basım ve dağıtımı yapılır. Nacizane fikrimdir :)

mse ve metafor bunu beğendi.
  19. vlkn123

vlkn123 Üye

elinize, emeğinize sağlık umarım ortaya güzel bir ürün çıkarırsınız. Özellikle kur 1, kur 2, kur 3 fikri bana da çok mantıklı geldi biz öğretmenler olarak bunun üstünden gidebiliriz.

metafor bunu beğendi.
  20. Hesx

Hesx Üye

Aynen katılıyorum bt labı olanlar ve olmayanlar için farklı etkinlik kazanım hazırlamak en mantıklısı.

metafor bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal