Her öğretmene kulüp verilmesi zorunlu mu ?

Kodla Büyü

uysal_rockci

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bugün ortaokul müdürü aradı, ek ders olurları ilçe MEM den geri dönmüş.
Bazı öğretmenlerde kulüp vardı bazılarında yok.
Yeniden ders programı hazırlayacağız dedi. Neden dediğimde ise ; Her öğretmene kulüp verilmesi gerekliymiş. ( bana saçma geldi )
Ben dağıtımı şöyle yapmıştım.

Bizim okulda toplamda 11 ortaokul öğretmeni var.
7 tanesine kulüp verdik.

Sınıf sayılarımız şu şekilde;
5A-5B
6A-6B
7A-7B
8A-8B

5. ve 6. sınıflar toplam 4 şube olduğu için , 4 tane öğretmen kulüp vermedim, çünkü çarşamba 6. saat , 5 ve 6. sınıfların normal dersi var. kulüp yok.
dolayısıyla çarşamba 6. saat derse girmesi gereken 4 tane öğretmen gerek.
bunu düşünerek bu şekilde dağıttım.

İlçe Mem ise kulüp sayısını az bulmuş kalanlara da kulüp verin demiş. Ben olmaz dedikçe , müdür bey yapalım diyor , ilçenin lafına illa uyacak çünkü,
ama sorunu bir türlü anlamadı , kafası almadı :)

sizin okulda durumlar nasıl, bu tarz bir sorun karşısında nasıl bir çözüm üretilebilir. ( gerçi ben çözmüştüm olayı ama, ilçe Mem begenmemiş )

Ben yapamam dedim, gelsin ilçe mem kendi yapsın o zaman programı , çünkü bu mantıkla program oturmaz dedim :)

hocam rehberlik diye bir ders yok ki yeni sistemde sadece görev verilir ve ücret yazılır, ha o rehberliği de kendi dersinde yapar artık çare yok...öyle iş mi olur...ttkb nin çizelgesine aykırı gidiyorlar...bırak kendileri yapsın

rehberliği istediği zaman yapsın orada mesele yok.
mesele kulüpte,
kulüp toplantısı 7 ve 8 lerde var .
5 ve 6 larda yok.

adam derse mi girsin kulübe mi, anlatamadım burayı :D

uysal_rockci' Alıntı:
rehberliği istediği zaman yapsın orada mesele yok.
mesele kulüpte,
kulüp toplantısı 7 ve 8 lerde var .
5 ve 6 larda yok.

adam derse mi girsin kulübe mi, anlatamadım burayı :D
..
hocam o öğretmenlere de mevcut kulüpte görev yaz. yani 4 tane kulüpte 2 öğretmen olsun
ama o öğretmenler kulüp toplantısına değil derslerine girerler
..

Selamlar. Ben ders programını yaparken şu şekilde yaptım.
Çarşamba günü 6. saat rehberlik ve sosyal etkinlik saati.
7-8 ler için zaten sıkıntı yok 1 hafta kulüp bir hafta rehberlik yapacaklar.
5-6. sınıfların çarşamba 6. saatleri boş bıraktım 7 ve 8. saatler normal dersleri var.
5-6. sınıflar boş olan o saatlerinde 2 haftada bir kulüp çalışmalarına katılabilir. Öğretmen dersteymiş derste değilmiş sıkıntısı da olmaz kulübü olan kulübüne gider böylelikle.
Kulüp sayısı az öğretmen sayısı çok ise bir kulübe 2 öğretmen de verilebilir heralde.

Konu ile ilgili; Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'daki maddeye bakacak olursak;

“Madde 6-… (5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.”

Şeklinde olduğu görülecektir. Buradan da görüldüğü üzere 2 saat olarak ödenen ek ders ücreti derse girme şartına bağlı değildir. Sadece sorumlu olunan sınıf varsa ödenmesi gereken bir ücrettir. Haftalık ders çizelgesinde ders saati olarak bulunmaması Şube Rehber Öğretmenliğinin kaldırıldığı anlamına gelmemektedir.

28 saat dersi ve bir sınıfın sınıf rehber öğretmenliği üzerinde olan bir branş öğretmeni pazartesi ve salı günleri 6 şar saat derse girdikten sonra çarşamba günü 5 günlük rapor alıyor. Bu okulun rehberlik dersi perşembe günü ise ( rehberlik dersini fiilen yapmamışsa) bu öğretmene öğrenci sosyal kişilik hizmetleri karşılığı 2 saat ders ücreti ödenir mi?

• MEB. Personel Genel Müdürlüğünün 28.01.2010 tarih ve 6210 sayılı Tokat Valiliğine verdiği cevabi yazısında aynen: “Örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin, bu görevlerine bağlı olarak haftanın bütün çalışma günlerinde okulda bulunmaları gerektiği gibi ayrıca bir koşul da getirilmediğinden, hafta içinde belirli bir süre görevde bulunmaları halinde o hafta için 2 saat ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerekmektedir.”denilerek ÖSKH olarak ödenen (2) saatlik ücretin sadece ‘Rehberlik/Sosyal Etkinlik’ dersine girmekle sınırlı olmadığı, öğretmenin haftalık çalışmasına karşılık ödendiği netlik kazanmış oldu.

drejog' Alıntı:
5-6. sınıfların çarşamba 6. saatleri boş bıraktım 7 ve 8. saatler normal dersleri var.
5-6. sınıflar boş olan o saatlerinde 2 haftada bir kulüp çalışmalarına katılabilir. Öğretmen dersteymiş derste değilmiş sıkıntısı da olmaz kulübü olan kulübüne gider böylelikle.
Kulüp sayısı az öğretmen sayısı çok ise bir kulübe 2 öğretmen de verilebilir heralde.

Çarşamba 6. saatleri nasıl boş bıraktınız hocam, haftada toplam 35 saat ders yükünü 34 e indirmişsiniz, hangi dersi eksilttiniz ??

------------
şimdi rehberlikte derse girme zorunluluğu yok biliyorum ama kulüpte şöyle bir olay var.

örnek veriyorum , Gezi kulübü Ali öğretmene verildi.
Kulüp toplantılarına sadece 7 ve 8. sınıflar katılıyor, Çarşamba 6. saatte.
Ama Alinin Çarşamba 6. saatte, 5a sınıfına mat dersi var.

Bu ali kulüp toplantısına nasıl gidecek, hadi gitti diyelim 5a sınıfı nolacak.
İlla ki sınıflardan birisi boşa çıkıyor, asıl sorun burda.
ek ders için fiilen derse girme zorunluluğu yokmuş, iki saat ek ders alacak Ali.
hadi Ali iyisin yine :D
--------------------

tek çözüm galiba bir kulüp için iki öğretmen görevlendirmek.
ders dışı zamanlarda yardımcı olurlar artık birbirlerine.

uysal_rockci' Alıntı:
drejog' Alıntı:

Çarşamba 6. saatleri nasıl boş bıraktınız hocam, haftada toplam 35 saat ders yükünü 34 e indirmişsiniz, hangi dersi eksilttiniz ??

------------
şimdi rehberlikte derse girme zorunluluğu yok biliyorum ama kulüpte şöyle bir olay var.

örnek veriyorum , Gezi kulübü Ali öğretmene verildi.
Kulüp toplantılarına sadece 7 ve 8. sınıflar katılıyor, Çarşamba 6. saatte.
Ama Alinin Çarşamba 6. saatte, 5a sınıfına mat dersi var.

Bu ali kulüp toplantısına nasıl gidecek, hadi gitti diyelim 5a sınıfı nolacak.
--------------------

tek çözüm galiba bir kulüp için iki öğretmen görevlendirmek.
ders dışı zamanlarda yardımcı olurlar artık birbirlerine.

Haftalık ders saati yine 35 oluyor hocam pazartesi salı 8er saat çarşama 7 perşembe cuma 6şar saat dersleri var 5 ve 6. sınıfların.
Ali öğretmen çarşamba 6. saatte kulübüne gidebilir çünkü 5 ve 6 ların 6. saatte dersi yok. e-okulun bünyesinde bulunan ders programıyla istediğiniz saati boş bırakabiliyorsunuz. 2 öğretmene de verilebilir fakat birinin sürekli kulüple ilgilenip diğerinin kendi dersine girmesi adil olmaz diye düşündüğümden böyle hazırladım. Bilmem yanlış mı yaptım ama bana iyi gibi geldi.

drejog' Alıntı:
Haftalık ders saati yine 35 oluyor hocam pazartesi salı 8er saat çarşama 7 perşembe cuma 6şar saat dersleri var 5 ve 6. sınıfların.
Ali öğretmen çarşamba 6. saatte kulübüne gidebilir çünkü 5 ve 6 ların 6. saatte dersi yok. e-okulun bünyesinde bulunan ders programıyla istediğiniz saati boş bırakabiliyorsunuz. 2 öğretmene de verilebilir fakat birinin sürekli kulüple ilgilenip diğerinin kendi dersine girmesi adil olmaz diye düşündüğümden böyle hazırladım. Bilmem yanlış mı yaptım ama bana iyi gibi geldi.

Sizinki de değişik bir yaklaşım olmuş hocam.
İki haftada bir kulüplere giriyorlar peki kalan iki hafta da neler yaptırıyorsunuz çocuklara, Rehberlik mi acaba ?

Ama bu durumda sizinkin de toplam ders yükü 36 saat olmuyor mu ?

Bizde 5 ve 6 larda kulüp seçimi yaptırılmadı.
her gün 7 şer saat derslere giriyorlar.

Kafam karıştı inanın , idareden çok biz kafa yoruyoruz anlamadım ben :D

uysal_rockci' Alıntı:
drejog' Alıntı:

Sizinki de değişik bir yaklaşım olmuş hocam.
İki haftada bir kulüplere giriyorlar peki kalan iki hafta da neler yaptırıyorsunuz çocuklara, Rehberlik mi acaba ?

Ama bu durumda sizinkin de toplam ders yükü 36 saat olmuyor mu ?

Bizde 5 ve 6 larda kulüp seçimi yaptırılmadı.
her gün 7 şer saat derslere giriyorlar.

Kafam karıştı inanın , idareden çok biz kafa yoruyoruz anlamadım ben :D
:) Ben 5. sınıfların öğretmeniyim. Bir hafta öğrencilerim kulübe gider diğer hafta beraber takılırız, dolabı düzenleriz, kitap okuruz, spor salonuna gideriz, bt sınıfına gideriz. Böylelikle rehberlik kişilik hizmetlerini de belli bir saatte aradan çıkarmış oluruz. Şimdi yatın dinlenin hocam sabaha sakin kafayla düşünürsünüz. :D

Sizin taktiği de yarın bir önereyim ben ,
Dediğiniz gibi yatacağım zaten şimdi ,
İyi geceler cümleten, teşekkürler :D

Müdür klübü sadece sınıf şube rehberliği alan öğretmenlere vereceğini söyledi.Müdür yardımcısıda müdür istediğine verir istemediğine vermez bununla alakalı yönetmelikte durum nasıl? Benim istemem yetmiyormuş müdür istediğine veririr dediler.
Not: BT rehberliğim olacak daha önceki okullarımda problem olmadı

Yani müdür istediğine klüp verir istemediğine vermez.Benim klüp istemem bir anlam ifade etmiyor. Doğru mu anladım?

Müdür klübü sadece sınıf şube rehberliği alan öğretmenlere vereceğini söyledi.Müdür yardımcısıda müdür istediğine verir istemediğine vermez bununla alakalı yönetmelikte durum nasıl? Benim istemem yetmiyormuş müdür istediğine veririr dediler.
Not: BT rehberliğim olacak daha önceki okullarımda problem olmadı
Bu tür konular Öğretmenler Kurulunda karara bağlanır, kurul kararına uyulur. Müdürün dediği gibi "Ben yaptım oldu." olmaz.

Hocam btr ile ilgili durumu tam bilmiyorum. Ama her öğretmene ya sınıf rehberliği yada sosyal kulüp vermek zorunlu demişti bizim idare

Geri