Her 10 saate 1 saat hazırlık ve planlama

Kodla Büyü
Ek ders yönetmeliği ve 2007/19 sayılı genelgeye göre 15 saat ders +6 saat kursa giren bir öğretmen 2 saat hazırlık-planlama alması gerekir.

http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/MEB... Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar.pdf

Yukarıdaki linkteki İKGM sitesindeki ek ders yönetmeliğinin 16. maddesinin 2. fıkrası BTR'leri kapsıyor.

http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/2007_19 nolu Genelge.PDF

Yukarıdaki linkteki İKGM sitesindeki 2017/19 nolu genelgenin 6. maddesinin 4. paragrafında BTR'lerin 18 saat haricinde hazırlık-planlama alacakları yazıyor.

Yani;
15 saat ders+6 saat kursa giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+2 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.
22 saat ders+8 saat kursa giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+3 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.

Düşüncemi desteklediğim Genelge 2007 yılına aitmiş. 2017 yılı diye okumuşum. Ek ders yönetmeliğindeki maddelerin yerleri 2007 ve 2017 yıllarında farklı olduğu için yaptığım yorum yanlış olmuş. Btr maddesi 2007 yönetmeliğinde 21. Madde iken, 2017 yönetmeliğinde 16. Madde olduğu için genelge ile uyuşmuyor.

Ancak Memurlar.net'e alır diyor.
https://www.memurlar.net/haber/5803...ici-egitim-faaliyeti-ek-dersi-alabilecek.html

Son düzenleme:
10 saatin üzerindeki derse DDH alır, Btr ayrı ders ayrı diyen arkadaşlar 15 saatin üzerine de ek ders almak gerekmez mi. Ben hiç derse girmeyeceğim 18 saat alacağım. Adam 30 saat derse girecek o da 18 saat alacak. Ona da sizin mantığınızla 18+15+3 ek ders vermek lazım.
Ama bana göre 5 saatte girse 25 saatte girse 18 saat dışında ücret alamaz.

Kurs 8 değil de 10 saat olsaydı +1 planlama yazılması gerekirdi, 8 saat kurs için planlama verilmemesi gerekiyor.

Arkadaşlar ben kendi okulumda 10 saat Bilişim Teknolojileri dersine giriyorum. Ayrıca kendi okulumda BTR olarak görevliyim. Başka bir okulda da 10 saat ders verdiler. Ben de bunu belirterek bir dilekçe verdim ve 10 saate 1 saat ekders istedim. Fakat İl bakanlıktan görüş alırken başka bir okulda görevlendirildiğimden bahsetmeden okuttuğum dersler için 10 saate 1 saat ek ders ödenir mi diye sormuş. Haliyle Bakanlıkta 16/2 yönetmelik gereği ödenmeyeceğini belirtmiş. Buna göre ben diğer okulda ki dersleri bıraksam bir sıkıntı olur mu acaba?

Ekli dosyalar

• qwert.jpg
    qwert.jpg
    108.8 KB · Görüntüleme: 64
Arkadaşlar ben kendi okulumda 10 saat Bilişim dersine giriyorum. Aynı zamanda BTR görevim de var. Okulumuz başka bir okulla aynı binayı kullanıyor. Bu yüzden sabaçı öğlenci eğitim veriyoruz. Bizim okulumuz sabahçı, Beni başka bir ortaokula da 10 saat derse girmem için görevlendirdiler. Bu okulda bizim gibi başka bir okulla aynı binayı kullandığından sabahçı öğlenci eğitim veriyor. Görevlendirme gittiğim okulda öğlenci. Benim BTR görevim kendi okulumda olduğundan bu okulda girdiğim derslerin ekders ücretini alabilme şansım var mıdır?

Arkadaşlar ben kendi okulumda 10 saat Bilişim dersine giriyorum. Aynı zamanda BTR görevim de var. Okulumuz başka bir okulla aynı binayı kullanıyor. Bu yüzden sabaçı öğlenci eğitim veriyoruz. Bizim okulumuz sabahçı, Beni başka bir ortaokula da 10 saat derse girmem için görevlendirdiler. Bu okulda bizim gibi başka bir okulla aynı binayı kullandığından sabahçı öğlenci eğitim veriyor. Görevlendirme gittiğim okulda öğlenci. Benim BTR görevim kendi okulumda olduğundan bu okulda girdiğim derslerin ekders ücretini alabilme şansım var mıdır?
Alamazsınız hocam.görevlendirildiğiniz eğitim öğretim saatleri içerisinde sabit 18 saat ek ders alırsınız.ekstradan girdiğiniz derslerden ücret alamazsınız.eğitim öğretim saatlerinin dışında mevzuatınıza uygun verdiğiniz kurs,kulüp,belletmenlik gibi uygulamalardan ek ders alabilirsiniz.

Alamazsınız hocam.görevlendirildiğiniz eğitim öğretim saatleri içerisinde sabit 18 saat ek ders alırsınız.ekstradan girdiğiniz derslerden ücret alamazsınız.eğitim öğretim saatlerinin dışında mevzuatınıza uygun verdiğiniz kurs,kulüp,belletmenlik gibi uygulamalardan ek ders alabilirsiniz.
hocamız sabahçı diğer okul öğlenci, niye alamazsın? Çalışma saatleri dışında diğer okul.

hocamız sabahçı diğer okul öğlenci, niye alamazsın? Çalışma saatleri dışında diğer okul.
hocam madem öyle sabahçı olup 30 saat derse bir öğretmen öğleci olan farklı bir okulda kaç saate kadar derse girebilir sizce ya da girebilir mi?ben cevap vereyim giremez.çünkü ek ders yönetmeliğine göre azami ders saatini doldurmuştur.(bkz ek ders yönetmeliği aylık ve ek ders görevi 5 ve 6.maddeler)dyk,halk eğitim,egzersiz hariç ders veremez.btr de ek ders yönetmeliğine göre ders görevi yapmış sayılacak haller kapsamında değerlendirildiği yani azami ders saatini doldurmuş sayılacağı için mevzuatı doğrultusunda dyk,halk eğitim,egzersiz hariç normal ders veremez ücretini alamaz.

Son düzenleme:
hocam madem öyle sabahçı olup 30 saat derse bir öğretmen öğleci olan farklı bir okulda kaç saate kadar derse girebilir sizce ya da girebilir mi?ben cevap vereyim giremez.çünkü ek ders yönetmeliğine göre azami ders saatini doldurmuştur.(bkz ek ders yönetmeliği aylık ve ek ders görevi 5 ve 6.maddeler)dyk,halk eğitim,egzersiz hariç ders veremez.btr de ek ders yönetmeliğine göre ders görevi yapmış sayılacak haller kapsamında değerlendirildiği yani azami ders saatini doldurmuş sayılacağı için mevzuatı doğrultusunda dyk,halk eğitim,egzersiz hariç normal ders veremez ücretini alamaz.
bir öğretmen ders yükü en fazla 40 saattir ilköğretimde..bu 40 saat içerisinde ders yükü+dyk+ek ders+halk eğitim nerden girersen gir 40 saate kadar alabilirsin...

bir öğretmen ders yükü en fazla 40 saattir ilköğretimde..bu 40 saat içerisinde ders yükü+dyk+ek ders+halk eğitim nerden girersen gir 40 saate kadar alabilirsin...
malesef mevzuattan resmiyetten uzak kulaktan duyma bu şekilde yanlış bilgi sahibi olan idareciler nedeniyle öğretmenlerimiz hak kaybı yaşamaktadır.
Bu işin resmiyeti mevzuatı şu şekildedir;

BRANŞ ÖĞRETMENİ; Ek ders yönetmeliği
Kararın 5. Maddesi kapsamında 15 saat aylık karşılığı,
Kararın 6. Maddesi kapsamında 15 saat ek ders karşılığı,
Kararın 8. Maddesi kapsamında 10 saat DYK,
Kararın 17. Maddesi kapsamında 6 saat Ders Dışı Etkinlik,
Kararın 26 maddesi kapsamında 10 saat Halk Eğitim Merkezi bünyesinde,
Haftalık toplamda 56 saate kadar fiilen derse girmesinin önünde yasal bir engel yoktur.

SINIF ÖĞRETMENİ; Ek ders yönetmeliği
Kararın 5. Maddesi kapsamında 18 saat aylık karşılığı,
Kararın 6. Maddesi kapsamında 12 saat ek ders karşılığı,
Kararın 8. Maddesi kapsamında 10 saat İYEP,
Kararın 9. Maddesi kapsamında 8 saat evde eğitim veya destek eğitim,
Haftalık toplamda 64 saate kadar fiilen derse girmesinin önünde yasal bir engel yoktur.
Kararın 7. Maddesi kapsamında da 30 saate kadar hizmet içi eğitimlerde görev alınabilir.

malesef mevzuattan resmiyetten uzak kulaktan duyma bu şekilde yanlış bilgi sahibi olan idareciler nedeniyle öğretmenlerimiz hak kaybı yaşamaktadır.
Bu işin resmiyeti mevzuatı şu şekildedir;

BRANŞ ÖĞRETMENİ; Ek ders yönetmeliği
Kararın 5. Maddesi kapsamında 15 saat aylık karşılığı,
Kararın 6. Maddesi kapsamında 15 saat ek ders karşılığı,
Kararın 8. Maddesi kapsamında 10 saat DYK,
Haftalık toplamda 56 saate kadar fiilen derse girmesinin önünde yasal bir engel yoktur.

SINIF ÖĞRETMENİ; Ek ders yönetmeliği
Kararın 5. Maddesi kapsamında 18 saat aylık karşılığı,
Kararın 6. Maddesi kapsamında 12 saat ek ders karşılığı,
Kararın 8. Maddesi kapsamında 10 saat İYEP,
Kararın 9. Maddesi kapsamında 8 saat evde eğitim veya destek eğitim,
Haftalık toplamda 64 saate kadar fiilen derse girmesinin önünde yasal bir engel yoktur.
Kararın 7. Maddesi kapsamında da 30 saate kadar hizmet içi eğitimlerde görev alınabilir.
40 saati öğretmenin haftalık girebileceği toplam ders saati olarak belirttim 56 saat belirten yönetmeliği paylaşırsanız bizde öğreniriz. açıkçası ilk defa duydum..
15 saat maaş karşılığı
6 saati zorunlu 9 saat isteğe bağlı 15 saat eder
diğer geri kalan DYK+egzersiz+vs ne varsa bunlar 40 saate kadar girebilir.
günlük çalışma mesaisi 8 saat 5*8 = 40 saat memur çalışma mantığıda budur.
bunun için klüp-nöbet-belletmenlik dahil değildir

40 saati öğretmenin haftalık girebileceği toplam ders saati olarak belirttim 56 saat belirten yönetmeliği paylaşırsanız bizde öğreniriz. açıkçası ilk defa duydum..
15 saat maaş karşılığı
6 saati zorunlu 9 saat isteğe bağlı 15 saat eder
diğer geri kalan DYK+egzersiz+vs ne varsa bunlar 40 saate kadar girebilir.
günlük çalışma mesaisi 8 saat 5*8 = 40 saat memur çalışma mantığıda budur.
bunun için klüp-nöbet-belletmenlik dahil değildir
öğrenin diye ek ders yönetmeliğinden madde madde hepsini açıkladım ama öğrenmemekteki ısrarınıza yapacak bişeyim yok hocam.öğrenmek isteyen madde madde tekrar bakıp inceleyip öğrenebilir.yine de yetmiyorsa bakanlığın konuyla ilgili açıklamasına ekteki görselden bakabilirsiniz.benden bu kadar :) kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    90.5 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
öğrenin diye ek ders yönetmeliğinden madde madde hepsini açıkladım ama öğrenmemekteki ısrarınıza yapacak bişeyim yok hocam.öğrenmek isteyen madde madde tekrar bakıp inceleyip öğrenebilir.yine de yetmiyorsa bakanlığın konuyla ilgili açıklamasına ekteki görselden bakabilirsiniz.benden bu kadar :) kolay gelsin.
öğrenmeme ısrarı değil daha önce görmediğim bir yazı ..kimi konuları yaşadıkça öğreniyoruz..bakanlığın görüş yazısı 40 saat sınırı yok ama işleniş olarak...acaba bu yazıya göre kendi okulu veya başka bir okuldan toplam 20 saat dyk alınabilir mi..

dyk dahil olmak üzere pazartesi'den pazar gününe kadar olan girmiş olduğunuz bütün fiili dersler için toplamda 3 saati geçmemek üzere her 10 saat ders için 1 saat ddh alırsınız. aksini iddia eden idareci bu işi bıraksın. yani hafta içi 20 saat ders, hafta sonu 10 saat kurs yapmışsanız toplamda 3 saat ddh alırsınız. tabi idareciler hariç. idarecilere ddh verilmez. ha 40 saat bile girmiş olsanız en fazla 3 saat ddh alırsınız. onu da unutmayalım. almayan arkadaş varsa kesinlikle alacağını bilsin.

Geri