Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Hibrit Eğitim Modeli detayları

Konu, 'Eğitim Haberleri - HABER' kısmında gregor-samsa tarafından paylaşıldı.


 1. aekoydemir

  aekoydemir Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Şubat 2017
  Mesajlar:
  352
  Beğeni:
  103
  Eylülde açılmaz gibi geliyor bana da. Eylülde açar ekim-kasım gibi geri kaparız ya da en fazla.
   
 2. özlü

  özlü Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ekim 2007
  Mesajlar:
  175
  Beğeni:
  64
  Bayram sonrası vaka sayılarının çoğalacağını söyleyip duruyor doktorlar. Ben de sizin gibi düşünüyorum hocam. Sürekli açık kalma ihtimali bence sıfır.
   
 3. bilisimmeslek

  bilisimmeslek Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1.081
  Beğeni:
  313
  Bir şekilde açılacağını düşünüyorum. Bence de açılması sıkıntı gibi duruyor. Ama gidişat bir şekilde açılacağını gösteriyor gibi.
   
 4. mse

  mse Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.204
  Beğeni:
  84
  Ya sıkıntı şu: adam hasta hasta olduğunu bilmiyor.
  Çocuğunu okula gönderiyor.
  Test yaptırıyor sonuç iki gün sonra vs vs..
  Aileler bilinçli olmalı
   
 5. Yılmaz YALÇIN

  Yılmaz YALÇIN Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2017
  Mesajlar:
  402
  Beğeni:
  176
  Eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyon önleme kontrol kılavuzu yayınlandı. Eğer okullar açılırsa uyulması gerenkenleri 120 sayfada açıklamışlar.
   

  Ekli Dosyalar:

 6. mnn

  mnn Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.641
  Beğeni:
  15
  Acamiyacaklar öğretmenlerim... Bu kadar öğrenciyi okula getirmek siyasi sonuçları ağır olacak, okulları açmanın sonuçlarına kimse sorumluluk almak istemez...
   
  Son düzenleme: 29 Temmuz 2020
  rose_tek ve mihmandar1 bunu beğendi.
 7. bilgisayarmax

  bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.149
  Beğeni:
  141
  Ben açılabileceğini düşünüyorum. 1 hazirandan beri kızımın gittiği kreş açık hiç sorunsuz 2-5 yaş arası yavrucuklar gidip geliyor okula . Kuzenimin gittiği dersane de açılmıştı 1 haziranda onlarda sorunsuz tamamladı lgs yi. Bu hastalık sonu belli olmayan bir hastalık bununla yaşamaya alışmalıyız . 5 yıldan bahsediliyor 5 yıl eğitimin durması mümkün müdür
   
 8. ok_series

  ok_series Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2007
  Mesajlar:
  303
  Beğeni:
  17
  Bence herşey 20 Ağustos gibi kesinleşecek. Kurban Bayramı'nın etkileri ancak o zaman gözükecek. Veriler şuanki gibi olursa kesin açılır. Ancak veriler yüksek olursa uzaktan eğitim modeline geçiş yapılır. Bir süre daha uzaktan eğitim yaparız. 20-24 Ağustos arası herşey belli olur.
   
 9. designbote

  designbote Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.204
  Beğeni:
  59
  Hocam açık ve uzaktan öğrenme alanında doktora yapan biri olarak bu fiyasko kelimenizi anlayamadım. AÇık ve uzaktan öğrenme de birçok faktör bulunmaktadır. Ders içeriği , öğrenen ,öğreten, öğrenme ortamı, yönetim vb. bunların iyi tasarlanması ve sunulması, memnuniyet aidiyet gibi farklı kavramlarda cabası. bunların hepsinin belirli seviyelerde olması, etkileşimin üst seviyede olması uzaktan öğrenmede başarıyı getirecektir. Bence bunlarla birlikte düşünüp bir de yapılması gerekenler yapılanları terazide dengeleyip öle yazmak gerekir.

  Ayrıca bu dönemde BTR olmalıdır. Okullar açık olacaksa okulda BTR olmalıdır. hem örgün öğretim hem de uzaktan öğretim için fazlasıyla faydalı olacağını düşünüyorum.
   
 10. yuci81

  yuci81 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  801
  Beğeni:
  107
  LGS tercih sürecinde şimdiye kadar 108 öğrenci ve bunun en az 2 katı yani 216 kişi ile yüz yüze muhatap oldum müdür yardımcısı olarak, genel önlemlerimi kendimce aldım, odaya 2'den fazla kişinin girmemesi, girenlerin maskeyle girmesi, girenlerin benim kalemimi kullanmaması gibi. Kolonyam zaten hazır. :cool: Ama odadan 30 saniyeliğine uzaklaştım bir seferinde bir iş için, veli gelmiş benim kullandığım kalemi almış bir de tam aynı yerine koyarken yakaladım veliyi. Benim merak ettiğim Rehber öğretmenlere EBA'dan canlı ders verdirildi bilgilendirme için, öğrencilerin, velileri çoğu girmedi zaten, neymiş veli çalışıyormuş, ama idareciler yüz yüze muhatap oldu. Bilim Kurulu ya da çok sevgili Milli Eğitim Bakanlığımız idarecilere bu virüsün bulaşmadığını tespit etti sanırım, rehber öğretmen arkadaşlar tehlikedesiniz!
   
 11. yakuphan

  yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  7 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.227
  Beğeni:
  461
  Ben de endişe ile o verileri takip ediyorum. Entübe sayısı da hiç düşmüyor. Bu kadar serbestliğe rağmen yeni hasta sayılarının bu kadar düşük çıkıyor olması, ölüm sayılarının neredeyse sabit olması gerçekçi görünmüyor. Sanırım test yapma şartları ya da ölümlerde neden gösterme yöntemini mi değiştirdiler diye düşünmüyor değilim.
   
  BayTerapi, kazuo ve togius bunu beğendi.
 12. DaMieN

  DaMieN Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.293
  Beğeni:
  118
  Okullar kesinlikle açılacak arkadaşlar. Açıldıktan sonra ne olacak yaşayarak göreceğiz. Allah herkesin yardımcısı olsun...
   
 13. selocan32

  selocan32 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  373
  Beğeni:
  38

  Eğitim uzaktan olunca sınav ve başarıyı ölçme olmuyor hocam. Bizim milletimiz sonunda sınav yoksa ve herkes her türlü sınıfı yani o seneyi geçecekse ve bunu da başından biliyorlarsa, uzaktan eğitime katılmamayı tercih ediyor.

  Sınav yapalım diyeceğim ama herkes eşit imkanlara sahip değil ki, herkesin evinde bilgisayar ve internet yok. Uzaktan eğitim, imkan sahiplerinin istifade edebildiği bir eğitim modeli.

  Fiyasko ile Demek istediğim bu. Uzaktan eğitime bağlanan sayısı kendi okulumda %5

  Whatsapp grupları ile ya da Web siteden yapılan duyurular hiç işe yaramıyor.

  Yani özetle demek istediğim şu ki: Evde eğitim maalesef toplum tarafından tatil modu gibi algılanıyor. Kaygı olmadan olmuyor, disiplin olmadan olmuyor.

  Kendi disiplinine sahip insanlar vardır belki ama yüz yüze eğitimin kalitesini yakalamanın uzaktan eğitim ile imkansız olduğunu düşünenlerdenim.
   
  BayTerapi bunu beğendi.
 14. bilisimmeslek

  bilisimmeslek Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1.081
  Beğeni:
  313
  Bugün yapılan açıklamayı okuduğumda anladığım şu: okullar 31 ağustosta açılacak ama hangi sistemle açılacağına ve bazı illerin durumuna daha sonra karar verilecek
   
 15. rose_tek

  rose_tek Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Şubat 2008
  Mesajlar:
  220
  Beğeni:
  31
  Son güne kadar kimse bilemez arkadaşlar. Seminer yeri bile tercih etmiştim ben. Son anda yapılmadı. Keşke şu virüs ortadan kalksada açılsa. Öğretmenler yatıyor para kazanıyor laflarından da bunaldım. Öğrencilerimi ve arkadaşlarımı da özledim. Ama virüse rağmen açılırsa resmen kıyım olur. Hem veliler açısından hem de öğretmenler açısından.
   
 16. teacher42

  teacher42 Site Gezgini

  Kayıt:
  22 Ekim 2007
  Mesajlar:
  63
  Beğeni:
  1
  Bence okullar açılacak ( muhtemel hibrit diye tabir edilen şekilde) , 3 haftalık telafi eğitim de eba-öğrenci etkileşimine yoğunlaşılacak, sonra süreç izlenecek.
  Biraz da ekonomik yönden bakılıyor, kırtasiyeciler 5 aydır iş yapmıyor, bunlara malzeme üretenler ona göre, okul kıyafeti ve tekstil sektörü ona göre, kantini, servisi falan derken bir çok kalem işin içine giriyor.
  Genel olarak covid-19 çocukları etkilemese bile taşıyıcı rolünde olacakları için, vaka sayısında artış olacak, buna ek mevsim geçişinde yaşanan hastalıklar da coronoya bağlanacak ve Şubat a kadar tekrar yüz yüze eğitime ara verilir diye düşünüyorum.
   
 17. buzdagi83

  buzdagi83 Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  200
  Beğeni:
  215
  DSÖ, asemptomatik vakalardan koronavirüsün bulaşmasının çok ama çok nadir yaşandığını açıkladı 3-4 hafta önce.

  Okulların açılıp açılmaması konusunda hiçbir fikrim yok açıkçası ancak sanıldığı gibi korkunç olmayabilir. YKS'de kıyamet koparıldı, "gençlerin hayatını tehlikeye atıyorsunuz. iki hafta sonra vaka patlaması yaşayacağız" diye, hiçbir şey olmadı. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin YKS'deki gibi sıkı önlemler almasını bekleyemeyiz elbette. Haftada 3 gün bile çocukları ve öğretmenleri zorlayacaktır diye düşünüyorum. Ancak sanıldığı gibi korkunç sonuçlar da oluşmayabilir.

  Yine de virüsün şu anki haline göre, meb'in planları pek gerçekçi değil. Öğrencilerin daha da seyreltilerek okula getirilmeleri lazım. Yoksa öğrencilerin mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını beklemek hayalden başka bir şey değil bence.
   
 18. togius

  togius Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.521
  Beğeni:
  101
  Bugün ilk defa sağlık bakanlığı entübe ve yoğun bakım hasta sayılarını yayınlamayı kesti. Zira yoğun bakım sayılarında 1 Haziran'dan itibaren sürekli yukarı bir ivme vardı. Bu sayıları yayınlamamasını bir diğer nedeni yabancı turisti çekmek için olabilir bilemiyorum. yoğun bakım ve entübe yerine ağır hasta verisini paylaşmaya başladılar. Halihazırda bakanlık verilerine göre
  Herkes vaka/test sayısına odaklanıyor ama sağlık sisteminlerini çökerten yoğun bakımlar. Yükselmekte olan bu değerleri gizleyip, okulları açarak hastalığı tedavi edemeyiz. Haziran ayında 300 olan yoğun bakım dün 1280'e çıkmışsa burada durup düşünmek lazım. Halihazırda 11000 hasta varken bunun %9,4 ü zatüre ise = 1000 küsür hasta ve 500 hastanız entübe = 1500 hastanız yoğun bakımda demektir. Zira okul açtığınızda ve mevsimsel griplerle birlikte yoğun bakım sayılarımız 1500 lerden 10000 lere fırlarsa bugün 8.24 gördüğümüz Euro'yı kışın ortasında 9.5'larda görebiliriz. Şeffaf sayılar ve çokça test yaparak okullar açılabilir. Ama hata payı yüksek yerli test kitleri ve 40bin civarı yetersiz testlerle okulları açmak istiyorlarsa buyrun açsınlar.
   
  sausar ve buzdagi83 bunu beğendi.
 19. gregor-samsa

  gregor-samsa Üye

  Kayıt:
  23 Ocak 2017
  Mesajlar:
  16
  Beğeni:
  5
  Evet hocam, iki haber kaynağı linki de ekledim alta.
   
 20. amip33

  amip33 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.483
  Beğeni:
  164
  Kim derdiki bu manyakla aynı fikirde olacağım :)
   

  Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal