Hiç derse girmeden BTR olur mu?

Kodla Büyü

suvari58

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Okulda 28 saat dersimiz var.
Diğer arkadaş norm fazlası,ayrıca geçmiş dönemlerde BTR görevleri aldı,ben almadım. Görev yaptığı dönemlerde ben 24, o ise 4 saat derse girdik kendi okulumuzda.
Bu sene ise 28 saatin tamamını kendim almak istiyorum.
Yani o arkadaş kendi okulumuzda hiç derse girmeden başka bir okulda BTR görevi alabilir mi? Bir engel çıkar mı? Maaş ve ekders işlemleri nasıl yapılır?
Teşekkür ederim.

iki öğretmeniz 22 saat ders var..
ben kendi okulumda derse girip btr oldum. oda başka okulda btr oldu..
ekdersini tam aldı..
gittiği okulda hiç derse girmedi..
ben tüm derslere girip btr oldum..
sorun çıkmadı..

suvari58' Alıntı:
Diğer arkadaş norm fazlası,ayrıca geçmiş dönemlerde BTR görevleri aldı,ben almadım. Görev yaptığı dönemlerde ben 24, o ise 4 saat derse girdik kendi okulumuzda.
Yani o arkadaş kendi okulumuzda hiç derse girmeden başka bir okulda BTR görevi alabilir mi? Bir engel çıkar mı? Maaş ve ekders işlemleri nasıl yapılır?
Teşekkür ederim.

Hocam siz sanırım BTR olmadan sadece 28 sat derse girmek istiyorsunuz. Bunu kabul etmeyebilirler, çünkü sizin yaklaşımınıza göre derler ki "Bu öğretmenimiz BTR olmayacak yani okulun işleri ile ilgilenmeyecek, o da bizim işimize gelmez, hem BTR olsun hem derslere girsin"

Eğer 28 saatin yanında BTR'de olursanız hiç sorun yok, ancak BTR olmadan sadece 28 saat derse gireyim derseniz, bence kabul etmezler.

AKADEMİA' Alıntı:
suvari58' Alıntı:
Teşekkür ederim.

Hocam siz sanırım BTR olmadan sadece 28 sat derse girmek istiyorsunuz. Bunu kabul etmeyebilirler, çünkü sizin yaklaşımınıza göre derler ki "Bu öğretmenimiz BTR olmayacak yani okulun işleri ile ilgilenmeyecek, o da bizim işimize gelmez, hem BTR olsun hem derslere girsin"

Eğer 28 saatin yanında BTR'de olursanız hiç sorun yok, ancak BTR olmadan sadece 28 saat derse gireyim derseniz, bence kabul etmezler.

hocam kabul etmeme durumu olamaz btr olmayı dilekçeyle isteyen biziz birileri bize dilekçe vermiyor ki.Biz istersek oluruz.

Önceki yıl 24 saat siz, 4 saat arkadaşınız girmiş zaten, bunda sorun çıkmadıysa hiç girmemesinde de çıkmamalı.. Hem sizin okulda , hemde başka bir okulda derse girmeden BTR görevi alabilmeli.

Sonuçta BTR görevi alacak kişi girmesi gereken ders varsa giriyor.. Girmesi gereken derse de zaten yine BT öğretmeni girdiğine ve boşta da ders kalmadığına göre problem yok...
,

Bana göre yönetmeliklere uygun değil. BTR belli olmadan tüm derslerin dağıtılması gerekiyor zaten. Dersler dağıtılırken eşitliği koruyacak şekilde dağıtılması esası var. 28 saat dersi 14'er bölmek dururken birinizi fazladan boş oturtup ek ders aldırmak size de derslerden ek ders vermek devleti zarara sokmak oluyor. Kimse şikayet etmezse küçük yerlerde ses eden olmaz belki ama yine de ince hususlar dikkat etmek lazım derim.

Anladığım kadarıyla sorun çıkmıyor.
Ancak diğer arkadaş, bugün, ben okuldaki derslere girmek istiyorum dedi.
Ders istiyorsa bütün dersleri sana (bana) veremem dedi Mdr.Yrd.
Bu durumda bölüşeceksiniz ve ikinizde BTR alabilir dedi ayrıca.
Neyse BTR deryasına istemesemde dalacağım.Umarım hayırlı bir dönem geçer benim için.
Teşekkürler.

Normalde okulda tek öğretmen olsa ve 15 saat ders olsaydı ek ders almak için hem BTR olmayı kabul edecek hem de 15 saat derse girecekti. BTR öğretmen için girebileceği ders sınırlaması olmadığı için (Görevlendirmelerde ilk zamanlar 10 saate kadar derse girer gibi ibareler vardı!) idarenizin size 15 saat maaş karşılığınız olduğu için verip kalanını BTR öğretmene vermeli. Aksi takdirde bir şikayet durumunda ders dağılımını yapan idareci devleti zarara uğratmaktan soruşturma geçirir ve bu soruşturma sonucunda sizden aldığınız fazla ekdersler geçmişe dönük talep edilebilir?

Tabi bu işin resmiyeti! Adamlar geçen sene 24'e / 4 verdiğine göre bu sene de sizin talebinizi makul bulabilirler. Ama idarecinizin işi bilmemesi sizi de sıkıntıya sokabilir. Resmiyet uygulandığında "Bilmiyordum" ya da "Benim ders talebim olmadı. Onlar verdi ben girdim" gibi söylemler sizi kurtarmaz.

İkiniz de BTR olabiliyorsa en temizi dersleri bölüşüp BTR olmanızdır. Kimse sıkıntıya kalmaz:)

gorkem4402' Alıntı:
Arkadaşlar ben norm fazlasıyım hiç derse girmeden BTR olmamda bir sıkıntı olur mu?

Hiç ders yok da mı norm fazlasısınız hocam? Örneğin 8 saat BT dersi olup norm fazlası da olunabiliyor. BTR ile norm fazlası olmanın alakası yoktur. Yani norm fazlası olabilirsiniz, okulda ET varsa ya da alt yapı kurulumu yapıldıysa BTR de olabilirsiniz. (Bu dönem yapılan görevlendirmelerde sadece BT sınıfı olan okulları kapsam dışı bırakmışlar.) Norm fazlası da olsanız okulda kaç saat BT dersi varsa hepsine girmek zorundasınız.

Norm fazlası durumu kadro ile ilgilidir. Görevlendirmeyi bağlamaz. Ancak sene içinde norm fazlası olanlar için atama duyurusu çıkar. Siz de isterseniz talepte bulunursunuz. Göreve başlamalar da genelde dönem sonu olduğu için her halükarda görevlendirmeyi etkilemeyecektir.

@erkantuzcu hocam
Toplam 15+13=28 ders var.
15'i bana, 13 saat dersi diğer arkadaşa verince devleti zarara uğratmamış olursunuz demişsiniz.
Bu nasıl oluyor?

suvari58' Alıntı:
@erkantuzcu hocam
Toplam 15+13=28 ders var.
15'i bana, 13 saat dersi diğer arkadaşa verince devleti zarara uğratmamış olursunuz demişsiniz.
Bu nasıl oluyor?

Diğer arkadaş zaten BTR olduğu için ve size de maaş karşılığı olan 15 saati vermeleri zorunlu olduğu için 15+13 şeklinde olmalı demek istedim. Yani 28 değil de örneğin 32 saat dersiniz olsaydı bu durumda da 15 saat size 17 saat BTR öğretmene verecekti. Zaten tam ekders alan öğretmene ders vermek varken diğer öğretmene ekders kazancı sağlaması durumu devleti zarara uğratmak oluyor.

Dediğiniz gibi bir paylaşımı yaptıktan sonra BTR görevlendirmesi 2 kişiden birine çıkarsa o vakit ne olacak?
Diyelim ki bana çıkmadı.15 saati alıp oturacağım, diğer arkadaş full ekders almış olacak.
Diyelim ona çıkmadı.Ben ekders alıp, o almamış olacak.Ayrıca +2 'de ders tamamlaması gerekecek başka bir yerden?

Geçen sene 30 saat ders olan ve 2 BT öğretmeni olan bir okulda ilk dönem arkadaşın biri 30 saat derse girdi, diğeri ise hiç derse girmedi ve BTR oldu. İkinci dönem de rolleri değiştiler. İdare isterse ve problem çıkarmazsa sıkıntı olmuyor sanki...

suvari58' Alıntı:
Dediğiniz gibi bir paylaşımı yaptıktan sonra BTR görevlendirmesi 2 kişiden birine çıkarsa o vakit ne olacak?
Diyelim ki bana çıkmadı.15 saati alıp oturacağım, diğer arkadaş full ekders almış olacak.
Diyelim ona çıkmadı.Ben ekders alıp, o almamış olacak.Ayrıca +2 'de ders tamamlaması gerekecek başka bir yerden?

Öncelikle yazdıklarımın kesinlikle yanlış anlaşılmasını istemem. Şunu belirtmek isterim ki ben "Devleti zarara uğratma" konusuyla ilgili olarak resmiyet durumundan bahsediyorum. İdareler farklı davranışlar gösterebilir. Her idarenin inisiyatif kullanma ve risk alma hakkı vardır. Bu kendilerinin bileceği iştir.

suvari58 arkadaşım senin de dediğin gibi "15 saati alıp oturacağım, diğer arkadaş full ekders almış olacak." devlet mantığı ile baktığında amaç da bu zaten. Biri BTR olacaksa ve zaten tam ekders alacaksa diğer kişiye mümkün olacak en az ek dersi vermek. Eğer okulunuz ikili öğretim ise ikinize de BTR görevi çıkacaktır. Ancak okul tam gün ise sadece birinize çıkar BTR görevlendirme. Bu durumda ise bir sene arkadaşınız BTR olur sonraki sene siz. Ya da ikinizden biri başka bir okulda BTR görevi ister.

+2 ders tamamlama ile ilgili de görevlendirme belli olduktan sonra BTR çıkmayan kişi 15 saat almak zorunda kalır (maaş karşılığını doldurma zorunluluğu olacağı için), kalan derslerin tamamı da BTR öğretmene verilir. BTR görevlendirmenin onayı çıktığı gün idareniz ondan alır size verir ya da tam tersi.

Tekrar söyleme gereği duyuyorum. Samsundaki okullarda da bu durumda olan arkadaşlarımıza idareler inisiyatiflerini kullanarak birine 30 saat ders verirken diğer arkadaşımızı BTR yaptığı olmuştur. Biri tüm gün okulun teknik işleri ile uğraşırken diğeri de eğitim-öğretim işleri ile uğraşmıştır. İdareler öğretmenini koruma adına, ya da iki öğretmen arasındaki ekders konusunda adil olmak adına böyle inisiyatifler kullanabilir. Ama işin resmiyeti benim dediğim gibidir. Yani idareni böyle davranması için zorlayamazsın.

erkantuzcu' Alıntı:
suvari58' Alıntı:

Öncelikle yazdıklarımın kesinlikle yanlış anlaşılmasını istemem. Şunu belirtmek isterim ki ben "Devleti zarara uğratma" konusuyla ilgili olarak resmiyet durumundan bahsediyorum. İdareler farklı davranışlar gösterebilir. Her idarenin inisiyatif kullanma ve risk alma hakkı vardır. Bu kendilerinin bileceği iştir.

suvari58 arkadaşım senin de dediğin gibi "15 saati alıp oturacağım, diğer arkadaş full ekders almış olacak." devlet mantığı ile baktığında amaç da bu zaten. Biri BTR olacaksa ve zaten tam ekders alacaksa diğer kişiye mümkün olacak en az ek dersi vermek. Eğer okulunuz ikili öğretim ise ikinize de BTR görevi çıkacaktır. Ancak okul tam gün ise sadece birinize çıkar BTR görevlendirme. Bu durumda ise bir sene arkadaşınız BTR olur sonraki sene siz. Ya da ikinizden biri başka bir okulda BTR görevi ister.

+2 ders tamamlama ile ilgili de görevlendirme belli olduktan sonra BTR çıkmayan kişi 15 saat almak zorunda kalır (maaş karşılığını doldurma zorunluluğu olacağı için), kalan derslerin tamamı da BTR öğretmene verilir. BTR görevlendirmenin onayı çıktığı gün idareniz ondan alır size verir ya da tam tersi.

Tekrar söyleme gereği duyuyorum. Samsundaki okullarda da bu durumda olan arkadaşlarımıza idareler inisiyatiflerini kullanarak birine 30 saat ders verirken diğer arkadaşımızı BTR yaptığı olmuştur. Biri tüm gün okulun teknik işleri ile uğraşırken diğeri de eğitim-öğretim işleri ile uğraşmıştır. İdareler öğretmenini koruma adına, ya da iki öğretmen arasındaki ekders konusunda adil olmak adına böyle inisiyatifler kullanabilir. Ama işin resmiyeti benim dediğim gibidir. Yani idareni böyle davranması için zorlayamazsın.
Görevlendirme yapılırken eşit davranmak zorundalar hocam. Ortada henüz olmayan bir görevlendirme için birine 15 birine 17 ders verilemez öğretmenlerin. Ders saati ve şube sayısına göre yapılabiliyorsa 16'şar saatten eşit bölünmeli dersler. Bilişim dersi bazı sınıflarda 2 saat bazı sınıflarda 1 saat olarak işlendiği için 16'da eşitlenmesi mümkün. 15'ten fazla istememek de söz konusu olamaz 21'e kadar olan dersler eşit şekilde dağıtılmak zorunda zaten.

@erkantuzcu hocam,
Dediklerinizi anladım,BTR görevlendirmelerinde ekders dağılmında resmiyette anladığım kadarıyla bir ADALET söz konusu değil.
Ama idare isterse bu dengeyi sağlayıp her iki öğretmene de eşit olabilecek bir dağılım yapabiliyor.
Kişiler adalet dağıtmamalı,sistematik olmalı değil mi?
Her sene bunun kavgasını mı vereceğiz?

suvari58' Alıntı:
@erkantuzcu hocam,
Dediklerinizi anladım,BTR görevlendirmelerinde ekders dağılmında resmiyette anladığım kadarıyla bir ADALET söz konusu değil.
Ama idare isterse bu dengeyi sağlayıp her iki öğretmene de eşit olabilecek bir dağılım yapabiliyor.
Kişiler adalet dağıtmamalı,sistematik olmalı değil mi?
Her sene bunun kavgasını mı vereceğiz?

Maalesef her sene bunun kavgasını veriyoruz. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak atandık. Ama senelerdir görevlendirme formatör/BTR Öğretmen olarak çalışıyoruz. İdareler bizi öğretmen değil teknik eleman olarak görüyor. İdareler de aslında işine geldiği gibi davranıyor. O yüzden bazen RESMİ bazen ADİL olabiliyorlar.

Durumun düzelmesi için üst makamların derslerimizle ilgili bir takım düzenlemeler yapması gerekiyor. Tabi Fatih Projesi gibi dev bir proje varken böyle bir çalışma da onların işine gelmiyor(en azından şimdilik). Şöyle basit bir örnek vereyim; Fatih projesi ilk olarak liselerde başlatıldı - 1. Faz olarak. Ama liselerde bilgi ve iletişim teknolojisi dersleri seçmeli ve burdaki arkadaşların çoğu norm fazlası ya da maaş karşılığını dolduramıyor. Bir nevi BTR ye mecbur bırakılıyorlar. Şimdi böyle bir durum varken niye liselerde bilgisayar derslerini zorunlu yapsınlar ki? Değil mi!!!

Neyse ki gelecek ile ilgili branşım adına ümitliyim. En azından, atama branşı Bilişim Teknolojileri olan ancak farklı bir statüde tutulan meslek lisesi öğretmenleri ile aramızdaki ayrımcılığın yakın gelecekte son bulacağını düşünüyorum. Bu konu ile ilgili polemik yaratmak da istemiyorum, sitede fazlasıyla mevcut. Yazdıklarım temennilerim.

sayın arkadaşlarım, imam hatip ortaokulunda çalışıyorum, geçen yıl 28 saat dersim vardı ve btr olmadım, ama ne hikmetse 28 saate iki norm vermişler ( nedenini hala anlayamadım ) ve okuluma hizmet puanı benden yüksek olan hoca atandı, bu sene şubelerin bazısı kapandı ders saati 20 oldu ve ben norm fazlası oluyordum ki seçmeli 7 saat eklenerek 27 saat i bulduk norm fazlası olma durumum halloldu, diğer hoca da btr istiyor ki puanı yüksek o olur, bende derslere girerim dedim de olmadı , idarem bu ders saatlerini hiç sıkıntı etmedi, yaparız dediler ama 14 - 13 paylaşım olmalı diyor il koordinatörü, yani ben maaş karşılığı alacak şekilde girmeliymişim ki aksi takdirde kamu zararı oluyormuş, yani maaş karşılığı derslere giriyorum, işte durum bu, anlayacağınız hiç derse girmeden btr olunmuyormuş...

Sayın selen-tec hocam, öncelikle yukarıda bahsedilen konunun resmiyet boyutuna bir örnek senin durumun. İşin resmiyeti bu olduğu için ve ilden de böyle yapılması gerektiği söylendiyse bu saatten sonra idarecilerin farklı davranmayacaktır. 27 saati 15 + 12 şeklinde ya da sınıf rehberliğin varsa 14+ 13 şeklinde bölecektir.

Ancak şunu bilmelisin ki ve idarecilerinle bu konuda şimdiden konuşmalısın ki BTR başvuru dilekçelerini okul müdürü onaylıyor. Yani bu sene için puanı yüksek olduğundan diğer arkadaş teklif ediliyorsa, bir dahaki senenin sözünü şimdiden almalısın. Eğer tayin durumlarınız varsa bu pazarlığı 1. dönem ve 2. dönem için de yapabilirsin. Okul müdürün bu dönem onun dilekçesini onaylar, bir daha ki dönem de seninkini.

Bu arada bu dönem görevlendirilmeleriyle ilgili olarak valiliğin yazısında (Samsun için) puanın yüksek olmasıyla ilgili bir ibare yok. "İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, okul müdürlerinden gelen teklifleri inceleyerek.." diyor. Bu cümle önemli; okul müdürü teklif etmezse görevlendirme olmayacaktır yani. Dolayısıyla yukarıda bahsettiğim konuyla ilgili olarak müdürünle ve diğer BT öğretmenle şimdiden bir anlaşma yapmalısın diye düşünüyorum.

İşin resmiyeti başka kendimizi mağdur ettirmemek başka. Saygılar...

5.Görevi yürütecek istekli öğretmenlerin aynı şartları taşıması halinde sırasıyla;
a.Doktora yapanlara,
b.Yüksek lisans yapanlara,
c.En fazla hizmet puanına sahip olanlara,
d.Bilişim alanında katıldığı hizmetiçi eğitim faaliyetlerinden toplam kurs saati sayısı fazla
olanlara,
öncelik verilecektir.
-3. maddede belirtilen öğretmenlerden, aynı şartları taşıyanların aynı okulda görevlendirme
isteğinde bulunmaları halinde bu maddede belirtilen öncelik sırası dikkate alınacaktır.

erkan hocam bu maddeler tereddüt edilen hususlar içinde ve bu yazıyı başvuru dilekçesine ekleyip okula göndermişler ve sanırım dayanakları da bu...teşekkürler

Arkadaşlar merhaba
Birkaç sorum var

Atamamın yapıldığı okulda 4 saat dersim var
Okulum atandığım ilçenin 60km doğusunda, Eşim benim atandığım ilçeye 60km batıda başka bir ilçede. Sabah ikimizinde zıt yönlere 60ar km yol gitmesi gerekiyor. Çocuğun kreşe bırakılması ile ilgili bir derdimiz var maalesef.
Eşimin atandığı lisedeki müdür dilersen il mem ile irtibata geç ve durumunu anlat. Okulumuzda bilgisayar öğretmeni normu yok dedi. 20 tane akıllı tahtaları var.

1.Ben bu şekilde bir ilçeden başka ilçeye BTR olarak görevlendirme alabilirmiyim.
2.Alabiliyorsam görevlendirecekleri okulda hiç branş dersim yok sadece BTR olarak çalışmak mümkünmü.
3.Böyle durumda 5 gün 8-5 olacak şekilde okulda BTR olarak çalışmammı gerekiyor yoksa farklı bir prosedür varmı.

Benzer bir durumu tecrübe etmiş arkadaşların görüşlerine ihtiyacım var.

1- başka ilçeye olmaz (torpil varsa olur)
2- mümkündür, kendi okulunda derse girip diğer tarafta btr olursun, hatta kendi okulunda bile girmeyip hep diğer okula gidebilirsin amaa adamını bulman lazım yine.
3- btr 8-5 değil zaten, ders başlayınca başlar, ders bitince biter, ilkokulda btr saat 14.10 da çıkarken, lisede btr 15.40 da çıkıyor.

Sonuçta adamını bulursan hepsi olur hocam

Arkadaslar forumda yuzlerce insan var su gorevlendirme muhabbeti sıkmaya basladi. Okullara versinler BTR kadrosu olsun bitsin. Hep birlikte CİMER'e yazalim derim.

Geri