Hileli sınavla memur olanlar işten atılacak

Kodla Büyü

*Vendetta*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
10 yılda kamuya alınan 730 bin kişiye sınavlar yoluyla müdahale eden paralel yapı için düğmeye basıldı. Kopyacılar ayıklanacak, hileli sınavla memur olanlar işten atılacak.

Başbakan Recep Recep Tayyip Erdoğan'ın ulusal güvenliğe açık tehdit olarak nitelendirdiği paralel yapının devlete yerleşme, yükselme ve milyonlarca gencin girdiği sınavları yönlendirme stratejisi büyük kuşku uyandırdı. Geriye yönelik olarak 10 yıllık tüm sınavlar, sorular, memuriyete giriş, yükselme ve yabancı seviye tespiti tek tek masaya yatırıldı. Son 10 yılda kamuya yaklaşık 730 bin personel alınırken, MİT'ten Merkez Bankası'na, kamu bankalarından üniversitelere kadar her alanda yapılan hemen her sınava cemaatin el attığı saptandı. "Cemaat Yerleştirme Sınavları"nda isim listeleri sunulduğu, kontenjanlar ayrıldığı, özel görevler için usulsüz atamalar yapıldığı belirlendi. Paralel yapının devletteki yapılanmasına ilişkin fotoğraf netleşiyor. Hükümet, bu yapıyla mücadele için dört koldan harekete geçerken, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarından istisnai kadrolara atamaya kadar her alanda kapsamlı bir araştırma başlatıldı. Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre, son 10 yılda devlet kurumlarına alınan hakim, savcı, öğretim elemanı, işçi, geçici personelin 500 binini memurlar oluşturdu.

KOPYACILAR AYIKLANACAK

Merkez Bankası, Ziraat Bankası ve Halkbank, MİT, TSK, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterlikleri mahalli idarelere yapılan alımlarla birlikte bu sayı neredeyse ikiye katlandı. Aynı dönemde sözleşmeli personel sayısında da büyük artış yaşandı. Bu süre içinde yapılan kamuya giriş sınavları geriye dönük tek tek inceleniyor. Kopya çekilen sınavlar iptal edilecek ve bu kararla birlikte cemaat listesinden sınav kazananların memuriyeti sona erecek.

'PARALEL'E BAŞBAKANLIK ENGELİ'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "kariyer meslek uygulamalarının incelenmesi" talimatının ardından Başbakanlık da harekete geçti. Paralel yapının özellikle yerleştiği, hakim-savcı, kaymakam, müfettiş, murakıp, denetçi ve uzman gibi kariyer mesleklerine girişte son sözü Başbakanlık söyleyecek. Erdoğan'ın imzası ile önceki gün yayınlanan genelge ile kariyer personel alımı Başbakanlık iznine bağlandı.

BÜTÜN BOYUTLARIYLA İNCELENİYOR

Özellikle , hakim, savcı, kaymakam, müfettiş, denetçi, uzman gibi kariyer mesleklere yapılan alımlar ve özel yarışma sınavı gerektiren meslekler bütün boyutuyla inceleniyor. Bu alanlarda yapılan yazılı ve sözlü sınavlar, güvenlik soruşturmaları, yeterlilik sınavları incelenerek ayırımcılığa neden olan kuruluşlar hakkında da soruşturma açılacak. Fırsat eşitliğine aykırı hareket edenler hakkında dava açılacak.

SORULARDA SIZMA VAR MI?

Bu kurumlardaki paralel yapının temizlenmesine yönelik plan kapsamında, son yıllarda yapılan KPSS ve kurum sınavları didik didik taranıyor. Sorularda sızma olup olmadığı, cemaate özel kontenjan ayrılıp ayrılmadığı, mülakatlar öncesindeki özel görevlendirmeler yaşanıp yaşanmadığı ortaya çıkarılıyor. Bankalar ve kritik kurumların bilgi işlem ve personel müdürlükleri yenileniyor. paralel yapı ile birlikte hareket edip suç işleyenler hakkında dava açılacak.

http://www.memurlar.net/haber/459771/

Yıllardır kpss ve öss gibi ciddi, gençlerin hayatlarını direkt etkileyen sınavlarda sorular kulislerde elden ele gezerken, gençler haklarını aramak için sokağa çıktıklarında polis saldırısına maruz kalırken, kopya çekildiği ve bu şekilde binlerce kişinin yerleştiği ayan beyan ortadayken, polislik sınavında önceden soruların adaylara dağıtıldığı ortaya çıkmışken, taban puan 80 iken 46 puanla Wan'da öğretmen olarak atanan hüseyin çelikin yakını ortaya çıkmışken... daha sayamayacağım... çok şey var...ken, rahatsız olmuyordunuz da, çıkarlarınız ters düşünce, ucu size dokununca, hırsızlıklarınız gözler önüne serilince mi hak hukuk aklınıza geldi? Yatacak yeriniz yok, hem cemaat hem akp!

apo.ege' Alıntı:
Yıllardır kpss ve öss gibi ciddi, gençlerin hayatlarını direkt etkileyen sınavlarda sorular kulislerde elden ele gezerken, gençler haklarını aramak için sokağa çıktıklarında polis saldırısına maruz kalırken, kopya çekildiği ve bu şekilde binlerce kişinin yerleştiği ayan beyan ortadayken, polislik sınavında önceden soruların adaylara dağıtıldığı ortaya çıkmışken, taban puan 80 iken 46 puanla Wan'da öğretmen olarak atanan hüseyin çelikin yakını ortaya çıkmışken... daha sayamayacağım... çok şey var...ken, rahatsız olmuyordunuz da, çıkarlarınız ters düşünce, ucu size dokununca, hırsızlıklarınız gözler önüne serilince mi hak hukuk aklınıza geldi? Yatacak yeriniz yok, hem cemaat hem akp!

duygularıma tercüman oldun hocam ,
tam bunları yazacaktım konu başlığını görünce.... :alkis: :alkis:

apo.ege' Alıntı:
:+1:

1998-2000 yılları arasında yapılanlar için yorumunuz nedir beyler onuda yazarmısınız ...İmam hatip liselerini kapatmak için milyonlarca imamhatip ve meslek lisesi öğrenciilerini harcayan o zamanın meşhur sol iktidarı içinde yorumlarınızı yazar mısınız ?

karinca_52' Alıntı:
1998-2000 yılları arasında yapılanlar için yorumunuz nedir beyler onuda yazarmısınız ...İmam hatip liselerini kapatmak için milyonlarca imamhatip ve meslek lisesi öğrenciilerini harcayan o zamanın meşhur sol iktidarı içinde yorumlarınızı yazar mısınız ?

Eee o da haksızlıktı ne olacak ? Hiç bir zaman haksızlık bitmedi ki bu memlekette. Her kesime, her inanca baskı yapıldı.

Bu soruyu sormanda ki amaç ne ? Sol iktidar sağ iktidar faaliyetleri sidik yarışması mı başlatmak istiyorsun?

Selamlar

kafkas' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:

Eee o da haksızlıktı ne olacak ? Hiç bir zaman haksızlık bitmedi ki bu memlekette. Her kesime, her inanca baskı yapıldı.

Bu soruyu sormanda ki amaç ne ? Sol iktidar sağ iktidar faaliyetleri sidik yarışması mı başlatmak istiyorsun?

Selamlar

amaç o değil amaç şu daha önce kendi yapanlar şimdi hiç bir şey yapmamışlar gibi utanmadan konuşuyorlar ekranda ..Doktorluk puanı alıpta doktor ve mühendis olamamak nedir biz yaşadık bunları...Sebebi neydi sırf dini karalamak yok etmekdi...Şimdide çıkmışlar onlar şöyle biz masumuz diyorlar ....ayıp be kardeşim ....

Kim ne yaptıysa cezasını alsın ama önce bir o kadar kişinin hakkını yiyenler kul hakkını ödesin sonra konuşsunlar.....Dün dini yok etmeye kalkanlar şimdi müslümanlığın savunucu oldular ...Yazık ...çok yazık.....

Bu arada yukarıdaki arkadaşın başlığını savunduğum yok...Sadece o zaman geldi aklıma .... Yaşadığım ve benim gibi kaç kişinin yaşadığı haksızlık geldi...Ondan yazdım....

Hükümetimizi tebrik ediyorum yaa.. Bunları kim düşünüyorsa helal olsun..
Hani 657 de değişiklikten bahsediliyordu ya.. Alın işte size mükemmel değişiklik.. Hep merak ediyordum nasıl olacakta muhalif memurların işine son verilecek.. :)
Al sana çözüm.. Neticede hepimiz "şaibeli" (!) sınavlarda memuriyetlerimizi kazandık.. Eee artık hepimizi toptan temizleyecek bir yöntem bulundu.. :x

kendilerine muhalif olanları atmayacaklarının garantisi ne acaba?

neye göre sınavlarda şaibe var denilecek. neye göre ıspatlanacak.

eğer hakkı ile yapılırsa hiç sıkıntı değil. ama ben inanmıyorum hakkı ile yapılacağına

akyildiz41' Alıntı:
kendilerine muhalif olanları atmayacaklarının garantisi ne acaba?

neye göre sınavlarda şaibe var denilecek. neye göre ıspatlanacak.

eğer hakkı ile yapılırsa hiç sıkıntı değil. ama ben inanmıyorum hakkı ile yapılacağına
:+1:

karı koca full çeken cemaat dershanesinde çalışıp memur olanlar anında atılmalı. zamanında bu adamlara neden göz yumuldu? yanlışa yanlış demeyi zamanında bilmezsen birgün o yanlış seni bulur.

şimdi bu i..ler kendi kendilerini ihbar etmiş olmuyorlar mı...? Ben bu ifadelerden şunu anlıyorum; evet yıllardır cemaat sınavlarda adaletsizlikler yapıyor, kopyalar dağıtıyor, torpiller yapıyor ve biz de göz yumuyoruz. yanlışsam beni düzeltin...savcı ve hakimler uyuyor tabi...

a_tunc1905' Alıntı:
şimdi bu i..ler kendi kendilerini ihbar etmiş olmuyorlar mı...? Ben bu ifadelerden şunu anlıyorum; evet yıllardır cemaat sınavlarda adaletsizlikler yapıyor, kopyalar dağıtıyor, torpiller yapıyor ve biz de göz yumuyoruz. yanlışsam beni düzeltin...savcı ve hakimler uyuyor tabi...

Haksızlık kadar haksızlığa göz yumanlarda suçludur +1

Çok ilginç bir söylem gerçekten. arkadaşımızın da dediği gibi. Soru çalanlar memur olduğunda herkes ayaklandığında başbakan bunların sorumlularını korumuştu. Bu olay üzerinden çok zaman da geçmedi. Adaletin yerini bulması için başbakanın yolsuzluklarının ortaya çıkması mı gerekiyordu? Şimdi Ak parti bu sorunu çözünce gerçekten hak yerini bulmuş mu olacak. Bu hükmet bu ülke için iyi şeyler yaptı kimse gördüklerini inkar edemez. Ama bu kadar yolsuzluk adam kayırma, hak mahrumiyeti varken destek vermek çok yanlış. Diyeceksiniz ki bundan önceleri farklı mıydı, çalıyorlar ama yapıyorlar, kasetler montaj (kasetlerin bir kısmını kabul etti). Bundan öncekilerin de arkasından dua okumuyoruz zaten merak etmeyin. Dünya üzerinde hangi lider bu kadar uzun süre devlet başında kaldıysa diktatör olmuştur sonunda. Bu işin sonu da budur.

Peki türk eğitim senin yılar önce kpss hırsızlığını yakalamış yaklaşık 5000 fazla kişinin soru çaldığını ispat etmiştir. Peki açılan dava neden sonçlanmadı. Hükümet bu davanın sonçlanmasını neden engel oldu

apo.ege' Alıntı:
diye sorarlar adama :+1:

bende hakkımı istiyorum.İHL lerin kapatılması adına madur olan meslek liselilerin haklarını hangi adil teslim edecek .ozaman 98 den beri sınav sınav sistemi haklar tekrar gözden geçirilmeli!

Herkes diken üstünde. Şimdiden iş aramaya başlayın beyler. Ben android programlama çalışıyorum. 2.500 TL'den aşağıya almayacağım bir yer bulsam iyi olur.

Green card başvurusunda da bulundum bir şey olursa yurt dışı seçeneği de masada.

Kanada göçmenlik başvurusu da gündemimde.

Diktatörlük tam anlamı ile geldiğinde beni atmasınlar diyorsanız Eğitim-bir-sen e üye olun.

Yerel seçimden sonra cemaattan bahanesi ile memur kıyımı yaşanabilir.

Polislerin sürülenleri hep cemaatten mi sanıyorsunuz? İçlerinde bir şekilde fişlenmiş olan herkes vardı.

halk' Alıntı:
Herkes diken üstünde. Şimdiden iş aramaya başlayın beyler. Ben android programlama çalışıyorum. 2.500 TL'den aşağıya almayacağım bir yer bulsam iyi olur.

Green card başvurusunda da bulundum bir şey olursa yurt dışı seçeneği de masada.

Kanada göçmenlik başvurusu da gündemimde.

Diktatörlük tam anlamı ile geldiğinde beni atmasınlar diyorsanız Eğitim-bir-sen e üye olun.

Yerel seçimden sonra cemaattan bahanesi ile memur kıyımı yaşanabilir.

Polislerin sürülenleri hep cemaatten mi sanıyorsunuz? İçlerinde bir şekilde fişlenmiş olan herkes vardı.

işten atılacağımı da bilsem eğitim bir sene üye olmam. asla sözümü esirgemem, bu ülke üç beş kişinin keyfine göre yönetilecek bir ülke değil. birileri kendisini çok güç zannediyor ama öyle değil yakın zamanda bakın ne filimler dönecek. o eğitim bir sende kaç üye kalacak göreceksiniz. biz daha sokağa inmedik. tepki veren gücü sadece geziden ibaret sanıyorlarsa yanılıyorlar. o geziye ülkücüler inseydi neler olabileceğini bir düşünün. devlete zarar gelmesin diye herkes sağ duyulu davranıyor ama bu iş diktatörlüğe dönerse o zaman işin rengi değişir.

Kpss sorulari sizdirilmasi ortaya ciktiktan sonra. Egitim bilimleri sinavi tekrar oldu ama genel kultur ve yetenek tekrar olmadi neden?
Tc ile sinav sonuclarina bakiliyordu zaten sorularin sizdirilmasida boyle ortaya cikti ve sonra ne yapildi ?
Aday sifresi koyuldu.

bide bunu dürüstlük adını yapmıyorlarmı..yıllar önce o kadar ortaya çıkarıldı o zaman mağdur olanlar...o kadar hak yenildi neden bir adım atılmadı..lanet olsun diyorum bu adalet anlayışına....

Bu işleri yapanlar kadar, buna göz yuman, tatmin olanlar da suçludur. Yıllarca göz yumdunuz belkide kendiniz çevirdiniz bu işleri. Ayrıca o günlerde soruşturmaya gerek bile görmezken şimdi yargı kararı bile olmadan işten atacam demek hangi rejime giriyor. Demokrasi olmadığı kesinde.

vay be. başbakanımdan öğreniyoruz ki bu cemaat yıllarca çaktırmadan devlete sızmış. sınavlarda bir sürü hileler yapmış ve bu adamların öğretmen, polis vb.. olmasını sağlamış. başbakanıma da arada tesbih falan hediye edilince aldanmış. ama şimdi olayların farkına varılmış ve üstüne gidilecek. helal olsun. ben lafa değil icraate bakarım. bundan sonra oyum akgsdkghjşw :wink:

Biz bas bas bağırıyorduk. İlla damarlarına mı basılacak bu durumu engellemek için. Hepsi aynı bunların. Varsa hakkım helal etmiyorum hiçbirine. :verymad:

Şimdiye kadar aklınız neredeydi.
Yıllarca herşeye göz yumun,
sonra aman Allah'ım yanılmışız...

Arkadaşlar ben bunun samimiyetine hiç mi hiç inanmıyorum.. Hüseyin Çelikin 46 ile atanan yakının görev yaptığı okulda çalışmış biri olarak söylüyorum bu konunun bugün ortaya çıkmasının hiç ama hiç samimiyeti yok.. Toptan temizlik yapacaklar ona kılıf uyduruyorlar.. Emin olun burda yorum yapan bizlere bile aynı iftirayı atabilirler.. :(

valla herşeyi paralele yükleyip işin içinden çıkmak mı istiyolar acep!!!

Geri