Hobi olarak C# mı Visual Basic mi öğrenmek daha iyi olur?

Kodla Büyü

freecriminal

Site Gezgini
merhaba dostlar,

ben kendim için işe yarayacak programlar yapmak istiyorum. üniversitede C ve visual basic ile uğraşmıştım. epey oldu gerçi de.
şu anda boş boş oturmak canımı sıkıyor, bir şeylerle uğraşmak istiyorum. web sitesi yapımı pek sarmadı da :) programlama ile uğraşmak istiyorum. mesela; okulum için bir zil programı, kütüphane kayıt programı ya da kendim için arkadaşlarımın doğum günlerinin kaydını tutan bir program, küçük oyunlar, öğrenci istatistikleri (dijital öğrenci bilgi dosyası diyelim) vs. yapmak istiyorum,

sizce bunun için C# mı öğrenmem gerek yoksa visual basic mi? biraz araştırma yaptım çok farklı fikri olanlar var. kimisi C# diyor kimisi visual basic diyor, ilk izlenimim visual basic'in daha kolay olduğu fakat c#'ın daha kapsamlı olduğu,

sizce hangisinden başlamam gerek? çok ayrıntılı programlar yapıp bu işten para kazanmak istemiyorum çünkü epey uğraştırıcı olur, (tabi bakarsınız çok hoşuma gider ilerde geliştirebilirim kendimi ) :)

java konusunda hayır demem, ama c# mı visual basic mi dersen c# derim hocam. .net te şu anda en tercih edilen gerek kaynak gerek destek açısından daha zengin
uzun süreler vbasic ile yazmama rağmen .net e geçiş için c# tercih ettim

Hocam ben vb.net kullanıyorum. ama sadece işimi görecek kadar bişeler yapmak istiyorum derseniz vb.net derim. ama genelde arkadaşların dediği gibi c# ile ilgilile döküman çok. Böyle olmasına rağmen işimi görecek hem dinamik web siteleri hem de windows uygulamaları yapabiliyorum vb.net de. Arasındaki güç farkını hala anlayamadım ama c# ın daha güçlü olduğunu söylüyorlar.

Bir de c# dökümanı bulduğunuz zaman kodların çevrimi için siteler var http://www.developerfusion.com/tools/co ... to-csharp/ burdan kodu yazıp diğer dillere çevirebiliyorsunuz (sadece iki dil arasında değil python ve ruby e de çevirebiliyorsunuz). Dolayısıyla döküman sıkıntısı yaşayacağınızı sanmıyorum. Aslında kullanım açısından arasında görsellik dışında çok bi fark yok (ben görmemiş olabilirim :) ). iki dilden birini kullanıyorsanız ikisi ile de program yazabilirsiniz.

Son olarak vb öğrenmek daha kolay.

hocam microsoft ta katıldığımız eğitimlerden birinde, bir hocamız,
eğer özel sektörde çalışacaksanız C# öğrenin,
eğer kendi projelerinizi geliştirecekseniz visual basic öğrenin demişti.

wire' Alıntı:

sanırım haklısın dostum, ben zaten hobi olarak uğraşmak istiyorum, özel sektör aşar bizi, çok uğraşmak lazım,

bir de visual studio 6.0 ile visual basic .net farklı şeyler mi? bi yerde okuşumtum 6.0 ile başlangıç yapmak daha iyi olur diyordu,

freecriminal' Alıntı:
wire' Alıntı:

sanırım haklısın dostum, ben zaten hobi olarak uğraşmak istiyorum, özel sektör aşar bizi, çok uğraşmak lazım,

bir de visual studio 6.0 ile visual basic .net farklı şeyler mi? bi yerde okuşumtum 6.0 ile başlangıç yapmak daha iyi olur diyordu,
visual studio bir platforum vb.net ise bir programlama dili :D

visual basic 6 eski hocam,
siz .net tabanlı çalışın.
asp.net e falan da geçerseniz ilerde ya da silverlight dır windows mobile dır falan vb.net iyidir.

arkadaşlar şimdi benim anladığım;

visual studio 2008 : bir çok dil için geliştirilmiş olan bir derleyici (yardımcı program)

vb .net : benim öğrenmek istediğim programlama dili. (web tabanlı uygulamalar geliştirebiliyorsun. vb 6.0 biraz eski. .net ile internet üzerinden de . yayınlayabiliyorsun yaptığın programları. web uygulaması.

visual studio express edition : visual studio'nun ücretsiz versiyonu. microsoft korsan kullanımı engellemek için diğerinin kısıtlı sürümünü yapmış fakat bunda ayrı . ayrı paketler mevcut yani hangi programlama dilini öğreneceksen onun derleyicisini indiriyorsun gibi birşey.

şimdi doğru anlamış mıyım dostlar ?

araştırdığım sitelerde sadece ben değil, visual basic ile ilgili yayınlanan kitaplarda bile kavram karmaşası olduğunu gördüm. vb .net ile visual studio'nun karıştırıldığını gördüm. vb. net ile ilgili eğitim videoları var mı bildiğiniz? ben bi siteden vb 6.0 ile ilgili bulmuştum ama şimdi .net'i öğrenmeye karar verdim sonunda,, yardımcı olabilir misini? şimdi 2 ayrı şey öğrenmek gerekiyor sanırım:

1. visual basic .net programlama dilini
2. visual studio 2008 derleyici kullanımını

Hocam siz bir visual studio 2008 kurun. içerisinde vb.net c# windows uygulama platformu ve web platformu var. Siz web platformunda çalışırsanız hem web uygulamaları yaparsınız hem de vb.net öğrenirsiniz. zaten önemli avantajlarından biri de web sitesi yaparken vb.net ya da c# gibi dil kullanmanız. yani ikisini birden öğrenebilme şansınız var web platformunda.

şimdi hocam;
.net bir platformdur.
c#,visual basic,asp gibi diller bu platform üzerinden çalıştırılmaya başlandı. .net farkı budur.

eğer siz vb 6 ile geliştirme yaparsanız, teknoloji gerisinde kalmış olursunuz, yazdığınız programlar kullanışlı olmaz.
vb.net ile geliştirme yapmanız ise son teknolojiyi kullanıyor olmanızdır. yani xp'den windows 7 ye geçiş gibi düşünün.

gelelim derleyici işine;

dreamweaver da nasıl php kodluyorsak; dreamweaver da nasıl html yazıyorsak, visual studio da programlama dillerimizi yazıyoruz.

visual studio ile asp.net,c#,visual basic gibi microsoft un desteklediği tüm ortamlarda uygulama geliştirebilirsiniz.
visual studio ile
  • asp.net ile bir web sayfası geliştirebilir
    visual basic ile program yazabilir
    mobile uygulama yazabilirsiniz

bir de visual basic 2008 express edition var. burda ise sadece visual basic ile uygulama geliştirebilirsiniz.
visual web developer express edition ile sadece asp.net kullanarak web sayfası yapabilirsiniz.

visual studio ile express edition lar arasındaki fark; visual studio ücretli diğerleri ücretsiz. ücretsiz olanlar korsan yazılımı engellemek ve ticari amacı olmayanlar yani sizin gibi hobi olarak uğraşmak isteyene ya da öğrencilerin kullanabileceği lisanslı yazılım üretmektir.

bir benzetme örnek verirsek;
office paketinde bir çok program var değilmi? word,excel,powerpoint,outlook. biz bunları tek pakette kuruyoruz. bir de bunun tek tek indirilip kurulanı olsaydı? yani sadece word indirip kurduğumuz ücretsiz word olsaydı.işte fark bu.

şimdi son konumuz;
derleyici öğrenmek diye bir şey olamaz.
zaten visual basic.net öğrenmek için alacağınız kitap yada izleyeceğiniz görsel eğitim setinin ilk ünitesinde visual studio (visual basic express edition, araç yerleşimi hep aynıdır.) anlatılır. yani öğrenmek istediğiniz şey aslında ayrı şeyler değil. visual studio anlatan kaynak bulmanız zor olur. ben ingilizce kitaplardan çalışıyorum visual basic için. zaten dil ingilizce olduğu için kitaplarda hiç zorlanmıyorum. tavsiyem ingilizceniz varsa, ingilizce pdf olan bir çok kitap var onlardan çalışmanız.

şimdi size karışık gibi gelebilir ama başladığınızda neden bahsettiğimi anlayacaksınız. zor bi olay değil :)

şimdiden başarılar dilerim.

bu konuda merak ettiğiniz başka bir şey varsa yazayım :)

wire' Alıntı:
şimdi hocam;
.net bir platformdur.
c#,visual basic,asp gibi diller bu platform üzerinden çalıştırılmaya başlandı. .net farkı budur.

eğer siz vb 6 ile geliştirme yaparsanız, teknoloji gerisinde kalmış olursunuz, yazdığınız programlar kullanışlı olmaz.
vb.net ile geliştirme yapmanız ise son teknolojiyi kullanıyor olmanızdır. yani xp'den windows 7 ye geçiş gibi düşünün.

gelelim derleyici işine;

dreamweaver da nasıl php kodluyorsak; dreamweaver da nasıl html yazıyorsak, visual studio da programlama dillerimizi yazıyoruz.

visual studio ile asp.net,c#,visual basic gibi microsoft un desteklediği tüm ortamlarda uygulama geliştirebilirsiniz.
visual studio ile
  • asp.net ile bir web sayfası geliştirebilir
    visual basic ile program yazabilir
    mobile uygulama yazabilirsiniz

bir de visual basic 2008 express edition var. burda ise sadece visual basic ile uygulama geliştirebilirsiniz.
visual web developer express edition ile sadece asp.net kullanarak web sayfası yapabilirsiniz.

visual studio ile express edition lar arasındaki fark; visual studio ücretli diğerleri ücretsiz. ücretsiz olanlar korsan yazılımı engellemek ve ticari amacı olmayanlar yani sizin gibi hobi olarak uğraşmak isteyene ya da öğrencilerin kullanabileceği lisanslı yazılım üretmektir.

bir benzetme örnek verirsek;
office paketinde bir çok program var değilmi? word,excel,powerpoint,outlook. biz bunları tek pakette kuruyoruz. bir de bunun tek tek indirilip kurulanı olsaydı? yani sadece word indirip kurduğumuz ücretsiz word olsaydı.işte fark bu.

şimdi son konumuz;
derleyici öğrenmek diye bir şey olamaz.
zaten visual basic.net öğrenmek için alacağınız kitap yada izleyeceğiniz görsel eğitim setinin ilk ünitesinde visual studio (visual basic express edition, araç yerleşimi hep aynıdır.) anlatılır. yani öğrenmek istediğiniz şey aslında ayrı şeyler değil. visual studio anlatan kaynak bulmanız zor olur. ben ingilizce kitaplardan çalışıyorum visual basic için. zaten dil ingilizce olduğu için kitaplarda hiç zorlanmıyorum. tavsiyem ingilizceniz varsa, ingilizce pdf olan bir çok kitap var onlardan çalışmanız.

şimdi size karışık gibi gelebilir ama başladığınızda neden bahsettiğimi anlayacaksınız. zor bi olay değil :)

şimdiden başarılar dilerim.

bu konuda merak ettiğiniz başka bir şey varsa yazayım :)

hocam süpersiniz çok teşekkür ederim.
merak ettiğiniz başka bir şey varsa yazayım demişsiniz :)
şimdilik hedefimi belirledim de ingilizcem orta düzeyde olduğu için bana türkçe kaynak lazım, vb.net öğrenmeye çalışacağım, türkçe eğitim video'su bulabilir miyiz acaba?
bir de vb.net öğrendiğim zaman web ortamında da yayınlayabileceğim değil mi?
sanırım visual studio express 2010 çıkmış, o ücretsiz onu indirip kuracağım ve vb.net öğreneceğim (doğru anlamışımdır umarım. kavramları doğru kullanmışımdır :)))

Türkçe kaynak biraz araştırayım neler vardı. ben üniversitedeyken çok ilgileniyordum yazılımla. 1 yıldır kpss ile uğraştığım için unuttum yazılımı. Türkçe kaynaklara bir bakayım neler vardı.

Hocam programlamayı hobi olarak yapacaksınız, bu işten gerçekten zevk almak için c,c++,c# veya java tavsiye ederim. Eğer 3-5 ay içinde bir program üretmek isterseniz vb.net öğrenin. Fakat vb.net ile sadece windows üzerinde çalşacak programlar üretebilirsiniz. Diğerlerinde ise nerdeyse varolan tüm sistemlere uyumlu program üretebilirsiniz.

Aşağıdaki linkte en çok kullanılan programlama dillerinin bir listesi var, bir göz atın.
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

serhatdemirok' Alıntı:
Hocam programlamayı hobi olarak yapacaksınız, bu işten gerçekten zevk almak için c,c++,c# veya java tavsiye ederim. Eğer 3-5 ay içinde bir program üretmek isterseniz vb.net öğrenin. Fakat vb.net ile sadece windows üzerinde çalşacak programlar üretebilirsiniz. Diğerlerinde ise nerdeyse varolan tüm sistemlere uyumlu program üretebilirsiniz.

Aşağıdaki linkte en çok kullanılan programlama dillerinin bir listesi var, bir göz atın.
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

senin söylediğin gibi dostum 3-5 ayda bu işi bitirmek istiyorum, yani eğlencesine :) o yüzden araştırdıktan sonra vb. net'i seçtim :))

Geri