Hocalarım sizce ne yapmalıyım?

Kodla Büyü
Saygıdeğer hocalarım bir kaç aydır bu forumu takip ediyorum ve yaşadığınız sıkıntıları üzülerek görüyorum.Ben iki senedir özelde çalışan ve işinden ayrılmak zorunda kalan bir bilgisayar mühendisiyim.Ne yazık ki ülkedeki mühendis sayısının ihtiyacın çok üzerinde olmasından dolayı ve referansım vb olmamasından dolayı iş sıkıntısı çekiyorum. Bir üniversitede formasyona basvurdum iki gün içinde kayıt yaptırmam lazım.Yalnız forumda yazılanları görünce ciddi anlamda moralim bozuldu.Sürekli norm sıkıntısı olması,idareyle uyumsuzluk,öğrenci saygısızlığı gibi olumsuzlukları çok fazla yaşadığınızı görüyorum.Çok fazla kafam karıştı ve sizden yardım bekliyorum .Sizce formasyonu alıp bilgisayar öğretmenliği için kpss yi denemelimiyim ? Çünkü açıkçası başka bir seçeneğimde görünmüyor şu an.Çok morali bozuk bi durumdayım.Sizce gerçekten bu kadar kötü mü durum hocam? yani her sene norm fazlası olan hocaları görüyorum burda bir kaç okulda birden çalışmak zorunda olanları görüyorum.Bu insanların norm sıkıntısı çektiği için düzenini kuramadıklarını görüyorum.Bu durumu kaç öğretmenden kaçı yaşıyor sizce ne yapmalıyım almalımıyım formasyonu? Bir yol gösterirseniz sevinirim.

Hocam ben 8 senedir öğretmenim , hiç norm sorunu yaşamadım , şu an kadar köy okullarında idim yine yasamamistim, şu an merkezde büyük okuldayim norm sorunum yok, evet ciddi sıkıntılarımız var, bazen ben de bu form da ciddi eleştiriler yaptim ama ben mesleğimi seviyorum , labaratuarimi seviyorum , öğrencilerimle orda yaptığım çalışmaları seviyorum , ben değişince onlar da baya değişti

İdare ile her zaman sorun olabiliyor ama ben kendimi kullandirmadim, şu an formator değilim teknik anlamda yüzde 99 elimi sürmüyorum , çünkü çocuklarla beraber bilişim ile ilgileniyoruz , ve bunun mücadelesini kazandım

Herşey insan da bitiyor , sorun her yerde , iyi düşünün karar verin

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam yorumlar için.Açıkçası araştırmayan biri olsaydım direk öğretmenliğe geçmek isterdim.Ama interneti takip edip forumları,yorumları görünce ister istemez insanın şevki kırılıyor.Ama tabi dediğiniz gibi her işin sıkıntısı var mesela şu an kpss mühendislik taban puanların 92-93 bandında.Yıllardır işsiz kalam arkadaşlarım var.Dediğiniz gibi hocam her yerde sorun var iyi yönlerden bakmaya çalışmakta gerekiyor o zaman

Hocam sıkıntılar özele göre çok hafif kalır. Fırsat varsa değerlendirin zaten mühendissiniz alternatifleri çoğaltın. Realite bu.

Teşekkürler hocam moral verdiniz evet bence de fırsatları denemek ,değerlendirmek gerekiyor.En iyisi kaydımı yapayım o zaman

Hocam özelde çalışmak çok zor. Eğer başarabileceğinize inancınız tamsa alın formasyonu. Zaten barajı geçen bilgisayar öğretenliği okumaya gidiyor. Kpss de onları rahatlıkla geçersiniz. Meslek lisesine atanırsanız da kolay kolay norm fazlası olmazsınız.

Hocam mühendislik bölümünden atanmak zor. O yüzden deneyebilirsin. sonraki yıllarda ünvan değişikliği sınavları açıldığı takdirde mühendis kadrosuna da geçebilirsin.
Ben 13 yıldır memurum öğretmenlikten önce memur kadrosunda 4 yıl çalıştım. Sonra Bilişim Tekn. öğretmenliğe geçtim. branşımda umduğumu bulamadım elektrik elektronik mühendisliği bitirdim böylece alan değişikliği ile Elektrik branşına başvurdum.
Sen bu branşı sevebilirsin. Hayat uzun ileride ne olacağı belli değil o yüzden bir yerden başlamak gerek. Ancak yeni alımlardaki sözleşmeli olarak görev başlayacağını ve mülakat süreçlerinin sıkıntılı olabileceğini unutma.

Memurluktan uzak durun hocam. Özel sektörün birkaç yıl çilesini çekin. Karın tokluğuna da olsa deli gibi çalışın, öğrenin. Sektörün gerektirdiği araçları iyice kavrayın. Bu iş nasıl oluyor? Bu insanlar nasıl yazılım geliştirip satıyor? Yurtdışına satış işleri nasıl oluyor? Şirket nasıl kuruluyor? Yazılım ekipleri nasıl yönetiliyor? Kaç kişiden oluşuyor? Proje geliştirme süreçleri neler? İş analizi nasıl yapılıyor? İhtiyaç analizi nasıl yapılıyor? vs. vs. Yani işi öğrenene kadar birkaç sene dişinizi sıkın derim. Üç kuruş maaşa memurluk yaptığınıza değmez. Formasyon bitene kadar özelde bir dünya yol katedersiniz.

Evet. Yazılım geliştirmeyi öğrenmek cidden çok meşakkatli bir süreç ve Türkiye'deki firmalar armut piş ağzıma düş diyorlar, mühendisin veya developer'ın eğitimini bir gram üstlenmiyorlar. Bu yüzden iş başvurusunda bulunduğunuzda maaştan önce eğitim imkanlarını sorun. Yerinizde olsam bunu yapardım. Yazılımcı ekosistemine girin yeter ki. İşler çok hızlı gelişir eminim.

Teşekkür ederim hocam herkese yorumlar için.Hocam özel sektörde şu an durumlar o kadar kötü ki ve dediğiniz gibi firmalar hazır yetismis eleman istiyor.çünkü uzun vadeli düşünmek yerine hemen sonuç görmek istiyolar ve bu da mühendisin ise girmesini ve kendini yetiştirmesini güçleştiriyor.Eğer çalıştıgım yerde maddi ve manevi gelişecegime inansam tüm o zor şartlara razıydım Ama ne yazık ki orda uzun süredir calısanlarında kötü şartlarda olduğunu görünce böyle düşünemedim
Çünkü isverenler de sen yapmasan dışarıda daha ucuza yapacak olan var diye düşünüyor .Çünkü çok mezun var.Biraz da arz talep meselesi ne yazık ki.Genel olarak böyle hocam Bilişimin,Yazılımın günümüzde önemi tartışılmaz. Ama ne yazık ki özel sektör verdigin emeği geri sunamıyor ve ciddi derecede çalışanlarını yıpratıyor.

kriz geliyor, memurluğa geçmeniz iyi olur. Fakat atamalar çok zorlaştı mülakat vs.

KPSS ile devlette mühendislik daha çabuk bir çözüm olur bence. Öğretmenlik için verdikleri formasyon yetmez. Biraz da içinde birşeylerin olması lazım.

mühendis mühendistir diyorum okula gelip de veli ,idare vb nin ahkam kesmesine değer mi hele ki bizim branş ???

all is well... yeni mezun isen kesinlikle yurtdışı düşün.. Formasyon alıp kpss çalışacağına ingilizceni ilerlet.. hatta ikinci yabancı dil olarak da biraz fransızca bilsen.. Kanada'ya çok rahat gidebilirsin.. Mühendislik çok avantajlı bu konuda..

Özel sektörde beni de endişelendiren şu anki ekonomik ortamdı hocam.Fakat öğretmenlige geçme diyen hocam da haklı şimdi belirttiği nedenlerde:)ingilizcem iyi derecede hocam yurtdışına gitmeyi de çok düşündüm ama nedense bi türlü o son kararı verme riskine giremedim

Hocam şu anda Almanya nitelikli işgücü istiyor ve alınacak alanlarda yazılımcı da var. Bence hiç bulaşmayın keza bizim dersin düz liseler ve ilköğretimdeki kısmı bitti bitecek, Meslek liseleri için ise birleştirme çalışmaları varmış bu durumda çoğu arkadaşımız norm fazlası olacak. Yani bana kalırsa hazır mühendislik diplomanızda varken yurdışını düşünün derim.

Son düzenleme:
Saygıdeğer hocalarım bir kaç aydır bu forumu takip ediyorum ve yaşadığınız sıkıntıları üzülerek görüyorum.Ben iki senedir özelde çalışan ve işinden ayrılmak zorunda kalan bir bilgisayar mühendisiyim.Ne yazık ki ülkedeki mühendis sayısının ihtiyacın çok üzerinde olmasından dolayı ve referansım vb olmamasından dolayı iş sıkıntısı çekiyorum. Bir üniversitede formasyona basvurdum iki gün içinde kayıt yaptırmam lazım.Yalnız forumda yazılanları görünce ciddi anlamda moralim bozuldu.Sürekli norm sıkıntısı olması,idareyle uyumsuzluk,öğrenci saygısızlığı gibi olumsuzlukları çok fazla yaşadığınızı görüyorum.Çok fazla kafam karıştı ve sizden yardım bekliyorum .Sizce formasyonu alıp bilgisayar öğretmenliği için kpss yi denemelimiyim ? Çünkü açıkçası başka bir seçeneğimde görünmüyor şu an.Çok morali bozuk bi durumdayım.Sizce gerçekten bu kadar kötü mü durum hocam? yani her sene norm fazlası olan hocaları görüyorum burda bir kaç okulda birden çalışmak zorunda olanları görüyorum.Bu insanların norm sıkıntısı çektiği için düzenini kuramadıklarını görüyorum.Bu durumu kaç öğretmenden kaçı yaşıyor sizce ne yapmalıyım almalımıyım formasyonu? Bir yol gösterirseniz sevinirim.
Hocam norm olayı fazla büyütüyor. işsiz olmaktansa norm fazlası olurum en fazla günde 30 dk fazla yok giderim.
Ayrıca mühendis olduğunuz için Milli eğitimde çalışabilirsiniz.
Özelde çalışmaktansa milli eğitimde norm fazlası olmaya razıyım

Çok haklısınız hocam işsizlik zor ne zamandır bu durumda olan arkadaşlarım var.Ama sadece bunu dersem biraz tek taraftan da bakmış olabilirim.Tabiki şu an savunma sanayide iyi sartlarda aselsanda,roketsanda calısan arkadaşlarım da var bi kaç senedir.Ama ne yazık ki bunlar bizden bi azınlığı oluşturdu.Geriye kalanımız bu sıkıntıları yaşadık.Ama yine de dünya hızla bilişim eksenine kayarken okullarda bilişim öğretmenlerinin çok daha fazla değer görmesi gerektiğini düşünüyorum.Şu an karar verme asamasında ikilemden çıkamamanın bir nedeni de bu aslında

Mesela geçenlerde üniversiteden bir hocam anlatmıştı.Japonyada ilkokulda çoçuklara mikroişlemci dersi veriliyor.Tabiki ileride tüm çoçuklar o alana yönelmeyecek ama o çoçukların ufkunu,bakış açısını genişletecek bu çalışmalar

ÖĞretmenlik dışardan göründüğü gibi değil artısı var ama eksisi de var çocuklar çok gürültü yapıyorlar ve kafan şişiyor .Eğer gürültüye alışkınım dersen gel ama yok sakin ortamda çalışmak istiyorsan okul hiç sana göre değil.Patırtı kütürtü gürültü hat safhada.Burda mesele sadece ders anlatmak değil.Öğrenciler arası problemler var .Yok saçımı çekti yok bana kağıt attı yok canım sıkıldı cart curt bir sürü şey var hiç göründüğü gibi değil.Zaten öğrenciler için bilgisayar dersi eşittir bilgisayar oyunu oynamak .Öğrenciler derse birşeyler öğrenmek için değil bilgisayar oyunu oyanamak için geliyor daha çok .Bunlar da eksileri :))

Uzun yıllar bilgisayar başında çalışmaya alıştığım için gürültülü ortama çok alışkın olduğumu söyleyemem hocam:)Tahmin edebiliyorum insanla uğraşmak zordur bir de o yaş grubuyla ekstra bir sabır ister tabi ki:) Biraz da yapı meselesi sanırım bu durum

Öğretmenlik çok zor iş. Sınıf yönetimi , iletişim, empati yi öğrenmek yıllar sürüyor, tecrübe istiyor. Alan bilgisinden ziyade bunlar daha önemli.

Geri