hp - Recovery manager silinmiş , bölüm duruyor?

Kodla Büyü

DotCom

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba ,

Hp g62 model dizüstü bilgisayarda , orjinal olarak windows 7 home basic yüklüydü.
Recovery dosyaları 15 gblık ayrı bir bölümde duruyor.

C sürücüsü'ne windows 7 ultimate , dvdden başlatılarak kurulmuş.

Yapmaya çalıştığımız işlem , recovery bölümündeki dosyaları kullanarak , bilgisayarı orjinal işletim sistemine kavuşturmak.

Açılışta , System recovery için f9 tuşu kullanılıyor ancak recovery işlemi başlamıyor , bilgisayar direkt olarak c sürücüsündeki windows ile başlıyor?

Bu durumda , recovery bölümündeki imajdan geri yükleme şansımız var mı , varsa nasıl?

Diskler , yönetim kısmında şu şekilde görünüyor :

Uploaded with ImageShack.us
Diskpart ile baktığımda recovery bölümü görünmüyor? Bunun nedeni ne olabilir sizce?

f11 ile denedim gene açmadı hocam.

recovery bölümü disk yönetimi kısmında görünürken diskpart ile listelediğimde görünmüyor?

Benzer durum geçen hafta başıma geldi. Recovery dvd si oluşmadı iseniz mümkün değil. Sonradan kurulan sistem recorynin başlangıç kısmını bozuyor. Kurtarma dvdsinden yapmanız lazım ama bu sıra diskD dediğiniz muhtemelen yedeklerinizin olduğu disk gidecek notebook fabrikadan geldiği şekle dönecek. Tecrübe ile sabit (400 gb arşivim gitti)

DiskD'de yedek bilgiler var. Fabrika ayarlarına alma noktasında bu birim silinecek ben de öyle tahmin ediyorum.

Recovery'nin bozulduğunu tam olarak tespit edemedim. Recovery bölümündeki wim dosyasını açabildim , şimdi oradan geri yükleme yapmayı deneyeceğim.

Recovery bölümününden boot etmek için ne gerekiyor o noktada takıldım.

recovery'de sorun yok gibi görünüyor. Sadece aktif bölüm olarak işaretlemesinde sorun var sanırım. C bölümü silinip tekrar kurulduğu için aktif işareti silinmiş olabilir.

Çözüm yollarını deniyorum.

aynı problemle karşı karşıyayaım recovery boot olmuyor daha önce win7 kurulmuş şimdi recovery yapamıyorum nasıl çözülür acaba bu sorun?

Maalesef bu sorunu çözememiştim.

Aynı model bilgisayardan tüm diskin imajını alarak belki çözülebilir.

Aynı model pc den alınan sistem yedeği bu pc ye yüklenerek çözülebilmesi lazım.
Veya
recovery bölümünde install.wim dosyası varsa onu al win 7 dvdsinde sources klasöründeki instal.wim ile değiştir.
dvd den hdd da sistemin yüklü olduğu bölüme sistem kur.
Recovery aktif olmuş mu bak.

Edit :
Ayrıca şuraya bakmanızda yarar var.
http://www.mshowto.org/imagex-ile-pc-im ... store.html

Arkadaşlar recovery bölümü sağlam fakat sonradan farklı işletim sistemi kurulmuş pc leri recovery bölümünden boot etmek için,
alttaki dosyayı indirin arşivden çıkan iso dosyasını cd ye yazdırın bu cd ile sistemi boot edin recovery den önyükleme yapacaktır.

Paket usb den boot etmeyi destekleyecek şekilde hazırlanmıştır.
usb den bootla ilgili açıklamalar iso dosyasının içindeki USB DEN BOOT klasörü içindedir.
cd/dvd kullanmadan iso dosyasından ilgili klasörü win-rar ile çıkarabilirsiniz ve usb diskinizi boot edecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Paket benim tarafımdan "BlueLife" arkadaşımızın çalışmalarından hazırlanmıştır.
Deneyen arkadaşlar olumlu veya olumsuz sonuçları paylaşırsa memnun olurum.

http://s3.dosya.tc/server8/lsCZEd/Recov ... a.rar.html

download/file.php?id=36999

ISO SHA1 : 06010B619ECDA4AC67853304132E2EA82EACF4BE

benimde hp bilgisayarım var recoveryden orjinal sistemine geri döneyim dedim yükleme tamamlandı bir baktım benim formatladığım ilk ana dönmüş. orjinali home premium ben ultimate yüklemiştim ultimate olarak açıldı. recoveriy bölümü değişebiliyor mu böyle kendi kendine. bu dönüşüm nasıl oldu anlayamadım bende.

Çok ilginç bir durum
bu sistem recoveryden orjinal sisteme dönmek için hdd ın bütün bölümlerinde root da bootmgr dosyası arar ve önyükler.
Sizin sorun windows 7 nin sistem için ayırdığı bölümde bulunan bootmgr dosyası nın önyükleme yapması.
Live bir sistem ile sistem için ayrılan bölümdeki bootmger dosyasını başka bir klasör içine yedeklerseniz recovery bölümünden önyükleme yapabilirsiniz deneyin sonucu yazın.

Yukarıda benim dosya tc sitesine yüklemiş olduğum dosya yı dosya tc silmiş elinde olan varsa ekleyip özel mesaj atarsa sevinirim.

ekledim

Ekli dosyalar

• Recoveryden_Kurtarma.rar
    1.1 MB · Görüntüleme: 4,238
@ DotCom Teşekkürler sizin linki üstteki mesajıma ekledim siz silmediğiniz müddetce dasya ve link silinmeyecek inşALLAH.

Ayrıca tekrar dosya.tc ye yükledim linkler önceki sayfadaki mesajımda.

İşe yaramasına sevindim.

Sorunu çözemeden bilgisayarı teslim etmiştim o zaman. Benzer sorunla karşılaşan olursa umarım faydalı olacaktır.

Ben de henüz gerçek pc de denemedim fakat sanal pc de denedim recovery den kurtarma işlemini başlattı. Teşekkürler.

Ekli dosya ile başlattığımda :

sonradan kurulmuş olan win 7yi başlatabiliyorum.

recovery'den başlatamıyor. yeniden başlayıp duruyor.

bu usb bellek olmadan bilgisayar hiç açılmadı. üzerinde bulunan çalışan win 7 bölümünden açılmasını sağlayamadım. c bölümü etkin ve aktif olarak işaretlenmiş durumda.

Menüdeki tüm seçenekleri denediniz mi ? Eğer denediyseniz,
Recovery bölümünden boot etmek istiyorsanız
En basit olarak sonradan kurulmuş olan windows 7 yi silersen recovery bölümünden başlatır.

Tüm seçenekleri denedim.

Oluşturduğum Bot USB ile win 7 yi başlatabiliyorum ancak kendi kendine win 7 yi açamıyor.

Win 7 bölümü sildikten sonra recovery den başlar mı bilemiyorum. Yarın bir denerim teşekkürler

win 7 kurulu bölümü sildim ama gene recoveryden açamadım

Disk yönetiminde sağlam bölüm olarak görünüyordu. 5 gb a yakın veri da vardı. boot , tools gibi klasörler mevcuttu. Ama bir türlü f11 ile başlatamadım. bootsect. ile recovery sürücüsünü aktif ederek denedim ama olmadı.

Bilgisayarı windows 7 kurdum ve gönderdim.

Resim görebilseydik çözüm düşünecektik. Oradaki hangi dosyadan başlatacağımıza karar verecektik. veya hangi diskin hangi partitionundan başlatacağımıza karar verecektik.

Recovery bölümünden başlatmak için ne gerekiyordu ki? Recovery bölümünü aktif olarak işaretleyerek denedim ama gene açmamıştı.

Çok sık karşılaşmıyorum ama karşılaştığımda çözebilsem iyi olacaktı aslında.

Grub4dos a 1. diskin 3. bölümünden başlat vs komut verilebilir.
Bölümdeki dosyalara bakılır örneğin bootmgr veya grldr dosyasından başlat denilebilir vs.
Ama hangi diskin hangi bölümüdür. Bölümde ne gibi dosyala vardır bilmezsek kesin birşey diyemeyiz.

Bir dahaki sefer benzer durumla karşılaşırsam bu önerilerinizi değerlendireceğim.

Bu tip sorunla karşılaşanlar için faydalı ipuçları olacaktır.

Teşekkürler.

Arkadaşlar tüm mesajları okuyamadım ama çoğunluğuna hızlıca baktım. HP G62 labtopta aynı sorunu yaşadım. Eğer recovery bölümünü tamamen silmediyseniz. Sadece C bölümünü silip örneğin windows7 kurduysanız, sonra eski fabrika sistemine dönmek istiyorsanız işe yarıyor. bu işlemi yapmadan F11 tuşu ile başlangıçta recoveryi başlatamıyorsunuz. İşlem şu : Sonradan kurduğunuz windows7 çalışırken disk yönetimine girin. Recovery bölümüne sağ tıklayın. Etkinleştire tıklayın. artık recovery bölümü etkindir ve sistem oradan başlayacaktır. Labtopu yeniden açın . açılışta F11 tuşu bu sefer çalışıyor ve geri döndürme işlemini başlatın. ( Recoveryi sildiyseniz bu işlemi doğal olarak yapamazsınız.)

Geri