İdarecilik mi / Öğretmenlik mi? (2020 EKYS)

Kodla Büyü

Reyhanli

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar.
Ben sınava girdim ve 70 civarı puanım var.
Ama açıkcası kararsızım halen.

Tecrübesi olan arkadaşlar, idarecilik önerir misiniz?
Okulda bu yıl yeni sözleşmeli atananlar oldu. Seneye ekders sorunumuz olacak. Maaş karşılığı zor doldururuz gibi.
Branşım İngilizce. (ilk,Orta,Lise yazabiliyorum. Yer Hatay)

Yorumlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar.

Okulda bu yıl yeni sözleşmeli atananlar oldu. Seneye ekders sorunumuz olacak. Maaş karşılığı zor doldururuz gibi.

Tasima olmayan, ogrenci sayisi az, merkez veya merkeze yakin bir ilkokul olsa idareciligi oneririm.

Hocam ortaokul ve liseye nasıl bakıyorsunuz?
Ortaokul icin yine tasima olmasin, ikili egitim degilse, mahalle mevkisi de onemli, ve kafa dengi idarecilerle ise tavsiye ederim. Ortaokulun is yuku ilkokula gore cok daha fazla. Ondan soyledim. Lise cok haberdar degilim. Kotu liseleri kesinlikle yazmayin.

Bu niyetlerle yapılan idarecilikten maalesef hiçbir arkadaşımız verim alamadı. Yaptığı iş zulüm oldu.
İdarecilik biraz da gönül işi. Sabır işi. Yönetme işi. Yönlendirme ve daha da önemlisi idare etme işi. Eğer kendinize güveniyorsanız, taşımalı/taşımasız, öğrencinin profili vs kesinlikle halledilebiliyor. Ayrıca şunu da belirtmek lazım nitelikli arkadaşlarımız bu işe el atmadıkları için müdür/müdür yardımcılığı işi ele ayağa düşmüş durumda... Ve yine maalesef istemediğimiz adamlar başa geçmiş durumdalar..
Acı ama gerçek...

Arkadaşlar.

Hocam yanlış anlamayın. Bu devirde yukarıdakilere sorgusuz sualsiz biat edecekseniz idareciliği düşünebilirsiniz.

Ek ders için idareci olunmaz hocam. Pişman olursunuz ek ders için olursanız.

İnsanların fikirleriyle de olunmaz. Çünkü idareci olup olmama konusunda herkesin kendine göre sebepleri var. Sizinki ne önemli olan o.

Artık idareci olup bu yolda ilerlemek istiyorum diyorsanız düşünmeden olun derim.

Hayır demesini bilmiyorsanız, mevzuat bilginiz yeterli değilse, 5-6 yıllık tecrübeniz yoksa idareciliğin yanından bile geçmeyin. Öyle müdürler görürsünüz ki bu nasıl müdür olmuş dersiniz. Hele hele tek müdür yardımcısı olacaksanız hiç düşünmeyin, müdürünüz kapasitesizse çok arada kalırsınız öğretmenlerle, velilerle. Ayrıca artık tüyo olarak mı algılarsınız, müdür yardımcılığını zoraki olarak yapmayın. (ev yakınlığı, ek ders, okulum değişsin/değişmesin sebeplerden ötürü) Niye? İstediğin zaman istifa edersin, karşındaki kişi idareciliğe bağlı olmadığını, koltuk sevdalısı biri olmadığını bilir, anlar, ona göre davranır. İmam hatiplerin iş yükü ve işleyişi diğer okullardan çok çok farklıdır. Bu okulları yazacaksanız iki kere değil 0n kere düşünün.

Bu dönemde idareciliği tavsiye etmem. Bakın daha birkaç ay evvel yaşadığımız bir olaydan örnek verelim.

Pandemi başlayınca bazı "işgüzar" üst düzey yöneticiler, hemen resmi yazı olmadan öğretmenlere emir yağdırdılar, velililerle, öğrencilerle WhatsApp gurubu oluşturun diye. KVKK'ye göre bu suç. Sonuçta bugün, okulların WhatsApp gurupları yasaklandı. Kaynak.

Ne yazık ki, özellikle üst düzey yöneticiler, işi bilmedikleri gibi, kendilerini oturdukları yerden çok çalışıyor gösterebilmek için müdürleri, müdür yardımcılarını ateşe atıyorlar. Tek dertleri kendi mabadlarını o koltukta tutabilmek. Bir şikayet durumunda okka altına gidecek olan, en altta kalan oluyor.

Bu dönemde idareciliği tavsiye etmem. Bakın daha birkaç ay evvel yaşadığımız bir olaydan örnek verelim.

Pandemi başlayınca bazı "işgüzar" üst düzey yöneticiler, hemen resmi yazı olmadan öğretmenlere emir yağdırdılar, velililerle, öğrencilerle WhatsApp gurubu oluşturun diye. KVKK'ye göre bu suç. Sonuçta bugün, okulların WhatsApp gurupları yasaklandı. Kaynak.

Ne yazık ki, özellikle üst düzey yöneticiler, işi bilmedikleri gibi, kendilerini oturdukları yerden çok çalışıyor gösterebilmek için müdürleri, müdür yardımcılarını ateşe atıyorlar. Tek dertleri kendi mabadlarını o koltukta tutabilmek. Bir şikayet durumunda okka altına gidecek olan, en altta kalan oluyor.
Hocam çok haklısınız.
Din öğretimi genel müdürlüğü tüm kurumlara sosyal medya hesabını oluşturun diye yazı gönderiyor ile. İl whatsapptan müdürlere, müdür de bana. Sosyal medya demek sıkıntı demek zaten okuldan giremiyoruz bir de. Müdüre dedim hocam böyle whatsapptan yazı ile olmaz bana resmi yazısını göndersinler evden hesabı oluşturayım (bilgisayardan oluşturacam, hesaba otomatik girilmeyecek) çünkü okuldan bu sosyal medyaya giremiyoruz. Benim bu yazımı müdür şube müdürüne gönderiyor, şube müdürünün cevabı "hocam bi problemi de bana yansıtma". Müdüre diyorum, hocam benim telefondan instagram hesabı oluşturdum, küçük çocuğum ben banyodayken ya da müsait değilken açtı canlı yayını instagramda, yaşanabilir mi yaşanır, ne yapacaksınız diye soruyorum, elbette cevap yok. Ertesi gün şube müdürüne bir evrak imzası için gittim, adam beni dinlemedi bile. Sonuç, sosyal medya hesabını müdür kendi açtırdı tanıdıklarına, 2 tane video ekletti, birkaç fotoğraf. Ben elimi sürmedim müdür yardımcısı olarak. Duyuru, açıklama ne varsa okul grubundan yaptım, tüm haberlerin etiketini de mantıklı yazarak. 2018'de il sırası 95, 2019'da il sırası 72 olan okulumuzun bu seneki il sırası 44 oldu. Google'a okulun adını yazınca ilk sırada okulun resmi sitesi çıkıyor. Facebookta ya da başka sosyal medyada senin okulun adını taklit edemezler mi? Okulun hesabı resmi ve yasal, diğerleri gayri resmi ve yasal değildir.

ve ayrıca il içi tayin de istedim, çıkmazsa istifa dilekçem de hazır, yarın yazısını yazıp yolluyorum. Şu süreçte idarecilik gerçekten zor, tek idareci daha da zor. BT öğretmeni için idarecilik hiç cazip değilmiş, yaşayıp gördük. Kimseye tavsiye etmem.

ben de müdür yardımcısıyım, ortaokulda tekim, tercihler çok yordu yapılacak iş değil, bulunduğum ilçede norm yok, ders 3 saate çıkar da norm açılırsa hiç düşünmeden istifa ederim...

ben de müdür yardımcısıyım, ortaokulda tekim, tercihler çok yordu yapılacak iş değil, bulunduğum ilçede norm yok, ders 3 saate çıkar da norm açılırsa hiç düşünmeden istifa ederim...
Rehber öğretmen yapmiyor mu hocam tercihleri? Siz sadece onay veriyorsunuz. Yanlis mi biliyorum

Rehber öğretmen yapmiyor mu hocam tercihleri? Siz sadece onay veriyorsunuz. Yanlis mi biliyorum
Virüs rehber öğretmenlere bulaşıyor, idarecilere bulaşmıyormuş hocam. O yüzden rehber öğretmenler okuldan tercih danışmanlığı yapmadı okul idareleri eba canlı ders tanımladı ve rehber öğretmene günlük 3 saat ek ders yazıldı. Yani bütün yük idarecinin üstündeydi.

Virüs rehber öğretmenlere bulaşıyor, idarecilere bulaşmıyormuş hocam. O yüzden rehber öğretmenler okuldan tercih danışmanlığı yapmadı okul idareleri eba canlı ders tanımladı ve rehber öğretmene günlük 3 saat ek ders yazıldı. Yani bütün yük idarecinin üstündeydi.
Yani her zamanki gibi rehber öğretmenler!!! Bakan ve genel mudurleri alanlarına kıyamıyor, eski müsteşar Yusuf Tekin farketmisti olaylari ama ömrü yetmedi..

DKAB'yı saymıyorum zaten, MEB'de öyle bir Rehberlik, Sınıf ve Beden Eğitimi lobisi var ki çözemedim. Ha bir de İngilizce var.

Geri