"İdeal" BT Sınıfı Kurma Yardım

Kodla Büyü
Öğrenci sandalyeler ini atıl durumda olan banka vb resmi kurumlaradan temin edebilirsiniz. Sandalye lere boşuna para vermeyin

3000 TL ne yazık ki artık bilgisayar alımı için çok yüksek bir fiyat değil. Ancak ortalama altı bilgisayarlar alabilirsiniz.
Bilgisayarların kullanım amaçlarını, okulunuzun türünü yazarsanız daha yararlı olacaktır.

BT sınıfını kuracağınız yerde elektrik tesisatı, ağ tesisatı durumu nedir? Var mı, yok mu, işler durumda mı?
Ağ tesisatı için kablolu ağ kurmanız daha verimli olacaktır. Kablolama işlemini kendiniz yapmanız durumunda çok uygun bir maliyetle tesisatı oluşturabilirsiniz. Birilerine yaptırmanız durumunda ciddi işçilik ücreti ödeyebilirsiniz.
Elektrik tesisatı yoksa yani her PC için priz vs. yoksa bilgisayarların yerleşim planınıza göre üçlü prizlerle çözebilir misiniz onu bir düşünün.
Sandalye masalar için yakındaki meslek liseleri ya da liseleri bir dolaşırsanız iyi olur. Ağ tesisatı konusunda da meslek liselerinden yardım isteyebilirsiniz. Okul zamanı olsaydı, meslek lisesindeki arkadaşlar seve seve öğrencilerini gönderip, yardımcı olabilirlerdi diye düşünüyorum ama tatilde artık biraz zor. En azından alet/edevat konusunda yardımcı olabilirler.

Ağ tesisatı ve sandalye konusunda bir meslek lisesinden yardım isteyiniz. Meslek lisesi öğretmenleri seve seve yardım edecektir.
Bence bilgisayarı komple kasa olarak değil de parça parça en uygun fiyatları bularak alın. Daha ucuza gelecektir.
Deep freeze ile hardiski veri depolamaya karşı koruyacağınız için 128 lik ssd yeterli olacaktır 200 TL
İntel core i5 4590 yaklaşık 1000 TL toplu alımda indirim olabilir en yüksek kalem bu olacaktır.
Gskill 8 GB Ram 400 lira (ürünleri kalitelidir)
Msi h81M anakart 500 lira
21.5 " monitör 600 lira
200 liraya uygun fiyatlı kasalar bulabilirsiniz. 300 liraya dahili psu olan kasalar bulabilirsiniz. Toplamda klavye mouse hariç 3000 lira
okul labaratuvarı için iyi güzel bir pc toplanabilir.
İnternette daha uygun fiyatlara veya Toplu alımda daha düşük fiyatlara ulaşabilirsiniz.
En kötü 20+1 değil de 18+1 yaparsınız mesela

Edit: Hocam gerekirse 2-3 pc eksik alın ama kaliteli parçalar alın. Ucuz ürünler 2-3 sene sonra kullanılmaz oluyor.

Son düzenleme:
Ağ tesisatı ve sandalye konusunda bir meslek lisesinden yardım isteyiniz. Meslek lisesi öğretmenleri seve seve yardım edecektir.
Bence bilgisayarı komple kasa olarak değil de parça parça en uygun fiyatları bularak alın. Daha ucuza gelecektir.
Deep freeze ile hardiski veri depolamaya karşı koruyacağınız için 128 lik ssd yeterli olacaktır 200 TL
İntel core i5 4590 yaklaşık 1000 TL toplu alımda indirim olabilir en yüksek kalem bu olacaktır.
21.5 " monitör 600 lira
200 liraya uygun fiyatlı kasalar bulabilirsiniz. 300 liraya dahili psu olan kasalar bulabilirsiniz. Toplamda klavye mouse hariç 3000 lira
İnternette daha uygun fiyatlara veya Toplu alımda daha düşük fiyatlara ulaşabilirsiniz.
En kötü 20+1 değil de 18+1 yaparsınız mesela[/QUOTE
güzel bir bilgilendirme olmuş hocam tş ler.....takip

21.5 " monitör 600 lira

Edit: Hocam gerekirse 2-3 pc eksik alın ama kaliteli parçalar alın. Ucuz ürünler 2-3 sene sonra kullanılmaz oluyor.
Hocam çok güzel anlatmış. Ek olarak 20+1 yerine 15+1 olabilir...
Sandalye yerine tabure olabilir.. Çünkü sandalyeler zamanla deforme oluyor. Tekerlikli modellerde tekerlek kısmı kırılıyor problem oluyor..
Ayrı ayrı masa yerine duvardan duvara boydan masa olabilir ve kasalar duvara monte edilir ve bağlantı kabloları duvardan çekilir.. Yerde hiçbir şey olmaz ve temizliği de, güvenliği de iyi olur..
Masa ve tabureler için meslek liseleri mobilya alanları ile görüşme yapılırsa daha ekonomik olur..

21.5 " monitör 600 lira

Teşekkürler, takip..

Arkadaşlar, BT sınıfını yenilemek için hayırsever bir işinsanı bulduk. 20+1 şeklinde pc almayı kabul etti. Belki öğrenci sandalyelerini vs. de aldırabiliriz. Malum böyle bir fırsat kolay kolay bulunmuyor. İdeale en yakın şekilde bir sınıf kurmaya çalışıyorum. Bütçe sınırsız değil tabii ki. Pc başına 3bin civarı bir bütçe var. Sizce bu şartlarda ideale yakın nasıl bir lab kurabiliriz. Pc önerebilir misiniz? Veya ağ sistemi açısından dikkat edilmesi gereken şeyler neler. Deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
21.5 " monitör 600 lira

biz 3 yıl kadar evvel lab kurduk ve listeyi kendimiz hazırladık i5 bile olmayan dualcore işlemci ile. modelini hatırlamıyorum ama anakart asus h81m-k + 120 gb ssd ve yanlışım yoksa 4 gb ram var makinelerde şu an çok iyi durumda çalışıyorlar. fusion 360 kurdum ve çalıştırdım sorun çıkartmadı. @anotherbrick 'in dediği gibi i5 4590 işlemci eğer meslek lisesi değilseniz o kadar ağır uygulama da olmayacağı için çok rahat işinizi görecektir.

klavye mouse seti olarak logitech yada microsoft alın. geçen yıl bir lab daha kurdular bize sorulmadı klavyeler ölüm gibi. ismini hatırlamadığım ve hatırlamak için bile zahmet etmediğim marka almışlar tuşlar basıp basmamakta kararsız, fare canı isterse çalışıyor. biri ikisi de değil hepsi öyle. değiştiriyorlar aynı marka ile sanki değişen bir şey olacak gibi sonuç aynı.

giriş seviyesinde sandisk, kingston gibi bir marka ssd (bizde ki kingston ssdnow 300 120gb)
i5 4590 işlemci
i5 destekli anakart (i5 4590 1150 pinli işlemcidir)
orta halli bir kasa
8gb ram (kingston 8gb 350-400 aralığında)
kaliteli fare klavye seti
21.5 inç ekran (1000 tl civarında şu an)
işinizi çok rahat görecektir. 20+1 yerine sayıyı birkaç tane düşürerek halledebilirsiniz. belki başka desteklerde gelir o süreçte.

Ben rasppberry pi ile yapılabilir mi diye araştırırdım. Sonuçta BT sınıfı, Windows olmasa da olur. Rasp pi yazılım için yeterli. Bu bilgisayarları laptop şeklinde satanlar var. Ya da kasa şeklinde alıp üstüne monitör eklenir ve gayet ucuza halledilir

meslek lisesi yazılım geliştirme dalı için guncel ogretim programlarını yürütebilecek masaustu sistem konfigurasyonu onerebilir misiniz?(15+1 makine için,harici ekran kartlı ve min 8gb ramli)

hocam yazın açmışsınız konuyu bi gelişme var mı?
sınıfınızı kurdunuz mu?
donanımları nasıl seçtiniz?
altyapı ve mobilyaları nasıl hallettiniz?
mümkünse fotoğraf paylaşabilir misiniz?

Geri