İdeal Oda Sıcaklığı ne olmalı

Kodla Büyü

xtasy

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kış aylarının gelmesiyle ısınma herkesi ilgilendiren bir konu. Bu konuda toplum olarak aşırı sıcak evlerde oturduğumuzu (Genelde 23-27 bazen daha fazla) her zaman düşünmüşümdür. Kuruyan hava ile gelen hastalıklar ve artan maliyetler de cabası. BBC Türkçe'de gördüğüm aşağıdaki yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Küresel ısınmaya karşı enerji tüketimini indirmeye çalışan İngiltere'de evlerin ortalama sıcaklığının yükseliş trendinde olması yeni bir tartışma başlattı.

Atmosfere salınan karbon oranının önemli bir kısmı konut ve iş yerlerinin ısıtılması için harcanan yakıttan kaynaklanıyor.

Enerji ve İklim Değişikliği yetkilileri, 2050 yılına gelindiğinde İngiltere'nin karbon salımını yüzde 80 düşürmeyi hedeflerken, acaba evlerde oda sıcaklığı bu iddialı hedeften nasıl etkilenecek?

İngiltere'nin evleri genelde birçok yabancıya halihazırda zaten soğuk gelir. Ortalama İngiliz evinde oda sıcaklığı 17,5 derece.

Kimileri, evde kazak giyip daha çok hareket edilirse, termostatı biraz daha indirip daha az yakıt harcamanın hem parasal açıdan tüketiciye hem de çevreye büyük faydası olacağını savunuyor.

İzolasyon ve ısıcam kullanımının yaygınlaşması, enerji israfının önüne geçilmesinde kayda değer katkıda bulunuyor. Yetkililer yaşam tarzının değiştirilmesinin de artı bir katkı sağlayacağını savunuyor.

İklim Değişikliği konusunda hükümete tavsiyede bulunan bilim ekibinin başkanı David MacKay, evinde ısı kaybını engellemenin yanısıra, termostatı evde bulunduğu sırada aşağı yukarı 13 derecede tuttuğunu, ama sabah yataktan kalkma saatlerinde kendine biraz daha iyilik edip 15 dereceye çıkarttığını söylüyor.
'Kazak giymek seksidir'

David MacKay, ''yünlü kazaklarla evde oturan seksi kişilerin'' televizyonlarda, dergilerde öne çıkarılmasının toplumun algısını değiştirebileceğini savunuyor.

Bir odanın ne zaman soğuk, ne zaman sıcak olduğu kişiden kişiye değişen bir konu, fakat David MacKay'in 13 derecede seyreden evinin birçoklarınca fazla serin bulunacağına şüphe yok.

Dünya Sağlık Örgütü'nün oturma odası için koyduğu standart sıcaklık 21 derece. Örgüt diğer odalar için ise 18 dereceyi uygun görüyor.

İngiliz evleri, geleneksel olarak bu oranların altında seyrediyor. Konutlarda Karbon İndirimi adlı proje tarafından açıklanan rakamlara göre 1970'lerin İngiltere'sinde 12 derece olan ev sıcaklığı günümüzde ortalama 17,5 dereceye ulaşmış durumda.

İngiltere'nin iklim değişikliği uzmanlarını endişelendiren, daha sıcak odaların rahatlığına alışan İngilizlerin ileriki yıllarda termostatı giderek daha yükseltmesi ve atmosfere daha çok karbon salımına yol açılması.

Oda sıcaklığı tartışması sadece İngiltere'ye özgü değil. Japonya'da sıcak yaz günlerinde klimaların aşırı kullanımını azaltmak için Tokyo hükümeti memurlardan ceket ve kravatlarını çıkarmalarını istemişti.

Japonya'da bazı yerel yönetimler kış aylarında da termostatı düşük tutarak memurların masa başında battaniyeye sarılabileceğini öneriyor.

Japonya hükümetinin 2005 yılında geçirdiği karar uyarınca devlet daireleri kışları 20 derecenin üzerinde ısıtılamıyor ve yazları klimalar 28 derecenin daha altına indirilemiyor.

Söylenecek o kadar çok şey var ki konu hakkında...
Paylaşım için teşekkürler.

Sabah 8 gece 23 saatleri arası 22 derece, gece 23'ten sabah 8'e kadar 20 derceye ayarlı, gayet iyi.

oda sıcaklığı ceple alakalı hocam param varsa hamam yoksa buzhaneye yakın

bizim millet kışın kaloriferleri son ayar yakıp evde tumanla gezmeyi yazında klimanın altında 18 derecede oturmayı sever

papakaa' Alıntı:
bizim millet kışın kaloriferleri son ayar yakıp evde tumanla gezmeyi yazında klimanın altında 18 derecede oturmayı sever

kesinlikle haklısınız; hatta kışın camları açmakla övünür.

papakaa' Alıntı:

kışın sıcacık evde oturmak kadar büyük bi nimet yoktur heralde. beş yıldır görev yaptığım yerde okul da ev de çok soğuktu, yıllarca ham üşüdüm, hem de sürekli hasta oldum, şimdi çok şükür merkeze taşındık kemiklerim ısındı... :)

hocam evin mutlaka belli bir sıcaklıkta olması gerekir 20 olur 24 olur ancak evin içi 30 derecenin üzerinde olması gerçekten israftır.

Re: Ynt: İdeal Oda Sıcaklığı ne olmalı

papakaa' Alıntı:
Cok guzel bir tespit yapmissiniz hocam. Fakat son dogalgaz zammindan sonra biraz masrafli olacak.

Merkezi sistem evlerde oturanlar evin camını penceresini açar ama peteklerin vanasını kısmak işine gelmez. Sorsan parasını veriyom neden kısayım der ..

Kışın 24, yazın 28. Ama bizim ev kışın 21, yazın ortalama günlerde 30-32.

Yalıtım olsa aslında çok ekonomik fiyata ısınabileceğiz. Seneye İnşallah yalıtımı yaptırmayı düşünüyorum. Malum doğalgaz çok pahalandı.

Odada çok sıcak ve çok soğuk bölümler, cerean olmadığı sürece kışın 21-22 derece ideal bir sıcaklık. Ama yalıtım kötü olduğunda veya pencerelerden ötürü soğuk köşeler oluyor ve bu cereyana neden olduğundan yel girmesi olayları olabiliyor.

Yazın da havalandırma iyi, hafif bir esinti varsa evin içinde aslında 30 derece bile çok sıkmıyor insanı.

Kısacası yalıtım, yalıtım, yalıtım...

Geri