İki ethernetle köprü yapmadan bağlantı sağlamak - Çözüldü

Kodla Büyü

DotCom

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba ,

PC 'de iki ethernet kartı var.

ETH 0

ip: 192.168.1.5
alt ağ maskesi:255.255.255.0
varsayılanağ geçidi :192.168.1.1

ETH 1

ip : 192.168.1.10
alt ağ maskesi:255.255.255.0
varsayılan ağ geçidi :192.168.1.1

eth 0 kartı adsl modeme bağlı.

eth 1 kartı network yazıcıya bağlı.

Bu yapılandırmayla bilgisayar internete bağlanmıyor ama fotokopiye bağlanıyor.

Ethernet kartları arasında köprü oluşturunca bilgisayar internete bağlanır bu sefer fotokopiye bağlanmıyor.

Hem internet hem de fotokopiye bağlanabilmek için nasıl bir yapılandırma yapmak gerekir?

DotCom' Alıntı:
On board ethernet kartıyla sonradan taktığım ethernet kartına bağlı kabloların yerlerini değiştirdim. Yapılandırmalarını da değiştirdim.
Modemi ve bütün aygıtları yeniden başlattım.
Tarama işlemi sorunsuz gerçekleşti. Bilgisayar internete bağlanabildi. :idea: :++:
Onboard ethernet kartının özelliklerinde , diğer bilgisayarlar bu bilgisayar üzerinden internete bağlanır seçeneği olmaması dikkatimi çekti. On board ethernet kartının bu özelliği yok sanırım ve beni bu kadar bu yüzden uğraştırdı galiba.

Not : Sorunun çözümünde önerilerini esirgemeyen değerli arkadaşlara teşekkür ederim.

Re: İki ethernetle kaöprü yapmadan bağlantı sağlamak?

eth1 in v.a.g ni: 192.168.1.5 vereceksin bence

Ben yapmıştım gerçi de şimdi aklımda değil. Ama bence öyle olacak.

fotokopiyi ethernetten çıkartıp modeme ya da switch'e takın.
bilgisayara bir ağ yazıcısı tanımlayın....

modemde boş yer olmadığı için böyle bir yol takip ediyoruz...

bizim aşağıda müdür Pc de 2 ethernet var
birinde yazıcı birinde internet ve sağlam çalışıyor. hatta yazıcı ağ yazıcısı tek çalışan yazıcımız o herkes oraya gönderiyo :) gidip bi bakayım bulursam yazarım ..

yildiray75 hocam bekliyorum ,

denemelerde başarısız oldum.

sizin yapılandırmanız nasılmış

Önerisi olan var mı?

Hocam böyle konuya kimse cevap vermez uğraşma.

Sen şöyle siyasi bir başlık falan açacaktın, ya da maaştır, katsayıdır falan.

O zaman dakikada 1 sayfa yazı gelirdi.

hocam 2 ethernet kartına gerek yok. ben bu durumu şöyle çözmüştüm.

ilk önce ağ yazıcısının ip sini bulup modem ipsine uygun yapacaksınız.Örnek modem ip 192.168.1.1 ise
ağ yazısının ipsini 192.168.1.5 olarak yapın.
sonra modeminiz zaten ipnizi otomatik veya (siz manuel) elle ip verdiyesniz bilgisayarınıza ip vereck.

sorun çözüldü.yani kısaca yazıcınızanın ip sini modem ip sini uyarlayın.normalde yazıcı ip leri modem ip lerinden çok farklı oluyor...

yardımcı olabildiysem: :roll:

muallimim' Alıntı:
Hocam böyle konuya kimse cevap vermez uğraşma.

Sen şöyle siyasi bir başlık falan açacaktın, ya da maaştır, katsayıdır falan.

O zaman dakikada 1 sayfa yazı gelirdi.

katılıyorum. ama biraz sert üslupla katıldığım içinde bazı arkadaşlarla uğraşmak zorunda kalıyorum. neyse.

sorunuzu çözmek için ağ yazıcısından gelen bağlantıyı ağ yazıcısına göre yapılandırmanız lazım. sizin yaptığınız ağ yazıcısı internete çıkacakmış gibi ayarlamak ve ayarlar çakışıyor. ağ yazıcısının özel ayarları olması lazım. kitapcığına göz gezdirin ve alt ağ maskesi, varsayılan ağ gecidini o ayarlara göre yapın. ip yi de ona göre verin tabi. bir sorun kalacağını sanmam. isterseniz modelini verin netten bir bakayım.

@bozo , yazıcıyı ethernet üzerinden bağlamamız gerekiyor. Modemde boş port olmadığı için ethernet kartlarının sayısını 2 ye çıkardım.

@imsiyat ,
Fotokopi Makinemiz :

Olivetti 284MF
284mf_big.jpg

dotcom arkadaşım.işte sen ilk önce yazıcıyı direk switch birine tak.sonra yazıcı ip sini bul ve modeme göre değiştir.
senin bilgisayarın kablosunuda interneti olan modem veya switch -e tak..sorun böyle hallolur inş.

DotCom' Alıntı:
@bozo , yazıcıyı ethernet üzerinden bağlamamız gerekiyor. Modemde boş port olmadığı için ethernet kartlarının sayısını 2 ye çıkardım.

@imsiyat ,
Fotokopi Makinemiz :

Olivetti 284MF
284mf_big.jpg

bu arada eğer 2 ethernet kartı varsa pc de 1 i aktif olur diye geçenlerde forumda okumuştur.ama denemedim....geçerliliğini bilmiyorum

bozo' Alıntı:
dotcom arkadaşım.işte sen ilk önce yazıcıyı direk switch birine tak.sonra yazıcı ip sini bul ve modeme göre değiştir.
senin bilgisayarın kablosunuda interneti olan modem veya switch -e tak..sorun böyle hallolur inş.

bu arada eğer 2 ethernet kartı varsa pc de 1 i aktif olur diye geçenlerde forumda okumuştur.ama denemedim....geçerliliğini bilmiyorum

Hocam,

Ciahzın ip adresi otomatik alacak şekilde ayarlanmıştı. Ben elle ip adresi atadım. Modemimizde boş port olmadığı için aynı anda bilgisayarı ve cihazı bağlama imkanımız yok.

Switch almadan , bilgisayara 2. ethernet kartı takarak , cihazı ağa dahil etmeye çalışıyorum.

Cihazın ip'sini modemin standartlarına göre değiştirdim.

Modem ip : 192.168.1.1
Ağ Maskesi:255.255.255.0

Cihaz ip : 192.168.1.4
Ağ Maskesi : 255.255.255.0

İki ağ kartı da aktif durumda olabiliyor. Ancak yapılandırmadan kaynaklanan bir sorun nedeniyle istediğim şekilde çalıştıramıyorum.

Hocam makina ağa pc üstünden girdikten sonra ha local kurup paylaşmışsınız ha ağa dahil etmişsiniz pek farkı yok aslında, durumu tam anladıysam biraz fazla kastırmışsınız hocam :)

pc ip si=?

Burada hocam pc ipsini 5 varsayıyorum. Bu durumda fotokopi pc etherneti üzerinden switche geçmeyecek mi hocam?
O zaman fotokopi cihazının ip yapılandırmasındaki ağ geçidini pcnizin ip adresi olarak girerseniz düzelir diye düşünüyorum.

kolaylıklar dilerim

the_korsan' Alıntı:
Hocam makina ağa pc üstünden girdikten sonra ha local kurup paylaşmışsınız ha ağa dahil etmişsiniz pek farkı yok aslında, durumu tam anladıysam biraz fazla kastırmışsınız hocam :)

Yazıcıyı locale kurup paylaşabiliyoruz ancak , tarama özelliğini sadece network üzerinden kullanabiliyoruz. Modemimizde boş giriş olmadığı için bilgisayara ek bir ethernet takarak ağa bağlama şeklinde bir çözüm deniyorum. :)

the_korsan' Alıntı:

pc ip si=

2.derecen 3 bilinmeyenli denklem gibi olmuş sorduklarım :lol:

pc'nin iki adet ip'si var.

Modeme bağlı kartın ip adresi 192.168.1.2

Fotokopi cihazına bağlı ip adresi 192.168.1.3

Fotokopi cihazının varsayılan ağ geçidini 192.168.1.3 olarak değiştirip deneyeceğim.

Ancak , bilgisayarın internete bağlanabileceğini sanmıyorum bu yapılandırmayla.

Uploaded with ImageShack.us

the_korsan' Alıntı:
Burada hocam pc ipsini 5 varsayıyorum. Bu durumda fotokopi pc etherneti üzerinden switche geçmeyecek mi hocam?
O zaman fotokopi cihazının ip yapılandırmasındaki ağ geçidini pcnizin ip adresi olarak girerseniz düzelir diye düşünüyorum.
kolaylıklar dilerim

Önerileriniz için teşekkürler hocam

Re: İki ethernetle köprü yapmadan bağlantı sağlamak?

Hocam 8'li bir switch alın, fotokopi cihazını direk switche bağlayın, hem bilgisayarın açık olması zorunluluğundan kurtulun hem yarın bir gün bir bilgisayar dahi gelse internete bağlamaya uğraşmayın. Switch dediğiniz şey 30-40 tl...

Switch almak belki daha pratik bir çözüm gibi görünüyor , aslında öyle de olabilir gerçekten :)

Şu ağ işleriyle biraz uğraşayım istediğim için biraz çetrefilli bir yoldan çözmeye çalışıyorum. Ethernet kartımız da varken , deneyelim dedim.

Hocam üstteki yapı belki sorunu çözer ama bu çözüm çok akîl olmaz. Zira cihazı bir makine üzerinden ağa açmak, o makinenin sürekli çalışması anlamına gelir, bu da pek sağlıklı değildir. Naçizane önerim: http://www.hepsiburada.com/Liste/tenda- ... goryId=121 veya benzeri bir cihaz alıp sorunu kökten halletmeniz yönündedir.

@lperen hocam önerin için teşekkürler.

Maalesef yazıcının ağ geçidini 192.168.1.3 olarak değiştirmeme rağmen , internet bağlantısını sağlayamadım

DotCom' Alıntı:

Maalesef yazıcının ağ geçidini 192.168.1.3 olarak değiştirmeme rağmen , internet bağlantısını sağlayamadım

köprüleme işlemi yapılmış mıydı?

3 nolu ipnin ağ geçidi de 2 olması lazım hocam

köprüleme yapınca elle verdiğimi ip değerlerinin bir espirisi kalmıyor diye biliyorum.

köprüleme yapınca internete bağlanabiliyorum. yazıcıya ping atamıyorum

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    159.3 KB · Görüntüleme: 767

yidiray75 hocam bilgi için teşekürler.

müdür bilgisayarınızda tek ethernet kartı var anladığım kadarıyla.

sizin fotokopi , modeme direkt olarak bağlı sanırım.

şu an tarama yapabildik ancak internete bağlanamıyoruz hala

Elimde olsa bir tane ben de deneyeceğim valla, başka birşey denesek hocam.

ether1: aynen kalsın, ekteki resimdeki gibi bağlantı paylaştırmayı etkinleştirin hocam.

ether2 ip: 10.0.0.2
ağ geçidi:192.168.1.2

print ip:10.0.0.3

DotCom' Alıntı:
şu an tarama yapabildik ancak internete bağlanamıyoruz hala

bağlantıyı devre dışı bırakıp etkinleştirme yolunu yapalım, birini devre dışı bırakıp etkinleştirin sonra neti deneyin, sonra diğerini devre bırakıp tekrar etkinleştirip deneyin hocam. Aktif olma sırasına göre ethernet önceliği olabilir.

valla kardeşim bende anlamadım.. 1 onboard var ona yazıcıyı bağladık..1 pci da bağlı var ona da net kablosu bağlı. ama 1 tanesini niye görmüyorki bağlantılarda enteresann. sonuç olarak net ve ağ yazıcısı çalışıyor.

DotCom' Alıntı:

Hocam yazıcının ağ geçidini 192.168.1.3 yapmayacaksın..Çünkü o kendi IP adresi zaten..bilgisayarın IP adresi olan 192.168.1.2 yap yazıcının ağ geçidini..Bi de öyle dene bakalım :)

Hocam iyi de siz 2 ethernet kartı kullandığınızda ve birine yazıcıyı bağladığınızda, ne olacak?

Şu olacak: Yazıcıyı kullanmak için o bilgisayarın açık olması gerekecek.

E o zaman, yazıcıyı ethernet ile değil de usb veya lpt ile bağlayın o bilgisayara ağdan paylaştırın.

Veya bir switch alın(birkaç portlu ucuz), yazıcı sürekli ağa bağlı olsun, bir pc onun için açık kalmak zorunda olmasın.

Geri