İki ethernetle köprü yapmadan bağlantı sağlamak - Çözüldü

Kodla Büyü
Re: İki ethernetle köprü yapmadan bağlantı sağlamak?

Denediniz mi bilmiyorum ama, eth1 de yeğlenen dns olarak eth0 ip sini yazmayı deneyin bakalım hocam.

the_korsan' Alıntı:
bağlantıyı devre dışı bırakıp etkinleştirme yolunu yapalım, birini devre dışı bırakıp etkinleştirin sonra neti deneyin, sonra diğerini devre bırakıp tekrar etkinleştirip deneyin hocam. Aktif olma sırasına göre ethernet önceliği olabilir.

Yazıcıya bağlı etherneti kapattığımız zaman internete bağlanabiliyor. Etkinleştirdiğimizde ise internet bağlantısı kesiliyor.

yildiray75' Alıntı:
valla kardeşim bende anlamadım.. 1 onboard var ona yazıcıyı bağladık..1 pci da bağlı var ona da net kablosu bağlı. ama 1 tanesini niye görmüyorki bağlantılarda enteresann. sonuç olarak net ve ağ yazıcısı çalışıyor.

Aygıt yöneticisinde nasıl görünüyor merak ettim. Çünkü eklediğiniz ekran görüntüsünde sistemde sadece 1 tane ağ kartı var görünüyor. Kasadaki bağlantıların fotoğrafını çekip eklersen yakından görelim :) Tabi zahmet olmazsa

suatguzel' Alıntı:
Hocam yazıcının ağ geçidini 192.168.1.3 yapmayacaksın..Çünkü o kendi IP adresi zaten..bilgisayarın IP adresi olan 192.168.1.2 yap yazıcının ağ geçidini..Bi de öyle dene bakalım :)

Öğleden Sonra deneyeceğim hocam teşekkürler.

sitelerde' Alıntı:
yazıcıyı ethernet ile değil de usb veya lpt ile bağlayın o bilgisayara ağdan paylaştırın.

Veya bir switch alın(birkaç portlu ucuz), yazıcı sürekli ağa bağlı olsun, bir pc onun için açık kalmak zorunda olmasın.

Yazıcıyı paylaştırmada sorun yok. Yazıcının aynı zamanda tarayıcı özelliği de mevcut. Taryıcı özelliğini ise sadece network bağlantısıyla çalıştrııyor. USB ' bağlantısı yaptığımızda maalesef tarayı özelliğini kullanamıyoruz. Bu nedenle ağ üzerinden bağlamayı deniyoruz.

Bağlantı kurmaya çalıştığımız bilgisayar zil bilgisayarımız olduğu için mesai saatleri içinde hep açık zaten.

Switch almayı en son çare olarak düşünüyorum. Bir bilgisayarda 2 ethernet kartıyla yapılabilir teorisinden hareket ediyorum.

hocam ethernet kartı alana kadar switch almamakla hata yapmışsınız. yarın birgün başka bilgisayar gelir yine port lazım olur.

hem44 ,

Ethernet kartı almadım. Elimizde fazla vardı , kenarda duruyordu boş olarak onu kullandım.

On board ethernet kartıyla sonradan taktığım ethernet kartına bağlı kabloların yerlerini değiştirdim. Yapılandırmalarını da değiştirdim.

Modemi ve bütün aygıtları yeniden başlattım.

Tarama işlemi sorunsuz gerçekleşti. Bilgisayar internete bağlanabildi. :idea: :++:

Onboard ethernet kartının özelliklerinde , diğer bilgisayarlar bu bilgisayar üzerinden internete bağlanır seçeneği olmaması dikkatimi çekti. On board ethernet kartının bu özelliği yok sanırım ve beni bu kadar bu yüzden uğraştırdı galiba.

Bir makineye bağlı iki ayrı ethernet donanımı, "iki farklı ağ" anlamına gelir. Bu ağların ikisinin de "C" sınıfı aynı adreslere sahip olması, IP adres çakışmaları, routing (yönlendirme) problemleri gibi bazı sıkıntıları beraberinde getirir. Bu yüzden ağların farklı "C" sınıfı adreslere sahip olması gerekir. Örneğin birinci ağ 192.168.1.XXX adreslerine sahipse, ikinci ağın 192.168.3.XXX gibi adreslere sahip olması uygun olur. Windows NT tabanlı bir işletim sistemine sahip bir makinede bu iki farklı ağı köprüleyerek (bridging) ağların birbirine bağlanması sağlanmalıdır. Aksi takdirde aynı adres bloğuna sahip iki ağın köprülenmesi durumunda bazı sıkıntıların çıkması doğal olacaktır.

Yani sadece kabloların yerini değiştirdiniz :) yanlış mı anladım hocam, ileride bize de lazım olursa öğrenmiş oluruz; onboard olana yazıcıyı bağladınız, pci olana ise modemi öyle mi hocam?

sitelerde' Alıntı:
Yani sadece kabloların yerini değiştirdiniz :) yanlış mı anladım hocam, ileride bize de lazım olursa öğrenmiş oluruz; onboard olana yazıcıyı bağladınız, pci olana ise modemi öyle mi hocam?

Aynen öyle hocam :)

Dünden beri uğraşıyordum bu sorunla. Meğerse sadece kabloları değiştirmek yeterliymiş , yapılandırmada herhangi bir sorun yokmuş. On board ethernet kartlarının bu noktada bir eksikliği var sanırım. :shock:

Geri