İkinci üniversite Çocuk Gelişimi

Kodla Büyü

aak

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar eşim matematik öğretmeni. Kronik rahatsızlığından dolayı ders yükü fazla olduğu için Matematik öğretmenliği yorucu geliyor. Bu sebeple ikinci üniversite olarak çocuk gelişimi okumaya başladı. Şimdi gelelim soruma
Okulu bitirince alan değişikliği ile ana sınıfı öğretmeni olabilir mi? Yoksa kpss adaylık falan hepsi başa mi dönüyor? Bize matematikten anasınıfına alan değişikliği olmaz dendi o yüzden soruyorum. Teşekkürler.

Hocam eğer alan değişikliği açılırsa ve kontenjan da verirlerse hizmet puanı üstünlüğüne göre atama yapılır.tabi ki diplomaya uygun alana alan değişikliği ataması yapılır.
Sorunuz varsa sorabilirsiniz .

Hocam eğer alan değişikliği açılırsa ve kontenjan da verirlerse hizmet puanı üstünlüğüne göre atama yapılır.tabi ki diplomaya uygun alana alan değişikliği ataması yapılır.
Sorunuz varsa sorabilirsiniz .

Hocam öncelikle cevap için teşekkürler. Peki hizmet puanından kasıt o alana başvuran tüm diğer branşlar (fen, matematik, sınıf vs.) için ortak mı bakılıyor. Eşimin yaklaşık 200puani olsa yeterli olma ihtimali ne olabilir acaba

Hocam öncelikle cevap için teşekkürler. Peki hizmet puanından kasıt o alana başvuran tüm diğer branşlar (fen, matematik, sınıf vs.) için ortak mı bakılıyor. Eşimin yaklaşık 200puani olsa yeterli olma ihtimali ne olabilir acaba
önemli değil :)
Tabi hocam, o alan için başvuran kişilerin hizmet puanı önemli.
Çocuk gelişiminin Aöf'de bölümü var mı? Varsa hizmet puanı rekabeti daha fazla oluyor. Tabi bulunduğunuz il de önemli. Son senelerde bazı branşlarda kısıtlı kontenjan açıldı diye biliyorum hocam. En iyisi ilgili gruplarda bölümün durumunu sorun.
https://www.egitimhane.com/2021-dip...ligi-bekleyenler-k193000-1455.html#msg6040765
https://www.facebook.com/groups/343984039010639/
https://www.facebook.com/groups/251496028808988/

• Beğen
Tepkiler: aak
öncelikle benim bildiğim çocuk gelişim öğrtleri öncelik meslek liselerine atanır ana sınıflarına 2. öncelik olarak atanırlar ..geçmiş olsun eşinize öncelikle ama matematik daha kolaydır..çocuk gelişiminde daha aktif ve daha çok konuşursunuz ki öğrenciler daha yorucu..ben tavsiye etmem

• Beğen
bence de anasınıfı yerine çocuk gelişimi bölümü bulunan bir meslek lisesi ya da çpl arasın hoca hanım. Hem daha rahat, hem de meslek öğretmeni olduğu için geliri daha fazla olacaktır. Geçiş olmaz diyenlere bakmayın. Diplomasının kenarına köşesine bir yerine bilgisayar (ya da diğer branş isimleri) yazıldı diye kaç yıllık sınıf öğretmeni arkadaşların teknik liselere bilgisayar alanı öğretmeni olarak atandığını da gördük.

• Beğen
Arkadaşlar eşim matematik öğretmeni. Kronik rahatsızlığından dolayı ders yükü fazla olduğu için Matematik öğretmenliği yorucu geliyor. Bu sebeple ikinci üniversite olarak çocuk gelişimi okumaya başladı. Şimdi gelelim soruma
Okulu bitirince alan değişikliği ile ana sınıfı öğretmeni olabilir mi? Yoksa kpss adaylık falan hepsi başa mi dönüyor? Bize matematikten anasınıfına alan değişikliği olmaz dendi o yüzden soruyorum. Teşekkürler.

hocam bence hiç okul öncesine geçmesin hiç yapamaz, eşim anasınıfı öğretmeni öğrenciler ayrı veliler ayrı bunaltıyor :)

• Beğen
Hocam benimde eşim anaokulundan alan değişikliği ile fen bilimlerine geçti. Emin olun anasınıfı daha yorucu geliyordu. Özellikle veliler çok bunaltiyordu.

• Beğen
öncelikle benim bildiğim çocuk gelişim öğrtleri öncelik meslek liselerine atanır ana sınıflarına 2. öncelik olarak atanırlar ..geçmiş olsun eşinize öncelikle ama matematik daha kolaydır..çocuk gelişiminde daha aktif ve daha çok konuşursunuz ki öğrenciler daha yorucu..ben tavsiye etmem
Matematik daha mı kolaydır? Çok şaşırdım

Matematik daha mı kolaydır? Çok şaşırdım
işinizi layığı ile yaparsanız her ders zordur..ben kendimce arkadaşın rahatsızlığınıda bilmiyorum..ama matematik dersin avantajları nelerdir..
*her şubeye ders saati 5 dir 4 şube girsen 20 eder beden-resim-müzik gibi pek çok şube yoktur az öğrencin vardır.buda okuyacağın yazılı sınıf işleri için avantajdır.
*matematik yapma oranı belli yüzde 2,5 çokda kasılmaya gerek yok oran ortada..
*matematik öğrt gördüğüm zeki yapan öğrenciye yönelir ona göre ders işler...beden-resim-müzik-bilgisayar her öğrencinin ne yapıp ne yapmadığı tek tek ilgilenir yaptırmaya çalışırsın.
*1 derste en fazla 5 soru yazarsın çözmesini istersin o arada sen dinlenirsin sonrada çözersin..
*malesef lgs den dolayı herkes o derslere yönelir velide öğrencide önemser...
aklıma gelen bu şekilde...
ana sınıfı öğrt bana göre zor tek tek ilgi gerekir küçük çocuklar en küçük şey aile tarafından şikayet..gözün sürekli üzerinde olmalı...

• Beğen
@herohamster hocam maalesef bazı günler 8-17 çalışmak zorunda kalıyor. Çünkü matematikci olduğu için mecburen Dyk açıyor, açmam diyemiyor. 28 saat dersi var. Yoksa maaş karşılığı çalışsa sorun değil.
Okul öncesi olursa en azından 14.00 de bitti diyebiliriz diye düşünüyoruz

• Beğen
Tepkiler: omd
@herohamster hocam maalesef bazı günler 8-17 çalışmak zorunda kalıyor. Çünkü matematikci olduğu için mecburen Dyk açıyor, açmam diyemiyor. 28 saat dersi var. Yoksa maaş karşılığı çalışsa sorun değil.
Okul öncesi olursa en azından 14.00 de bitti diyebiliriz diye düşünüyoruz
ben hiç bir bölümü alanı küçümsemiyorum öncelikle hepsi kendi alanında zor...siz özlük haklarınıza sahip çıkmazsanız nerde hangi branşta olursanız sorunlar bitmez...
21 saate kadar derse girebilir gerisi isteğe bağlıdır..
dyk açmam diyebilirsiniz bunlar sizin hakkınız....
daha rahat düşünüyorsa gitsin pdr okusun bence..ama haklarınıza sahip çıkın bence..pireye kızıp yorgan yakılmaz bölümü güzel şurda matematik bölümüne geçiş hakkı verilse çoğu kişi geçmek ister..okul değiştirin..il-ilçe değiştirin bakın size nasıl uyuyorsa tabi..ama ezdirmeyin kendinizi..

ben hiç bir bölümü alanı küçümsemiyorum öncelikle hepsi kendi alanında zor...siz özlük haklarınıza sahip çıkmazsanız nerde hangi branşta olursanız sorunlar bitmez...
21 saate kadar derse girebilir gerisi isteğe bağlıdır..
dyk açmam diyebilirsiniz bunlar sizin hakkınız....
daha rahat düşünüyorsa gitsin pdr okusun bence..ama haklarınıza sahip çıkın bence..pireye kızıp yorgan yakılmaz bölümü güzel şurda matematik bölümüne geçiş hakkı verilse çoğu kişi geçmek ister..okul değiştirin..il-ilçe değiştirin bakın size nasıl uyuyorsa tabi..ama ezdirmeyin kendinizi..

Hocam sorun hak bilmemekle ilgili değil. Öğrencilerin en çok tercih ettiği kurs matematik oluyor o da ben vermem deyip çocukları mağdur etmek istemiyor. Yoksa tabiki zorunlu değil. Burada benim sorum okul öncesi alanı etik açıdan sorun oluşturmadan ekstra iş yükü çıkmayacak bir bölüm müdür değil midir?

Hocam sorun hak bilmemekle ilgili değil. Öğrencilerin en çok tercih ettiği kurs matematik oluyor o da ben vermem deyip çocukları mağdur etmek istemiyor. Yoksa tabiki zorunlu değil. Burada benim sorum okul öncesi alanı etik açıdan sorun oluşturmadan ekstra iş yükü çıkmayacak bir bölüm müdür değil midir?
en sağlıklı cevapları bu bölümde görev yapan öğrt sormaktır....gidip gözlemleyin konuşun..4 yıl az bir zaman değil ona göre kendinize bir çözüm üretirsiniz...

• Beğen
bence de anasınıfı yerine çocuk gelişimi bölümü bulunan bir meslek lisesi ya da çpl arasın hoca hanım. Hem daha rahat, hem de meslek öğretmeni olduğu için geliri daha fazla olacaktır. Geçiş olmaz diyenlere bakmayın. Diplomasının kenarına köşesine bir yerine bilgisayar (ya da diğer branş isimleri) yazıldı diye kaç yıllık sınıf öğretmeni arkadaşların teknik liselere bilgisayar alanı öğretmeni olarak atandığını da gördük.

Sayın hocalarım.
Tıpkı Bilişim bölümünde olduğu gibi, Okul öncesi öğretmenliği de iki ayrı fakülteden öğretmen yetiştirmektedir.
Birileri sadece anaokulu veya diğer okulların bünyesindeki anasınıflarına atanabilirken.
Birileri hem anasınıflarına hem Meslek Liselerindeki Çocuk Gelişimi alanına Meslek Öğretmeni olarak atanabilmektedir, ikinci öncelik durumu söz konusu değildir.

Bizdeki Teknik Eğitim Mezunlarının, Ortaokullara atanırken ikinci öncelik olmadığı gibi.

Talim Terbiye Kurulu bu konuda bir çizelge yayınlamıştır. Hangi alandan mezunlar, hangi dersleri okutabilir diye burada yazmaktadır.
https://ttkb.meb.gov.tr/dosyalar/80sayili/80_cizelge.pdf

• Beğen
TTKB kararına baktığımızd Çocuk Gelişimi mezunlarının ister okul öncesine isterse Çocuk Gelişimi ve eğitimi alanına atanabildiğini (pedagojik formasyon şartı ile) görüyoruz. Örneğimizde hocamız zaten eğitim fakültesi mezunu olduğu için formasyon ondan istenmiyor sanırım. İstediğini seçebilir.

Ekli dosyalar

• resim_2021-11-03_174217.png
    resim_2021-11-03_174217.png
    33.7 KB · Görüntüleme: 264
  • resim_2021-11-03_174244.png
    resim_2021-11-03_174244.png
    59.1 KB · Görüntüleme: 262
  • Beğen
Hocam, matematikten anasınıfına geçiş pek doğru gelmiyor. Öğretmenlik vicdandadır zaten çalışkan bir insansa her şekilde yorulacaktır.
Alan değişikliği yapabilir ama alan değişikliği kontenjanları çok düşük. Alan değişikliği sanki sadece özel eğitim ve din kültürü(meslek dersinden geçenler oluyor imam hatipten) için açılıyor. Diğerlerinde inanın göstermelik sayılarda açılıyor.
Genelde Ilkokullardan ortaokul ve liseye geçilir. Sizinki tam tersi o yüzden şansınız olabilir.

• Beğen
Geri