İl Dışı...

Kodla Büyü
3 yılda bir il dışı değiştiren birisi olarak söylüyorum, Ege'de hayat var. Çoğu yere yakınsınız, etkinlik çok. Doğası zaten bilen bilir.
Ancak bu durum kişiden kişiye değişir. Mesela Aydın merkezi sevmem ama ilçeleri Nazilli ondan daha güzeldir.
Sonra Denizli beklentilere cevap verir. İlçeleri küçüktür. Acıpayam belki tercih edilir...
Muğla.. Muğla bir harikadır. Doğa tutkunuysanız tam sizlik.. Dalaman'da 3 yıl görev yaptım. Bu yaz yeniden tercih yapacağım ve sürpriz il olarak Manisa da yazacağım.
İzmir'i hiç tercih etmedim ama Urla, Seferihisar gibi yerleri de düşünmüyor değilim..
Bu arada kendini mutlu etmesini bilen birisi her yerde her şartta mutlu olur. İlk atandığım köy okulundaki sıcaklığı çoğu yerde bulamadım mesela..
Okulda da huzurun olmalı.. O da çok önemli.. Onu da yaptığın işler, davranış ve tutumların belirliyor.
Haa 14. yılımdayım ve çoğunu Ege'de geçirdim ama bi aklım da Ankara'da 3 yıl takıl diyor.. :) @Buzkırıcı hocamın dediklerine katılıyorum. Ankara ayrı bir güzel..
Herkesin hakkında hayırlısı olsun..

Son düzenleme:
Şehir ya da okul değiştirmek değil de, taşınmak sıkıntı :) 5 yıldır aynı ilde 3. okulum ama 4. evim. Düzgün öğretmenevi olsa sürekli orada kalırdım.

ben 3 yıl önce hayallerime kavuştum arkadaşlar. Antalya'ya tayinim çıktı. çok şükür çok memnunum. şehir mi seviyorsunuz okul mu buna karar vermek lazım. akşam 3 te şarteli kapatıp okuldan öyle çıkarsanız şehir süper. dışarıdan şu an kapalı zaten. açılsa bile hep sorunlu okullar. bu yüzden söyledim. inşallah herkes istediğine kavuşur.

ben 3 yıl önce hayallerime kavuştum arkadaşlar. Antalya'ya tayinim çıktı. çok şükür çok memnunum. şehir mi seviyorsunuz okul mu buna karar vermek lazım. akşam 3 te şarteli kapatıp okuldan öyle çıkarsanız şehir süper. dışarıdan şu an kapalı zaten. açılsa bile hep sorunlu okullar. bu yüzden söyledim. inşallah herkes istediğine kavuşur.

Hocam biraz daha açar mısın? Antalya ya gelmeyelim mi?
3 de okulun şartelini kapatmak ile şehirin güzelliği arasındaki bağlantıyı nasıl kuralım?

Ankara memur kenti, bakanlıklar elinin altında, keseye göre yeme içme ucuz, her sene teknoloji ve kitap fuarları var.Hollanda yakın, İstanbul yakın, Karadeniz yakın.Ülkenin her yerine kara,hava,tren ulaşımı var.Mesela Akyurt düşünüyorum.Kiralar 250liradan başlıyor.Ev satın alması 80 binden başlıyor.Bin otobüse 38 km sonra Kızılaydasın.Özellikle çocuğun varsa kurs üniversite açısından Ankara iyidir.Kendini geliştirmek istiyorsanız programlama tasarım kursları Ankara'da var ve ucuz kaliteli.

Unuttum özellikle Bolu, Düzce yakın.Doğa sadece 2,5 saat yakınında.Bu 2 şehirde öğretmenlik yaptım ve çocukluğum geçti.

Bizim Kayseri'de bir doğa görelim diyoruz 1,5 saat gidiyorsun.1 tabak yiyorsun 38 liranı alıyor.Bizim Mersinde de ev var burada da çalışılır.

benim gördüğüm kadarıyla yer değiştirmenin kaymağını da 98-2004 arası göreve başlayan arkadaşlar yiyorlar.ne diyeyim en sıkıntılı branşı en sıkıntılı zamanlarda okumuş,atanmış ve tayin istemişim. buda hayattaki şansıma tipik bir örnek

Güzel yer diyorlar yaşanır mı? İstanbuldan sonra İzlenimleriniz nedir?
brn robot yarısması ıcın 1 haftalıgına gıttım baya bır gozlem sansım oldu. çok begendim açıkcası. duzenlı bır sehır. herseye ulasabılıyorsunuz bırcok spor kompleksı var trafık sorunu hıc yok. denız zaten ayaklarınızın altında. keske sansım olsa hıc dusunmeden yazarım

Açıkçası Samsun Atakum'a tayin çıkması hayal gibi. 2011'de yuksek lisansa baslayinca egitim ozru ile gidecektim fakat sagolsunlar o sene egitim ozrunu kaldirdilar. Hatta bana kalirsa hic yapmayacagim bir sekilde ev aldik. Atakum cok guzeldir ama okul acilmasi imkansiza yakin. Coooooook uzak yerlere okul acilabilir. Muhtemelen Atakuma 1 saatten fazla uzaklikta biryer olur orasi. Haliyle hergun o yolu cekmesi belli sure sonra zor gelmeye baslar. Nemine istanbuldaysaniz aliskinsinizdir. Imkan anlaminda gelismislik anlaminda Samsun sehir merkezinden daha iyidir. universite ogrencileri de genellikle Atakumda oturur, universiteye ulasimin kolay olmasi ve yurt imkanlarinin o bolgede olmasi acisindan. Aydin merkezde oturuyorum. Buraya gore sehir planlamasi manzara imkan vb bakimindan kesinlikle daha guzel. Samsun'a tayin olma sansim olsaydi hele hele Atakum'a kesinlikle tayin isterdim.

En modern derken üst yapı, fiziksel imkan vs bahsediliyorsa olabilir. Zihniyet ve insan davranışı olarak en modern olduğu düşünülerek gidiliyorsa büyük hayal kırıklığı olur...

En modern derken üst yapı, fiziksel imkan vs bahsediliyorsa olabilir. Zihniyet ve insan davranışı olarak en modern olduğu düşünülerek gidiliyorsa büyük hayal kırıklığı olur...
Zihniyet ve insan davranışı kişilere ,sosyal çevresi,aile yapısı,dünya görüşü vb göre değişir,ben yine de en modern yerdir derim.

Hocam Samsun'da şöyle bir sorun oluştu. Diğer Karadeniz illerinden özellikle Atakum bölgesi çok göç aldı. Dolayısıyla yerli Samsun halkını çok görmek mümkün değil Atakum'da. Zaten büyük bir Trabzon'lu kitlesi var bilinen. Karadenizin insan yapısını iyi tahlil etmek gerekir. Her konuda hemen celallenebilirler. İllaki farklı huyları olan, size farklı gelen insanlarla muhattap olmak zorunda kalacaksınız ancak özünde iyi insanlardır. İnsan faktörü her yerde farklı kimliklerle karşımıza çıkıyor. Bu sebeple zihniyet ve insan faktörü bakımından başka yerlerden çok üstün olduğunu iddia edemem fakat diğer konularda birçok yerden kesinlikle üstündür.

Hocam Samsun'da şöyle bir sorun oluştu. Diğer Karadeniz illerinden özellikle Atakum bölgesi çok göç aldı. Dolayısıyla yerli Samsun halkını çok görmek mümkün değil Atakum'da. Zaten büyük bir Trabzon'lu kitlesi var bilinen. Karadenizin insan yapısını iyi tahlil etmek gerekir. Her konuda hemen celallenebilirler. İllaki farklı huyları olan, size farklı gelen insanlarla muhattap olmak zorunda kalacaksınız ancak özünde iyi insanlardır. İnsan faktörü her yerde farklı kimliklerle karşımıza çıkıyor. Bu sebeple zihniyet ve insan faktörü bakımından başka yerlerden çok üstün olduğunu iddia edemem fakat diğer konularda birçok yerden kesinlikle üstündür.
hocam zorunlu hızmet degildi diye hatırlıyorum atakumu dogru mu

Samsun'da bulundunuz mu bilmiyorum fakat sandığınız gibi değil maalesef. Amacım bir bölgeyi kötülemek ya da aşağılamak değil hatta benim kütüğüm Samsun aksine. Fakat gerçekleri görmezden gelemem..

İnsanlar herkese karşı (giyimi/inancı/kültürü ve yaşayış şekli nasıl olursa olsun) saygılı ise bunlar benim için yeterli. Benim zihniyet ten kastım buydu.

İnsanlar herkese karşı (giyimi/inancı/kültürü ve yaşayış şekli nasıl olursa olsun) saygılı ise bunlar benim için yeterli. Benim zihniyet ten kastım buydu.
İnsanlar herkese karşı saygılı değil. Bir İzmir bir Aydın rahatlığı beklemeyin Samsun'dan. Örnek veriyorum insanlar gündüz gözüyle mini etek giyen bir genç kıza rahatsız bakış atabilir. Bu çok sık karşılaşılan bir durum Samsun'da. Fakat bu rahatsız bakışlar var diye genç kızlarda giyiminden kuşamından ödün vermez pek.
Ya da daha naif görünen, konuşması ile karşı tarafa olabildiğince nazik davranan bir erkek, hemen cinsel tercihlerinin farklı olduğu yönünde damgalanabilir ve bu konuda dalga konusu yapılabilir. Cinsel tercihleri farklı olsa dahi saygı görmesi gerekirken toplumda çokta o saygıyı göremez yani.
Ya da küçük bebeği uykusundan uyandığı için sahur davulcusunu uyaran bir insanı, davulcuyla beraber komşular toplanıp dövebilir. (Belki abartı oldu ama yaşanması muhtemel durum.)
Öte yandan insanlar yinede genellikle istediği şekilde yaşarlar. Örneğin Alevi inancına sahip insanlar için Cemevi vardır Atakum'da. Ya da Atakum sahilinde denize giren sahil kenarında deniz kıyafetleriyle yürüyüş yapan insanları görmek mümkündür. Haliyle başkaları rahatsız oluyor diye kendi özgürlüklerinden çokta birşey kaybetmez insanlar.

Yine de "İzmir gibi olmaması" tanımlaması benim için yeterli hocam :)

bilgiler için herkese teşekkürler

Rica ediyorum, hiç bir üyemiz şu ya da bu şekilde kendi görüşlerini ve bakış açılarını başkalarına empoze etmeye çalışmasın.

Konumuz "il dışı" burdan devam edelim.

Geri