İl Dışı...

Kodla Büyü
Güzel Türkçemize saygılarımızla.

Bu yıl il dışı tayin isteyeceklerden biri de benim. Puanım 245.

Ege ve Akdeniz'in kıyıya çok uzak olmayan küçük ilçelerini düşünüyoruz. İstanbul'dan sıkıldık. Önerilere açığım.

gelişmiş bir yerden gelişmemiş küçük bir yere gelmek hiç mantıklı değil.Tatil beldelerine yazın gidilebilir onun dışında gelmek hiç mantıklı değil.

Arkadaşlar ben Didim de çalışıyorum. Burada sadece Meslek Lisesinde açık var. 3 tane galiba. Bilginize.

@sacmalik hocam, gelişmiş ama oldukça stresli bir yerden kaçmak istiyoruz. Sizce yanlış bir karar mi? Sıkılır miyiz? Sıkılırsak 3 sene sonra geri döneriz diye düşünüyoruz. Sizin tecrübeleriniz nasıl?

@sacmalik hocam, gelişmiş ama oldukça stresli bir yerden kaçmak istiyoruz. Sizce yanlış bir karar mi? Sıkılır miyiz? Sıkılırsak 3 sene sonra geri döneriz diye düşünüyoruz. Sizin tecrübeleriniz nasıl?
bizde aynı fikirle çıkmıştık yola hatta isyanbul da ki evimizi satmadık kiraya verdik.
en kötü döneriz 3-4 sene sonra diyordum ama buranın havasını soluyan bir daha dönmezmiş anladık.
”Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin,
Sanma ki geldiğin gibi gideceksin,
Senden öncekiler de böyleydiler,
Akıllarını Bodrum’da bırakıp gittiler.”

@sacmalik ve @yenersonmez hocalarım. Teşekkürler. Biriniz isteyin biriniz istemeyin diyor. Herzamanki gibi karar bize kalıyor. Teşekkürler. :)

Bu yıl da tayinler Ağustos'ta. Bakalım ne olacak.
Senin hayat görüşün bakışın önemli.Eğer sakin sessiz kendi halinde isen tayin iste.Azla yetinirim sabrım çok iyi dersen eyvallah.Tatil beldelerinde insanlar kendini geliştirmiyor bence alanında iyi insan pek yok.Gelenler emekli kesimi yiyici.Adam kiradan para gelsin bir iki siyaset yapıyor günü öyle geçiyor. tecrube var ama kimseye faydası yok.Bazı oyunlara trash derler ya o kelime uygun.Dogası güzel .Doganın dili yok ama:D

madem konu hareketlendi arkadaşlarımın da başından geçen bir iki isyanbul'dan kaçış hikayesi oldu. paylaşayım...

1. arkadaşı il dışı ile bodrum'a eşini fethiye'ye vermişler. (3 saat)
olmadı sizi marmaris'te birleştirelim demişler.
olmadı seneye bakarız demişler bu sene arkadaş geri dönecekti...

2.arkadaş buraya geldiğinde kendisini merkeze eşini turgutreis'e vermişler.
akıllı davranıp hanıma yakın ev tutmuşlar ama turgutreis tam emekli yeri sıkılmışlar.
küçük çocuk hastalanınca doktor bulamamışlar, merkeze git gel koordinatörlük derken yorulmuş.
büyük kızı istanbul'da ünv kazanınza o da döndü geriye.

biraz şartlar biraz şansınız biraz kişiliğiniz etkin böyle büyük hareketlerde.
sonuçta ben de annemi babamı arkadaşlarımı bıraktım.
hergün her hafta gördüğüm insanları 3 ayda bir belki göreceğim.
ama memnun muyum evet.

eşim ve kızlarım güzel okullarına yürüyerek gidiyorlar.
koca motoru sattım aldım bir 50cc ekmek almaya onla gidiyorum park sorunu yok.
sabah kalkıp yeni sahiplendiğimiz köpeğimizle 5km yürüyoruz deniz kenarında.
isyanbul'da ki apartman daire kirasının üstüne biraz ekleyip 3+1 müstakil deniz manzaralı villa da oturuyoruz.
kışın belki 15-20 kere klima açtık ısınma için doğalgaz faturam yok.
su 17.40tl geliyor ;)
arabam 100.000'de debriyaj bitirmişti isyanbul'da burada tahminen 500bin yapar.
kredi kartının tüm yakıt kampanyalarına katılıyor hepsini kazanıyordum, şimdi araba yattığı için akü masrafım oluyor :)

isyanbul'da 20 saat ders 10 saat maöl 6 saat satranç 16 saat kood (5-6 işletme) vs 6gün çalışıyordum 2-3bin ek ders alıyordum zaman zaman
burada 16 saat dersim var 3 güne toplamışlar :)
btr olmadım ama okulun tahtalarına da bir sıfırdan imaj operasyonu yaptım öğretmen arkadaşların bir boynuma sarılmadığı kaldı

daha daha da yazardım ama okumazsınız diye yazmıyorum. :)
kalın sağlıcakla

236 puanım var.7 yıldır Muşta yatılı okulda çalışıyorum.Ailem Ankarada ama halen nereye tayin isteyeceğiz karar veremedik.:)

Ankara ucuz bir şehir değildir.
Metroya bindim neyse kadın ortaya geçti çocuk kucagında neyse bu bir başladı anlatmaya.Dedim acaba drama sanatcısı mı?megersem dileniyormuş.Elimi cebine atayım dedim vazgeçtim
çünkü kimse para vermedi.Belki on tane tiyatro sanatcısı adayı olacak dolandırıcı ile karşılaştım.Sonra insanlar somurtkan,hayattan bezmiş ne olmuş bu insanlara dedim.Öyle 1 hafta gittim ankaraya sanki 1 yıl gibi geldi.

@yenersonmez hocam, hepsini okudum da kafam karıştı. Eşim de öğretmen, benim tayinim Ege ya da Akdeniz'de bir yere cikarsa, eşim eş durumundan rahatça gelir diye düşünüyordum. Sanırım yanıldım. Bu büyük bir problem. Biraz daha araştırma yapmam gerekiyor sanırım.

@yenersonmez hocam, hepsini okudum da kafam karıştı. Eşim de öğretmen, benim tayinim Ege ya da Akdeniz'de bir yere cikarsa, eşim eş durumundan rahatça gelir diye düşünüyordum. Sanırım yanıldım. Bu büyük bir problem. Biraz daha araştırma yapmam gerekiyor sanırım.
eşim ingilizce öğretmeni, en yüksek eş puanı ile geldi. 5 yer açıktı ilk tercih geldi.
okul müdürü 2 tane lise varken niye ilk okul hocam diye sormuş tabi ki :)
büyük kızın okuluna yakın ev tuttuk sabah kendi yürüyerek gidiyor.
eşimde küçük kızı alıp ilk okula gidiyor öğlen.
ben 3 gibi geliyorum önce büyük kız geliyor 1 saat sonra da diğer ekip.

dedim ya biraz şans ;)

17yilda dort yer degistirdim hic biri memleket kadar rahat olmadi,ege dahil her yerde calistim istanbul ankara haric dogu dahil...eger kucuk yer fobiniz yoksa guzel yerler calismak icin insanlar hatir gonul bilir cevrenizde...ama illa buyuk sehir diyorsaniz ve ege ise denizli nimet...en rahat yerlerden birisi...yaz tatilinde bodruma gecerken ugrak yerim...kucuk yerin kasveti yok gelismis bir yer egitimli yer imkanlarida fazla...

antalya merkezde norm fazlası çok , ihtiyaç olmadığı için okul açılmayabilir ama ilçeler olabilir.
hocam Antalya'da durumlar biraz farklı. Şimdi bilişim dersinin ders saatinin arttığı yılları hatırlarsınız. O sırada Antalya'daki okullarda bir anda norm patlaması olmuş ve düşük puanlarla Konyaaltı ve Muratpaşa'daki okullar bir anda doldurulmuş. Yıllar geçtikçe ise Kepez ilçesi ile tayinler gerçekleşmiş. Sıkıntı şu ki talep aşırı olunca doygunluğa ulaşmış. İkili eğitimlerinde normal eğitimlere dönmesiyle bilişimcilerde norm fazlası olma problemi ortaya çıkmış. Şimdi şunu diyebilirsiniz. Ben kötü bir yere gelirim , eş durumundan eşim merkeze gelse ben de yine eşten Antalya merkezde güzel bir okula gelirim. Öyle bir dünya yok maalesef. Şu an bahsettiğim güzel okullardaki bilişimcilerin çoğunun puanı 200 civarı ya da altında. Puanları çok yüksek değil ama bırak 200 'ü 500 puanın olsa boş. Çünkü çaka çaka dolu. Dışardan gelen veya gelmeyi başarabilen 250 ler 270 ler ancak Kepez ilçesine eşten belki girebiliyor ki son bildiğime göre eş durumuna da kapalı, ardından norm fazlası oluyor. Haa sen nasıl geldin derseniz Allah galiba çoluğuma çocuğuma acıyıp bir kapı açtı bana. Şöyle ki 3 yıl önce il dışı kumlucaya atandım. eş durumu da ora gelir diyerek evi tuttuk çocuğu okula yazdırdık, küçüğe bakıcı aradık vs vs vs. Tam eş durumu açıklandı Kumluca'da okul yok. Napalım erken Kepez'te tek okul vardı diğerleri muhtemel. Orayı yazdı. Şükür ki geldi oraya. Fakat bu sefer ben Kumluca'da kaldım eşim Kepez'de. Herşey sil baştan, Kumluca'daki evi iptal ettik komisyon yandı, okuldan aldık çocuğu kepeze yazdırdık hayatımın en zor 3 günlük ev aramasından sonra Maraş gibi bir yerden(toprağı ucuz evleri geniş) , Antalya(toprağı çoook pahalı ve evleri çok küçük) gibi bir yerde ev tuttum. Eşyalarımı sattım bu eve girebilmek için çünkü benim evim 4+1 di burada bulduğum ise 2+1. Neyse kafanızı şişirmeyeyim. Kumluca'ya git gel yaparım nooolacak ki 3 gün gitsem falan filan diye düşünürken son 3 gün kala yanlış hatırlamıyorsam Yusuf Tekin ikinci eş durumu hakkı tanıdı. Tabi ben bu arada Kumluca'da göreve başladım. Eş durumu açıldığında 2 okul vardı ikisini de yazdım. 2. tercihim geldi yoksa açıktaydım. Nasıl geldi derseniz o okulun bilişimcisi md yrdcısı olunca başka okula bana kadro açıldı. yoksa tek tercih yapacaktım ve 1.tercihime atanan kişinin puanı benden yüksek olduğu için gelemeyecektim. Velhasıl şükür ikimizde merkeze atandık. Çok zor geldiğim için her sene tayinlere baktığımda gördüm ki ne dışardan ne içerden Antalya merkeze gelmek kolay değil. Ki 3 yılda bir kez atama oldu merkeze yanlış hatırlamıyorsam . o da arkadaşım eşten Demre'den geldi. Yani şu an bırakın il dışını eş durumuna bile kapalı Antalya merkez. belki alanya, manavgat ... Ama oraları da iyi araştırın. Hepsi uzak dağ köyleri. Kalın sağlıcakla...

hocam Antalya'da durumlar biraz farklı. Şimdi bilişim dersinin ders saatinin arttığı yılları hatırlarsınız. O sırada Antalya'daki okullarda bir anda norm patlaması olmuş ve düşük puanlarla Konyaaltı ve Muratpaşa'daki okullar bir anda doldurulmuş. Yıllar geçtikçe ise Kepez ilçesi ile tayinler gerçekleşmiş. Sıkıntı şu ki talep aşırı olunca doygunluğa ulaşmış. İkili eğitimlerinde normal eğitimlere dönmesiyle bilişimcilerde norm fazlası olma problemi ortaya çıkmış. Şimdi şunu diyebilirsiniz. Ben kötü bir yere gelirim , eş durumundan eşim merkeze gelse ben de yine eşten Antalya merkezde güzel bir okula gelirim. Öyle bir dünya yok maalesef. Şu an bahsettiğim güzel okullardaki bilişimcilerin çoğunun puanı 200 civarı ya da altında. Puanları çok yüksek değil ama bırak 200 'ü 500 puanın olsa boş. Çünkü çaka çaka dolu. Dışardan gelen veya gelmeyi başarabilen 250 ler 270 ler ancak Kepez ilçesine eşten belki girebiliyor ki son bildiğime göre eş durumuna da kapalı, ardından norm fazlası oluyor. Haa sen nasıl geldin derseniz Allah galiba çoluğuma çocuğuma acıyıp bir kapı açtı bana. Şöyle ki 3 yıl önce il dışı kumlucaya atandım. eş durumu da ora gelir diyerek evi tuttuk çocuğu okula yazdırdık, küçüğe bakıcı aradık vs vs vs. Tam eş durumu açıklandı Kumluca'da okul yok. Napalım erken Kepez'te tek okul vardı diğerleri muhtemel. Orayı yazdı. Şükür ki geldi oraya. Fakat bu sefer ben Kumluca'da kaldım eşim Kepez'de. Herşey sil baştan, Kumluca'daki evi iptal ettik komisyon yandı, okuldan aldık çocuğu kepeze yazdırdık hayatımın en zor 3 günlük ev aramasından sonra Maraş gibi bir yerden(toprağı ucuz evleri geniş) , Antalya(toprağı çoook pahalı ve evleri çok küçük) gibi bir yerde ev tuttum. Eşyalarımı sattım bu eve girebilmek için çünkü benim evim 4+1 di burada bulduğum ise 2+1. Neyse kafanızı şişirmeyeyim. Kumluca'ya git gel yaparım nooolacak ki 3 gün gitsem falan filan diye düşünürken son 3 gün kala yanlış hatırlamıyorsam Yusuf Tekin ikinci eş durumu hakkı tanıdı. Tabi ben bu arada Kumluca'da göreve başladım. Eş durumu açıldığında 2 okul vardı ikisini de yazdım. 2. tercihim geldi yoksa açıktaydım. Nasıl geldi derseniz o okulun bilişimcisi md yrdcısı olunca başka okula bana kadro açıldı. yoksa tek tercih yapacaktım ve 1.tercihime atanan kişinin puanı benden yüksek olduğu için gelemeyecektim. Velhasıl şükür ikimizde merkeze atandık. Çok zor geldiğim için her sene tayinlere baktığımda gördüm ki ne dışardan ne içerden Antalya merkeze gelmek kolay değil. Ki 3 yılda bir kez atama oldu merkeze yanlış hatırlamıyorsam . o da arkadaşım eşten Demre'den geldi. Yani şu an bırakın il dışını eş durumuna bile kapalı Antalya merkez. belki alanya, manavgat ... Ama oraları da iyi araştırın. Hepsi uzak dağ köyleri. Kalın sağlıcakla...

Benzer şeyler Mersin için de geçerli. Durup düşününce oturup ağlayası geliyor insanın. Her ne kadar pek sevmesem de kütüğümün ve akrabalarımın olduğu şehirdeyim. O yüzden kendimi bu şehirde emekli olacağım diye alıştırıp adapte olmaya çalışıyorum.

Ekli dosyalar

• 99123196_10159001047958115_8493669157827510272_n.jpg
    99123196_10159001047958115_8493669157827510272_n.jpg
    54 KB · Görüntüleme: 72
10 sene önceki norm patlamasıyla Fethiye'ye tayin oldum. 10 senedir Fethiye'deyim. Ben de buradan sıkıldım ama ben de buradan gidemiyorum. Zaten düşündüğüm tek yer İzmir. Son 4-5 senedir açılan yerlere herkes gibi ben de bakıyorum. Geçen sene İzmir'de iki ÇPL açıldı sadece. Yine yer açılacağını hiç sanmıyorum. Açılsa bile 200 puanla gidebilmeme imkan yok sanırım. Doğuda puan biriktiren arkadaşlar var sonuçta. Onların da hakkı güzel yerlerde çalışmak.

Ayrıca öğretmenlere becayiş hakkı verseler emin olun yer değiştiren çok olur. Ege ve akdeniz'de olup memleketine dönemeyenler de var. Yer açılmıyor, açılan yerler de uzak ilçeler vs. oluyor.

Kısacası her sene aynı şey yaşanıyor. Bir umut kontenjan sayfasını açıyoruz ama kimse yerinden kıpırdayamıyor.

Bizim muradimiz da izmite tayinimizin çıkması. 1 yıl Edirne, 5 yıl İstanbul. Bu sene biraz daha istiyoruz. İstemeye istiyoruz da forumda da yazdım arkadaş cevap verdiler. İzmitte normlar sıkıntı diyorlar. Bilemiyoruz. Puan 144. Aksi eşimde bilişimci. Bilişimde normlar sıkıntı. Bize extra sıkıntı oluyor bu haliyle. Tabiri caizse iyice kilit oldu. İstanbul içinde norm sayıları az. Bu sene umudum yok. Seneye birseyler olabilir. Herkesin gönlüne göre olsun.

Egenin incisi İzmirde öğretmenlik yapmak kulağa güzel geliyor.tamda denildigi gibi Ege küçük kışın sessiz sahile yakın ilçede oturmak...4sene Doğu Anadolu Van Erciş,4 sene Güney doğu Anadolu Gaziantepde çalıştıktan sonra 2015 yılında memlekete geldik.İzmir Tire geldiğim okul da norm yokmuş yanlışlikla açılmış 1 dönem 2 okulda gorevlendirme çalıştım.norm fazlası atamasında merkeze geçtim eşimin tayini çıkmadı 1 sene haftada 6 gün 75km yol yaptım.sabah 06:40 da trene bin okula git...esimin tayini merkeze çıkmayacagini anlayınca yolu yarıladık .oturdugum ilçeye 35 km mesafeli bir ilçeye geçtim.1.5 yıl çalıştıktan sonra öğrencilerin bilişim bölümünü secmemesinden yine norm fazlası oluyordum ki evime 35 km mesafe ilçede bile açık yok diye müdür yardımcısi oldum.1.5 sene yaptım kendi oturduğum ilçede 1 okul açıldı istifa ettim fakat yine gelemedim, kendi çalıştığın ilçede boş norm var dedi meb .simdiki okulum evime 30km çok yakın geliyor....

İzmir gibi çoğu talep edilen şehirler full dolu kıpırdamak çok zor...mesafeler çok oluyor yollar da büyük şehir gibi yoruyor...

Arkadaşlar biraz konuyla alakasız olacak ama il dışı atama için soruyorum. Sınıf öğretmenliğinden falan alan değiştirip Bilişime geçen hocalarımız olmuştu. Emeklilik yaşında olanlar var mı cevrede duyduğunuz? Böyle birkaç kişi olsa şans artar diye düşündüm de düşündüğümüz şeye bakın bölüm ne halde :(

Geri