Kalan zamanı gösteren kullanışlı mini program.

Kodla Büyü

cuisinier

Süper Üye
Süper Üye
Zilin çalmasına ne kadar süre olduğunu gösteren küçük bir program.
Windows yüklü akıllı tahtalarda ya da idare bilgisayarlarında kullanılabilir.
Kendim için yapmıştım. Faydalı olur diye burada paylaşıyorum.
Kenar çubuğuna benzer yapmaya çalıştım.
Zamanlar şimdilik manuel olarak değiştiriliyor.
Zamanları "C:\Program Files (x86)\marasli27\KalanZaman\saatler.txt" dosyasından formatı bozmadan değiştirebilirsiniz. İstediğiniz kadar sıralı şekilde zaman oluşturabilirsiniz.

Güncelleme @zodiac hocamın tam ekran talebi üzerine ikinci ekteki program tam ekran olarak çalışmakta.
Zamanları "C:\Program Files (x86)\marasli27\KlnZmnFs\saatler.txt" dosyasından formatı bozmadan değiştirebilirsiniz. İstediğiniz kadar sıralı şekilde zaman oluşturabilirsiniz. Programı kapatmak için ESC tuşu, programı simge durumuna küçültmek için SPACE (Boşluk) tuşu kısa yollarını ekledim.

Faydalı olması dileğiyle.

Ekli dosyalar

• kalanZaman.rar
    485 KB · Görüntüleme: 243
  • KalanZamanFS.rar
    483.4 KB · Görüntüleme: 95
Son düzenleme:
Zilin çalmasına ne kadar süre olduğunu gösteren küçük bir program.
Windows yüklü akıllı tahtalarda ya da idare bilgisayarlarında kullanılabilir.
Kendim için yapmıştım. Faydalı olur diye burada paylaşıyorum.
Kenar çubuğuna benzer yapmaya çalıştım.
Zamanlar şimdilik manuel olarak değiştiriliyor.
Zamanları "C:\Program Files (x86)\marasli27\KalanZaman\saatler.txt" dosyasından formatı bozmadan değiştirebilirsiniz. İstediğiniz kadar sıralı şekilde zaman oluşturabilirsiniz.

Güncelleme @zodiac hocamın tam ekran talebi üzerine ikinci ekteki program tam ekran olarak çalışmakta.
Zamanları "C:\Program Files (x86)\marasli27\KlnZmnFs\saatler.txt" dosyasından formatı bozmadan değiştirebilirsiniz. İstediğiniz kadar sıralı şekilde zaman oluşturabilirsiniz. Programı kapatmak için ESC tuşu, programı simge durumuna küçültmek için SPACE (Boşluk) tuşu kısa yollarını ekledim.

Faydalı olması dileğiyle.

Yeni bir konu açmayayım buraya yazayım dedim.
Form üzerine label eklediğimde formu büyütürsem label'da bunula beraber büyüsün istiyorum. ekran boyutuna göre label font büyüklüğü de böylece ayarlanmış olacak. Bunu otomatik yapabilir miyiz? kodla yapıyorum ama kodla hesaplama yapmaya uğraşmak yerine label da en boy oranına göre büyüsün istiyorum.

Aklımda sizin yaptığınıza benzer bir uygulama yapmak vardı. Öğrenciler sınav zamanında internetten saati görmek için site açıyor tahtada saat görünüyor ama internet olmazsa yada hiç uğraşmadan direk tıkladıklarında çalışacak bir uygulama yapmaya başladım. Formu sadece tahtaya göre değil ekranın çözünürlüğüne göre boyutluyorum. label da ona göre boyutlansın istiyorum.

Responsive olsun istiyorum kısacası.

Yeni bir konu açmayayım buraya yazayım dedim.
Form üzerine label eklediğimde formu büyütürsem label'da bunula beraber büyüsün istiyorum. ekran boyutuna göre label font büyüklüğü de böylece ayarlanmış olacak. Bunu otomatik yapabilir miyiz? kodla yapıyorum ama kodla hesaplama yapmaya uğraşmak yerine label da en boy oranına göre büyüsün istiyorum.

Aklımda sizin yaptığınıza benzer bir uygulama yapmak vardı. Öğrenciler sınav zamanında internetten saati görmek için site açıyor tahtada saat görünüyor ama internet olmazsa yada hiç uğraşmadan direk tıkladıklarında çalışacak bir uygulama yapmaya başladım. Formu sadece tahtaya göre değil ekranın çözünürlüğüne göre boyutluyorum. label da ona göre boyutlansın istiyorum.

Responsive olsun istiyorum kısacası.
Çözünürlüğe göre yaptım hocam. Pencere boyutuna göre yapmadım.
çözünürlüğe göre yazı fontu
label1.Font = new Font(this.Font.FontFamily, this.Width / 10);
Nesneyi (Label) sayfanın ortasına alma
label1.Left = (this.Width - label1.Width) / 2;
label1.Top= (this.Height - label1.Height) / 2;

Sizin söylediğinizi şurada paylaşmışlar:

Son düzenleme:
Çözünürlüğe göre yaptım hocam. Pencere boyutuna göre yapmadım.
çözünürlüğe göre yazı fontu
label1.Font = new Font(this.Font.FontFamily, this.Width / 10);
Nesneyi (Label) sayfanın ortasına alma
label1.Left = (this.Width - label1.Width) / 2;
label1.Top= (this.Height - label1.Height) / 2;
Özelliklerden ayar var mı diye merak etmiştim hocam. Kod ile oluyor da. Teşekkürler ayrıca.

Son düzenleme:
Evet. Dock özelliği ve anchor özelliği ile Metin kutusu, panel, buton vs nesneler yerleşiyor ya. Onun gibi fontta da otomatik özellik var mı acaba diye merak ettim de.
Hocam Label ile beraber 1 tane timer nesnesi ekledim.
Formun Yüksekliğinin 5 de bir oranında label boyutunu değiştirdim.
Formun yüksekliğine ya da yüksekli genişlik oranına göre labell'ın font size değerini değiştirebilirsiniz.

namespace WinFormsApp11
{
public partial class Form1 : Form
{
public Form1()
{
InitializeComponent();
}

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
timer1.Start();

}

private void timer1_Tick(object sender, EventArgs e)
{
int formEn = this.Size.Width;
int formBoy = this.Size.Height;
label1.Font = new Font("Arial", formBoy / 5, FontStyle.Bold);

}
}
}

Ekli dosyalar

• FormaGoreLabelBoyutu.rar
    36.8 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Hocam Label ile beraber 1 tane timer nesnesi ekledim.
Formun Yüksekliğinin 5 de bir oranında label boyutunu değiştirdim.
Formun yüksekliğine ya da yüksekli genişlik oranına göre labell'ın font size değerini değiştirebilirsiniz.

namespace WinFormsApp11
{
public partial class Form1 : Form
{
public Form1()
{
InitializeComponent();
}

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
timer1.Start();

}

private void timer1_Tick(object sender, EventArgs e)
{
int formEn = this.Size.Width;
int formBoy = this.Size.Height;
label1.Font = new Font("Arial", formBoy / 5, FontStyle.Bold);

}
}
}
Teşekkürler Hocam. Programı akşam bitirdim zaten. Basit bir şey ama sadece ayar olarak basit yolu var mı kodsuz olur mu acaba diye merak ettim. Aklıma geldikçe özellik eklemesi yaparım.

Form'un resize ve load metoduna yazdım. Her seferinde kod çalışmasın diye.

Özelliklerden standart değerler veriliyor diye biliyorum.

Programın arayüzü aşağıdaki gibi.
1670763957355.png

Aklıma şu geldi. Form üzerine iki radiobuton koyacağım. Biri saati göster diğeri kala süreyi göster. Saati göster deyince iş kolay saati gösteriyor ama kafamın durduğu yer şu kalan süreyi göster kısmı. Kalan süreyi normalde manuel bir saat verirsem buluyorum ama program otomatik olarak saate göre hangi derste olduğunu anlayıp ona göre zilin çalmasın kalan süreyi gösterecek.

Teknofest başvuruları içinde de çocuklar sürekli aradıkları için kafamı toparlayamadım. Bunu nasıl yapabilirim.

Ekli dosyayı görüntüle 72479
Aklıma şu geldi. Form üzerine iki radiobuton koyacağım. Biri saati göster diğeri kala süreyi göster. Saati göster deyince iş kolay saati gösteriyor ama kafamın durduğu yer şu kalan süreyi göster kısmı. Kalan süreyi normalde manuel bir saat verirsem buluyorum ama program otomatik olarak saate göre hangi derste olduğunu anlayıp ona göre zilin çalmasın kalan süreyi gösterecek.

Teknofest başvuruları içinde de çocuklar sürekli aradıkları için kafamı toparlayamadım. Bunu nasıl yapabilirim.
Mantık olarak

Eğer (time>ders 1 giriş) ise
(Ders 1 giriş + 40) - Time

Eğer (time>ders 2 giriş) ise
(Ders 2 giriş + 40) - Time
.
.
.

Son düzenleme:
Bende @cuisinier hocamın da yardımı ile yaptığım programı paylaşayım. Bizim çocuklar sınavlarda saati görmek için tahtada internetten saat açıyor. Bu da yetmez gibi tek tek hocam ne kadar kaldı deyip duruyorlar. Birine cevap veriyorsun biraz sonra diğeri soruyor. En azından tahtada istedikleri gibi kullanacakları bir program olmuş oldu. Sizin de işinize yarar umarım.

Hocam program karmaşık gelebilir. Biraz arap saçı gibi oldu. Mantığını anlatayım.
Oluşturacağınız zamanları bir dizi içerisine alın (hata vermemesi için en son zamana da 23:59'u ekleyin).
sonra timer nesnesi içerisinde bir döngü oluşturun şimdiki zamandan dizideki değerleri tek tek çıkarın. Ne zamanki değer eksi değere döner ise o değerin indisini alıp yani o ders saatinin değerini şimdiki zamandan çıkarıp label nesnesinin text değerine atın.

Ekli dosyalar

• kalanzamanNe.rar
    36.5 KB · Görüntüleme: 8
Hocam program karmaşık gelebilir. Biraz arap saçı gibi oldu. Mantığını anlatayım.
Oluşturacağınız zamanları bir dizi içerisine alın (hata vermemesi için en son zamana da 23:59'u ekleyin).
sonra timer nesnesi içerisinde bir döngü oluşturun şimdiki zamandan dizideki değerleri tek tek çıkarın. Ne zamanki değer eksi değere döner ise o değerin indisini alıp yani o ders saatinin değerini şimdiki zamandan çıkarıp label nesnesinin text değerine atın.
Verdiğiniz fikirle kafamdakini oluşturdum. Teşekkürler. Daha önce de dediğim gibi teknofest için telefonum durmadı bugün. İnsanlık Yararına Teknoloji için son gündü. Epey de proje vardı. Onlar bir yandan bu uygulama bir yandan uğraştım durdum. Bunu da arşivime ekliyorum. Teşekkürler tekrar.

Verdiğiniz fikirle kafamdakini oluşturdum. Teşekkürler. Daha önce de dediğim gibi teknofest için telefonum durmadı bugün. İnsanlık Yararına Teknoloji için son gündü. Epey de proje vardı. Onlar bir yandan bu uygulama bir yandan uğraştım durdum. Bunu da arşivime ekliyorum. Teşekkürler tekrar.
Bir önceki mesajımda VS2010 ile proje dosyasını ekte attım hocam. Sizin söylediğiniz şekilde. Teknofest için kolaylıklar dilerim.

Geri