ilçe mem outlook ileti gönderme sorunu

Kodla Büyü

böte63

Site Gezgini
Öncelikle herkese merhaba;
Arkadaşlar iki gündür ilçe memden outlooktan ileti gönderemiyoruz iletiler geliyor fakat gönderme olmuyor.
sunucu yanıtı: 550 denied by policy hatası veriyor.

giden sunucu: zambak.meb.gov.tr yapmıştım ve 25 olarak girmiştim. 587 denedim menekse.meb.gov.tr ile denedim ama bir türlü olmadı.

Geleni 110 yapmıştım. Ancak bizde de benzer şekilde Gelen'i alıyor. Ancak Gönderme hatası veriyor. "550" bilmem ne hatası.

Gelen nilüfer değil miydi?
21232846_1.png

21232847_5.png

aynı hatayı veriyor demekki gelen nilufer onda hata yok ama göndermede sıkıntı var. giden sunucusunu 25 yap bakalım olacak mı sizde bizde olmuyor

Habib Hocam @meb.gov.tr 'yi silince çalışmıyor. Ancak yarın bir daha deneyeyim.

Bildiğiniz gibi mail sistemine çok sayıda zararlı spam maillerin girmesi sebebi ile siz kullanıcıların güvenliğini daha iyi sağlayabilmek için mail gateway de bazı ayarlar yapıldı ve kurallar eklendi. Bunun sonucu dış network kullanıcıları olan bir çok İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü mail gönderemez duruma geldi. Bunun sebebi ise bu ilçe statik çıkış ip numaralarının uluslararası kara listelere (blacklist) girmiş olmasındandır. Daha önce bu ilçelerin mail gönderebilsin diye mail gateway de bu ayarı kapatmıştık ancak sisteme tehlikeli spamların girmesi güvenliği artırmamıza ve yeni kurallar eklememize sebep oldu.
Bu durumda olan İlçe MEM için yapılması gereken, ip numarasının kara listeden çıkarılmasıdır. Ancak sizin tarafınızdan yapılacak bu işlemin tamamlanması birkaç gün sürebildiğinden ve İlçe MEM nün iletişiminin aksamaması için geçici bir kural sisteme eklenerek bu ip numaralarının spam kontrolüne takılmadan geçmesi sağlandı. Bu kurala eklenen ilçe ip numaralarından gelecek bir spam atağında sistem savunmasız kalacağından 10 gün sonra bu kural devre dışı bırakılacak ve halen kara listede olan İlçe MEM leri mail gönderemeyecektir. ( 10 gün dolmadan bu ip numaralarının herhangi birinden kaynaklanan spam atağı tespit edildiği anda beklemeksizin kural devre dışı bırakılacaktır.)
Sizden ricamız;
1- Mail alan ancak gönderemeyen yani “550 Denied by policy” hatası alan İlçe MEM ler numaralarını tespit edip bir yere not etmeniz,
2- Bu ip numaralarını (http://mxtoolbox.com/blacklists.aspx ; http://www.dnsbl.info/dnsbl-database-check.php ; http://whatismyipaddress.com/blacklist-check) web sitelerinden girerek nerelerde kara listeye girdiğini tespit etmeniz,
3- İletişime devam edebilmeleri için bu ip numaralarını bize YARDIM MASASI kanalı ile bildirmeniz,
4- Ekte gönderdiğim dokümanı kullanarak ip numaralarının kara listeden çıkarılmasını sağlamanız,
5- Her şeye rağmen kara listeden çıkarılmayan bir ip numarası olursa, servis sağlayıcınızdan kara listede olmayan yeni ip numarası talep etmeniz,
gerekmektedir.

İyi çalışmalar

habib hocanın dediği gibi IP lerin kara listeye düşmesinden kaynaklanıyormuş fakat fırsat bulup bugün ugraşamadım

YARDIM MASASINA YAZDIM.
(Çünkü hâlen çalışmıyor.)

MUĞLA - Ula İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kurumsal ePosta adresinden sorumlu Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. .....@meb.gov.tr adresini Outlook 2010 ile geçen haftaya kadar sağlıklı bir şekilde kullanmamıza rağmen, son bir haftadır. Gelen ePostaları görüyor ve okuyoruz, ancak ePosta gönderimini Outlook üzerinden yapamıyoruz. Kurumsal MEB IP adresimiz: xxx.xxx.xxx.xxx'dir. Outlook ayarlarında hiç herhangi bir değişiklik yapmadık. Öyle ki POP3 nilüfer, smtp zambak ve smtp sunucusu 587 'dir. Outlook üzerinden ePosta gönderebilmek için ne yapmalıyız? İyi çalışmalar dilerim.

Hocam,

Büyük ihtimal Ip'niz kara listeye düşmüştür. Telekomdan Ip değişikliği yaptırın. Sonra düzelir.

Bizde de aynısı oldu. İp yi ve maili engellemisler. Yardım masasına yazdık kullanılan mailleri ve ip yi yarım saat içinde hallettiler. Genel bi sıkıntı olmuş yine sanırım. Yardım Masası hallediyor.

Verilen sitelerde kara listeleri kontrol ettim. 5 tanesinde spam olarak görüyor diğerlerinin hepsi temiz. Ne yapalım sayın hocam

delikatliyam' Alıntı:
Verilen sitelerde kara listeleri kontrol ettim. 5 tanesinde spam olarak görüyor diğerlerinin hepsi temiz. Ne yapalım sayın hocam
Hocam,

Telekomdan Ip'nizi değiştirebilirsiniz. Daha olmazsa yardım masasından yazabilirsiniz.

arkadaşalar , okulumuzun ip numarasını sorgulattığımda 75 adet Blacklist içerisinde 4 adet Blacklist de SPAM olarak kayıtlıdır. uyarısında aldım. Kara listeden çıkarılması işini yardım masasına mı bildirmemiz gerekiyor?

edit : bir önceki mesajı görmemişim.

Daha yenice Telekom yeni İP verdi. 1 hafta sürdü. gene çalışmıyor. Bu nedir ?
:verymad:

file.php

Ekli dosyalar

• yeni iip gene liste.png
    yeni iip gene liste.png
    147.8 KB · Görüntüleme: 484
ercinc98' Alıntı:
Daha yenice Telekom yeni İP verdi. 1 hafta sürdü. gene çalışmıyor. Bu nedir ?
:verymad:

file.php
Sizin okulda spam yayan makineler var demekki hocam. Şüpheli bilgisayarları formatlayabilirsin. Listede olduğun veritabanları için de ekteki dosyanın faydası olabilir. Biz 3 yerde kara listedeydik. Herbirinin internet sayfasına girip form yoluyla kara listeden çıkarılma isteği gönderdik. 2-3 saate çıkardılar.
Ama sizin durumda hala tehlikeli içerik yayan bilgisayar var ki ip değiştirdiğiniz halde yine kara listeye girmişsiniz. Önce bütün bilgisayarları temizlemelisiniz. Sonra karalisteden çıkarılma işlemlerini yaparsınız. İşiniz zor Allah kolaylık versin.

Ekli dosyalar

• Spam Kara Listelerinden Nasıl Çıkılır.rar
    15.3 KB · Görüntüleme: 52
@kayzersozee hocam saolun. İlçe Milli Eğitimde 13 bilgisayar ve 3 laptop var.
İp değişimi sabah oldu. şimdi listedeyiz. Ancak son 1 aya kadar sıkıntı yok idi. Uyanığın birisi gıcıklık yapıyor olabilir.

Şimdi de bu hatayı veriyor.

Ekli dosyalar

• 2.png
    2.png
    27.2 KB · Görüntüleme: 478
ercinc98' Alıntı:
@kayzersozee hocam saolun. İlçe Milli Eğitimde 13 bilgisayar ve 3 laptop var.
İp değişimi sabah oldu. şimdi listedeyiz. Ancak son 1 aya kadar sıkıntı yok idi. Uyanığın birisi gıcıklık yapıyor olabilir.

Şimdi de bu hatayı veriyor.
Son 1 aya kadar sıkıntı olmaması Bakanlıktaki bilgi işlemin bu kuralları o güne kadar göz ardı etmesinden dolayı. Yani önceden de varmış böyle bişey ama mail serverlarına kural ekleyerek sorunu çözüyorlarmış.

Gönderdiğim ekte spamhous listeden kaldırma var.
Protected Sky için http://psky.me/check/ ipni yazıp sorgulatıp listeden çıkarılma isteğinde bulunabilirsin.

Ama yine de bilgisayarları temizlemezsen kısa sürede kara listeye girersin.

saolun hocam 88.225 ile başlayan tüm ip'leri listeye almışlar. bizim yeni ip de bunlardan. eskisi de.

@kayzersozee hocama çok teşekkür ederim.

Kara Listelerden siteleri vasıtasıyla erişip çıkmayı başardım.

İlçe MEM'e gidince ilk işim, kontrol etmek olacak.

@allen15 , Bizim ki 2 saat sonra çıktı listelerden.

Ancak hâlâ göndermiyordu. İl arandı onlarda Ankara'yı yeni eklenen kuralları geçici olarak kaldırdılar bizim ePostalardan.

Anlayacağınız. KESİNLİKLE kara listelere ekli olması ile çalışmamasının bir ilgisi yok.

Sistemin başındakiler işi bilmediğinden.

Geri