İlçe meme Mebbis Yöneticisi oluyorum

Kodla Büyü

muratbedel

Seçkin Üye
Seçkin Üye
bugün öğleden sonra ilçe meme çağırıldım ve mebbis yöneticisi olacağım söylendi.(aranan şartlarda bilgisayar öğretmenleri öncelikli tercihtir yazıyordu).

şimdi bu beni ilçe meme çekilip memur olacağım anlamına mı geliyor yoksa kağıt üstünde olan bir uygulama mı?
akıbetim nedir? bundan sonra ki süreç ne olur? fikirlerinizi bekliyorum. şimdiden herkese teşekkür ederim

ol hocam ol diceemde görevlendirmeler bitiyor nasıl olacak sizin iş? Mebbiste zor bişeyde yok kendi odan olur :)

okulda uğraştığın angaryalarla orada uğrasırsın okul müdürünün işlerini değil şube müdürünün işlerini yapar okuldaki gibi sağa sola koşarsın benide il için çağırmıslardı ben istemediğimi söylemiştim sonra yeni atamada gelen birini almışlardı ...
elini verirsen kolunu kurtaramazsın
hani görevlendirmeler iptaldi :!:

işin zorluğu değil de bir odaya tıkılıp kalmak bana zor geliyor, okulumu seviyorum, memde işe karışan da boldur, akşam 5 nasıl olur bilmiyorum

sen istemedikten sonra kimse sana görevlendirme veremez hocam. aman diyim, kafanda net olmayan birşeyler varsa sor, yol yakınken de kabul etme.

eğer sürekli aynı ilçede yaşamayı düşünüyorsan ya da uzun süre, görevden ayrılıp okula dönmek istediğinde sana zorluk çıkaracaklardır diye tahmin ediyorum. yerine kimse yok vs. diye.

ilçenizi bilmiyorum kaç salon var ama ayrıca muhtemelen uzaktan eğitim salonu ve kullanıcı yönetimi de sana kalacaktır.

Hocam mebbis diye oturursun Sonra tefbis,E okul,kurumnet,epostalar,brifingler,taşıma haritaları,önemli gün davetiyeleri,bilgisayar tamirleri ve kurulumları gibi işlerede şöle bi bakarsın.

il memlerdekiler kendi işlerinden başka işlere baktıklarını sanmıyorum ama ilçelerde durumu bilemem ama şansını bir dene derim hocam. Hatta bilgisayar tamirlerine bakmam de önce :)

hocam o isimler kesin değil,
liste istendi evet ama ilçeler için görevlendirme yapıalcağı kesin değil.
gidersen de hocam baştan ağırlığını koy,
memurların yapması gereken işleri sakına sakın bir kere bile olsa elime yapışmaz deyip bulaşma,
yapacağın iş ilçe e-postasını takip edip işi yapması gerekenlere tebliğ edip işi yaptırtmak. kritik işlerde kendin yapabilirsin aksaklık olamaması için.
e-okul , mebbis sistemin karşılaşılan problemleri analiz edip il mebbisle irtibat kurarsın.
işin aslı daha önce dediğim gibi baştan kurallarını koy hocam.
onun dışında bulunduğun yere şube müdürü kadar yaptırımın olur iş sana kalmış,
20 gün yıllık izin ban yeter dersen çalışırsın hocam.
okulda sana hava civa yapanlar müdürün dahil yanına kapıyı vurarak girip bir çay ısmarlarsan sohbet edip derdini dinlersin. ilçedeki yöneticilerle diyoloğun artar.
ama ben yok kendi halime kalırım girerim dersime çıkarım dersen ayrı mesele.(yazılım web tasarımla uğraşıyorsan klimalı odada çalışıp kendini geliştirebilirsin)

celikumit hocam detaylı anlatmış sn hocam 20 gün izin yeter emin ol. Ben içtenlikle ol derim ama şartlarını söyle. Okulda uğraşacağına odanda bu işle uğraş. Ayrıca burası Türkiye zaman gelir bi bakarsın faydasını görürsün. İl memdekilerle de tanışırsın iyi olur yinede hayırlısı olsun tabiki. Son karar senin.

valla ılcede meb ınternetı var dı bızde ben 2 hafta dayandım sımdı gene ıslerı yapıyorum ama sureklı orada kalmak ıstemem

Milli eğitim müdürlüğünde tam 2 yıl çalıştım. çalışılan yere göre değişebilir ama ilk başta bir işle başlar daha sonra bütün işler size yıkılmaya başlar. Ayrılmak istediğinizde ise problem yaşarsınız.

Ben bir ilçe milli eğitim müdürlüğü bünyesinde Mebbis sorumlusu olarak tam 2 yıl görev yaptım. Halen de bu görevi yürütmekteyim ve işimi çok seviyorum. İlçe Milli eğitimlerde şöyle bir sorun var: Tüm işlemleri tepeden gören beyin, eğitim uzmanı eksikliği. Bu eksiklik memurlar veya veri hazırlamacılarla giderilemiyor. Çünkü çalışma prensipleri işi geliştirmeye yönelik değil, iş yükünü azaltmaya yöneliktir. Sürekli bu yönde amaçları vardır bu arkadaşların. Buradan onları küçük düşürmek anlamında söylemiyorum, her memur ve vhki için de söylemiyorum ama genel profil böyledir. Bunda onları da çok suçlamak doğru olmaz çünkü bu çağda iş ve işlemleri kaliteli yapmak "çaplı olmaya, bilişimi kullanmaya ve bütünsel işlemler yapabilmeye" bağlıdır. Bu özellikler işin ehli bir öğretmende çok güzel duruyor. Eğitimin içinden biri olması büyük bir avantaj ve işin önemini anlamaya vesiledir. O açıdan Mebbis Yöneticiliği tamamen Eğitim Yöneticiliği olarak kabul edilebilir. Sadece mebbis.gov.tr web sitesi üzerinden iş yapmak değildir. PC tamiri ile uğraşmak ise hiç değildir, zira bu işten para kazanan bir sürü bilgisayarcı tamirci mevcut, lazım olduğunda onlara iş yaptırılır. Neyse,

Mebbis Sorumlusu aşağıdaki işleri yapar:

Mebbis yönetici modülü ile personelin mebbis kullanıcı hesaplarını yetkilendirmek. (özellikle atama dönemlerinde.)
E-Okul ilçe onay işlemleri (OGES, e-kayıt, Bilgi Değişiklik Talebi, Devamsız Öğrenciler vs. ) takip etmek.
Mebbis ilçe onay işlemlerini takip etmek.
Web site editörlüğü. Personelin site kullanımı konusunda eğitimleri.
Meb.k12.tr mail adreslerinin tüm okullar tarafından aktif olarak kullanılmasının sağlanması ilçedeki tüm yazışmaların elektronik ortamda halledilmesi.
Personelin elektronik yazı göndermesi için eğitimler verilmesi.
Tefbis ilçe yetkilendirmesinin yapılması, rutin Tefbis modül eğitimlerinin gerçekleştirilmesi. Girişlerin kontrolü.
Brifing hazırlama tekniklerine vakıf olunması.
İstatistik işlemlerinde şubelere her yıl sonunda rehberlik yapılması tüm istatistiklerin toplanarak birleştirilmesi.
Yeni e-uygulamaların takip edilerek ilgili eğitimlerin düzenlenmesi.
Eletronik postaların alınarak havalesinin sağlanması, elektronik posta gönderilmesi.
Müdürlüğün vereceği diğer iş ve işlemler.

Tavsiye ederim. Vakit çok çabuk geçer 08.00-17.00 arasında çalıştığınızın farkına bile varmazsınız. Okuldan biraz daha yorucu olabilir. Ama her gün değil. Ek ders olarak görevlendirme ek dersi alınır (18 saat). Onun dışında izin 20 gün. Ayrıca sınav görevlendirmelerinden de ek geliriniz olacaktır. İlçe nasıl yönetiliyor buna vakıf olursunuz. İdareciliğin en bariz ne olduğunu tadarsınız. Burada çalıştıktan sonra Müdürlük veya müdür yardımcılığını yapmak istemeyeceğinizi göreceksiniz. Çünkü onlarla sürekli birlikte çalışacağınız için ne kadar zorlandıklarını göreceksiniz. İşlerinin bir hayli zor ve sizinkinden sıkıcı olduğunu fark edeceksiniz.

Ben bir kere adımımı attım büyük konuşmayayım bir daha da gitmem. Tabii eğer bizimki gibi bir yerse... Size tavsiyem gitmeden önce şuba müdürleriyle ilgili çok iyi bir araştırma yapmanız. Çünkü personelden sorumlu şube müdürü sizin amiriniz olacak ona göre...

hocam dünkü uzem.eba daki bakanın konuşmasında bakanlıktaki görevlendirmelerin memurluk kadrosuna geçirileceği söylendi. İleride aynı durum il ve ilçelerde de geçerli olacaksa ilerde öğretmenliğe dönmekte sorun yaşamayın!

yesimim2000' Alıntı:
hocam dünkü uzem.eba daki bakanın konuşmasında bakanlıktaki görevlendirmelerin memurluk kadrosuna geçirileceği söylendi. İleride aynı durum il ve ilçelerde de geçerli olacaksa ilerde öğretmenliğe dönmekte sorun yaşamayın!

Mebbis Sorumlularının kadroya alınacağı kuvvetle muhtemel. Şu an onun alt yapısı oluşturuluyor. Özlük hakları konusunda anlaşma sağlanırsa kadronun il/ilçe mem lere çekileceği kesin.

Öğretmenlikten sıkılanlar için güzel bir alternatif.

Bu görevi asker öğretmenken ben de yapmıştım.
Küçük ilçelerde sana çay bile getirtmek isteyen çıkar. Baştan terslemezsen tepene çıkarlar.
Diğer yandan kendini geliştirmek için fırsatın olur. çevren acayip genişler.

Ağ kurma yönetme vs web sayfası vs tecrüben edinirsin.

joombal' Alıntı:
Küçük ilçelerde sana çay bile getirtmek isteyen çıkar. Baştan terslemezsen tepene çıkarlar.

nerede asker öğretmendin hocam

joombal' Alıntı:

Hocam çok haklı. 5 yıl kadar görev yaptım MEM de. İlk yılımda üfürükten bir şef (küçük gördüğümden değil, gerçekten karaktersiz biriydi) bana şunu yap bunu yap dedi. Bende bu senin görevin ben neden yapayım dedim, beni buradaki memurlarla karıştırma dedim. Oda şube müdürüne söyleyeceğim dedi, bende selamda söyle dedim. Sonra kendisi tıpış tıpış gelip rica ediyordu, yinede yapmıyordum.

Bizi MEM lerde çalıştırmaya zorlayan zihniyet utansın. En çokta, okul boşaldığında benim okulda kalmam zoruma gidiyor, çıkanlar öğretmende biz neyiz ki???

Hem mebbis yöneticisi olup hemde fazladan kendi okulumuzda ihtiyaç olmasından dolayı derse girebiliyor muyuz? Birde valilik oluru ile görevlendirildiğimizle bakanlık oluru görevlendirilmesinde ne gibi farklılık oluyor? Sonuncusu teknik öğretmenim tic.ml. de okuldan çok sıkıldım ayrıca idare ile ilgili sıkıntılar yaşıyorum değişiklik olsun istiyorum. teknik öğretmen olduğum için maaş durumu normal öğretmen gibi olmuş olacak yoksa teknik hizmet sınıfı olarak mı maaşım hesaplanır? Bilgisi olan var mıdır? İlginiz için teşekkür ederim..

mirke' Alıntı:
Hem mebbis yöneticisi olup hemde fazladan kendi okulumuzda ihtiyaç olmasından dolayı derse girebiliyor muyuz? Birde valilik oluru ile görevlendirildiğimizle bakanlık oluru görevlendirilmesinde ne gibi farklılık oluyor? Sonuncusu teknik öğretmenim tic.ml. de okuldan çok sıkıldım ayrıca idare ile ilgili sıkıntılar yaşıyorum değişiklik olsun istiyorum. teknik öğretmen olduğum için maaş durumu normal öğretmen gibi olmuş olacak yoksa teknik hizmet sınıfı olarak mı maaşım hesaplanır? Bilgisi olan var mıdır? İlginiz için teşekkür ederim..

Sayın Hocam,

Öğretmenlerin MEBBİS Yöneticisi olarak görevlendirilmeleri Bakanlık tarafından yapımakta olup tam zamanlıdır. Yani öğretmenler Valilik ve Kaymakamlıklar tarafından görevlendirilemezler ve görevlendirilirlerse ekders ücreti alamazlar. Ayrıca tam zamanlı görevlendirildikleri için okulda derse giremezler. Teknik Öğretmenler görevlendirildiklerinde Normal maaş ve 18 saat ekders alabiliyorlar. Teknik öğretmen olarak okuldaki gibi ücret alamıyorlar. 2012 yılında yazısı gelmişti.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

İyi çalışmalar.

efsekiz_8' Alıntı:
Hocam mebbis diye oturursun Sonra tefbis,E okul,kurumnet,epostalar,brifingler,taşıma haritaları,önemli gün davetiyeleri,bilgisayar tamirleri ve kurulumları gibi işlerede şöle bi bakarsın.
ben de arkadaşa katılıyorum..
umarım dediğimiz gibi olmaz...

serkanozen1' Alıntı:
efsekiz_8' Alıntı:
ben de arkadaşa katılıyorum..
umarım dediğimiz gibi olmaz...
Sayın Hocam,

Örnek bakabilirsiniz : http://nigde.meb.gov.tr/www/icerik_goru ... hp?KNO=252

Bunlar yazılı olanlar bir de yazılı olmayanlar var.

İyi çalışmalar.

efsekiz_8' Alıntı:

Geri