ilginç bir durum ( imaj)

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar geçen cuma başıma imaj atarken ilginç bir durum geldi.
Sebebini tam anlayamadım. Sizden yanıt bekliyorum.

Elimde 13 adet aynı pc den var. Anakartına kadar aynı. Bir adet pc yi ahci modunda acronis ile imaj aldım.
Tüm harddisklere imajı attıktan sonra pc lere ssd harddiskleri monte ettim. Bilgisayarların hepsi ahci modunda olmasına rağmen yarısında windows 10 açıldı. Yarısında onarım moduna geçti.
Ben kafayı yemiş gibi her yolu denedim. Ama bir türlü açılışta oluşan sorunu çözemedim. Biosları karşılaştırdım. %100 aynı idi.

Artık okul bitmiş saat olacakken bir öğrencim (8. sınıf) içeri elinde bilgisayar kasası ile girdi. Hocam buna format atarmısınız bu benim bilgisayarım dedi. Bende vaktim olmadığını. Sabahtan beri bir arıza ile uğraştığımı söyledim. O da beni biraz izlemek istedi ve dedi ki hocam sizin imaj attığınız ssd harddiskleri benim bilgisayarıma takalım mı. Eğer çalışır ise benim hdd ye de imaj atarız siz de çok uğraşmazsınız dedi. Ben de kendin tak şurada dedim. Taktı ve onunkinde ide modunda çalıştı. Ben ide modunda çalışmasına hayret ettim. Çünkü ahci ile imajımı backup almıştım. Onun kendi bilgisayarındaki denediği ssd harddiski tekrar benim labaratuvardaki çalışmayan pclerden birine takınca pc açıldı. Hemde ide modunda.

Daha sonra öğrencinin pc sini ahci moduna aldık ve açılmayan diğer bilgisayarların hardisklerini önce öğrencimin pc sine taktık ve pc nin masaüstüne kadar açılmasını bekledik. Tekrar ssd leri takıp çalışmayan bilgisayarlara taktığıımızda ise bu sefer yine ahci modunda açıldığını gördük. Ve hepsini çalıştırmayı başardık.

Ufak tefek fikirlerim olsada temele dayandıracağım bir ıspatım yok.
Bunun sebebi tam olarak ne olabilir.
Bu arada öğrencimin pc sine de imaj atarak onu da mutlu etmiş oldum :)

Sizdeki sorun bios ayarlarındadır daha sonra çalışmasının nedeni ide sürücüleri hardisk açılıp kapandıktan sonra etkin olması.

Normalde AHCI modda kuruluan sistemleri IDE moda aldığımızda veya tam tersi durumunda sistemin açılmayacağını düşünürdüm. AHCI kullanmakdaki amaç NCQ teknolojisini kullanmak bir yerde. Ancak disklerin SSD oluşu sanki burda "NCQ 'ya gerek yok" durumu oluşturmuş gibi. öğrenci nin makinesine taktığınızda BIOS sanırım "hangisi ile açlılırsa onunla aç" gibi bir işelm yapmış. Tabi öyle bir bios ayarı varmı bilmiyoum:) Ancak sizin ilk başdaki imaj almadaki sorun nerden kaynaklandı anlayamadım.Bir ihtimal makinelerizin BIOS sürümleri farklı olabilir.

Geri