İlişik kesilmeden eş durumu istenirmi?

Kodla Büyü

mayhem

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İyi günler arkadaşlar.
İl dışından eşimin tayini çıktı. Eşim ne zaman kadar ilişik kesebilir?
ve atıyorum eşim ilişik kesmeden ben eş durumu isteyebilirmiyim onun atandığı ile? Ben eş durumundan gidemedim diyelim eşiminm iptal edebilmesi için ilişik kesmemesimi gerekir?
Teşekkür ederim

Klavuzda şu maddeler yazıyor
37- İller arası görev yeri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri iptal edilmeyecektir. Ancak bunlardan yer değiştirmeleri gerçekleştirildikten sonra Yönetmelikte belirtilen mazeretlerden biri oluşanların atamaları, görev yerlerinden ayrılmamış olmaları kaydıyla iptal edilebilecektir. Ataması iptal edilen öğretmenlerden önceki görev yerlerinde alanlarında norm kadro bulunmayanlar, il içindeki diğer eğitim kurumlarından alanlarında boş norm kadro bulunan eğitim kurumlarına valiliklerce atanacaktır.

38- Yer değiştirme başvuruları 05-08 Haziran 2018 tarihleri arasında alınacak; atamalar 11 Haziran 2018 tarihinde yapılacak; ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri ise 29 Haziran 2018 tarihinden itibaren başlatılacaktır.

hocam sizinle aynı durumdayız.. eşiniz ilişik kesmeden biz nasıl mebbisten eş durumu isteyecez inan ben de bilmiyom. eğer ilişik keserse de iptal hakkı kaybolmuş olacak...

Aynen hocam. Önceki senelerde mail atmış diyorlar meb kesmyebilirler diye ama neden emin olamıyoruz meb im işleri neden hep böyle anlayamıyorum.
Aynı ilde olduğunuzdan tayin isteyemezsiniz diye uyarı bile vermiş önceki senelerde ama düzeltmişler sonradan ama nasıl güvenecez bilmiyoeum. Müdürümüz sizi bilmem ama örneğin polis eşlerinde felan karRnamelerini getiriyorlar biz ona göre giriş yapıyoruz öyle istiyorlar dedi.

İstenebiliyor-işlemlerde sıkıntı çıkarsa MEM atamadan halledilir. Özür durumu tayini çıkmazsa iptal edilebilsin diye ilişik kesilmeden isteniyor zaten bu tür konularda muallaklık durum yok İl memden net cevap gelmez ise İkgm Bilgi veriyor.

İstenebiliyor-işlemlerde sıkıntı çıkarsa MEM atamadan halledilir. Özür durumu tayini çıkmazsa iptal edilebilsin diye ilişik kesilmeden isteniyor zaten bu tür konularda muallaklık durum yok İl memden net cevap gelmez ise İkgm Bilgi veriyor.
Teşekkür ettim hocam

Aynı durumdayım. Mem ile görüştüm ilişik kesmez iseniz iptal etme şansı varmış. Kontenjan.meb adresine tayinim yansımıştı belki o duruma istinaden özür durumuna başvurabiliyordur.

Eğer ilişik keserseniz iptal olmuyor.

Ayrıca Ben herhalükarda özür durumundan sonra ayrılış yapmak istedim dedim ama net cevap alamadım. Kesin gitmek istiyorsanız çıkış alın diye ısrar etti. Amacım eşimin okulu netleştikten sonra eşime yakın ev tutmaktı.

tecrübe etmiş biri olarak, tek sorun meb in kılavuza il dışı ile giden kişi eş özrüne kadar ilişiği kesmeyebilir demesi ve eş durumu olmaz ise de iptal hakkının olduğu bilgisini koymak bu kadar. bizler meb personeli olduğumuz için ikgm kontenjan.meb adresinde il dışınız çıktıktan hemen sonra ki gün ya da 2.gün okul kontenjanından çıktığınız bilgisini yansıtır. bu eşiniz özür başvuru yaparken, il mem ve bakanlık ekranında sizin tayinle yer değiştirdiğiniz ve eşin buna istinaden başvuru yapabileceğini anlatır.evrak vermenize gerek yoktur sistemde görünür. geçmiş yıllarda aynı şeyi her sene illere mail yoluyla attılar, il dışı çıkan eş özrü varsa ilişik kesmesin diye.sebep, ilişik keserse diğer ilde başlamak zorunda 15 gün içinde ve mal müdürlüğünü bu sürede değiştirmesi gerekir. bunu yapınca da geri dönme şansı bakanlık tarafından dahi karşılanamıyor. o yüzden ilişik kesmeyin. atandığınıza dair bir yazıda istenmez sizden sistemde görünür. siz özür kılavuzunda ki sürelerde başvurularınızı yapın ki bu iki aşamalıdır. sonuca göre gider ya da iptal ettirirsiniz. eşiniz resen tercih dışı atansa dahi ikiniz de iptal hakkına sahipsiniz. bu nettir zorla sizi istemediğiniz yere gönderemez. ben 2 defa eşimin özür kendimin de il dışı tayinlerimi iptal ettirdim. insan kaynaklarına da sorabilirsiniz.tek sorun iptal ettirdiğiniz süreçte özürden sizin ve eşinizin yerine birileri tayin olursa ve eski okulda norm açılmazsa kasım aralık gibi yapılan norm fazlası atamasında yer değiştirmeniz istenir.yönetmelikte yazar iptal edenler valilik tarafından uygun görülen(norm fazlası demek bu)

okula tayin edilirsiniz. tabi şu da var eşiniz ve sizin bir arada olabileceğiniz bir yere tayin eder. örneğin siz iptal ettirdiniz o ilçede bir kadroya verildiniz norm fazlası olarak, eşinize o ilçede kadro yok ise eşinizi norm fazlası olarak başka ilçeye atayamazlar. bunu da unutmayın. süreçleri canlı olarak yaşadım. biraz stresli gitmek te kalmakta hakkınızda hayırlısı.

Klavuz yıldan yıla değişiklik göstermekle birlikte ataması çıkan eşin ilişik kesme işlemleri diğer eşin özür grubu başvurusu sonuçlana kadar beklenebiliyordu. Özür grubundan atama isteyecek eş, ataması çıkan eşin kararnamesi ile özür grubuna başvurabiliyordu.

Ama şimdiki durumu bilimiyorum mantık bu şekildeydi

Geri