Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

İlk atama iptali, göreve son verme ve dava

Konu, 'Öğretmen | İdari, Hukuki ve Özlük Hakları Konuları' kısmında cool story bro tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. cool story bro

cool story bro Üye

Tef bilgisayar mezunuyum. Kpss ye girdiğimde bilişim kontenjanı azdı ve elektronik öğretmeni olarak atanmaya çalıştım. Üniversitedeki hocam zamanında öyle bir şey söylemişti ve aklıma da yattı. Çünkü elektronik öğretmenleri de bilişimci olarak atanmıştı. Tersinib mümkün olacağını düşündüm. İlçe ve il ile konuşup başvurdum ve atandım.

Birkaç yıl elektronik öğretmeni olarak çalıştıktan sonra tayin avantajından dolayı bilişim branşına geçtim. Bu branşta da birkaç yıl çalıştıktan sonra bir akşam telefonla müfettiş beni aradı. Elektronik olarak atanmamın usülsüz olduğunu gerekçe göstererek diplomamı istedi. Götürdüm sonraki gün ve savunma verdim. Bir hata yapmadığımı düşündüğüm için içim rahattı. 15-20 gün sonra kararname geldi ve görevime son verildiği tebliğ edildi.

Memurluktan çıkarma cezası değil de atama iptali prosedürü farklı olduğu için, atama şartlarını taşımama gerekçe gösterilmiş. Sonuç olarak memuriyetim sona erdi.

Bu arada idareyi yanılttığım konusunda il mem hakkımda suç duyurusunda bulunmuş, tövbe tövbe... Neyse ki ondan bir şey çıkmadı çünkü benim bir hatam ya da suçum yoktu.

Yaklaşık 1 yıldır yasal süreç devam ediyor. İlk aşamada kaybettik, hakimler 2'ye 1 oy ile reddetti. YÖK ve TTKB'den görüş istemiştik ama olumsuz geldi.

En Son istinafa gittik ama ondan da umudum yok açıkçası.

Çok zoruma gidiyor çünkü elimden gelen araştırmayı yaptım ve danıştım. Seneler sonra böyle bir felaket oldu. Bir sorun vardıysa da keşke bana olmaz deselerdi şubat atamasında çok daha iyi yerlere atanıyordum.

Şu an bir AB projesinde çalışıyorum, kamu kurumu bünyesinde ama hala kendime yediremiyorum. 1 senedir psikolojik tedavi görüyorum. Ağır ilaçlardan dolayı hep uykuluyum.

Hem hukuki hem de ruhsal/psikolojik desteğe ihtiyacım var. Ne olur bir yol gösterin.

bayos ve hiboz bunu beğendi.
  2. hastasıyız dede 01

hastasıyız dede 01 Aktif Üye

tef de %40 elektronik %60 bilgisayar dersleri gördünüz diye tahmin ediyorum, zaten bu nedenden elektronik öğretmenleri bilişime atanıyor, dolayısı ile sizinde elektroniğe atanmanız gayet doğal diye düşünüyorum.

cool story bro bunu beğendi.
  3. noIdea

noIdea Aktif Üye

Hocam öncelikle geçmiş olsun, çok üzücü bir durum. Sizin bu konudaki mağdur edilmeniz ilginç geldi. Sonuçta atama için başvuru yapmışsınız ve başvurunuz kabul edilip atanmışsınız. Bu konuda gerekli şartların yerinde olup olmadığını ilgili kurumların takip etmesi gerekmez mi? Neden sizi mağdur ediyorlar?

Sizde atamayı gerçekleştirip sizi yanıltan birimler hakkında dava açabiliyor musunuz?

Emsal gösterebileceğiniz başka atamalar var mı bu alanda?

Sendikaların avukatları bu konuda size yardımcı olup yol gösterebilirler mi?

Bu yolları denediniz mi?

4. cool story bro

cool story bro Üye

Hocam benim aldığım seçmeli dersler de hesaba katılınca hem akts hem içerik açısından yüzde 80 üzeri ortak ders var. Ama ne YÖK ne de ttkb hazırladığım o kadar ders içeriğine göz atmadı bile. Bilir kişi talep ettim umursanmadı bile.

İkisi de sadece program ismine bakıyor. Ki bölüm adı/ana bilim dalı aslında elektronik ve bilgisayar eğitimi diye geçiyor. Beni yanıltan daha doğrusu ikna eden de büyük ölçüde bu oldu.

Meb'den hem cimer hem dilekçe ile bilgisayar mezunu olup elektronik olarak atananların ve elektronik mezunu olup bilgisayarcı olarak atananların sayısını istedim, dava ile ilgili olduğunu belirttiğim halde bu bilgiyi vermedi.

Atama başvurusunu onaylayan komisyon için müfettiş ne hikmet ise 5 yıllık süre aşıldığı için zamanaşımı diye belirtmeyi unutmamış (!) ama bana da sahtecilik dolandırıcılık bürosunda ifade verdirtti, kan beynime sıçradı. Bürodaki polisler bile ah vah edip bana üzüldüler.

Müfettişe ise kişisel mi algıladım diye mi bilmiyorum ayrıca kin duyuyorum. Diploman atama alanına uygun ve sahte değil, soruşturma istendi dedi ama sonra Raporda gördüm ki hemen hızlıca sonraki gün başka ağızla tek başına rapor yazmış. Ki kendisi zamanında cemaat ayağına açığa alınmış, şu anda da sosyal medya hesaplarında siyasi paylaşımlar var da neyse. O konuya girmeyeyim.

İlk tuttuğum avukat sendikanınfı ama çok pasifti. Şu an kuzenim bakıyor davaya.

Bu arada ben A ilinde atama başvurusu yapmıştım, B ilinde çalıştım bir süre. Tayin ile A iline geldim. A ilindeki ilk yılında ikinci dönem oldu bu olay. Şikayet ise ilk görev yerimdeki B ilindeki ilçeden yapılmış. Paranoya yapmak istemiyorum ama o kadar doluyum ki, her şeyden anlam çıkarıyorum.

5. cool story bro

cool story bro Üye

Emsal dava bulamadım maalesef.

6. ismailt

ismailt Süper Üye Süper Üye

Once verilen sonra alınan hak.Ulkenin gerçeği.Mufettişe ve mebe karşi dava açın tazminat isteyin.Ben başvurduğumda meb kabul etti atanabilirsin dedi şimdi ise beni magdur etti psikolojim bozuldu tedavi göruyorum diyerek manevi maddi tazminat davası açın.

7. zulfikar1985

zulfikar1985 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

+ ilgili yıl şubat ayında atanabileceğinizi yazmışsınız. Bilgi edinme kanunu gereği ilgili yılın şubat ayında bilişim atama puanlarını isteyin ve ilgi tutun. Tabi ki en önemlisi buradan farklı görüşler almak, farklı bakış açıları elde etmek iyi olsa da ne yazılırsa yazılsın bunları bu tarz davalarda yer almış bir avukat ile değerlendirerek adım atın.

8. gulumse716

gulumse716 Site Gezgini

Meb 9 sayılı kararda hangi alanın hangi branşa atanabileceği yazıyor. İncelenmesinde fayda var.

9. cool story bro

cool story bro Üye

O senenin puanlarını hem alan hem kurum bazında sundum. Hatta duruşma da istemiştim. Dilim döndüğünce meramımı anlatmaya çalıştım ama olmadı.

Örneğin YÖK'e neredeyse 100 sayfa belge yolladım ders içeriği ve ders planı vb. Elektronik bölümü Mezunlarının hiyerarşik ya da başka anlamda üstünlüğünün olup olmadığını sordum. Ancak gelen cevap hayal kırıklığı çünkü BENİM ZATEN EK OLARAK YOLLADIĞIM falanca tarihli toplantı sonucu alınmış karardaki çizelge, hangi bölümün hangi bölümler ile denk sayıldığına dair çizelge, ki o bile çelişkili ya neyse.

Olabilecek her belgeyi topladım. Karşı oy veren hakim ise hukuki bazı ilkelerden bahsederek avukatımdan çok daha iyi hatta öğretmen olan kız kardeşimin deyimiyle beni benden bile iyi savunmuştu.

Müfettiş koordinatörü ise genç ve egolu biriydi. Dava için raporu istediğim için bile beni uğraştırdı. İnanın katil olmamak için kendimi zor tuttum. Hala tutuyorum. Hayatım belki tamamen bitmedi ama resmen ölüm gibi bir şey oldu ama ölmedim.

Oturup çalışsam ki puanlar yükselmiş yine alırım. Ama neden benim hatam olmadan zamanında kadrolu atanmışken, aylarca hatta yıllarca mesleğimden uzak kalıp tekrar uğraşayım?

Hayatım boyunca bana zorluk çıkarsa da zor ve dürüst yoldan gitmeye çalıştım. Başıma gelen felaketten sonra adalete güveneyim dedim ama boşa çıktı.

Koordinatör müfettiş ise bunu biliyor olacak ki bundan sonra iş mahkemede diye papağan gibi aynı şeyi söylüyor, hatalarını yüzüne vurduğum halde lakayt bir şekilde gülüyordu.

Çok çaresiz ve sinirliyim. Kabuslar görüyorum. Hala kabullenemiyorum.

10. bilgisayarmax

bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye

Geçmiş olsun hocam . Bir şikayet vs olmadıkça durup dururken kalkıp bizim diplomamız ve atama alanımız incelenir mi bilemedim doğrusu . Siz karşı dava açın bence . Sonuçta ortada onların da yanlışı var . Atamayı yapanlar nereye baktı mesela

11. mehmet1548

mehmet1548 Site Gezgini

Hocam inanmakta güçlük yaşıyorum, başınıza gelenler çok ciddiymiş. Şüphemi mazur görün belge falan bisey var mi size sundukları.

taha6565, bayos ve cool story bro bunu beğendi.
  12. cool story bro

cool story bro Üye

Göreve son kararnamesi ve Müfettiş raporu var.

9 nolu kararı zamanında incelemiştim. Ama raporda ek olarak meb sayfasında olan "alanlara kaynak okullar" diye bir kısım var, ki ben böyle bir sayfa olduğunu bu süreçte gördüm. O, diğer çizelgeden çok daha karışık, çelişkili ve kafa karıştırıcı. Bazı branşlar için ikinci öncelik ya da farklı özel durumlar var, ben burayı incelememiştim.

Benim gafletim olabilir ki bence gerekli yerlere danışarak elimden geleni yaptığımı düşünüyorum gerçi ama, VHKİ kadrosundaki arkadaşlar K yani kontrol kısmını unutmuşlar. Onlara ceza verilerek de çözülecek bir durum değil bu maalesef.

13. cool story bro

cool story bro Üye

Müfettiş raporunu da günlerce uğraşıp zorla aldım bu arada, vermemek için baya uğraştılar.

14. Yılmaz YALÇIN

Yılmaz YALÇIN Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam geçmiş olsun, bende TEF elektronik-bilgisayar eğitimi bölümü Bilgisayar öğretmenliğinden mezunum. Atandığım sene elektronik mezunlarını 2. öncelikli, hatta 3. öncelikli olarak da Bilgisayar ile ilgili yüksek lisans yapan farklı lisans mezunlarını atamışlardı. Yanlız onlar için özel yönetmelikler çıktı diye biliyorum. Bilgisayar bölümü mezunlarının 2. öncelikli olarak elektroniğe atanabileceklerine dair bir yazı bulursanız, eliniz güçlenebilir.

15. cool story bro

cool story bro Üye

Siz hangi yıl atanmıştınız hocam

16. Yılmaz YALÇIN

Yılmaz YALÇIN Seçkin Üye Seçkin Üye

2005 Şubat atamasında Bilgisayar Öğretmeni olarak göreve başladım hocam.

17. runalone

runalone Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

anabilimdalınız nedir hocam, bide hangi üniversite mezunusun

18. sezar10

sezar10 Seçkin Üye Seçkin Üye

Geçmiş olsun öncelikle. Bende Gazi TEF Bilgisayar Sis. Öğrt. mezunuyum. 2005 girişliyim. Üniversite tercih döneminde o dönem Muğla da "Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği" vardı. İsmine baktığınızda "hem elektronik hemde bilgisayar öğretmeni" olabilirim. Anlamı çıkıyordu. Burayı tercih etmeyi düşündüm. Babam sınıf öğretmeni idi. Bana dediki "il MEM'e git, atamaya sor bakalım. Ne olarak atıyorlarmış?" o dönem üniversite terchinden önce il MEM e gidip bu bölüm mezunlarının atama branşını sordum. Verdikleri cevap şu oldu: "henüz mezun vermediler, belli değil". Nitekim mezun olanları yanlış bilmiyorsam elektronik öğretmeni olarak atadılar. O dönem bende direkten döndüm diyebilirim. Sizin durum çok daha vahim. Atama alanlarına bakmışsınızdır. Elektronik atama lisans programları ;
    1. Elektronik Öğretmenliği/Eğitimi
    2. Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği
    3. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği/Eğitimi
    4. Telekomünikasyon Öğretmenliği 5. Elektronik Mühendisliği (*)
    6. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (*)
    7. Telekomünikasyon Mühendisliği (*)
    8. Elektrik - Elektronik Mühendisliği (*)
    9. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği (*)

Sizin tam olarak mezun oldğunuz "lisans programı" nedir?
    Örneğin Gazi TEF de bizim program
    TEF>Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi>Bilgisayar Sis. Öğretmenliği

bu bölüm adına bakarak "Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi" nden yola çıkarak bende elektroik öğretmenliğine girmiş olsaydım hatalı olurdu. TTK Öğretmenlik atama alanlarına göre yorum yapmak gerekir. Çok daha önceleri mezun olan adaylar yetmediği için yakın branşlardan 2.öncelik olarak atama vardı. Ve bunlar tercihler esnasında yapılıyordu. Sizin tercih döneminiz nasıldı?

19. MaviAteş

MaviAteş Aktif Üye

Peki siz, 2. öncelik olarak mı atandınız, yoksa direk Elektronik öğretmenliği mezunlarıyla aynı KPSS puan sıralamasında mı atandınız?

20. cool story bro

cool story bro Üye

Kocaeli Üniversitesi
    Teknik Eğitim Fakültesi
    Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümü
    Bilgisayar Öğretmenliği programı

2007 girişli ve 2014 mezunuyum.

Ben ttkb kararındaki "Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi/Öğretmenliği" ibaresini görünce olur demiştim. Meğer BÖLÜM değil PROGRAM/FAKÜLTE ibaresi varmış.

Meğer o bölüm Muğla ve Kütahya'da varmış yani PROGRAM ismi olarak birden fazla alana kaynaklık eden.

Güncel mevzuata göre ben Elektronik branşına atanamıyorum evet bunu öyle anladım.

Ancak hala haksızlık olduğunu düşünüyorum. Hem tek yönlü atama olup diğerine olmaması hem de benden kaynaklanan bir hata olmaması yüzünden.

Kaldı ki ilk görev yaptığım okulda mezuniyetimi belirttiğim için Elektronik ya da Elektrik/Elektronik (ortak) dallardaki dersleri verdim, yani mezuniyetime uygun dersleri aldım ve okulda verdim. Örneğin kumanda teknikleri, elektrik makineleri gibi dersleri vermedim.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal