Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

İlk atama iptali, göreve son verme ve dava

Konu, 'Öğretmen | İdari, Hukuki ve Özlük Hakları Konuları' kısmında cool story bro tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. cool story bro

cool story bro Üye

1. Öncelik yazıyor bilgilerimde.

Branş sıram 1000 küsürdü bilişimde, kontenjan 800-850. Elektronik branşında ise sıram 105-106 falandı ve 100 kadro vardı, sondan 2. olarak yerleşmiştim. Aslında normal şartlarda o branşa da atanamıyordum ama kayma falan oluyor sanırım o yüzden oldu, keşke olmasaydı böyle olacağını bilsem.

2. computeredi

computeredi Aktif Üye

Hocam geçmiş olsun, gerçekten çok zor bir durum. Ancak bu konulara ve meb e hakim bir avukata ihtiyaciniz var. Etrafinda farkli barolardan emsal karar ve davalari ogrenebilecek bir avukata.
    Anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkınız var mi acaba, hiç araştırdınız mi? Bence daha kapsamlı araştırma yapıp iyi bir avukattan destek alın. Ins iyi haberler bekliyoruz sizden..

posteki ve cool story bro bunu beğendi.
  3. birarti1

birarti1 Seçkin Üye Seçkin Üye

Geçmiş olsun sayın hocam,
    çok sıkıntılı bir durum, Allah kolaylık versin,
    olayın teknik ve hukuki kısmına dair yorum yapmak size öneride bulunmak istemiyorum,
    çünkü fayda vermeyeceğini düşünüyorum,
    hepimiz artık az çok devlet denen sistemin nasıl çalıştığını, bu tip durumlarda devlet memurlarının nasıl refleks verdiğini biliyoruz,
    bu vakitten sonra hiç kimse size pardon demez hocam, diyemez, hatta sizi suçlar,
    ama diyorsunuz ki ben haklıyım evet olabilirsiniz bizde size hak veriyoruz çoğunlukla,
    maalesef ki bu saatten sonra sizin sorununuzu MEB in koridorlarında rahatlıkla dolaşan ve sözüne hayır denilemeyen insanlar çözer, bence enerjinizi bu yönde harcayın,

Allah kolaylık versin hocam...

cool story bro bunu beğendi.
  4. posteki

posteki Aktif Üye

Hocam geçmiş olsun öncelikle, o kayma elektronik ve bilgisayar öğretmenliği mezunu arkadaşlar ve tercih yapmayanlardan oluyor. Ben 2014te atandigimda memurlar net forumunda bi kaç kişiyle tartışma yaşamıştım bu yüzden. Link ekleyemedim ama konu basligi "Elektronik öğretmenleri yeni meb tebliğler dergisi sanki bilişim öğretmenliği 1. öncelik olduk". Anabilim dalında elektronik ve bilgisayar eğitimi yazdığı için onlar da bilişime atanabileceklerini düşünüyorlardı. Ben kütahya mezunuyum sizin de dediğiniz gibi bir de muğla mezunları var iki bölüme de atanabilen. Biz mezun olduğumuzda okulumuzun adı yoktu bilişim kaynak okullarında. Başvuru falan yapıldı da düzelttiler o listeyi.
    Tanıdığım 1 kişi var elektronik mezunu olup bilişim öğretmeni olarak çalışan ama o da belki bi 15 yıldır falan çalışıyor. 2. Öncelikten atanmış zamanında. Sizin durumunuz Türkiye de tek olabilir.

Anabilim dalı yazmışım bölüm olması gerekiyordu.

Son düzenleme: 27 Şubat 2022
  5. amip33

amip33 Süper Üye Süper Üye

Hocam siz atama başvurusu yaparken Milli Eğitim Sisteminde mezun olduğunuz bölüm-fakülte vs. adlarınızı kendiniz mi girdiniz, Yök'ten otomatik mi geldi hatırlıyor musunuz?

Siz veya yökten otomatik gelmiş ise ve "Kocaeli Üniversitesi-Teknik Eğitim Fakültesi-Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümü-Bilgisayar Öğretmenliği programı" diye yazıyorsa size açılan okullardan veya bölümden siz sorumlu değilsinizki. Sistemin hatası olur ve en ufak hatanız olmaz, bence.. Yok elle siz girdiniz ve orada hata yaptıysanız iş değişir hocam.

Teee 2008 de atanmıştım ve net olarak hatırlıyorum "Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği" yazıyordu ve bu yüzden meslek liseleri açılmamıştı, sadece atanabildiğim okullar önüme gelmişti.

6. sezar10

sezar10 Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam bu durumda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak atanmanız gerekirdi. eğer Elektronik Öğretmenleri ihtiyacı karşılamaz ise 2.öncelikten Elektronik Öğretmeni olarak atanabilirdiniz. Ama anladığım kadarı ile siz Elektronik Öğretmenliğine 1.öncelik olarak atanmışsınız. Bu durum hatalı olmuş. (Her ne kadar ders içerikleri %80 uyuşsada MEB atama programlarına bakar) Burada size tercih ekranında açılan okulların hangi bölümlerinde açıldığı önemli. tercih yaparken "bilgilerimin doğruluğunu beyan ederim" vs.. gibi maddelerde var. MEB burda sorumluluğu tercih eden adaya yüklüyor. Yanlış anlamayın ama sizin lehinize mahkemeden bu durumda olumlu sonuç çıkacağını pek düşünmüyorum. Usulen hatalı atama işlem olmuş. Bir şekilde sonradan ortaya çıkmış Siz tercih döneminde iken bu durumun ortaya çıkması gerekirdi. Sizin mağdur olmanıza sebep olan hatalı atama işlemini gerçekleştiren MEB dir. MEB burda "evet hatalı atama yapmışız ve bunu iptal ediyoruz" diyor bence.
    Bu durumun esasına baktığımızda ders içeriklieri bakımında %70-%80 benzerlik var. Elekronik öğretmeni olarak atanmanızın bu bölümde öğretmenlik yapmanıza engel bir durum olacağını bende düşünmüyorum. Ancak MEB atama usulünden atamanızı iptal etmiş.

bayos ve cool story bro bunu beğendi.
  7. bilisim-tef

bilisim-tef Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Maalesef bilgisayar öğretmenlerinin böyle bir hakkı yok. Davalardan da bir şey çıkmaz. Kendinizi daha fazla yıpratmayın ve önünüze bakın derim.

8. burhaneren

burhaneren Seçkin Üye Seçkin Üye

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Olayın teknik ve hukuki boyutunu bilemem tabiki. Ancak avukat kısmı çok önemli. Avukatlarda öğretmenler gibi belli alanlarda uzmanlaşıyorlar bir süre sonra. Davanızı keşke memur davalarında iyi bir avukata verseydiniz. Ben sırf avukatın iş bilmezliği yüzünden açtığım bir davayı kaybettim geçen yıl.

9. EagleX

EagleX Aktif Üye

Yazılanları okudum 1. önceliğiniz olmayan bir branşa(Elektronik öğretmenliği) belki de o sene atanacak birinin hakkını yiyerek atanmışsın; puanın bilişim atamasına yetmezken elektronik öğrt. yetiyor diye hakkı olmadığı halde yazıp son sıralardan atanmış birisin anlaşılan; burda hak arama durumu yok hak yeme durumu var.

10. yuci81

yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Yıllar önce meslek lisesine atanamayanları 21'den meslek lisesine bakanlığın ataması ve düzeltmemesi de aynı durum değil mi?

Bu arada konuyu açan arkadaşa bir şey hatırlatayım: Kpss puanınızın geçerli olduğu süredeki puanınız bt taban puanından yüksekse bunu iddia ederek bt branşına atama hakkınızın olduğunu belirtip bt branşına atanmak istediğinizi talep edin.

MaviAteş, zulfikar1985 ve Kobe bunu beğendi.
  11. noIdea

noIdea Aktif Üye

Hocam, bir avukata durumunuzu sordum. Tüm yollar kapandıysa anayasa mahkemesine bireysel başvurunuz oluyormuş. Bunun için işini çok iyi bilen, çok etkili dilekçe yazabilecek bir avukata ihtiyaç varmış. Avukatın savunması çok önemliymiş. O zaman belki sonuç alınabiliyormuş.

12. noIdea

noIdea Aktif Üye

Hocam dediklerinize katılmıyorum. Sizde o arkadaşın yerinde olsanız böyle bir hak verildiğini düşünüp atama talep etmez misiniz?
    Atama fırsatınız varken ve sistem size izin veriyorken atama hakkınızın olduğunu düşünmez misiniz?
    Buradaki sıkıntı sistemin buna izin vermesi.
    Böte mezunlarına meslek liseleri açılmıyor atama ekranında açılırsa tercih yapmaz mısınız mesela?
    Ben bize böyle bir hak verildiğini düşünüp tercih yapardım.

cool story bro ve rose_tek bunu beğendi.
  13. BurukDesign

BurukDesign Site Gezgini

Muğla Tef-Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği bölümü mezunuyum, ben de Elektronik branşından atandım, alan değişikliği yaptım. Bir sorun yaşamadım. Sizin bölüm bilgisayar ve kontrol sistemleri öğretmenliği miydi acaba?

14. fatherboard

fatherboard Seçkin Üye Seçkin Üye

Durumunuz üzücü.Buradan bir çıkışı ben hukukçu olarak pek mümkün görmüyorum açıkcası.Sizin için ideali tecrübeli bir idare hukukçusu ile görüşmeniz o meslektaş zaten size gerekli tavsiyeleri yapacaktır.

15. EagleX

EagleX Aktif Üye

Ben yapmazdım, meb açıkça böyle bir hak verildiğini belirtmedikçe neden alemin akıllısı ben mişim gibi kendimi ortaya atacağım, belki de dediğim gibi hakkıyla oraya atanacak birine engel olacağım. İnternetin olmadığı zamanlarda değiliz her şey elimizin altında bilmiyordum, haberim yoktu demek pek samimi gelmiyor.

16. zulfikar1985

zulfikar1985 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

En mantıklısı bu sanırım. Tabiki mutlaka bir hukukçu ya danışmakta fayda var.

17. carni

carni Site Gezgini

Kocaeli üniversitesi elektronik mezunu olarak bilişim teknolojilerine atandım 2010 yılında elektronik mezunlarının meslek liseleri bilişim alanlarına il içi ve il dışı atamalarında sorun çıkınca kısa süreli işleyiş ile ilgili bilgi sahibi olduk ve sorun çözüldü bu sırada bazı davalarda açıldı. Bu olaylar sırasında şunları öğrendik:
    1.Atandığınız andaki TTKK 80 nolu karara göre işlem yapılıyor yani sizden önceki veya sonraki kişiler ile aynı haklara sahip değilsiniz.
    2.Diplomanızdaki mezuniyet branşınız mezun olduğunuz andaki TTKK 80 nolu kararda açık bir şekilde yer alıyorsa bu hakkı kazanmış oluyorsunuz.
    3.Atandıktan sonraki değişiklikler kazanılan hak kaybedilmez mantığıyla sadece lehinize işletile bilir.
    4.Atama yılınız diplomaların dijital kontrolü olmadığı bir yılsa başvuru şartlarını taşıdığınızı taahhüt ettiğiniz kabul ediliyor.
    5.Sizin başka bir branşta ihtiyaçtan dolaya atana biliyor olmanız onlarında sizin branşa atana bildiği anlamına gelmiyor.
    6.Bürokratların kanunları ve yönetmelikleri yorumlaması ile hukukçuların kanun ve yönetmelikleri yorumlaması arasında çok büyük farklar var.

bu nedenle Bu konular hakkında tecrübeli bir kişiden hukuksal yardım almanız en mantıklı çözüm olacaktır. İşin uzmanı olmayanlardan aldığınız fikirler sadece o kişilerin kendine has durumu için geçerli durumlar olabilir.

MaviAteş bunu beğendi.
  18. runalone

runalone Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

evet hocam sizin atamanız yanlış yapılmış fakat bunu nasıl yapmışlar halen anlamış değilim. sistemin buna izin vermemesi gerekiyordu... elektronik mezunlarının bilgisayara atanması sadece kısa süre ve belli üniversitelerin bölümlerine hak tanınmıştı.. buradan http://atama.meb.gov.tr/sonuclar/kaynak_okul_tamami/kaynak_okullar.asp zaten sistemin sizi elektronik branşını seçtirmemesi gerekiyordu..çok üzücü bir durum gerçekten üzüldüm.

19. Enterprise

Enterprise Süper Üye Süper Üye

Hocam ölümden başka herşeye çare var ben de ilk atandığımda yıllar önce bir soruştırma geçirmiştim ve müfettişlerin yanlı olduğunu düşünüyordum nitekim bir tanesinin karşı tarafla aynı memleketten olduğunu ve arkadaş olduklarını tespit ettim, nitekim sonraları bunun esprisini yapmaya başladı adam soruşturmalarda adeta evet öyle taraflıyım ne var yani gibi davranıyordu ilçe milli eğitim müdürü beni dinledi de müfettişi değiştirdi olayın seyri çok değişti sonra. Ben de o dönemde çok üzüldüm hastalandım sizi çok iyi anlıyorum, paranoyalarınızın da doğruluk ihtimalinin yüksek olabileceğini düşünüyorum ama imtihan dünyasındayız bir kapıyı kapatan Allah emin olun ki çok daha iyisini açmıştır. Ben sizin bu olayda da ilk müfettişlerin nereden hareketle yola çıktıklarını merak ettim tüm öğretmenlerin mezuniyet durumlarını mı inceliyorlarmış, şikayet mi olmuş durduk yere bu durum nereden çıkmış

Son düzenleme: 28 Şubat 2022
    cool story bro ve rose_tek bunu beğendi.
  20. aak

aak Süper Üye Süper Üye

Ben de neden durup dururken sizin diplomayı incelemek istemişler onu merak ettim. Yoksa rutin bir işlem mi

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal